ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2018
MAY-2018

La Sovata de Rusalii

- Alo, doamna Ionescu?

- Da!

- De la spital vă sunăm, în legătură cu rezultatul analizelor soțului dumneavoastră. Știți, avem o problemă. În același timp cu analizele făcute pentru soțul dvs am mai internat un alt bărbat, pe care-l chema exact ca pe soțul dvs și, nu mai știm care-s analizele fiecăruia?!

- Păi, repetați-le!

- Mmm, nu putem, procedura este foarte scumpă, spitalul nu-și poate permite și nici dvs nu puteți să plătiți , că, nah, e greșeala noastră, ne dați în judecată...! Problema este că ambele rezultate sunt foarte grave: unul dintre bărbați are Alzheimer iar celălalt SIDA.

- Aoleu, eu ce mă fac?

- Păi, de asta v-am sunat, să vă recomandăm să vă luați soțul din spital și să-l lăsați în parc! Dacă știe să vină acasă, nu mai faceți sex cu el!

Sovata este o țintă pentru mulți, chiar foarte mulți amatori de călătorii sau, de cei care vor să se trateze de diferite afecțiuni, în baza de tratament a stațiunii.

Pentru că, da, Sovata chiar este o stațiune!

Ținând cont despre faptul că numai despre această stațiune au scris vreo 36 de persoane, ce-ar mai fi de spus de către mine? Mai nimic, e drept!

Dar, cum eu am mereu un răspuns doar caut o întrebare , de-aia mă bag și io-n seamă: la Sovata am mai fost în decursul vieții mele de vreo trei-patru ori. Nimic important pentru mine și omenire! Scriu asta pentru a le veni mai ușor istoricilor care-mi vor studia viața după ce eu voi fi plecat pe niște plaiuri evident mai bune, după cum ne amăgește mereu popa atunci când vorbește despre cei plecați întru Domnul. Ultima amintire data de astă vară, atunci când n-am găsit cazare și am fost nevoit să plec spre Cluj. Sovata era absolut full, mai ceva ca stațiunile de pe malul mării așa c-am fost intrigat despre prezența atâtor oameni: ce-i mâna pe ei în luptă, ce-au voit acel Apus?

Așa că m-am decis, cu prima ocazie îmi voi duce luciul ochișorilor în celebra stațiune.

Prilejul ocaziei s-a ivit în minivacanța de Rusalii, o nouă sărbătoare dată ”boborului” de cei ce guvernează cu grijă destinele acestui neam. Neam de neamul lor, fie la ei! Pentru cei de vor să aprofundeze urăturile la adresa guvernanților, de ieri și de astăzi, vă recomand ”Lecția de istorie” a lui Radu Pietreanu.

Ca să fiu sigur că avem vreme frumoasă, am tot studiat saiturile meteo și m-am dus și la conlocuitoare de etnie sa-mi ”gâcească” cum e cu ploaia. Mi-or zis, toți, că n-o să mai am , niciodată-n viața mea, vremea așa de frumoasă într-o excursie !

Cum se ajunge la Sovata

În cazul meu, particular, de această dată am ajuns pe traseul Mărășești-Ojdula (am trecut Munții Vrancei prin Pasul Mușat) -Tg. Secuiesc- Miercurea Ciuc - Odorheiu Secuiesc- Băile Homorod-Corund-Praid-Sovata.

Am mers, deci, cale de vreo 310 km, am pus contorul din fața porții. La un consum de 7%, cu plinul făcut, a rezultat că, ajuns la Sovata, mai aveam jumate de rezervor de benzină, cu care să mă întorc.

Drumul este frumos, indicatoare cât încape, la un caz de adică, Google Maps să trăiește!

Am plecat pe un soare adânc, atmosfera în mașină a fost de nu se poate, Adriana mea a adus o prietenă de familie și-au vorbit tot drumul. Au vorbit atât de mult că, la un moment dat , prezentatoarea de la Radio e țipat la ele și le-a spus să tacă să-și poată prezenta programul! Când am ajuns la Sovata și-au deschis portierele, s-a umplut curtea hotelului unde am parcat cu vorbele lor! Doamne, cât pot să vorbească două femei?!

Despre cazare, nu poci să vă spui prea multe, am fost cazați la un hotel cu circuit închis. E de ajuns să spun că nu este lux dar este confortabil, utilat cu tot și toate cele necesare pentru un sejur!

Ce poți pentru ca să vezi pe drum?

Păi, drumul în sine este foarte frumos, de la Greșu la Ojdula se merge doar prin munte, de la Tg. Secuiesc la Miercurea Ciuc, drumul este la fel de frumos.

Ne-am oprit, oarecum, la Băile Homorod. Nu prea știu eu unde-s băile alea dar pot spune că, la șosea, este un mic centru comercial. Primul magazin are produse alimentare tradițional secuiești care-s tare bune la gust și sunt și prezentate frumos. Fetele au continuat să vorbească pe la celelalte tarabe iar eu am cumpărat 4 sticle de jumătate de litru cu bere secuiască, nu mă puneți să spun cum se cheamă, că erau mulți de ”s” și ”z” la un loc, iar uneori, găseai și câte-un ”y”. Dar asta nu afecta gustul berii, cum aveam să constatat mai târziu, când, ajuns în cameră, am băut berea din una din acele sticle. Era atât de bună că m-am decis s-o împart numai și numai cu mine, că așa se se spune, împarte ce-ai mai bun cu prietenii! Și eu sunt cel mai bun prieten al meu, nu știți ce amiciție mă leagă de mine însumi, Castor și Polux erau pantaloni scurți!

Apoi, dacă vreți, vă puteți opri la Corund, unde sunt muuulte magazine cu artizanat. Atenție, la intrare-n Corund este o limitare de viteză de ”40” și, ceva mai încolo de acel indicator este un echipaj de la Rutieră, tare interesat de acea restricție. Cred că fac vreun sondaj, ceva, că, uneori opresc diferite mașini și-i întreabă pe șoferi dacă au văzut restricția și ce părere au, ei, șoferii, despre ea. Mă rog, fie la ei, io am scăpat. Jur că dacă mă opreau le lăsam muierile să vorbească cu ei, le trecea de reducerea de viteză, scoteau ei singuri indicatorul.

După Corund ajungi la Praid, unde ființează celebra mină de sare, loc de vizită și alte alea. Noi abia de-am fost în august 2017, amintirile ne erau vii și proaspete. Deși, hm, le-aș fi putut lăsa pe fete-n mină, să vorbească. Nu cred că și-ar fi dat seama! :p

Despre Sovata

Este clar că este stațiune all-season's. Pentru că de ce spun asta, are o grămadă de oferte, nu numai bălăcirea-n lacul Ursu sau Aluniș, ale mai celebre lacuri din Sovata.

Am înțeles că ar fi și pârtie de schi, sunt trasee de mountain bike, este cursa CFR cu mocănița între Sovata și Câmpu Cetății și retur, mă rog, este Parc Adventura pentru cei dornici să-și atârne fizicul prin copaci, atârnați de sfori și funii, dar nu la modul medieval, dacă mă-nțelegeți... m-ați înțeles, nu?

Mie chiar mi-a plăcut, mai ales pentru aerul ei. Este stațiune de bon ton, vezi lume elegant îmbrăcată, chiar dacă, de Rusalii fiind, stațiunea nu este la vârf. Municipalitatea pare preocupată de aspectul stațiunii pentru vara ce stă să-nceapă: se plantau flori și instalații de irigare, se făceau reparații la fațadele clădirilor, dar, cu toate astea, era frumos!

Parcul din centrul stațiunii era amenjat și curat, exemplar de curat! Era ceva de lume bună, cam ca la sfârșitul secolului al XIX-lea.

Ne-am plimbat îndelung pe străzi, prin parcuri și pe malul lacurilor, toate mi-au plăcut, deci, da, aș mai reveni.

Erau pensiuni care ofereau posibilități de acces la piscină, apa era încălzită la 29 de grade, Celsius, Celsius, nu Richter!

Mergând pe străzi remarci, sau, cel puțin eu, un aer de liniște, de satisfacție, de mulțumire că ești acolo și că te bucuri de asta.

Noi, personal, ne-am umplut cele două zile de stat acolo cu diferite activități: plimbat prin parcul stațiunii, pe străzile localității, pe malul Lacului Tivoli, parte din noi au abuzat de instalația de tiroliană montată aici. Da, nu eu am fost ăla, eu-s așa, mai așezat, de felul meu.

Am vrut să mergem cu mocănița dar, duminică fiind, după un marș de vreo 2 km, odată ajunși la stație, în fața noastră au debarcat pasagerii unui autocar. 60 de persoane, toate dornice să meargă cu mocănița, adică biletele pentru o cursă s-au dusără ca un vânt. Mai era un trenuleț la ora 14, dar, nefiind nici ora 11, nu am avut atâta de multă răbdare așa că am renunțat la ideea mocăniței. Asta e, rămâne pe altă dată!

Pentru că, da, voi reveni cu plăcere în Sovata și data viitoare!

Altfel, am făcut cam tot ceea ce face un român scăpat în concediu :am băut câte-o bere(foarte bună cea nefiltrată de la restaurant Club Dracula), am făcut grătar, pe ploaie, evident, pentru că, în cele trei zile de-am stat acolo, exact când făceam grătarul a început și-a durat ploaia). Las' c-ajung eu acasă și mă duc la baba aia cu ghiocul să i-l sparg de cap! Sau, mai bine nu, cine știe ce bolmoaje-mi poate face ?!

În loc de final

Nu este un review tocmai tehnic, v-am spus, Sovata este o țintă preferată pentru foarte mulți din cei ce scriu pe acest sait, deci, clar, ce-aș fi putut scrie, mai bine decât ăia de-au făcut-o deja ?! Așa că nu mă criticați în exces, am și eu o inimă, ca orice căruță. Ba, pentru moral, mi-ar prinde bine niște mângâieri pe cap și niște murmure-n surdină ”Săracul, poate se face bine! ” Dar, ștergeți-vă repulsia din privire, uneori îmi dau seama !

Haidi, pa!

Nene web, pentru pătrunderea cât mai eficace în atmosfera stațiunii, presupun că s-ar potrivi acest cântec: youtube

Te rog io, fă o vrajă de-aia, de-a matale și fă s-apară vidoeclipul în fruntea tentativei de review de-o scrisăi!

Trimis de Yersinia Pestis in 04.06.18 10:20:02
Validat / Publicat: 04.06.18 11:11:02

VIZUALIZĂRI: 2939 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Băile Homorodului

webmasterX [04.06.18 11:10:28] »

mishu [04.06.18 11:16:04] »

@Yersinia pestis: Start vot! Cred ca poți povesti și despre buda din fundul Curții ca tot te -as vota pentru umorul tău, așadar indiferent de subiect, felul in care povestești îți este caracteristic și plin de umor.

Cât despre cele doua doamne probabil ca aveau multe sa-și spună și pe de alta parte soata ți-a făcut un bine, a vorbit cu altcineva decât cu tine și tu ai scăpat ????.

Deci nu pot spune decât ca am acordat acest prim vot cu foarte mare drag și sa fie un start bun????!

Yersinia Pestis [04.06.18 11:22:13] »

@webmasterX: Da, m-am ginit! Mersi!!!

Yersinia Pestis [04.06.18 11:26:55] »

@mishu: Sărut mâna pentru vot, așa să fie, să am spor!

Ei, exagerați și voi de mă lăudați în exces și efectu-i că mi se urcă la cap și, pac, mai vin cu câte-o tentativă de review.

Dincolo de orice, Sovata chiar este frumoasă și merită câte-o vizită, din când în când. Chiar am de gând să revin, măcar pentru excursia cu ”mocănița” de care-am fost atât de aproape!

Cât despre fete, mi-am verificat nivelul de suportabilitate, am luat doză forte.

Aaa, e ca-n bancul cu moșul de bănuia că baba lui nu mai aude.

Se duce în cameră, în cel mai depărtat punct și-o-ntreabă:

-Auzi?

Baba, nimic.

Vine la jumatea distanței, întreabă, baba, nimic!

Vine lângă ea și-o întreabă, mai răstit:

-Auzi?

Baba:

-De trei ori ți-am spus că da, ce vrei?

mishu [04.06.18 11:32:23] »

@Yersinia pestis: ????????????????

fredutza [04.06.18 15:26:52] »

Daca stiam ca esti in zona te rugam sa mai tii 10 minute mocanita de la ora 17. Atat ne-a lipsit ca sa facem o comparatie intre mocanita de la Sovata cu cele de pe Valea Vaserului, Covasna si Moldovita.

Intr-adevar doar am reusit sa dam o tura cu masina prin statiune, sa facem o paza lacului si sa luam o inghetata si ploaia a inceput.

Yersinia Pestis [04.06.18 15:58:20] »

@fredutza: Ei, păi noi n-am stat nici pentru cea de 14, dar-mi-te pe aia de la 17?!

Ne-am umplut timpul pe malul Lacului Tivoli și pe Parc Adventura Tivoli, parte din noi am desfășurat activități culturale pe terasa ”Castel Dracula” citind diferite volume de bere nefiltrată.

Și pe la 17 ne-am dus să facem grătarul, adică eram în plină activitate de menținere în stare aprinsă a jarului, iar ploaia, nu și nu! Eram ca-n reclama aia, la muștar, cu ăla de face micii pe jar cu umbrela-n cap!

Dar, s-a mâncat în stare preparată termic!

crismis [04.06.18 18:03:57] »

@Yersinia pestis: Mișto bancurile, pe astea chiar nu le știam, cum o fi ratat prietena mea, Doina, să mi le spună?! (Da' las', că-i dau clasă cu prima ocazie când ne-om întâlni!)

Cum adică, frate, ce-or tot avut cele 2 doamne de povestit tot drumul?!! Păi ce, nu se găsește?! Chestii, asta or avut!

Lăsând gluma la o parte, Sovata chiar a fost și pentru mine o frumoasă surpriză! Și noi ne-am propus să revenim, căci ne-au rămas, deasemenea, destule restanțe turistice (Mocănița, salina Praid), dar și chestii pe care vrem să le aprofundam (spa-ul de la Belvedere! Hmmm... Doamne!!)

Yersinia Pestis [04.06.18 19:01:22] »

@crismis: Ei, bancurile au o dialectică a lor, nimeni nu o poate înțelege și stăpâni în totalitate! De-aia-s și frumoase!

Cât despre vorbit, nu-s misogin dar se pare că mai ales femeile pot vorbi cât de mult, deci, asta nu are de ce să mă mire! Doar că eram îngrozit pentru drumul de întoarcere! Mă rog, să nu anticipez!

Da, m-aș întoarce oricând la Sovata! De fapt, în cel mai serios mod, cred că, la anul, vom încerca o cură aici! Să vedem ce va fi, nu de alta dar urmează meetingul din 9 iunie, pentru apărarea libertății în Românica! PSD știe! ????????????

Zoazore [04.06.18 21:14:58] »

@Yersinia pestis: Stimate dragă domnule, așa cum te-am învățat, F. UTILul a plecatdin degetul meu către tine!

Nici @mishu, nici eu, nu lăudăm dacă nu e cazul! Mare păcat doar că scrii așa puți și rar!

Sovata e o stațiune frumoasă, am auzit eu! Iar tu confirmi!

Cât despre vorbitul la femei... nu știu, nu-s din zonă!

elviramvio [04.06.18 22:20:21] »

@Yersinia pestis:

No, da cât pot bârfi doi bărbați știi? Și mai ales dacă un alt bărbat e ținta! Văleu Doamne! Îți spun eu când ne-om cunoaște, depășiți femeile cu muuult, crede-mă că la un moment dat aveam șase colegi în birou și când se apucau de tocat...

Sovata este un loc frumos, mi-er place să ajung iar.

Yersinia Pestis [04.06.18 22:33:33] »

@Zoazore: Îți spui io, că-s înțelept, că făcui armata la infanterie: nu io am umor, pe voi vă umflă râsul de ceea ce scriu eu! Adică, mă luați în râs, așa, la mișto!

‘Aide, măi mamă, păi dacă nu ne votăm noi între noi cu @F. Util” care noi ne înțelegem și-avem afinități, cine vrei să ne voteze, huh? Asta mi-ar mai lipsi, ca, nici tu să nu-mi acorzi încredere?!

Scriu puțin și rar c-atâtea idei am, și de-aș vrea nu știu atâtea litere!

De vreo două zile mă doare spatele de nu mai pot. Când mi-o trece o să văd eu ce mai scriu, deși am și probleme cu văzul: nu mă văd făcând nimic!

Yersinia Pestis [04.06.18 22:40:19] »

@elviramvio: Ha, citesc oarece misandrinism în ecoul tău! Nu e vorba de bârfă, era vorba despre cât de mult poa’ să vorbească femeile!

Cică:

Durata unei convorbiri telefonice:

Băiat cu băiat: 00:00:59

Băiat cu mama lui: 00:00:40

Băiat cu tatăl lui: 00:00:30

Băiat cu fata lui: 01:30:50

Fată cu fată: 05:45:57

elviramvio [04.06.18 22:53:53] »

@Yersinia pestis:

Nu citi pe diagonală, chiar am avut așa colegi! Egalitate de, noi bârfim, voi bârfiți ???? E mai bine așa decât la analize medicale, nu de alta dar nu sunt parcuri în toate satele!!

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [05.06.18 12:38:38] »

Bărbații nu bîrfesc, bărbații comentează sau fac mișto. Sau ambele De regulă, dacă subiectul e de față, este ironizat. Dacă nu, e comentat.

Zoazore [05.06.18 13:17:49] »

@abancor: Da-da! Asa zici tu!

dorinakiss [03.07.18 18:10:19] »

@Yersinia pestis: Buna ziua. Am citit cu placere review-ul si doresc sa ajung acolo, pe la sfarsitul lui August, la Hotel Teleki 2*. Nu am gasit nimic despre el pe sait, poate stiti dvs. ceva despre el. Multumesc anticipat.

crismis, dorinakiss, elviramvio, fredutza, mishu, Yersinia Pestis, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sovata: