ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2018
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
MAY-2018

Viena văzută pentru prima dată - ziua a II-a

Tuturor obiectivelor turistice mai importante pe care le-am vizitat la Viena, o să încerc să le acord o importanță mai mare și să fac câte un articol separat cu fiecare pentru a fi de ajutor celor care vor să viziteze Viena pentru prima dată sau celor care vor să ajungă la aceste obiective, pentru că și eu am fost încântat când am găsit mai multe date despre locurile care vroiam să le vizităm oriunde am mers. Până la urmă, ăsta e și scopul site-ului.

Acum am să povestesc pe scurt care a fost traseul nostru a doua zi, tot pentru a arăta cam ce se poate face la Viena într-o zi.

Fiind duminică am mers cu mașina și am parcat-o, ca și în ziua precedentă, pe str. Brucknerstrasse, nr. 4, unde știam că sâmbăta și duminica se poate parca gratuit.

De aici am mers la Operă, ne-am luat din nou două sandvișuri de la aceeași patiserie din pasajul subteran de la Operă și am urcat în autobuzul Hop On Hop Off, linia roșie. Am mers cu acesta până la a 12-a stație și am coborât aici pentru că vroiam să începem ziua cu o plimbare cu vaporașul pe Canalul Dunării. Prima cursă pentru cei care beneficiază de Vienna Pass pleacă la ora 11.00 de la debarcaderul amenajat chiar vizavi de stația unde vă lasă autobuzul. Dacă cumva sunteți în întârziere puteți coborâ la stația nr. 10 a autobuzului Hop On Hop Off și ajungeți pe jos, trecând podul peste canalul Dunării, mult mai repede decât autobuzul care mai face un ocol. Noi am ajuns devreme și de aceea am mers până la stația 12 pentru a mai pierde timpul.

După ce am făcut plimbarea cu vaporașul am luat din nou autobuzul Hop On Hop Off de la stația 12 și am mers cu el până la stația 13 unde linia roșie se întâlnește cu linia albastră și am mers mai departe pe linia albastră care duce la obiectivele din zona Prater și la Turnul Dunării.

Am hotărât să mergem până la stația 21 unde se coboară pentru a vizita Turnul Dunării. Eram hotărâți să ne relaxăm la cafeneaua rotativă din turn și să admirăm de acolo priveliștea superbă. Din păcate am aflat în căști, chiar înainte să coborâm, că Turnul Dunării este închis pentru renovare. Știam de pe site-ul acestuia că este închis până la data de 18 mai dar se pare că la zece zile după termen tot nu au reușit să îl deschidă. Și eu care credeam că la ei e altfel.

Turnul fiind închis, nu am mai coborât aici și am mers până la stația 25 care este foarte aproape de intrarea în parcul de distracții Prater. Ajunși la parc am hotărât să intrăm la următorul obiectiv de pe listă și anume Muzeul figurilor de ceară Madame Tussauds.

După ce am vizitat și acest superb obiectiv, ne-am îndreptat către Roata Mare a Vienei cu care am făcut o tură și ne-am încântat sufletul cu priveliștile magnifice care se văd de aici.

După ce am coborât din roată am hotărât că e timpul să mergem să mâncăm prânzul. Aflasem dintr-un articol al lui @balasa violeta că aici în Prater este un restaurant renumit prin faptul că oferă un ciolan de porc imens marcă înregistrată și m-a distrat pățania ei în care soțul comandase câte unul pentru fiecare cât timp ea era la toaletă și că o luase râsul pe ea și pe vecinii de masă când a văzut ce era pe masă. Așa că am hotărât să vedem și noi ce e pe acolo. Restaurantul se numește Schweizerhaus și este situat chiar vizavi de Turnul Prater. O să vă povestesc într-un articol cam cum e acolo și despre ce ciolan e vorba.

După ce am mâncat am făcut o plimbare prin parcul de distracții, fără a mai putea să încercăm vreo mașinărie la ce sătui eram, și am mers în stația de Hop On Hop Off am luat autobuzul și am coborât la stația 13 unde este un fel de capăt de linie.

De aici nu am mai luat linia roșie ci am plecat pe jos spre catedrala Sf. Ștefan, admirând pe drum vitrinele cu tot felu de chestii pe lângă care treceam. În drum am văzut și renumitul restaurant Figlmuller cu șnițelul lor celebru și scump (nu mai era coadă la acea oră).

Am intrat în catedrală hotărâți să urcăm în turnul cu lift pentru a admira centrul de la înălțime, dar fiind duminică era slujbă și după ce intrai în catedrală era un gard metalic cu o poartă închisă și toți turiști făceam poze printre gratii și încercam să nu deranjăm slujba. Poate se putea ajunge la turnuri și prin altă parte dar chiar nu vroiam să deranjez slujba încercând pe la toate ușile.

Am plecat de aici spre Operă pe neîncăpătoarea stradă pietonală Kartner strasse iar odată ajunși în lateralul Operei am stat să ascultăm câteva fragmente dintr-un spectacol de operă car era redat pe un ecran amplasat pe clădirea Operei, spectacol care se desfășura în acel moment în interior.

Ajunși în parcul din fața Bisericii Sf. Karl, am avut parte de un alt spectacol, de data aceasta era vorba despre dans. Niște oameni obișnuiți care nu știu exact de ce se adunau acolo și dansau tango, dar putea să se alăture lor oricine le avea cu acest dans fermecător.

Cam ăsta a fost programul zilei a doua de vizitat Viena și ne-am retras apoi la pensiune să ne odihnim pentru că știam că ziua a treia avea să fie cea mai epuizantă.

Călătorii frumoase vă dorim.

Trimis de ungureanica in 03.06.18 16:17:40
Validat / Publicat: 03.06.18 18:32:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 4907 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Cartierul ONU

iulian68
[03.06.18 18:43:41]

Start vot! Frumos povestit, felicitari!

elviramvio
[03.06.18 20:51:51]

@ungureanica:

Frumoasă plimbare!

mihaelavoicu
[03.06.18 21:55:08]

Superbă plimbare ați făcut!

La cât mai multe, vă doresc!

[04.06.18 16:10:58]

@iulian68: Mulțumim pentru aprecieri. Toate cele bune.

[04.06.18 16:14:29]

@elviramvio: Mulțumim!