ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2018
ÎNSCRIS: 17.07.14
MAY-2018

Mancare buna, cazare nasoala

Batihan. Wow... Pe scurt... un contrast puternic intre divin si grotesc. De ce divin? Pentru mancare. De ce grotesc? Pentru cazare.

Pe lung... cititi tot daca aveti de gand sa mergeti. O sa fie un review foarte lung cu tone de informatii. O sa imi multumiti mai tarziu.

A doua oara in Turcia. Prima oara am fost la Sole Santa Maria. Am si acolo review. Am ales si de data asta transport cu autocarul. Ma consider una devarat masochist. Cine rezista 20-24 ore de mers cu autocarul, ar trebui sa primeasca o medalie. Serios... Evident ca am facut asta din considerente financiare. Avionul, chiar si cu bilete din ianuarie luate, tot costa 400-500 euro. No thanks. Apropo. Am dat undeva la 700-730 euro pe sejur, cu transport inclus (autocar). Nu zic firma ca nu am voie. :) Destul de mult pentru sejur. A fost cel mai scump hotel de 4 stele din oferta. La modul la care puteam alege 5 stele cu aceeasi bani. Iar Sole santa maria la care am fost prima data, costa 400-500 euro, tot cu autocar inclus. Si asta era cel mai ieftin (apropo, l-au renovat).

CAZAREA:

Sa incepem cu inceputul. Am plecat din RO pe la 15:30 si am ajuns in Kusadasi pe la 10-11 a doua zi. La vama am fost controlati de Turci de doua ori. O data la viza si a doua oara pentru verificare viza. Inclusiv cu caini la bagaje. De parca nu mergeam sa le dam niste multi bani... in fine.

Am ajuns la hotel pe la 11-11:30. La 12 deja aveam bratarile la mana. Hai sa vedem camera. Aflu ca acea camera din pozele de pe net, aia misto cu leduri e defapt in corpul nou, gen suita sau camera superioara. Noi aveam camera standard, adica in corpul vechi! Da sunt doua corpuri. Corpul nou si corpul vechi. Camerele alea faine de le vedeti voi prin poze la parter cu iesire in piscina, sunt in corpul noul. Atentie mare la ce camera luati.

Am mers in camera si era ok la prima vedere. Privelistea de la balcon undeva in spate dar era ok. La o examinare mai atenta pff... in WC era caca probabil de la cineva care a fost in urma, iar cameristele mai si pusese hartie deaia cu igienizat :)).

La baie nu aveai furtun la duș. Era doar sus duș în perete și jos robinet care dădea apa în cadă. Practic dacă vroiai să te speli, era greu să nu te uzi la cap sau trebuia să îți pui pe cap chestia aia de o și dădeau.

Usa de la intrare nu se inchidea bine. Defapt nici o usa din hotel nu se inchidea bine. Se vedeau la toate crapaturi de lumina. Bine ca aveau cartela pentru deschis :)). Adică ușa se închidea ca aia de la hambar daaaar se deschidea cu carteă frate. Fitză. :))) Si usa mea de la wc de acasa se inchidea mai bine ca usa lor de la intrare. Plus ca era jeg peste tot. Nici nu daduse cu mopul pe jos. Erau pete pe gresie, groaznic. Asta in conditiile in care camera fusese "curatata".

Desigur ca am fost la receptie, am facut panarama, a venit un bossulica de la ei care stia engleza, a chemat cameristele si le-a zis sa faca curat. Au dat o spoiala rapida, camera era cam la fel. Am vorbit cu ghida locala si ea a vorbit mai departe cu receptia si pana la urma am schimbat camera. Tot in corpul vechi dar intr-un corp adiacent cu 2 etaje (corpul vechi mare are 6 etaje). Asadar ne-am mutat acolo. Din nou primele impresii ok, dar apoi jale... usa fusese sparta, se vedea o repartie rapida si urata. Nu se inchidea bine nici usa asta, se vedeau crapaturile de lumina pe margini. Siliconul de la cada si chiuveta aveau mucegai pe alocuri, aerul (unitatea) era PLINA PLINA de praf. Cand ii dadeam drumul va jur ca imi cadeau in cap bucati de praf ca din sacul de aspirator. Am facut si poze ca sa nu credeti ca sunt eu hater sau mananc din gura ce nu trebuie... Le-am zis si lor sa curete unitatite de ac pentru ca sunt infecte. Au zis ca trimit cameristele sa dea cu aspiratul, dar normal ca nu au rezolvat mare lucru, pentru ca praful ala nu se aspira asa usor. Unitatea trebuie SUFLATA si igienizata. Era un focar de infectie. Cum sa respiri aerul ala?

Legat de aerul conditionat. Uneori mergea uneori nu. Ma ce ma-sa are... era taiat curentul de tot la el. Chem pe cineva de la receptie, le zic ca ac-ul nu merge, e patata gresia, e jeg si aici. Vin toate 3 femei de servici :)) ) dau ele acolo de ochii soacrei. Cu ac-ul pauza. Nu stiau ce are. Cheama Dorelul lor, se uita Dorel si zice ca a resetat el telecomanda. Ba mergea ba nu mergea. Dupa o zi fac iar panarama ca nu merge ac-ul. Imi zice sa schimb camera. Merg in alta camera si tot nu mergea si baiatu ala care ma dusese si nu stia o boaba de engleza merge imediat la usa de la balcon si o inchide... era pe contact usa si eu nu imi dadusem seama si nici ei nu au zis nici unul. Da bravo ma...

Merg la receptie unde era o cucoana care vorbea bine engleza si cica a da... am uitat sa va intreb daca inchideti usa la balcon. mda... minunat, bine ca mi-am dat seama singur.

Pentru mine cazarea a fost de 3 stele. Gen motel de capul strazii. Serios. Vedeti pozele... Nu sunt carcotas dar la 3200 lei am si eu niste pretentii. Daca mergeam la Busteni la Vila Coca (titlu exemplificativ) cu 65 lei pe noapte, nu aveam pretentii.

MANCAREA:

Fratilor, la mancare nu am ce comenta. Daca cazarea era de 3 stele, Mancarea era de 5 stele, chiar 6. Foarte foarte multa mancare. Zilnic schimbau preparatele, tone de carne, tone de cartofi, peste, tone de salate, tone de prajituri, fructe.

Carnea a fost de oaie, curcan, pui, vita. Sub toate formele. Chiftele, fripturi in sos, fripturi fara sos, carne la gratar, etc. Vezi pozele...

PS sa va luati la voi pastile de stomac. Nu glumesc... e groasa treaba.

PISCINELE

Au 5 piscine. Una de la parterul corpului nou de unde poti intra direct din camera (alea smechhere de le vedeti voi in poze). Are 1,40... 1,70 parca. A doua este cea mai mare, cea care apare in poze langa hotel, de la 1.40 la 1.70. Aia mica mica de 30 cm pentru bebelusi, aia mijlocie de copii care e lunga si are 60 cm cu 3 ciuperci din care curge apa si piscina de la topogane. Apropo, topoganele au program de 4 ori pe zi cate juma de ora la 10,13,15 si ora 17. Au si salvamar care coordoneaza lumea. Foarte ok.

PLAJA

Avantajul locatiei este ca are plaja fix din dreptul iesirii spre mare. Mai exact dupa piscine in dreapta ai spatiu verde cu copaci, in stanga teren de golf, apoi restaurantul a' la carte si apoi faleza care da direct in plaja particulara a hotelului, exclusiv pentru cei cazati la batihan. Evident ca nu platesti sezlongul ca doar nu suntem in Romanica. Si chiar la iesire ai frigider cu apa rece.

Intrarea in apa este foarte progresiva. La modul ca esti la 50 m de mal si ai apa la buric. Intrarea este cu jumatate de metru de pietris, deci atentie. Apa este cam murdara si plina de chestii verzi de prin larg. Daca va balaciti multi o sa le gasiti in camera in chiloti. :))

SNACKSURI

Intre mese, dupa masa ai hamburgeri (in dreapta barului mare de la piscine), si pita turceasca, putin mai in dreapta intre bar si aparatele de distractie). Hamburgerii ii faci cum vrei. Ei iti dau chiflele si carnea si apoi pe autoservesti cu cartofi prajiti, salate, si sosusuri. Pita este tia aia cu carne tocata, putin spicy, intr-o coca suuuper buna. Astea le gasiti cam intre 13:30 si 16:30. Inghetata o gasiti toata ziua. In plus mai ai spaghete cu sos rosu.

Si pe zona verde dupa kids club langa barul mic, gasiti o tanti care face tot un fel de placinta turceasca, pe loc. Tot dupa masa o gasiti.

Si dupa 16... 16:30 au diversi covrigei, placintele, gustari, in zona hamburgerilor.

BAUTURILE

Fiind All Inclusive si nu Ultra All Inclusive, aveti sucuri de dozator (Cola, Fanta, Sprite), sucuri "naturale" de la dozator, gen portocale, visine, etc, ceaiuri, bere Tuborg la draft si alcool turcesc. Bauturile internationale se platesc. Nu sunt incluse.

RESTAURANT A'LA CARTE

Se numeste Sunset A' La Carte si il gasiti pe stanga cum iesiti pe plaja. Se merge aici pe baza de rezervare. Cam de pe o zi pe alta si poti merge de cate ori vrei. Dupa ora 19:00. Au peste, pui la gratar, piept de pui la protap, startere, etc. E ok, dragut, cochet, la marul marii. Seara este dementiala privelistea cu apusul soarelui.

Mai au un restaurant, putin mai in fata pe faleza, tot a' la carte, numit Kumsal, dar asta e pe bani dar apartine tot de Batihan. Am vazut ca se manca bine si miroasea bine de tot mancarea. Nu am incercat, iar preturile din ce am vazut erau ok.

SPA IN HOTEL

Au Spa, piscina interioara, masaje, de toate. Nu am incercat. Se platesc evident. Erau ok preturile (am vazut un pliant).

LOCATIA

Are avantaje si dezavantaje. Avantajele sunt ca aveti Migros aproape (un fel de Carrefour, Kaufland...) plus galerii comerciale gen MALL dar sunt dispuse pe lungime, nu pe inaltime. Sunt centre comerciale cu magazine turcesti gen DeFacto dar si magazine cunoscute gen Waikiki. De la hotel la Migros faci cam 10-15 minute de mers pe jos printre superbele vile turcesti dispuse de jur imprejurul hotelului.

Dezavantajul este ca esti la 8 km de centru si pentru fiecare drum catre centru, trebuie sa iei domusul (maxi taxiul lor) numarul 6 din fata hotelului, pe partea opusa. Costa 3 lire turcesti (pentru turisti caci pentru localnici cer 2,75 deh...) dus de persoana, deci in doi o sa dati 12 lire turcesti dus intors. In zona aveti magazinul SOK aproape, un fel de mega cu de toate, care sunt foarte ok si ieftine. Va mai recomand si BIM. Foarte ieftine toate.

La 15-20 de minute de mers pe jos spre soseaua principala, exista un bazar numit SOSYETE. Destul de scumpe hainele, si accesoriile. Nu recomand. La fel de scumpe ca in centru. Daca mai negociati e mai ok...

BAZAR

Cel clasic, adica tarabele din centru sunt scumpe si pline de turci ce te iau cu japca in magazin si te obliga sa cumperi ceva de la ei. Pe mine ma enervau destul de tare, erau foarte insistenti, te intrebau de unde esti si o dadeau in HAGI si alte vedete de pe la noi. Tzoalele sunt scumpe aici. Toate sunt scumpe, atentie la ce cumparati. O lotiune limo de dupa ras, cea clasica turceasca am gasit de la 3,5 lire in SOK sau Migros pana la 20 lire in centru :)) deci atentie mare.

Mai exista si bazarul de miercuri organizat sub podul mare din centru, langa TESPO. Intrebati miercurea de bazar si va duce acolo domusul. Sunt tone de haine si sunt ieftine. Gen 3 boxeri la 10 lire, 4 perechi de sosete la 5 lire, etc. Gasiti genti, haine, geci, ceasuri, curele, perdele, prosoape. Cam de toate...

EXCURSIILE OPTIONALE

Da le recomand. Atentie sa nu va luati tepe de la "agentii" care au preturi la jumatate sa va treziti cu banii luati si fara excursie. Ce-i drept prin agentiile cu care colaboreaza hotelurile s-au scumpit bine de tot. Pammukale costa 50 euro. Noi am dat 30-35 acum 4 ani. Dar merita... macar o data in viata Pammukale, Efes, Casa Fecioarei Maria, Boat trip. Mergeti!! Merita!! Super locatii!

TELEFONUL

Aici e trist. La data la care am fost, si chiar si acum cand scriu, nu am gasit o optiune la vreun furnizor de servicii de telefon care sa aiba minute sau net pe Turcia. Nu exista! Doar la anumite abonamente business, dar cine are asa ceva?? Un minut costa 1-2 euro, iar netu cam 4 euro un mega. Groaznic de mult.

Eu am facut in felul urmator. Am cumparat cartele de telefon public, de la TURK CELL un fel de Romtelecom de-al nostru. Problema este ca de data asta, am gasit suuuper greu cartela, cam la al 20-lea magazin. Aproape ca pierdusem orice speranta. In schimb gasiti telefoane publice la greu, mai ales in centru. Trebuie sa formati 004 inainte si apoi numarul clasic de RO 074... Cartela costa in mod normal 8 TL adica 8 lire turcesti si tot atat credit ai. Bine, noua ne-a cerut 12 lire tanti de la magazin, probabil a vazut ca suntem turisti si a zis ca avem bani. De 1 lira vorbesti cam 2 minute, deci e mai convenabil decat de pe telefonul personal.

DESPRE BANI

Si aici e interesant. La ora actuala, o lira turceasca este putin sub 0,90 lei romanesti. Adica s-a devalorizat foarte mult. Acum 4 ani o lira era 1.5 lei. Tocmai din motivul asta multe chestii s-au scumpit la ei. Cel mai bine am observat ca poti negocia si cumpara cu LIRE nu cu euro. La euro cer mai mult. Ei calculeaza un euro la 5 lire turcesti. Un euro valoreaza cam 4,7-4,8 lei.

Alt sfat. Mergeti cu euro in turcia si luati de acolo lire. Daca cumparati lirele din ro, iesiti in minus. In turcia cursul actual este de 5,22-5,30 lire per euro. Deci la 100 euro (pe care i-ati cumparat cu 465 lei sa zicem) primiti in Turcia 530 lire turcesti. Misto nu?

PERSONALUL

Personalul hotelului este amabil, dar majoritatea nu stiu engleza. Cam 60-70% sunt numai pe turca. Engleza o stiu doar managerii si sefii de restaurant. Cu restul va intelegeti doar cu fanta, sprite, one, two, three, beer, water si cam atat. Chestii elementare.

ECHIPA DE ENTERTAINMENT

Serile de la amfiteatru au fost dementiale. Au avut spectacole zilnic. Au adus inclusiv castigatorii de la turcii au talent, FireStorm. Plus dansuri traditionale turcesti, seara cuplurilor, miss, mister, etc. Echipa de divertisment este foarte ok si au diverse activitati. Tras cu arcul, golf, activitati in piscina, discoteca, etc.

PENTRU COPII

Au Kids Club cu activitati toata ziua, de dimineata pana seara, in fiecare zi. Au echipa de animatie care se ocupa de copii. Foarte ok.

REZUMAT

Hotelul asta este o uzina, o fabrica. Serios... lucreaza in el zeci, sute de oameni care au joburi stricte. Unul da cu matura, unul spala pe jos, unul uda gradina, altul strange farfuriile, si tot asa. Numai in corpul vechi sunt 200-250 de camere. Plus corpul nou care este dublu...

V-am pus o poza si cu orele meselor, si cu programul de la bar. De restul va mai prindeti si voi. Informatia costa si v-am dat deja o tona de tips and tricksuri. :)) )

PS este ca e cel mai competent review via Batihan? :))

PPS Ce modest sunt :))

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 02.06.18 20:31:13
Validat / Publicat: 03.06.18 00:34:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, hotel Sole Santa Maria

VIZUALIZĂRI: 4607 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 iar mancare...

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 31
    [03.06.18 00:33:54]

Excelent, complet review.

[03.06.18 09:31:39]

Mulțumesc. Am uitat niște chestiuni...

1. Holurile erau jegoase ca și camerele. Nu prea dădeau cu mopul pe hol.

2. Unul din lifturi avea probleme cu aerul și făcea picături de la condens care îți curgeau în cap.

3. Cameristele nu prea făceau zilnic curat și nu aruncau gunoiul. O dată am fost singur să duc gunoiul că dacă stăteam după ele... Am pus inclusiv semnul la ușă cum că doresc să curețe camera. Degeaba. Plus că făceau cemeristele o gălăgie cu cărucioarele alea... Pfff și se auzea totul din jur în cameră. Iar zilnic dimineata cineva freca scaune sau mobilă pe gresie și făceau un zgomot infernal.

4. La un moment dat erau mașini de RO în parcare. Zicea cineva că nu te lasă... Nu știu exact cum au procedat.

[03.06.18 09:35:18]

@Maskatu:

PS este ca e cel mai competent review via Batihan?

Apreciez modestia şi simţul umorului, motiv pentru care am şi votat articolul.

Nu ştiu cât de competent este, dar este un articol complet.

Într-adevăr, masochism curat să mergi atâtea ore cu autocarul. Constat că au făcut "progrese". Cu ani în urmă călătoria cu autocarul până la Kuşadasi dura vreo optsprezece ore şi tot mi se părea criminal de mult.

Nu doar din considerente financiare nu merita varianta cu avionul până la Kuşadasi, ci şi de logică. Pe lângă faptul că în opinia mea este absurd să mă coste drumul aproape cât sejurul, charterele din România aterizează pe Bodrum şi de acolo mai urmează un drum lung până la hotel de minim două ore şi jumătate.

Eu am ales mereu calea de mijloc, respectiv transportul cu maşina personală, cu un preţ total undeva la 275 euro, cu puţin peste cei 200 euro pe care i-ai dat la autocar, cu avantajele de confort, libertate de mişcare şi timp, distanţa Bucureşti Kuşadasi putând fi parcursă în 11-13 ore, funcţie de şofer, trafic, aglomeraţie în vămi etc.

Aici cam exagerezi . Toată capacitatea de cazare a Batihanului nu sare de 300 camere.

Pentru vedere la mare era suficient să plăteşti un supliment absolut modic de doar 2 euro de persoană pe zi.

Pentru cazarea în corpul nou, în fine, mai nou decât celălalt, pentru că între timp s-a cam învechit şi ăsta, suplimentul era de 7 euro de persoană pe zi, iar condiţiile de cazare ar fi fost la un nivel superior.

[03.06.18 09:49:43]

@Maskatu:

Hai să nu ne grăbim să generalizăm doar după o căutare superficială.

Mult mai trist este când NU te informezi corespunzător!

Faptul că tu nu ai căutat sau nu ai găsit, NU ÎNSEAMNĂ CĂ NU EXISTĂ!

Nu mă refer aici la abonamente business, ci la poate cel mai IEFTIN abonament de pe piaţa de telefonie mobilă din România, cel de 3 sau 4 euro pe lună de la Digi, unde plăteşti 0,2023 euro pe minut dacă suni şi 0,1190 euro pe minut dacă eşti sunat, iar 1 Mbyte sau un SMS transmis te costă doar 0,0714 euro, deci nu este o avere .

Cei de la Orange mai oferă la cartelă prepay o opţiune cu 5 euro care include 500 MB de net în Turcia valabili 7 zile.

Concluzia este că dacă vrei poţi

În plus, ca să nu plăteşti chiar deloc, puteai folosi wireless-ul gratis de la hotel pentru convorbiri gratis pe internet prin Viber, Facebook, Whatsapp etc.

[03.06.18 10:47:27]

@nicole 33. Nu exagerez cu camerele. Vorbesc din ce am văzut, nu din bălării. Corpul vechi are 31 camere per etaj x 6 etaje înseamnă din start 186 camere. Noi am stat în corpul adițional de 2 etaje din corpul vechi și avea și ăsta câteva zeci de camere, deci peste 200 plus corpul nou care are 8 camere pe față x 6 etaje la primul corp și 8 camere x 7 etaje la corpul 2 numai pe față. Asta înseamnă 104 camere la prima strigare. Plus alea din corpul vechi avem deja 300. Plus spatele de la corpul nou. Îți mai menții afirmația? Exagerez?

Am stat să caut pe net. Au 338 camere. Link...

[****]

Sea view în corpul vechi nu prea există. Adică se vede marea dintr-o parte și doar de la etajele superioare. Si nu costa 2 euro pe zi... unde ai văzut tu asta? Costă 50-100 în plus per sejur!!

Referitor la telefonia mobilă. Nu a fost o căutare superficială. Am mers la cei 3 mari operatori din RO și mi-au zis că nu există opțiune care să aiba ceva, orice (minute, sms, net) din TR în RO!! Asta cu 3 zile înainte să plec. La digi nu am fost ce-i drept. Nu am avut tangențe cu ei.

Orange au zis că nu au nici o opțiune. Poate am nimerit eu in angajat dezinteresat și dezinformat. Țeapa mea.

Refetitor la NETUL DIN HOTEL!!! AM UITAT SĂ SCRIU!!!

+++++++++++++++

Foarte prost. Crezi că nu am încercat? În camere era practic inexistent. În lobby apărea că ești conectat dar mergea puțin spre deloc și era și multă lume pe el. Abia reușeam să citesc un mail sau să fac un video apel pe whats app sau messenger. La piscine la fel. Mergea groaznic. Și se plângeau toți de asta...

Da vama e nașpa. La întors bulgarii ne-au ținut aproape 2 ore în vamă. Mai mult ca turcii. Turcii ne-au controlat de 2 ori și la dus și la întors. Simpatici foc.

[03.06.18 11:51:43]

Voi pleca si eu in Turcia saptamana viitoare si ma intereseaza sa pot vorbi la telefon. Am ales cea mai ieftina varianta pe care am gasit-o:o cartele cumparata de la Telekom, incarcata cu 5 euro. Ma costa apelul spre Romania 19 centi si apelurile primite 1,1 centi. Internetul nu il voi folosi fiindca este f putin inclus in cartela. Internetul va fi wireless la hotel.

[03.06.18 12:08:01]

@Maskatu: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

[03.06.18 12:23:39]

@Maskatu:

Culmea este ca exista și sea view la camerele din corpul vechi. Nu este strălucit dar oricum de preferat vederii la boscheți.

Și costa exact cât am zis, extrem de puțin astfel ca merita. Orice agenție serioasă îți va cere același preț: 2 euro pt vedere la mare, așa anemică cum este ea și 7 euro pt cazare in corpul nou. Evident, de persoana și pe zi. Deci, aflai dacă te informai corespunzător

Cu numărul camerelor n-or fi 300 cât am estimat eu neluând in calcul anexa care credeam ca este pentru angajați nicidecum pentru turiști , dar sigur nu sunt 500 câte ai numărat tu

Cu telefonia ai luat plasa. Era suficient sa apelezi la Google, care nu este nici dezinteresat și nici neinformat, asta pentru a nu dezinforma la rândul tău.

Tarifele de la digi le-am primit pe SMS la intrarea in Turcia și am dovada pe celălat telefon. Rămâne cea mai ieftină varianta de comunicare, in afara wifi-ului de la hotelul unde este fiecare cazat.

Aaaa și mi-am amintit acum cum mai vorbeam eu cu niște ani in urma din zona Kusadasi conectându-ma pe rețele grecești acolo unde prindeam semnal. Atunci era doar mai ieftin, acum ar fi moka fiind in SSE

[03.06.18 14:39:57]

Nu am scris nicaieri ca sunt 500 camere. Exagerezi. Degeaba sunt si 338 cate sunt in realitate, daca e mucegai in baie.

De asta vad ca nu ziceti nimic. Dale-n colo de minute si de net. Ati vazut toate pozele? Ati vazut ce infecta e camera cu tot cu baie si aer conditionat?

Am fost prin 4-5 camere în corpul vechi si toate aveau minusuri. Deaia e Batihanul de 4 stele. Mancarea e de 5 si camerele de 3. )

@webmaster: scuze

[03.06.18 15:05:30]

eu cred ca ai fost cam exigent, mucegaiul la colturile siliconate apare datorita faptului ca hotelul este vechi nu pentru ca nu se face curat. exact cum ai spus, poate si de aceea, are 4* si nu 5*.

cat despre dusul fix se pare ca e noua moda, la ultimele doua hoteluri unde am stat am avut parte de asa ceva, deci va trebui sa ne obisnuim cu astfel de dusuri

[03.06.18 15:45:10]

@Maskatu:

... daca e mucegai in baie. De asta vad ca nu ziceti nimic.

Când plăteşti cele mai ieftine camere dintr-un hotel turcesc de patru stele te poţi aştepta la surprize mai puţin plăcute.

Dacă tot ţi-a stat pe creier mucegaiul de la rosturi, de ce nu ai scos cinci lire din buzunar (mai puţin de cinci lei la cursul actual) şi luai camerista frumos de mânuţă şi o puneai să frece rosturile alea până le albea. Dar nu, tu ai preferat să faci"panaramă" la recepţie, o atitudine pe care mi-e greu să o înţeleg şi să schimbi pe bandă rulantă camerele una mai proastă decât alta şi nu cred că ţi-a folosit la ceva.

Tot hotelul este de vină pentru că tu nu ai ştiut că aerul condiţionat nu funcţionează cu uşa de la balcon deschisă??? Oare la tine acasă tot aşa procedezi: dai drumul la aerul condiţionat şi apoi deschizi larg toate uşile şi ferestrele???

Batihanul tot patru stele a avut de când îl ştiu şi pe vremea aceea era poate cel mai bun hotel de patru stele din Kuşadasi. În plus, şi camerele select din corpul nou tot la patru stele sunt clasificate, dar, ca peste tot, plăteşti mai mult, primeşti mai mult

Mancarea e de 5 si camerele de 3.

Este opinia ta. Am evitat iniţial să fac aprecieri cu privire la mâncarea chipurile de cinci stele, pentru că nu am vrut să te simţi jignit, din informaţiile mele mâncarea fiind de vis doar pentru vegetarienii copleşiţi de tonele de salate fel de fel.

Cu telefonia mobilă şi cu informarea, m-ai convins: digi nu te-a interesat, la orange ai fost dezinformat etc., numai ghinioane, numai lamentări.

==

Pentru cei care totuşi sunt interesaţi de net ieftin în Turcia, postez următorul link, obţinut la cea mai simplă căutare pe Google:

orange.ro/roaming/prepay/ ... ernet-in-turcia

[03.06.18 15:55:36]

@nrs:

Nu ştiu dacă este o modă nouă sau nu, eu sper să nu fie, dar pentru mine este o aberaţie. Am acceptat conştient acet tip de duş cu mulţi ani în urmă la Ephesus Princess, deoarece îmi plăcuse prea mult hotelul în ansamblul lui, şi mai recent, la Alba, când ar fi fost un motiv prea minor pentru a mă determina să renunţ la Întâlnire.

Hotelurile moderne şi luxoase de cinci stele au atât duş fix cât şi mobil, fiecare fiind liber să folosească modelul care îi place. Am avut o surpriză săptămâna trecută la un hotel nou nouţ deschis anul trecut să găsesc cabină de duş cu duş fix şi atât. Mi-a picat faţa şi începusem deja să bodogănesc, când m-am bucurat să văd că aveam şi cadă de baie cu jacuzzi dotată cu duş mobil retractabil, astfel că pentru prima dată am folosit duşul de la cada de baie în locul duşului fix.

[03.06.18 17:51:31]

La mine acasa dau drumul la ac si apoi inchid usa... Ca nu baga aer rece direct. Dureaza 2-3 minute. Nu mai bine dadeam o spaguta si chemam un zugrav sa dea o spoiala mica? Cand am zis ca am facut panarama ma refeream ca le-am zis ce nu e ok in camera. Nu am tipat sau jignit pe nimeni acolo ca nu-s cazut din bananier. Si chiar si asa, la 3200 lei aveam tor dreptul sa fac "panarama". Ca faceam pe banii mei.

Cand ai de ales intre 10-15 hoteluri de 4 stele si il alegi pe ala de top ca bani, ai pretentii, ca nu alesesem vila vasilica de la comarnic. Era mai scump ca ramada cu 15 euro. Si ala e de 5 stele. Asa ca scuza-ma dar ma repet, am pretentii. Nu accept asa ceva la nivelul asta de top!

Cu telefonu asta e, m-am informat cat am putut. Am fost direct la magazinele orange, vdf si telekom si au zis ca nu exista net in tr. Nu sunt eu de vina ca angajeaza toti habarnistii. Daca le retineam numele mergeam acum la ei si le dadeam in cap cu ofertele puse de voi.

La mancare faci o afirmatie eronata. Ai fost macar acolo sau vorbesti ca majoritatea din auzite? Daca ai zis ca din "informatiile tale", e clar...

Numai un snob ar spune cuiva ca nu ai ce manca la batihan. Ca romanii aia care fac check outul de la hotel si zic ca o saptamana au murit de foame. Nu ai cum, nu exista asa ceva! Ai toate felurile de carnuri exceptand porcul evident. Dar este greu uneori sa multumesti mancatorii de ceafa de porc. Mai bine ramaneau la bulgari, caci cred ca ala e targetu care se plange de mancarea de la turci.

Cand merg la 4 stele la turci, am pretentia sa am o camera de 4 stele. De prosoapele galbene nu am mai zis nimic... sunt normale si alea, nu? Nicole, esti angajat batihan undercover?

Nu ma intereseaza ca au ei corp vechi si corp nou. Pot avea si 10 corpuri. Din punctul meu de vedere, camerele alea de la piscina din corpul nou sunt mai naspa ca locatie pentru ca e galagie toata ziua. Bubuie muzica, tipa lumea, etc.

Asadar asta nu inseamna ca e normal ca siliconul sa aiba mucegai. Daca voi acasa stati in mucegai si 4 kg de praf la aeru conditionat, sa fiti sanitari, cu toate ca e cam greu.

Cu aeru cum trebuia sa fac nicole? Sa chem o echipa de ac-uri sa le dau o spaguta sa il igienizeze, nu? Ca doar am platit cea mai ieftina camera, si e normal, nu?

Ai dreptate. Camera a doua unde am stat, avea si dus fix si dus mobil, nu doar fix ca in prima camera asa cum este si normal!

[03.06.18 19:16:14]

@Maskatu:

Eu cred ca gresesti. Daca ai intrat pe acest site si ai scris impresii despre cum te-ai simtit la un anume hotel, nu trebuie acum sa te justifici fiindca cineva nu e de acord cu ai scris sau te considera exagerat in opinii.

Cred ca multi din cei care citesc vor tine cont de cele scrise de tine si vor alege sau nu vor alege acest hotel, in functie de cum pricepe fiecare sau de ce pretentii are raportat la banii pe care ii plateste. Treaba cu banii e alta poveste. Poate ce mi se pare mie mult altuia i se pare ieftin.

Concluzie este ca eu am apreciat review ul tau .

krisstinna
    [03.06.18 21:14:03]

@Maskatu: M-ai amuzat cu articolul tău. Mai ales cu algele din chiloți.

Nu e o sumă mare 3000 lei, e doar un preț Ok pentru ce poate oferi hotelul. Eu am fost la mai ieftin, 250 euro pentru 7 nopți, am fost multumită pentru banii dați, scopul meu era altul, nu luxul. Nu întotdeauna stelele strălucesc, uneori sunt locuri de trei stele mai bune decât cinci stele, raportându-mă la prețul plătit.

Chiar îmi e dor de Surtel din Kusadasi, oricând aș merge acolo cu drag. Să-ți spun că am stat și la doua stele in Kusadasi?

Dar da, era curat, nu era lux. Cred că pe asta ai vrut să pui accent: pe curățenia inexistentă, ai vrut să tragi un semnal de alarmă, eu una am reținut esențialul, mulțumesc pentru informație.

[03.06.18 22:51:43]

Mulțumesc de aprecieri. Evident fiecare trage concluziile după bunul plac. Eu scriu din ce am experimentat pe pielea mea.

Daaar condamn atitudinea asta gen " la 4 stele sa te mai aștepți și la micegai pe silicon". Serios? Din cauza atitudinii de genul ăsta suntem la pământ cu serviciile de cazare din Ro. Dacă la 4 stele la turci nu avem pretenții și ni se pare normal jegul și praful și mucegaiul, păi la noi la 2-3 stele ce pretenții să mai avem? Gândacii sunt bonus.

Surtel are avantajele lui. Cei care au mai stat acolo ziceau ca e singurul cu all inclusive de 3 stele. Au mancare ok, nu tone ca la batihan dar nici nu mori de foame. E ok locatia, fix in centru dar nu ai plaja in buza ca batihanu. Defapt nici nu stiu daca au vreo plaja.

[04.06.18 06:57:41]

Apropo ca tot spuneti ca 700 euro nu-i mare suma si "e normal sa ai jeg in camera la banii astia la 4 stele". M-am uitat la operator pe site si aceeasi camera standard, caci despre ea este vorba, atinge pragul de 676 euro de persoana in iulie august.

Aproape 1400 euro in doi. Practic aceleasi conditii dar dai dublu. La 1400 euro tot asa normal este jegul? Intreb si eu. Iar la polul opus, camerele din corpul nou cu piscina, select family pool room 2400 euro.

[04.06.18 09:57:53]

Are cineva un link sau o lista oficiala cu preturile de traversat la cannakale? Agentia cu care mergem ne cere mereu 10 euro dus intors de persoana cu toate ca tin minte ca se plateste per autocar nu per turist si chiar si asa nu are cum sa fie fix 5 euro pe sens de acu 4 ani si pana in prezent. Pentru ca atunci tot 10 euro cereau...

Ms

[04.06.18 10:03:34]

la masini mici costa 35 lire pe sens indiferent de numarul de persoane, si la autocare cred ca este fix indiferent de numarul de turisti,

oricum 5 euro de persoana (cam 25-27 lire) este enorm, dar este un mic ciubuc al ghidului impreuna cu soferul

daca treci pe jos este 2 lire de persoana!!!! deci restul e profit pt sofer + ghid.

vad ca si la masini a crescut la 40 TL

turkeytravelplanner.com/t ... es_ferries.html

[04.06.18 10:11:17]

@Maskatu: Tariful de trecere se percepe numai pentru autocar.

In cazul grupurilor, suma pe care turistii o platesc (4 sau 5 e/sens) sunt banii agentiei (sau poate ai ghidului + sofer).

Cert este ca aceasta suma este mentionata in contractul de transport, deci turistul stie despre ea si o accepta de la inceput.

Discutiile ulterioare sunt inutile.

Cert este ca pentru sumele stranse nu se elibereaza chitanta.

[04.06.18 23:07:04]

@Maskatu:

Are cineva un link sau o lista oficiala cu preturile de traversat la cannakale?

Da. Uite aici preţurile valabile în 2018 de pe site-ul oficial al firmei Gestaş care operează ferry:

gdu.com.tr/Sefer/SeferUcr ... ay?SeferId=2019

La traversarea cu autoturismul se plăteşte doar suma de 40 TL indiferent de numărul pasagerilor din autoturism.

Doar cei care traversează fără maşină plătesc 3TL de persoană.

Întrebarea referitoare la taxa de traversare de 5 euro de persoană pe sens trebuia să o pui agenţiei înainte de a cumpăra, dar ţi-ai asumat-o la semnarea contractului.

Este, evident, un alt "ciubuc" al agenţiei.

Taxele în euro pot rămâne nemodificate timp de mai mulţi ani, doar cele în lire turceşti cresc mereu, normal ţinând cont de devalorizarea continuă a lirei.

[04.06.18 23:25:06]

@Maskatu:

Cât timp nu mă cunoşti, mi se pare total deplasat să-ţi permiţi să faci aprecieri referitoare la condiţiile în care locuiesc eu.

Şi da şi nu.

Am fost la Batihan cu mulţi ani în urmă într-o vizită scurtă şi am văzut cu ochii mei marea din balconul unei camere de la etajul trei sau patru cât am fumat o ţigară. Nu am intrat în restaurant. Atunci alesesem un hotel mai ieftin şi mai slab decât Batihanul, doar grădina şi plaja fiind peste Batihan şi am vrut să mă conving personal dacă merita să plătesc mai mult. Pe atunci nu exista decât un singur corp al hotelului, cel "vechi".

Am văzut filmări cu mâncarea din restaurantul de la Batihan de la sfârşitul lunii august anul trecut făcute de vecinii mei, aflaţi la a doua vizită în Turcia după ce în iunie fuseseră la Palm Wings Kuşadasi 5* AI. Au stat în corpul nou. Nu s-au plâns de lipsa curăţeniei, ci doar de mâncarea mai slabă decât la hotelul de cinci stele cu care făceau comparaţie.

marival
    [11.06.18 19:52:40]

Buna! felicitari pentru review, Asadar eu voi pleca pe 25 iunie la Batihan cu pret 550 euro 2 p cu autocar inclus 6 nopti, tot camera standard. Ma blocheaza faptul ca in acest hotel e mizerie Eu il stiam cel mai cel din cele de 4* d aia l-am si ales Nasol daca e asa

De acord cu maskatu ca Da avem pretentii de la Turci la 4*

eu l-am ales din cauza plajei 1 apoi ca am tot auzit ca e wow hotelul cu conditii putin mai slabe in corpul vechi dar serioss fara praf in aer conditionat si fara mucegai... pe bune la Batihan? ii va scadea cota in cazul asta Am cautat sa iau Atlantique Holiday (nume vechi) dar agentia nu l vinde cu autocar.

voi face fotografii si eu dar inca sper sa fi luat masuri de la reclamatia acestui turist, ar fi pacat sa scada cota desi ei il vor vinde la fel mai ales in sezon

Va rog sa ne scrieti daca la plaja se dau prosoape pe baza de card? sau va trebui sa luam de acasa?

Are ponton pentru intrare in apa? Sau direct de pe plaja pe pietricele? (necesita papuci)?

Am mai fost pe Turcia si sincer am mari asteptari de la acest Hotel sa vedem acum...

[11.06.18 21:59:19]

@marival:

Mare atenţie să primeşti într-adevăr cameră standard şi nu vreo cameră promo sau low cost cum, cel mai probabil, a primit Maskatu şi de aici şirul de nemulţumiri enumerate mai sus.

Vacanţă plăcută!

[11.06.18 22:15:03]

@nrs:

Fără nicio supărare, dar de la tine aveam şi am în continuare alte pretenţii.

Te-ai grăbit şi ai făcut trimitere către un blog comercial al unui englez suficient de şmecher pentru a-şi vinde foarte bine marfa.

Pe un blog de turism poţi scrie orice, fără a avea vreo responsabilitate. Am citit şi eu cu ani în urmă şi tot mai rar de atunci, amuzându-mă copios de unele poveşti romanţate fără vreo legătură cu realitatea.

Prea multe picanterii uşor de sesizat de către oricine a fost măcar o singură dată în Turcia, dar uşor de păcălit pe unul care doar citeşte.

Inclusiv în cazul subiectului în discuţie, Tom nu ştiu cum bate câmpii cu graţie, informaţiile prezentate în legătură cu traversarea cu ferry pe la Canakkale fiind eronate, contrazise de site-ul oficial al firmei Gestaş, dar şi de experienţele repetate ale fiecăruia dintre noi care am trecut pe acolo.

Cu ceva timp în urmă am mai intervenit într-o discuţie pe acelaşi subiect, când o useriţă îmi dădea citate de pe blogul respectiv în care credea mai ceva ca în Biblie . Informaţiile valoroase, absolut corecte şi oricând verificabile furnizate de mine în urma unor experienţe repetate de-a lungul mai multor ani au fost atunci şterse, rămânând doar "poveştile" preluate fără discernământ de pe blogul englezului.

[11.06.18 22:20:05]

@marival: Da, prosoapele se iau de la spa (-1) pe baza de card.

Ponton? Nu... Direct pe plaja. Ai o portiune cu pietre mai mari care e mai nasoala, apoi un mic hău dar intrarea e progresivă. Gen la cativa zeci de metri in mare, apa e pana la buric.

@nicole:Camera standard am avut si eu. Nu exista camera low cost sau promo. Camerele despre care am scris sunt toate din corpul vechi, cel cu 6 etaje cum intri in curtea hotelului, respectiv corpul adiacent de 2 etaje care este lipit tot de cel vechi cu 6 etaje.

Standard room = corp vechi

Suita / Superior room = corpul nou de lângă piscine

[12.06.18 09:32:31]

@nicole33: ai perfecta dreptate, acum am citit mai atent ce scrie si am vazut ca nu e ok (de exemplu zice ca se plateste pentru pasagerii din masina mica lucru neadevarat).

chestia este ca siteul lui gestas nu merge,

oricum ideea este ca cei 5 euro pe sens sunt mult mai mult decat trebuie dar fiind trecuti in contract nu ai ce face, de fapt cred ca asa acopera cheltuiala cu trecerea autocarului care in mod normal e a firmei

Cristina.petcu
    [10.07.18 00:32:34]

Multumesc! Mie mi- ai fost de mare ajutor.

Apreciez foare mult ca ti-ai luat din timpul tau sa lasi atat de multe informatii, pe care eu personal le gasesc utile. Noi vom merge in 30 august acolo. Avem un bebe care va avea 5 luni atunci si sper din suflet sa nu ma confrunt totusi cu mizerie.

Multumesc inca o data!

tibi 2022
    [29.08.22 13:26:08]

@nicole33: salut. ma numesc Mircea. am si eu rezervare la Batihan, in septembrie, cu autocarul. cum pot lua legatura cu tine sa aflu mai multe detalii? multumesc anticipat.

[14.06.23 17:47:01]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al treilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B.10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

Cristina.petcu, marival, nrs, tibi 2022, turkn, ⭐ValentinB_88⭐
    Alte impresii din această RUBRICĂBatihan Beach Resort [Long Beach]: