ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2018
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 22.11.17
OCT-2017

Ce am facut 3 zile in Singapore – ziua 2

Pentru a doua zi in Singapore am planuit o vizita la celebra Singapore Zoo, ca punct principal al zilei, urmand sa vedem cat timp o sa ne mai ramana apoi pentru a vedea si altceva. Si cum gradina zoologica nu este foarte aproape de oras, am pornit de dimineata cu speranta ca n-o sa prindem aglomeratie.

Ne-am achizitionat un Singapore Tourist Pass si am pornit cu metroul spre zoo. Drumul pana la zoo a durat mai bine de o ora, asta fiindca la un moment dat trebuie sa schimbi metroul cu autobuz. Noi am mers asa: cu metroul de la City Hall (linia rosie) pana la Ang Mo Kio, iar de aici cu autobuzul 138. Ang Mo Kio este un punct nodal de transport destul de mare. De la metro trebuie sa treci un pasaj subteran ca sa iesi la un fel de autogara, de unde pleaca multe autobuze. Daca urmaresti pancardele si stii numarul autobuzului, nu ai cum sa te pierzi.

Ajunsi intr-un final la zoo, ne-a luat cateva minute sa ne dumirim: noi aveam biletele luate de acasa, insa nu aveau cod de bare. Am crezut ca trebuie sa stam si noi la coada, dar apoi mi-am amintit ceva de niste tonomate, pe care le-am zarit in lateral. Am mers, am scant foia si ne-a dat biletele cu care am intrat imediat.

Singapore Zoo este laudata ca fiind cea mai mare gradina zoologica din lume, numarul 1 din Asia, cu un concept unic. Sincera sa fiu, nu m-a impresionat foarte tare. Asta poate fiindca stiam la ce sa ma astept sau fiindca vazusem cu cativa ani inainte gradina zoologica din Valencia, care are un concept asemanator, acela de spatii cat mai deschise, care simuleaza habitatul natural si in care animalele se pot bucura de libertate maxima. Inevitabil am facut o comparatie… si sincer parca mi-a placut mai mult Gradina Zoologica din Valencia, poate si pentru ca fost prima de acest gen pe care am vazut-o, iar impactul a fost mai puternic.

Gradina Zoologica din Singapore este intrdevar mare. Ne-a luat mult timp numai s-o parcurgem, asta fiindca am vrut s-o vedem in intregime. Cu toate astea traseul de parcurgere mi s-a parut destul de haotic, a trebuit sa trecem prin acelasi loc de mai multe ori sau sa ne intoarcem din drum. Daca alegi s ate plimbi cu trenuletul, sigur trebuie sa te intorci din drum, deci nu prea iesi in avantaj. Ca si specii de animale, am vazut multe, chiar deosebite. Desi atractiile principale nu mi m-au parut interesante: ursul polar Inuka dormea linistit, pe jumatate inauntrul custii, iar tigrii albi erau la mare distanta si stateau ascunsi la umbra, cu spatele la public, probabil satui de atata lume. Din cauza caldurii, multe nimale stateau ascunse. Animalele periculoase mi s-a parut ca stau in spatii cam prea mici (sper exemplu leopardul). Showurile cu animale, din pacate le-am ratat in incercarea noastra de a urma un traseu unic prin gradina. Am prins doar un moment de hranire al maimultelor, care a fost chiar dragut.

Cu toate astea, am parcurs toata gradina, lucru ce a durat cateva ore bune. La iesire am observat zone care erau inca in constructie, semn ca se mai mareste gradina zoologica. Cum era aproape dupa-masa, am facut acelasi drum inapoi spre oras cu o oprire de masa la Ang Mo Kio. Am preferat sa mancam aici decat la restaurantele foarte scumpe din interiorul gradinii zoologice.

Ajunsi inapoi in Singapore ne-am indreptat spre o restanta a zilei precedente: Marina Bay Sands. Desi am tot vazut-o de jos, am vrut neaparat sa urcam si pe platforma de observatie, de la etajul 57. Dupa ce am stat destul la coada de bilete, am ajuns sus cu putin inainte de apusul soarelui. Cred ca este momentul ideal de a urca pe Marina Bay. Asta fiindca am apucat sa vedem Singapore de sus atat pe lumina naturala cat si la lasarea intunericului, cu multitudinea de luminite nocturne. Si cum aici sus poti sa stai cat vrei, dupa ce am dat o tura si ne-am bucurat ochii cu privelistea vazuta din toate partile, ne-am oprit pe parea cu Supertrees Grove si am mai admirat inca o data showul de luminii si muzica, de data aceasta de la inaltimea celebrului hotel. Cuvintele sunt deja de prisos, este o experienta unica sa ajungi pe Marina Bay. I-am invidiat pe cei care erau cazati la hotel si se puteau bucura de o astfel de priveliste si in plus de o piscina infinita.

Dupa ce am coborat din Marina Bay Sands, am luat-o spre esplanada. Am prins din intamplare un alt show cu lasere, de data aceasta de pe Marina Bay vazut de pe Waterfront Promenade. Apoi am mers sa vedem si simbolul orasului, Merlionul.

Am dat si noi o tura prin zona, prin multitudinea de oameni care se bucurau de noaptea calduroasa din Singapore. Am admirat cladirile impunatoare ale centrului financiar, si apoi am pus capat unei zile lungi, intorcandu-ne la hotel.

Concluzia zilei 2 a fost: Gradina zoologica e draguta, dar nu m-a dat pe spate. Poate ca nici nu sunt prea mare fan al animalelor tinute in captivitate. In schimb Singapore are multe de oferit chiar si la lasarea intunericului. Aproape nici nu realizezi ca afara e noapte, cand in jurul tau sunt mii de luminite si sute de oameni. Frumos in Singapore!

Trimis de r-Uca in 02.06.18 16:06:33
Validat / Publicat: 03.06.18 00:39:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ASIA - ALTE LOCURI

VIZUALIZĂRI: 2009 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (r-Uca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Prin gradinza zoologica - lei la umbra

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Singapore: