ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2018
ÎNSCRIS: 28.06.10
JUL-2017

Cherhanale la nord de Constanta (2) - Cherhana Tașaul

Chearhanaua Tasaul din Navodari este amplasata pe malul lacului cu acelasi nume si are intrarea pe sub podul de la iesirea din Navodari pe un drum partial amenajat. Daca nu ploua are o terasa frumoasa cu vedere la lac. Cred ca am fost vinerea sau sambata iar chearhanaua era plina, chiar aveai nevoie de rezervare mai ales ca fusese o ploie iar terasa era inchisa.

Ce este deosebit este existenta unei mini formati formate din 2 clapari maturi cu voci destul de bune care cantau cu precadere in limba romana iar in restaurant se dansa.

Cred ca aici sunt cele mai mari preturi la fel neacoperite de calitatea serviciilor iar datorita aglomeratiei timpul de asteptare este foarte mare.

Aici oferta de peste este si mai mare, inclusiv fructe de mare dar unele specii de peste au fost congelate la capturare de exemplu scrumbia de Dunare si lufarul care nu se prind la sfarsit de iuliie. Impreuna cu prietenul din Sacele am comandat lufar, un peste gustos si mai rar, dar 2 pesti din 5 au fost alterati.

Am citit apoi pe internet ca aceasta chearhana a fost inchisa cateva zile din cauza problemelor digestive ale clientilor.

Deasemenea am avut parte de cea mai proasta si scumpa inghetata cu gheata in interior provenita probabil din adaugarea de apa si frisca sintetica deasupra

In aceasi seara fiul patronului a cerut in casatorie iubita iar ospatarii si formatia se ocupau de acestea. Nu mi-a placut niciodata cand patroni chehuiesc in restaurant de fata cu clienti fapt sesizat si la Chearhanaua Histria.

Deasemenea tot in aceiasi seara sarbatorea ziua de nastere (20 ani) fiica unui barosan local care a primit cadou un BMV.

In restaurant multa galagie si un amestec de clienti de toate varstele si grad de educatie diferit, iar dupa numerele de inmatriculare ale masinilor erau din toata tara. Nu stiu cum au descoperit acest restaurant.

La aceasta chearhana am fost invitati de alt prieten din Navodari care a facut cinste pentru vila in care se mutase deci nu stiu cat a costat masa pentru 6 persoane dar am vazut preturile din meniu si am cautat sa fim economici. Gazda comandase doar starterul iar restul am comandat fiecare.

La minusuri as mai adauga parcare insuficienta si dezorganizata, am stat cred 10min. pana cand sa apara smecherul care ne blocase. Nu am inteles ce atragea atata lume la aceasta chearhana.

Personal nu recomand Chearhanaua Tasaul iar pe viitor ma gandesc daca as reveni chiar si invitat.

Trimis de olteanul2010 in 28.05.18 22:58:00
Validat / Publicat: 29.05.18 10:23:26

VIZUALIZĂRI: 2708 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olteanul2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.05.18 10:22:56]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Năvodari? , NĂVODARI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Având în vedere că impresiile și recomandările de mai sus au fost obținute prin segmentare dintr-un review mai mare, multisubiect (cu copy, paste inclusiv a notelor!):

autorul poate reveni asupra notelor acordate (și a gradului de recomandare), fie prin edit direct, fie scriind un ecou în care să ne indice notele și gr de recomandare doar pentru această unitate

Dealtfel acesta este un alt IMPORTANT motiv pentru scrierea separată a impresiilor pentru FIECRAE restaurant în parte: nu e firesc să se acorde note ”la grămadă”, pentru un calup de 3-5-etc restaurante...

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Năvodari?:

• pagină generată în 0.035619020462036 sec