ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2018
ÎNSCRIS: 12.10.17
MAY-2018

încărcat de pe telefon!

Excursii minunate si recomandari

Incep prin a sublinia situatia de acolo: nu am simtit pericol nici o clipa, pe durata excursiilor este si un polititst in civil in autocar, foarte amabil si foarte grijuliu, pe drum sunt multe filtre de politie, in cazul in care intarzie autocarul vin dupa tine. Totul a fost ok, nu am simtit pericole, ne-am bucurat de fiecare excursie.

Deoarece am stat doar 7 zile si ne doream si plaja si odihna am achizitionat doar 3 excursii de la agentia cu care am venit. Am ales aceasta varianta deoarece am vrut sa merg cu romani in autocar si fiindca am vrut ghid vorbitor de limba romana - Saad Camel, Mohamad Hamal, Besoy sunt cei mai buni!!! . Deoarece am achizitonat 3 excursii si una dintre ele a fost Cairo am beneficiat de 5 euro reducere /excursie, asadar: Luxor 95$/ pers, Cairo 105$/pers, Insula Paradise 55$/pers. Recomandari: cu o zi inaintea excursiilor sa va reservati la receptie micul dejun (pachet) si cina tarzie, sa aveti ceva cu care sa va inveliti in autocar deoarce AC merge continuu, sa aveti cu voi medicamente: antihistaminic, saruri de rehidratare, Ca/Mg -este foarte cald, au fost doamne care au clacat din cauza caldurii.

1. LUXOR - cu vizita la: Valea Regilor unde se viziteaza 3 morminte, pt Tutankhamon se achita separat 200 lire egiptene, Ramses VI - 50 lire egipt. Se poate plati in Valea Regilor doar in lire egiptene. Apoi Templul Reginei Hatchesput, Colosii lui Memnon (era inchis deci i-am sarit), apoi pranzul la un restaurant -bufet suedez (bauturile nu sunt incluse), se traverseaza Nilul cu barca, Templul lui Karnak, vizita unui atelier de papirus si unul de alabastru (totul e scump). Peste tot se poate filma/fotografia, mai putin in valea Regilor in interiorul mormintelor. La Luxor este foarte cald, excursia este de 1 zi, se pleaca la 4.30 si revii la hotel pe la 22.

2. CAIRO - se pleaca in jurul orei 02:00 ne intoarcem la 23.30. Se viziteaza: Muzeul din Cairo unde Sala Mumiilor are bilet optional 150 lire egiptene (doar in lire), taxa foto muzeu 50 lire, dar nu platiti deoarece e atat de aglomerat acolo incat nu stie nimeni cine a platit si cine nu, mare atentie sa nu filmati in camera comorilor luo Tut deoarece ramaneti fara tel. Pranzul intr-un resaurant cu bufet suedez (bauturile nu sunt incluse). Mai departe mergem la Piramide si Sfinx - aici puteti sa va luati si ceva suveniruri, dar totul se negociaza - de la 20$ am ajuns la 5 $ pt 5 statuii de marine medie. Ascultati ghidul pt a nu ingreuna excursia, nu se deplaseaza nimeni pe jos de la o piramida la alta ci cu autocarul, la Sfinx inchide la ora 15:00 iar noi din cauza unora era sa nu ajungem si la Sfinx. Apoi se viziteaza o parfumerie cu preturi ok si o bijuterie cu preturi exorbitante, vand bijuteriile la bucata nu pe gram ????... imi cerea 300$ pe un pandativ de aur de 1.23 grame ????.

3. INSULA PARADISSSS DA CHIAR E UN PARADIS!!! In drum spre insula se fac 2 opriri pt snokerling - atentie sa nu va indepartarti de grup fiind prinisi de magia adancurilor, nou am patit-o. Apoi se ajunge pe insula unde se serveste masa -bufet suedez si bauturi incluse. Apoi timp pt plaja, poze si ce vreti voi. Este un adevarat colt de rai aceasta insula!! Si faceti snokerling este superb. In speranta ca articolul meu a fost util - va doresc vacanta placuta!!! Cu siguranta voi reveni in Egipt, mai sunt si altele de vazut

Trimis de Florenta90 in 29.05.18 08:59:07
Validat / Publicat: 29.05.18 10:52:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 7934 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florenta90); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

angela_tudose
[29.05.18 15:11:24]

Wow! Ați fost contra cronomotru în cele 7 zile! Ați mai avut vreme și pentru plajă/relaxare? Prețurile sunt considerabil mai mari decât cele pe care le-am plătit eu, dar asta nu contează până la urmă. Important e că ai reușit să le vizitezi pe toate acestea în doar 7 zile. Bravo!

Apropo, la Luxor, ai vizitat Valea Regilor (Kings Valley) sau cea a Reginelor (Queens Valley). Eu am fost la cea de-a doua, unde de altfel ne-am întâlnit și cu cei de la [...]. Cei de la agenție ne-au spus că Valea Regilor nu se pute vizita în momentul acela. Am viiztat și eu trei morminte.

[29.05.18 15:14:47]

@angy12: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

nrs †
[29.05.18 15:21:57]

felicitari pentru rezistenta, sa faci in 7 zile drumuri asa lungi e ceva.

in continuare nu inteleg de ce sa te duci la mare si nu la Cairo sau Luxor daca vrei sa vizitezi. a descris cineva pe aici un traseu foarte frumos cu vizita la Cairo, apoi Luxor si in final relaxarea suprema la mare.

fara suparare sa stii ca bijuteriile adevarate nu se vand la kg ci la bucata!

Florenta90AUTOR REVIEW
[29.05.18 16:35:04]

@angy12: da, a mai ramas timp si pentru plaja putin. Da, am vizitat Valea Regilor, in Valea Reginelor nu am fost, nici nu a spus nimic ghidul despre ea. Dar am sa tin cont, data viitoare voi merge si acolo.

Florenta90AUTOR REVIEW
[29.05.18 16:37:45]

@nrs: da probabil ca aveti dreptate.

angela_tudose, Florenta90, nrs
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: