ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2018
ÎNSCRIS: 12.11.15
MAY-2018

La „B&B” Iași [Piața Voievozilor] – ne-am simțit ca acasă

Am vizitat Iașul și înainte de ’89, dar „pe fugă” – eram în interes de serviciu -, dar și în anii trecuți mai recent, când nu eram membră AFA. Nici atunci - și nici acum, adică între 21-23 mai, - timpul n-a fost suficient pentru a vedea toate frumusețile Iașului. Am vrut să vedem „Palatul Culturii” după renovare, dar și „Mitropolia” – (și nu numai!).

Pentru acest mic sejur ieșean am vrut să alegem hotelul „Onest”, la care m-am cazat, împreună cu sora mea, acum vreo 7 sau 8 ani, însă am renunțat imediat după ce am luat legătura cu hotelul. Prețurile mi s-au părut prea mari, de data aceasta, chiar luând în considerare trecerea timpului și deprecierea leului. Ca urmare Mihai a căutat pe „Booking.com” un alt hotel, mai aproape de centru și, după câteva butonări a reușit să găsească ceva potrivit nouă, adică cazare pentru trei persoane adulte, la un preț mai bun, însă fără mic dejun inclus. (La hotelul „Onest”, situat lângă gara Nicolina, prețul pentru două nopți, o cameră triplă, cu mic dejun obligatoriu inclus, era de 380 lei, însă mie mi s-a părut cam mare, de data aceasta).

Hotelul ales de noi se numește B&B, doar atât pe „Booking” și un nr. de telefon.

Am luat legătura telefonică cu proprietarul apartamentului, pentru că DA! , este un apartament de trei camere, în regim hotelier, situat în Piața Voievozilor nr. 23 [...]. Acesta este amplasat față de centru („Piața Unirii”) la doar patru sau cinci stații de tramvai.

Am făcut rezervarea on-line, ne-am sculat dis de dimineață, am luat trenul de Iași și, înainte cu un sfert de oră de-a ajunge trenul în gara mare din Iași, i-am telefonat D-lui Cezar, proprietarul, după cum ne-a rugat. Acesta a fost foarte amabil pentru că ne-a dus cu mașina personală de la gară, până la adresa de mai sus.

Aici am găsit un loc foarte curat, de curând renovat și mobilat cu ce trebuie. Este un apartament cu trei camere decomandate, cu baie și bucătărie mari, spațioase, un hol generos, mobilat (deocamdată) cu două fotolii. Toate ușile sunt noi, inclusiv cea de la debaraua din hol, unde sunt depozitate materialele de curățenie și consumabilele necesare. Noi am ocupat una din cele trei camere, cu două paturi separate, sora mea a ocupat doar un pat dintr-o cameră cu două paturi. Prețul cazării, per total, a fost de 325 lei, pentru două nopți.

Un lucru foarte bun este că imediat ce se iese din bloc, printr-un mic gang, se ajunge în „Piața Voievozilor”, unde parterul blocurilor este legat de o construcție continuă, ce adăpostește tot felul de magazine și „Fast-food”-uri, de la care poți să cumperi tot ce vrei pentru un mic dejun proaspăt și gustos, la prețuri mai mult decât satisfăcătoare. În jurul pieței sunt tot felul de magazine, nu numai alimentare. Imediat din piață se poate ajunge la stația de autobuz sau de tramvai.

Din discuțiile cu Dl Cezar am aflat că această cazare este înregistrată la Fisc, după ce a obținut avizul de „regim hotelier”. Este deschisă doar de o lună de zile, adică din luna aprilie, de aceea nu are, încă, montate în cele trei camere câte un televizor. Noi am găsit doar unul, la care s-a uitat sora mea, în camera ei. Am mai înțeles că televizoarele sunt, deja, cumpărate, urmează să fie aduse, montate și cablate la rețeaua TV. Sora mea a prins mai multe canale, dar nu știu la ce rețea TV este cablat apartamentul. De asemenea, ne-a spus că va monta și o oglindă mare în holul comun al camerelor, pe care a comandat-o, deja. Există conexiune la internet, dar, la momentul vizitei noastre, funcționa destul de slab. Referitor la acest lucru, Dl. Cezar a promis că va schimba abonamentul, pentru o viteză mai mare. Ca la orice început, noi am înțeles că sunt și mici neajunsuri, pentru care și-a cerut scuze, cu promisiunea certă că le are în vedere și că le va remedia mai înainte de a mai caza pe cineva. Nu am motiv să nu cred asta, este în interesul lui, în primul rând, să ofere condiții optime pentru turiști.

Din pozele atașate se va vedea că bucătăria este dotată cu tot ce trebuie: aragaz, frigider, cuptor cu microunde, mașină de spălat (pentru cei care au sejurul mai lung, noi n-am avut nevoie de ea), spălător de vase din inox, cu picurător, o masă cu două scaune, un dulap pentru depozitare, un blat pe care este un fierbător electric, cești, pahare, tacâmuri, farfurii, într-un cuvânt cam tot ce avem și la noi acasă.

Baia este curată, cu obiecte sanitare noi, (mai puțin cada, la care Dl Cezar nu vrea să renunțe, pentru că este din fontă, o calitate mai bună decât cada din plastic). În dulăpiorul cu oglindă de deasupra lavoarului am găsit sticluțe cu șampon și săpunuri mici, rotunde. Am primit prosoape albe, curate, de bună calitate, câte unul mare, unul pentru picioare și unul mediu. În dreapta ușii este și un uscător de păr. În fața lavoarului este un calorifer tip „port-prosop”, iar deasupra căzii se află o fereastră mică de aerisire, din termopan. Faianța și gresia sunt noi, atât la bucătărie, cât și la baie. De asemenea, nou este și parchetul din camere și hol.

Camerele sunt mari, cu paturi cu saltele odihnitoare, noi, din material foarte bun. De asemenea, lenjeria este de calitate, alb imaculat, pilota este ușoară și călduroasă. La geam sunt perdele noi. Cred că ar mai trebui niște transperante care să nu lase lumina dimineții să intre și să întrerupă somnul, atât de dulce spre dimineață.

Am făcut o poză și în camera liberă, cea mai mare din apartament, care are și balcon. Toate camerele au dulapuri, cu umerașe, pentru păstrarea hainelor, și cu policioare.

Noi ne-am simțit bine la „B&B” hotel, din Piața Voievozilor, Iași. Dacă am mai merge acolo, tot aici ne-am caza, pentru condițiile oferite, prețul bun și, nu în ultimul rând, pentru amabilitatea și disponibilitatea D-lui Cezar, care ne-a oferit orice informație de care am avut nevoie să ne simțim bine la Iași. Dacă-l recomand? Sigur că „da!”, mai ales pentru cei ce vor să se simtă ca acasă.

Trimis de doinafil in 28.05.18 22:19:22
Validat / Publicat: 29.05.18 09:57:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

VIZUALIZĂRI: 1305 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 P06-Bucătăria cu fereastră mare, luminoasă.

krisstinna [29.05.18 18:18:24] »

Doina, eu nu voi înțelege faza cu cada, nici in ruptul capului

Cred că e un domn in vârstă, altfel nu îmi explic

Eu una nu mi-aș tolăni trupul acolo, intru cu picioarele pentru un duș și asta e.

Și fotoliile sunt foarte vechi, ar trebui și ele schimbate

Aștept continuările, sunt curioasă ce ați vizitat

doinafil [30.05.18 18:04:32] »

@krisstinna: Proprietarul nu are decât 41 de ani și a avut închiriat apartamentul până să-l renoveze. Trebuia după fiecare plecare a chiriașilor să bage bani, să-l renoveze. . S-a săturat și acum încearcă să-l modernizeze, este la început, l-am înțeles că nu este TOTUL nou .

Cât despre cadă, ai dreptate, modern este doar cu duș, daaaar, nimeni nu te oprește să faci duș în cadă. Eu la mine acasă fac duș în cadă, doar Mihai este amator de o cadă luuuungă (vreo două ore)

Mulțumesc pentru ecou și vot și mulți

mishu [10.06.18 16:09:05] »

@krisstinna: Despre cada pot spune: Da si nu, in timpul saptamanii fac dus ca e mai scurt, dar din cand in cand in we imi place sa fac o cada mai lunga, cu saruri puse in apa si eventual putin spumant, o relaxare binevenita.

@doinafil: Doina, si eu sunt pentru apartamente cand e voeba sa plecam toata famila, este mai comod din multe puncte de vedere, cu Iasi-ul insa am avut si experiente bune si mai putin bune, ca sa nu spun chiar proaste, cand a trebuit sa renuntam la fata locului la cazare care avea multe hibe, una era prezentat pe net si alta la fata locului.

Felicitari votat cu mare drag.

doinafil, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente regim hotelier: