ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2018
    DIN: Sibiu
    ÎNSCRIS: 24.05.18
    MAY-2018
    3 AD. + 1 COPII -- v: 1ani si 5luni

Închiriere mașină (bonus: itinerariul nostru)

Excursia in Malta a fost prima pentru noi cu fiica noastra de un an si jumatate.

Dupa cateva cautari si un review optimist cu privire la inchiriat masina, am hotarat ca este cea mai buna varianta pentru noi, pentru a economisi timp.

Am ales probabil una din cele mai proaste variante de inchieriere si anume GOLDCAR.

Ajunsi in aeroport am constatat ca e obligatorie asigurarea casco de aprox 17euro/zi si plata unui depozit de 200 de euro, pe care ii recuperzi in cazul in care nu ai primit amenzi.

Pentru a evita plata pt asigurarea casco trebuia platit un depozit de 1000euro, iar renuntarea la inchirierea masinii implica pierderea celor 150euro platiti online pt cele 7 zile.

Toate persoanele care au facut rezervarea online erau nemultumite de ce auzeau la fata locului, dar erau fortate sa accepte. Un culplu de romani platisera online pt asigurare si le-au zis de la GOLDCAR ca e vb o alta asigurare si ca a lor e obligatorie, daca nu lasi depozitul de 1000euro.

Ulterior am descoperit ca a avea casco e util in Malta, mai ales daca nu esti obisnuit cu sofatul pe stanga.

Legat de sofatul pe stanga, desi sotul meu sofeaza zilnic in tara si este ambidextru, primele 2 zile au fost palpitante (iar primele 10min si mai si... era sa rateze acordatul de prioritate in primul sens giratoriu si a zgariat laterala de un parapet :)) ), ulterior s-a acomodat si s-a relaxat in trafic.

A primit si doua amenezi acolo, una de parcare si alta in trafic (a cam traversat linia continua intr-un tunel :D, desi ei nu au linie trasata pe 90% din insula :)) ), ne-am "bucurat" ca acestea erau numai 23euro/buc.

Drumurile sunt destul de accidentate la ei, mai ales ca noi am tot traversat insula pt a o vizita, iar drumurile expres au limite de 50/60km si sensuri giratorii destul de des.

Tragand linie, nu ne pare rau ca am inchiriat masina, ne-a fost utila reusind sa vizitam tot ce ne-am propus, iar copilul a invatat sa doarma si sa accepte mai bine scaunul de masina. (ah si pt acesta am platit 40euro pt inchiriere).

Iar acum pe scurt ce am vizitat:

ziua 1

St. Peter's Pool si Marsaxlokk

plis cumparaturi la Lidl :)) (preturi asemanatoare cu ale noastre); stand in Pieta am fi vrut o plimbare in Valetta, dar am renuntat pt ca fetita nostra a fost destul de obosita spre sf zilei.

ziua 2

The Malta National Aquarium si seara plimbare in Valetta

ziua 3

Popeye Village si Mdina (nu stiu cum/cand se organizeaza acolo festivaluri dar fiind duminica am gasit: nobili care defilau, soldati, sclavi, dansau, vindeau diferite produse toti imbracati tematic, superba atmosfera)

ziua 4

Am vrut sa ajungem la Valetta la salva de tun, am ajuns la 12 si 2-3min, ori se terminase ori se trag mai nou la 16 cum am vazut pe un afis.

Am vizitat The Palace Armoury si Grandmaster's Palace (2in1) este un loc frumos, dar nu l-as mai revizita.

Iar seara am vizitat mergand pe faleza: Vittoriosa, Cospicua & Senglea, admirand iahturile ancorate.

ziua 5

Insula Gozo in care am ajuns cu ferry, calatoria a durat 20min, plata se face la retur (preturi aprox 15 euro sofer+masina si 4-5euro pasager)

Acolo am vizitat:

Tal-Mixta Cave, de unde se vedea plaja rosiatica Ramla.

Templul Ġgantija

Dupa care am ajuns in Victoria, desi nu ne-am informat anterior, am gasit acolo frumoasa: Citadel Victoria si am mancat intr-un colt de strada cu localnicii: pizza, pastizzi si orez copt cu legume pt copil.

Am hotarat sa ne intoarcem in Malta si sa ne petrecem seara pe o plaja acolo. Am reusit sa ajungem langa port la Paradise Bay, copilul s-a jucat in nisip si udat nitel. Dupa care cat timp il schimbam si ulterior in graba de pe stancile din apropiere am admirat un apus f frumos.

ziua 6

Am revenit in Cirkewwa pentru a lua ferry catre Comino - Blue Lagoon (am vazut ulterior barci care faceau transferul si din Sielma). Aici plimbat pe insula stancoasa, nu am inchiriat sezlonguri, care aveau preturi exagerate pt luna mai).

Iar amiaza ne-am petrecut-o pe plaja din Mellieha Bay, unde apa e transparenta si nisipul alb, iar pranzul l-am luat la restaurantul de pe plaja (din cauza review-urilor lui am ajuns acolo).

Seara The Point Shopping Mall Sielma, care are si belvedere catre Valetta

ziua 7

templul Ħaġar Qim

Blue Grotto

Dingli Cliffs

si seara plimbare in Pieta pe faleza

ultima zi:

Palazzo Parisio, Naxxar (15euro/pers)

si intoacerea la aeroport, unde am perdat masina in cateva min, baiatul de acolo verificand doar cantitatea de combustibil.

Per total pt noi, o excursie reusita, doar avem ce povesti!

Trimis de Cristina-ics* in 24.05.18 21:31:11
    Validat / Publicat: 25.05.18 00:48:47
    • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 8165 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristina-ics*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P15 Palazzo Parisio, Naxxar

[25.05.18 00:46:52]

@Cristina-ics: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pentru început, poate ne spui ceva și despre cazarea în Malta, în review-ul viitor.

Mulțumim

krisstinna
    [25.05.18 06:07:45]

@Cristina-ics: Felicitări pentru curajul de a închiria mașina, felicitări pentru vacanța reușită.

Dacă citeai articolele mele despre Malta, mai ales cel despre transport - vezi impresii, poate nu mai plăteai amenda pentru parcare.

Despre Naxxar am scris separat un review - vezi impresii in care am spus că începând din luna mai și până la sfârșit de septembrie, in Malta, la fiecare sfârșit de săptămănă se ține Festa, un festival.

Cam greu să vizitezi Malta cu un copil mic, nu imposibil, dar greu pentru părinți.

Din aeroport nu închiriez niciodată mașină din cauza depozitelor și a prețurilor uriașe.

Vacanțe plăcute in continuare!

Costi
    [25.05.18 14:37:33]

@krisstinna:

Tiza ta nu a închiriat mașina în aeroport, ci on-line. Ea se plânge de condițiile aflate la biroul de închirieri din aeroport, de unde trebuia să ia mașina. Acolo avea trei posibilități:

- să nu mai cheltuiască nimic în plus, dar i se blocau 1000 € pe card;

- să cumpere și asigurarea completă, „zero excess” (ea îi spune „casco”), la 17 €/zi, caz în care i se blocau doar 200 € pe card;

- să renunțe la mașina închiriată, caz în care ar fi pierdut cei 150 € plătiți la rezervarea on-line

@Cristina-ics:

krisstinna are dreptate, dacă ai fi citit review-urile de pe aici, ai fi fost informată cu privire la circulația în Malta și la condițiile de închiriere a unei mașini. Chiar și în review-ul meu scriam așa:

fie mi se blocau 1800 € de pe cardul de credit, fie, în loc de 30 € pe toată perioada, plăteam 61,1 € pe zi.

Sumele diferă, dar ideea e aceeași.

Suma care se blochează pe card diferă, în funcție de tipul mașinii și de numărul de zile cât este închiriată. Anul acesta, în Sardinia în februarie și în Veneto în aprilie, mi s-au blocat 800 € pentru 7 zile, mașină din categoria mini.

Oricum însă, cel mai sigur loc unde ai fi putut să afli condițiile închirierii era chiar contractul de închiriere. Acolo, la condiții, este explicat absolut totul foarte clar. Ai făcut ceea ce fac 99% dintre români: nu ai citit contractul de închiriere. Altă dată, citește-l cu atenție și nu vei avea surprize.

Cât privește chestia asta:

este exact același lucru: nu au citit ce au semnat (electronic). Situația stă așa: ei făcuseră închirierea pe un sait care intermediază „afacerea” între client și firma de închiriere. Un astfel de sait este, de exemplu, rentalcars.com. Și cei de la Wizz (ca și alte linii aeriene) intermediază închirieri de mașini sau rezervări la hoteluri. Probabil și voi ați închiriat nu direct de pe saitul celor de la Goldcar, ci printr-un sait intermediar, pe care găsești mașini de la mai multe firme de închiriat.

Ei bine, acești intermediari oferă și o asigurare completă, de regulă mai ieftină decât cea de la firma de închiriere, dar precizează clar că aceasta nu implică neblocarea sumei de bani pe card, la locul închirierii. Ei explică faptul că, în cazul producerii unui accident în urma căruia sunt daune, costul lor se acoperă parțial de asigurarea de bază (obligatorie), în cazul tău inclusă în cei 150 € plătiți inițial, iar o parte se acoperă din acel „excess”, care se blochează pe card. Dacă ai făcut asigurare completă la firma de intermediere, îți recuperezi banii reținuți din suma blocată pe card.

E puțin complicat, dar citind cu atenție te poți lămuri. Cert este că, la fel ca voi, acel cuplu de care vorbești, nu citise cu atenție contractele (cel de închiriere și cel privitor la asigurarea completă).

De altfel, nu ai de ce să spui că:

La oricare altă firmă de închiriere, condițiile de închiriere sunt, practic, aceleași, mai ales în privința sumei blocate pe card. Chiar și la Hertz. Mai ales la ei.

Nu am înțeles însă dacă ai făcut sau nu asigurarea completă. Dacă nu ai făcut-o, cât ți s-a reținut din suma blocată pe card pentru zgârierea mașinii?

Amenzile ți s-au reținut tot din această sumă?

[05.06.18 23:30:53]

@Costi: Amenzile primite, le-am platit noi online, imediat ce le-am luat.

Cat despre regulile de inchiriere, noi eram obisnuiti cu Grecia unde am inchiriat din statiune si Tenerife unde am inchiriat din aeroport, fara probleme. (Europcar, Avis).

La ghiseul de la aeroport aveam printate 4 pagini de pe site-ul de unde am inchiriat si am intrebat unde scria ca tb depozit 1000euro sau casco obligatoriu, la care fata de acolo ne-a aratat un chenar cu: "click voucher" (de acolo s-ar fi putut descarca si citi).

Cei 200 euro inca ne chinuim sa ii recuperam. Acum rasfoind inca o data regulile date de ei vad ca daca primesti o amenda si o platesc ei, te vor incarca extra cu 55 euro.

Masina avea deja multe zgarieturi si baiatul de acolo a verificat doar nivelul de benzina, sincer nici nu stiu daca noi am zgariat doar capacu de la roata sau si masina, oricum am zis ca am platit casco, deci ce mai conteaza. (super relax cover)

Eu zic ca astia de la GOLDCAR sunt speciali... asa ii gasesc eu, cel putin pana mai dau de altii la fel.

[05.06.18 23:39:08]

@krisstinna:

Multumesc asemenea! Am citit eu reviewuri; cam tot ce mi-a picat in mana inainte sa ajung acolo, ne-a zis si gazda sa parcam pe alb ca e ok.

Pe alb am parcat, numai ca era in fata consiliului din Floriana, iar pe copacul de langa locul de parcare era o coala prinsa cu scotch pe care scria: rezervat pt consiliul local in intervalul xy .

Vedeam foaia, vedeam locul marcat cu alb... am zis merge parcat. Dar contracost amenda.

Articolul eu l-am scris sa imi vars oful si sa stie exact omul cand ajunge acolo la ce sa se astepte de la aceasta firma de inchiriere, dar daca tragand linie excursia a fost reusita am zis ca poate ajut cu itinerariul.

Vacante frumoase si tie!

[05.06.18 23:50:11]

@webmaster87: Multumesc mult!

Despre cazare nu am spus nimic, pentru ca am facut-o online, a fost intr-un apartament in cladire veche in Pieta. Am avut cateva insecte gigant, putin mucegai si miros specific de cladire veche, dar o gazda foarte de treaba cu care am tinut legatura exclusiv pe WhatsApp. Iar daca noi ne-am intoarce acolo, la auzul acestor lucuri altii nici macar nu s-ar duce.

Daca voi mai avea lucruri care mi se pare bune de stiut, voi mai povesti.

La cat mai mult de citit si povestit si voua!

Cristina-ics*
    Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Malta: