ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2018
ÎNSCRIS: 21.08.11
SEP-2016
2 AD. + 3 COPII -- v: 13-17

Manastirea Dumbrava – cu adevarat un colt de rai!

Intr-unul din traseele pe care le faceam prin tara… profitand de cateva zile libere… am ajuns si la manastirea Dumbrava, aflata pe drumul dintre Alba Iulia spre Turda, cu vreo 17 km inainte de a ajunge in Turda, unde se face stanga din E81 in 85.

Dupa ce am vizitat-o, am cautat informatii pe net despre ea, si am vazut ca se scriu numai lucruri minunate despre ea si despre comunitatea dezvoltata in jurul ei.

Daca aveti drum prin zona sa nu cumva sa ratati manastirea asta… este o bucurie pentru ochi si pentru suflet. Si daca mergeti intr-o zi din timpul saptamanii, in care nu este sarbatoare, va puteti bucura de toate frumusetile ei in liniste, asa cum am facut noi.

Milioanele de flori (exagerez normal, dar asa mi s-a parut) te insoteau pe oriunde te plimbai, si fiecare coltisor era asa frumos ca iti venea sa te asezi pe toate bancutele, scaunelele sau pietrele iesite in cale, si sa te pierzi in contemplare.

Totul era ingrijit si curat, nicio urzica sau papadie nu strica armonia, nicio hartie luata de vant, nici macar frunze scuturate din pomi. Nimeni nu te urma sa vada unde te duci sau ce faci, nimeni nu te spiona daca te aplecai sa mirosi florile, ca nu cumva sa le rupi.

Cativa nori razleti se scuturasera un pic inainte sa ajungem noi acolo si toate frunzele florilor erau curate si lucioase. Lacul mic amenajat cu fantana arteziana (nu era data drumul) avea chiar si un pod peste el cu un chiosc cu masuta si scaune de lemn. Balansoare de lemn erau peste tot si te asteptau sa le legene usor.

Manastirea noua, construita de curand, te intampina cu picturi in culori vii si cu o liniste care te facea sa vorbesti in soapta chiar daca eram numai noi. In spatele ei se intindeau campuri verzi cat vedeai cu ochii.

La iesirea din manastire, pe stanga erau cateva case vechi dar intretinute bine, proaspat varuite si cu prispa plina de muscate.

In jurul caselor erau mai multe chioscuri, unde puteai sa stai sa mananci ce aveai la pachetel, ceea ce am si facut.

Pe dreapta era o mini gradina zoologica, unde fetele noastre au mangaiat prin gard caprioarele blande si le-au dat cotoare de mere si resturile de castraveti si rosii. Oasele de pui au ajuns la cateii care patrulau linistiti pe langa gardul lor.

Puneti-o pe lista voastra pentru urmatoarea data cand ajungeti in zona!

Trimis de vulpe mihaela in 21.05.18 14:19:25
Validat / Publicat: 21.05.18 15:11:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AIUD & TEIUȘ.

VIZUALIZĂRI: 1330 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 In curtea manastirii

[21.05.18 15:11:20]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Mănăstirea Dumbrava [Unirea, AB], AIUD & TEIUȘ" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

tata123 🔱
[22.05.18 14:27:22]

@vulpe mihaela: Am văzut mănăstirea de mai multe ori din mersul automobilului pe drumul național (E81). Am citit, de asemenea, despre actele de caritate care se desfășoară acolo și bogăția florilor din curtea lăcașului.

În data de 13 mai 2018 a fost sfințită noua biserică a mănăstirii, având hramul „Adormirea Maicii Domnului” - „o nouă poartă a cerului”.

După inaugurarea porțiunii de autostradă care trece pe lângă mănăstire accesul se va face pe un pod nou care face legătura cu localitatea Dumbrava.

mihaelavoicu
[24.05.18 09:23:32]

Mi-a plăcut. Am votat cu drag!

[26.05.18 00:40:45]

@vulpe mihaela: Mie una recunosc cinstit ca bisericile/manastirile acestea mai noi nu prea imi plac, prin taria culorilor folosite (normal ca peste cateva sute de ani vor fi sterse asa cum sunt bisericile vechi), insa am admirat mult mai mult imprejurimile, iar locul pare unul relaxant.

Felicitari, votat cu mare drag si un SB binemeritat.

mihaelavoicu, mishu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Dumbrava [Unirea]: