ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2018
single

la PMM* = 990 MDL

City Park Hotel – cazare foarte buna in buricul Chisinaului

Adresa ai amplasare

Mergeti pe strada Eugen Doga nr. 2a, in buricul targului. Remarcati deja un avantaj, pe acela cu buricul. Este mult mai mult decat atat. City Park Hotel din Chisinau se afla pe o strada pietonala, plina cu terase populate, nu lunga, pavata cu piatra cubica in usoara panta strajuita la cele doua capete de doua mici parcuri. In plus, City Park Hotel este amplasat foarte aproape de cele mai cunsocute obiective ale capitalei moldovenesti.

La capatul strazii, la mai putin de 100 metri intrati in parcul in care se afla Catedrala OrtodoxaNasterea Domnului, o constructie bisericeasca atipica, cu un pronaos mai mult lat decat lung. Traversand micutul parc va nimeriti sub Arcul de Triumf. Sunteti deja la strada mare, la bulevardul Stefan cel Mare si Sfant. Vis-à-vis de Arcul de triumf este Casa Guvernului, iar vecin ii este parcul numit Gradina Publica Stefan cel Mare si Sfant cu a sa Aleea Scriitorilor si in al carui colt dinspre Arcul de Triumf sta de pavaza insusi Monumentul lui Stefan cel Mare. Despre aceste obiective principale ale Chisinaului v-am povestit mai de mult aici vezi impresii. Daca traversati parcul ajungeti lesne sa vizitati Muzeul de Etnografie si Istorie Naturala vezi impresii si Muzeul National de Istorie.

Receptia si serviciile

Pentru a intra in hotel urci pe un covor rosu un numar de mai mult de 10 scari largi, strajuite cu balustrade de ambele parti. Pasim in hotelul de **** (4 stele). 2 fotolii te intampina daca ai obosit, desi va recomand sa mai continuati numai cativa pasi si veti vedea putin ascunsa la etajul 1 receptia. Etajul 1 in Republica Moldova este echivalentul parterului in Romania.

O receptionista amabila imi spune ca imi poate oferi la aceeasi bani o camera business in locul celei standard single pe care o rezervasem. Am acceptat. Formalitatile de inregistrare a cazarii nu au presupus din partea mea sa completez nimic, ci doar sa prezint un document de calatorie. Serviciul de cazare este astfel foarte prompt si eficient. Aceeasi operativitate am remarcat-o si cand am facut plata si am comandat un taxi pentru deplasare catre aeroport.

Se primeste factura, se poate plati cu cardul si nu se percep taxe suplimentare pe acestea motive cum am patit prin alte locuri, tot in Chisinau. Pentru transferul spre aeroport exista atat cel organizat de hotel, care poate fi adaugat la factura de cazare sau se poate comanda taxi. Taxiul opreste la 50 metri distanta unde zona pietonala este traversata o artera rutiera circulabila cu vitezez reduse si de catre masini.

Camera si baia

Oferta de cazare a hotelului cuprinde camera duble standard cu pat matrimonial, camera business, de lux, de familie la preturi standard de la 60 la 115 eur. Eu am stat cu 55 eur, mic dejun inclus. Scump aparent, dar merita.

Am urcat cu liftul la etajul 3. Liftul silentios, capitonat, m-a lasat la o intersectie de culoare frumos mochetate. Am citit pe indicatoare incotro s-o apuc. Mai avem de facut numai 5 pasi pana la 302.

Paseam pe parchetul acoperit partial cu o mocheta pufoasa. Camera a fost mare cu vedere catre fata hotelului, la zona pietonala, la terase. Nu avea balcon si era pentru nefumatori.

Patul dublu matrimonial a fost confortabil. In camera a fost cald si bine. In dotare fotoliu, scaun, masuta, birou, veioze, cafetiera si bauturi strong, minifrigider plin cu produse de minibar, televizor cu vreo 20 de canale, inclusiv mai multe posturi romanesti.

Usile erau noi si aratau foarte bine. Am deschis-o pe cea de la baie pentru … poze pentru AFA. Curat, spatios, impecabil. Gresie si faianta in stare foarte buna, aratoase, cabina de dus cu dusul functional perfect, wc, ghiuveta, prosoape, halat, trusa cu ac, ata si d-astea de mercerie, sapun, uscator, evident oglinda mare, abosult ok camera de baie.

Micul dejun si Beraria Chisinau

Pentru micul dejun iesiti afara din cladire si va opriti la prima terasa din dreapta. Este terasa Berariei Chisinau. Daca e prea racoare sau rece afara, coboriti 2 scari si va gasiti in restaurantul Berariei Chisinau, la caldurica. AIci se serveste micul dejun pentriu oaspetii cazati la Hotel City Park. Beraria Chisinau merita un articol in sine, dar nu am prea mult timp disponibil pentru scris in aceasatr perioada, asa ca ramane sa va convingeti din poze. Si o veti face.

Terasa a fost locul ales de mine pentru a respire aer curat la micul dejun. NU, nu am mancat doar aer, dar mai aveti niticusa rabdare! Terasa este imprejmuita cu un gard din fier forjat, are o podea din lemn si mai multe mese ordonate cu scaune din lemn stilul “ ca la mamaia mea “. Felinare lumineaza, flori marginesc terasa. Un loc aranjat cu bun gust, carea seara a fost “fully booked”.

La interior, admiram poze din Chisinaul vechi cu obiective turistice ale capitalei, doua cazane de bere, halbe decorative cu capac, multe obiecte din sticla colorata de la sticle cu forme atipice pana la capete de om. Interiorul este usor boltit si imaginea de pivinita este bine transmisa.

Barul prezinta o bogatie de sticle cu lichide, dar bineinteles si “pompa” de bere. Aici este promovata berea locala - Bere Chisinau.

Micul dejun se serveste incepand cu orele 7, amanunt foarte important pentru cei ce pleaca apoi cu avionul de dimineata spre Bucuresti, pentru ca apuca 30 minute de mic dejun, mai mult decat sufficient. Oferta de mic dejun este foarte bogata. Legume, fructe, si proaspete si uscate, branza, mezeluri foarte gustoase, niste crenvusrti exceptionali, gen polonezi, dar chiar mortali, ou, pateuri, miere, paine, multe sucuri si ape, cafea, ceai. M-am delectat cu crenvurstii, dar si cu dulceturile, stafidele, prunele uscate. Chiar imi ploua in gura acum ca va povestesc de ele. Am plasat si o poza cu prima portie! Foarte foarte gustos si variat micul dejun.

Dupa multe variante de cazare in Chisinau, testate, care nu m-au impresionat, aici am gasit locul de nota 10. Felicitari City Park Hotel Chisinau. Recomand.

Trimis de Dan&Ema in 20.05.18 06:14:37
Validat / Publicat: 20.05.18 09:42:15

VIZUALIZĂRI: 1845 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 pozele cu dansul si cu dansa sunt gratuite - zona pietonala din fata hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 990.00 MDL pe cameră

webmaster33 [20.05.18 08:10:12] »

Mutat în rubrica "City Park Hotel, CHIŞINĂU" (nou-creată pe sait)

- - -

Dan&Ema [20.05.18 08:11:05] »

@webmaster33: corect localizat

webmaster [20.05.18 10:17:05] »

mishu [20.05.18 11:01:20] »

@Dan&Ema: Am sa încep cu sfârșitul, cam sadica poza P19 dar norocul tău ca tocmai mâncam și eu de dimineața așa ca a trecut ușor, spune-mi și mie însă cu ce era acel pachețel umplut ????

Hotelul arata foarte bine și își merita banii. Acum noi studiem prețurile prin prisma țărilor in care suntem însă așa cum citisem ieri un comentariu scris de @Crismis, in Anglia hotelurile sunt scumpete si slabe, normal ca si acolo poți găsi accidental bine si rezonabil.

Așadar camera ta a arătat foarte bine, sunt curioasa cum arata și o camera obișnuita dacă asta era business.

Cât despre micul dejun la hotelurile din orașe sunt de prinși puiul ca ar trebui sa înceapă devreme deoarece se presupune ca mulți sunt veniți in intens de serviciu și merg devreme acolo unde au treaba. Când am fost nevoită sa rămân la München peste noapte M-am bucurat ca încep micul dejun la 7 deoarece la 7.30aveam trenul și apropierea de gara și prețul au contat mult in alegerea (in 5 minute) a hotelului. Și eu am apucat sa mănânc ceva însă-mi iau ceva dulce și un fruct pe drum.

Frumos hotelul, frumos și orașul, felicitări, votat cu mare drag.

Dan&Ema [20.05.18 12:45:44] »

@webmaster: multumesc

doinafil [20.05.18 13:13:33] »

@Dan&Ema: Un loc elegant, curat, bine mobilat! Au investit ceva bani în hotelul ăsta, deci prețul se justifică! (pentru buzunarele noastre, cam scump, ce-i drept!).

Și berăria, și terasa sunt O. K. ! Despre micul dejun, ce să mai spun, Dane?! . De fiecare dată când citesc despre el, de pe oriunde scriu colegii noștri că au fost, gândul mă duce - ști tu unde - la Roma, bineînțeles! (bănuiesc că și pe tine te duce, fără să vrei, acolo, la Roma).

Mi-au plăcut pozele, dar și articolul, în consecință, am votat cu drag, chiar dacă stau acum pe un scaun „directorial” (chipurile -?!), și nu pe unul “ca la mamaia mea “. - la a ta, adică!!!

Zoazore [20.05.18 20:07:38] »

@Dan&Ema:

NU, nu am mancat doar aer

= se vede din poză ca NU! Aer ați mâncat la Roma! Păi așa-i jignești tu pe moldoveni? Daca nici la moldoveni nu mănânci bine, apăi atunci du-te la italieni!

E o cameră caldă și frumoasă, dar Berăria e de povestit, totuși! Poate-ți faci timp!

Dan&Ema [20.05.18 21:19:09] »

@mishu:

Mishu, P19 nu e decat un mic dejun. E drept ca am presarat in aceeasi farfurie si crenvursti si dulce si sarat. ????

Luna trecuta cand am fost la Chisinau am avut ceva emotii cu ora de plecare si de servit micul dejun cazat fiind la alt hotel despre care am scris atunci.

Hotelul chiar a fost unul de calitate si tinand cont ca alte hoteluri mai modeste costa cu numai 5 euro mai putin la cazare, consider ca pretul e unul bun.

Multumesc de lectura si numai de bine! ????

Dan&Ema [20.05.18 21:23:56] »

@doinafil:

Doina, am sters din memoria activa cazarea de la Roma. Mi-ai amintit tu acum ☹️ N-are importanta, nu ma mai afecteaza acel mic dejun.

Incerc sa vad partea plina a paharului. Si aici la Vhisinau a fost foarte plina. La fel si farfuria. ????

Scaunele alea “ca ale mamaiei” erau numai una din variantele de pus fundul jos pe terasa. Erau si variante mai comode.

Multumesc de lectura si vot. Numai de bine! ????

Dan&Ema [20.05.18 21:30:11] »

@Zoazore:

Eu v-am spus de hotel in aceasta poezie fara rime, dar una doua aduceti vorba de mancare. Nu mai poze cu mine din profil. Sac! ???? ce kilogramele burtii mele!

A propos de 1 - 2 si despre haleuri. Am mancat la “La Placinte” ca era una l 200 metri de hotel. Am bagat niste clatite cu visine, e rotocoale d-alea cilindrice, pline ochi cu visine se tasneau peste tot, si o bere Chisinau la 500. M-a costat cina 60 MDL, adica vreo 14 RON. Nu pun poze ca nu sunt din hotel!

Numai de bine! ????

Zoazore [20.05.18 21:37:54] »

@Dan&Ema: Ba pui poze, c-ai să scrii și despre cușma lui Guguță de-o haliși pe La Plăcinte!

Ce kilogramele burții MELE faci tu aici? Fără poze cu tine și fără poze cu haleală? Păi se poate, domu Dan? Ia și corijează greșeala!

iulianic [22.05.18 11:54:34] »

@Dan&Ema:

NU, nu am mancat doar aer...

Desigur, nu ai mâncat doar aer. La moldovenii de peste Prut se mănâncă chiar foarte bine. Cât despre micul dejun pe care l-am experimentat și eu de multe ori în Republica Moldova... numai cuvinte de laudă. Oferta este bogată, variată și nu cred că cineva se poate plânge că n-a găsit ceva pe placul lui.

Personal, m-au încântat gemurile lor care sunt cu adevărat gemuri și nu "făcături", sucurile care - de asemenea - sunt mai aproape de natural și mai ales clătitele lor cu vișine.

"Căciula lui Guguță" - în Moldova "Cușma lui Guguță" - este o specialitate de cofetărie, mai potrivită restaurantelor "La Plăcinte". La hoteluri, la micul dejun, micile clătite nu se mai stivuiesc asemenea căciulii lui Guguță, sunt individuale, mici și poți servi oricâte. De asemenea, sunt simple, neacoperite cu crema de vanilie care este foarte dulce.

Dan&Ema [22.05.18 19:58:41] »

@iulianic:

Doamne ce bine le spui, Iulia! ????

Mancarea chiar e un punct forte dincolo de Prut, la romanii nostri frati.

Dulceturile si gemurile pe care de multe ori le evit desi imi plac, aici sunt de neevitat.

Am si cusme de-a lui Guguta in pozele din telefon, dar pentru ca le-am servit cum spui tu la La Placinte nu le includ in pozele acestui articol ca nu e corect.

Sucurile, multe sunt naturale. In tara sunt multe fabrici de sucuri naturale ei exportand traditional in Rusia.

Dan&Ema, doinafil, iulianic, mishu, Zoazore

• pagină generată în 0.067535161972046 sec