ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.05.2018
single

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Tirana pe repede-inainte

In cele ce urmeaza va voi impartasi impresiile mele despre capitala Albaniei, vazuta in fuga intre 2 intalniri, adica niste impresii de calatorie nu ale unui turist ci ale unuia ajuns cu serviciul in Tirana.

Cum am ajuns pe aeroportul Nene Tereza si retur

Am calatorit din Bucuresti spre Tirana cu avionul, rezervarile fiind facute de terti la Alitalia, cu o escala de aproximativ 2 ore la Roma (Fuimicino). Alte alternative pentru zboruri de linie ar fi Austrian, cu o escala de 40-45 minute la Viena, si Turkish, cu escale ceva mai lungi la Istanbul.

Dintre toate, Alitalia este cea mai nefericita alegere: segmentul Bucuresti-Roma si retur este operat de Blue Air, cu toate inconvenientele unei linii aeriene low-cost; Fuimicino este foarte aglomerat si mi-a lasat impresia de bulibaseala maxima; catering-ul in avion este foarte sarac - vorbesc aici de segmentul Roma - Tirana si retur, operat de Alitalia: o punga de 25g de covrigei si racoritoare, fara bere, vin, etc.

Perla coroanei a fost la Tirana, cand nu mi-am gasit bagajul de cala. Am pierdut o ora sa completez formulare (aplicatiile din aeroport sunt incredibil de lente) dar m-am linistit oarecum, vazand cate bagaje intarziate asteapta sa fie livrate.

Aeroportul din Tirana este foarte mic, mai mic chiar si decat cel din Chisinau (care pana acum, pentru mine era etalonul de aeroport mic). La intrarea in tara se asteapta ceva, mai ales daca sosesc 2 curse in acelasi timp, fiind putine ghisee de control al documentelor de calatorie; desi cetatenii romani pot intra in Albania cu BI/CI, este recomandabil sa aveti la dvs. pasaportul, pentru operativitate la preluarea datelor personale.

Duty-free-ul de la iesirea din tara este o gluma, adica un spatiu mai mic decat un magazin de cartier de la noi (cam cat un Mega Image Express).

La intoarcere am avut probleme, pentru ca in Albania ni s-a eliberat doar cartea de imbarcare pentru zborul pana la Roma, explicatiile fiind ca "aceasta este procedura, a doua carte de imbarcare vi se va elibera de la ghiseul Alitalia din Fuimicino". Ajunsi in Roma, gasim ghiseul Alitalia din zona de tranzit si, surpriza: "nu zburati cu Alitalia ci cu Blue Air, asa ca veti lua cartea de imbarcare de la poarta". Ok, mergem mai departe si ajungem la controlul de securitate: cartea de imbarcare! Pai, n-avem, ca uitati care e situatia, etc. Ok, pe telefon aveti? Nu, pentru ca site-ul Blue Air a dat chix la check-in, deoarece aveam zbor cu conexiune. Rezervarile le aveti printate? Nu. Atunci nu intrati. Norocul a fost ca am aratat tichetul de la bagajul de cala si m-a lasat sa intru, colegii mei avand doar bagaj de mana si rezervarile pe telefon.

Trecem de controlul de securitate, ajungem la zona centrala de duty-free: am infrant, nu putem cumpara nimic, deoarece, exact, nu avem carte de imbarcare. Luam trenul, ajungem in terminal si la poarta de imbarcare, o doamna draguta (romanca) ne explica faptul ca sistemul de rezervari Blue Air nu se intelege cu sistemul international de rezervari (din cauza ca unii sunt prea zgarciti sa plateasca) si astfel rezervarile liniei lowcost nu se regasesc in sistemul central, cartile de imbarcare urmand a fi eliberate numai de reprezentantii Blue Air, in sistemul propriu. O porcarie, pentru ca noi aveam bilete la Alitalia!!!!!!

De la aeroport la Tirana si inapoi

Ma documentasem inainte de plecare, fiind prima data cand ajungeam in Tirana (am mai fost cu niste colegi) si posibilitatile de transfer catre oras erau autobuz (250 leke/2 euro) sau taxi (3000leke/20 euro).

Noi am fost mai norocosi, pentru ca angajatul de la lost&found-ul din aeroport m-a auzit la ce hotel sunt cazat, m-a tras deoparte si mi-a zis ca pentru "a small fee" ne duce el, deoarece avea de livrat bagaje intarziate la hotelul nostru.

Am incarcat bagajele in microbuz si am ajuns cam in 30 min. I-am dat 12 dolari si a fost ok (jumatate din tariful de taxi), mai putin partea in care ne-a povestit cum facea el bisnita in Romania in anii '90.... :)

La intoarcere, am rezervat on-line un taxi ATEx pentru aeroport, cu 10 euro. A ajuns cu 30 de minute intarziere fata de ora programata dar a mai recuperat pe parcurs, asa ca am ajuns la timp (e adevarat, ca si noi am fost prevazatori, si l-am programat cu vreo 15 min. mai devreme).

Ce am vazut

Dar fiind ca am fost mereu pe fuga, nu prea mare lucru. Noi am fost cazati in zona de baruri / restaurantre / casinouri si am luat tot centrul la pas. Am batut stradutele mici, pline de baruri/terase/restaurante de o parte si de alta, pana am ajuns in Piata Skandenberg. Am facut poze cu monumentul, muzeul, am traversat si ne-am intors pe alta parte. Piata nici acum nu este terminata, inca se lucreaza la modernizarea ei.

Intalnirile le-am avut la Hotel Plaza*****, imediat langa piata, singurul hotel de 5 stele adevarate din Tirana, dupa cum se lauda ei. Impresia mea este ca e un fel de Intercontinental, adica un hotel construit in comunism si renovat in capitalism. Vis-a-vis de hotel este situat Toptani Shopping Center, principalul mall al orasului. In afara de magazinele sport (Intersport, Sport Vision, Adidas, etc.) nu prea gasesti magazine brand iar preturile sunt ENORME: cel putin de 1,5 chiar de 2 ori mai mari decat in Romania.

Ce am mancat / baut

Din punctul acesta de vedere, Tirana a fost de departe cea mai nefericita destinatie: mancare de calitate medie, putina si foarte scumpa. A mai recuperat ceva la calitate cu berea locala, dar la fel de scumpa si ea.

In restaurantele din zona centrala se mananca slabut: portiile sunt micute iar preturile maricele. Spre exemplu, la un pranz am comandat frigarui de porc cu sos bbq si piure de cartofi si morcov; a fost o singura frigaruie mica si o dunga pe farfurie de piure (1190 leka, 1 euro=126.9 leka); la acelasi restaurant, o bere locala la 0.33 a fost 300 leka. Colegii mei si-au luat pui teriyaki cu orez (800 leka), paste (900 leka), toate portiile fiind sub medie.

Ridicati oarecum flamanzi de la masa, ne-am hotarat ca seara sa mancam la un restaurant mai putin fancy, drept urmare ne-am dus la o locanta care promitea niste gratare foarte bune. As... Eu am luat o supa crema de pui (???), un platou mic asortat la gratar (promiteau ei ca ar avea 500gr, poate in crud) si o portie de cartofi prajiti (congelati) si am decartat 1250 leka (cam 10 euro) si nici nu a fost foarte bun. Cand l-am intrebat pe ospatar unde este puiul, a ras si mi-a spus ca este pasat deja in supa...

In ziua urmatoare, am servit "complimentary lunch" la Plaza***** - supa crema de broccoli, pui cu o pastila de piure, sos si zucchini si un desert. Bun, dar dupa gust (eu nu ma dau in vant dupa supe/ciorbe verzi).

Avand in vedere experientele culinare catastrofale din ziua precedenta dar si micul dejun foarte bun, ne-am decis ca cina sa o servim la hotel, cu atat mai mult cu cat afara turna cu galeata. Asa ca am comandat niste paste (500 leka), pizza (intre 450 si 700 leka), pui (700 leka), beri mari Stela Artois la draft (380 leka) si am iesit mai bine ca in oras. Aaaaa, am uitat sa specific, am servit cate 2: 2 pizza, 2 paste, 2 portii de pui / om, deaorece portiile au fost micute. :)

In rest, gasiti terase cu espresso la 90 leka dar si la 250 leka, oricum, pretul mancarilor si bauturilor este ridicat fata de ce se ofera. La chioscuri, preturile sunt omenesti (80 leka o bere locala la cutie de 0.5l, 40 leka apa minerala la 1.5l).

Unde am stat - vezi impresii

Overall:

Personal, Albania (Tirana, implicit) m-a dus cu gandul la Romania de acum 15 ani: o poleiala care vrea sa ascunda mizeria celor N ani de comunism feroce; un oras gri, mizer, cu bisnitari peste tot; masini puternice, lucioase si tunate pe strazi inguste si aglomerate; preturi foarte mari, in comparatie cu puterea de cumparare a localnicilor si calitatea oferita; fiecare hotel/restaurant/taxi are propriul curs valutar, asa ca va sfatuiesc sa aveti la dvs. euro, deoarece la platile cu euro iesiti cel mai bine. Un aeroport mic si inghesuit, dar modernizat. Restaurante/terase/baruri cam cum se gaseau in anii 2000 la noi. Bisnitari care vand telefone mobile peste tot.

Cert este faptul ca Albania vrea sa adere la UE si trebuie sa urmeze un action plan. Si noi am facut asta si nu stiu cat de bine ne-a iesit.

Traficul este in-fer-nal: personal, am crezut ca turcii sunt praf dar vazand albanezii, turcaletii sunt mizilic. Cine vrea sa parcurga cat mai mult ca pieton, trebuie sa aiba, clar, asigurare de calatorie buna - pietonii care traverseza pe culoarea verde sunt ocoliti; cei care traverseaza pe la trecerea de pietoni ar trebui sa se gandeasca de 2 ori; in sensul giratoriu, intra toata lumea, iese cine si cum poate.

Mi-a placut faptul ca te poti intelege cu oamenii, toti cei din servicii vorbind foarte bine limba engleza. De asemenea, pretul si conditiile de la cazare au fost foarte bune.

Nu mi-a placut spiritul balcanic (aglomeratia, luciul trist, eparatarea, mizeria din oras) precum si faptul ca esti dezavantajat daca alegi sa platesti in moneda lor nationala, in dauna platii in euro (cam pe dos fata de ce se intampla in mod normal).

Sintetizand, eu, unul, nu as calatori ca turist in Tirana. Si nici nu ma vad in alta regiune a Albaniei, cu atat mai mult cu masina, dar gusturile nu se discuta.

Calatorii frumoase va doreste black_mamba!

Trimis de black_mamba in 17.05.18 21:59:21
Validat / Publicat: 18.05.18 08:29:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 3162 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Plaza Hotel et. 23

traian.leuca †
[18.05.18 09:39:01]

in sensul giratoriu, intra toata lumea, iese cine si cum poate.

Aşa este, am experimentat personal intrările şi ieşirile din sensurile giratorii ale Tiranei. Nu credeam că o să mai ies "viu" din centrul oraşului. În Tirana nu se respectă nicio regulă de circulaţie.

nu as calatori ca turist in Tirana

În Tirana nu, dar sunt alte locuri interesante de vizitat în Albania, mai ales în zona litoralului.

black_mamba
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tirana și împrejurimile: