ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2018
ÎNSCRIS: 24.11.16
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 6, 12

Agali Villa

Titlul vizează numele hotelului (vilei) unde am stat timp de o săptămână, deoarece AFA nu a recunoascut denumirea în listele de hoteluri din Thassos. Poate pe viitor lista cu hoteluirle din Thassos poate fi actualizată...

Pentru ca am ales să mă refer numai la cazare și la servicii, nu o să intru în foarte multe detalii legate de drum. Am făcut câteva referiri în postarea mea de anul trecut și nu vreau să spun decât că nu s-au schimbat prea multe. Și cred că majoritatea dintre noi, fanii vacanțelor în Grecia, cunosc drumul până acolo. Totuși, dacă aveți întrebări o să vă răspund cu plăcere.

Dacă deja ați ales AGALI VILLA, să știți că nu ați făcut o alegere rea, este un loc plăcut unde se pot petrece câteva zile în regulă, iar noi am regăsit foarte puține aspecte care pot fi încadrate la „negative”

AGALI VILLA este sora mai mică a hotelui AGALI, care cred că este o afacere de familie, fiind o extensie a acestuia, deținută sau administrată de fiica patroanei hotelului AGALI, o doamnă respectabilă și bine „înfiptă” în peisajul din zona. AGALI VILLA se află la aproximativ 300m de hotelul AGALI spre interiorul insulei (nu are vedere la mare) și are 4-5 camere plus patru locuri de parcare, care sunt chiar la șosea, nepăzite și nerezervate vilei (poate parca oricine acolo).

Tinerețea domnișoarei — de aproape 40 de ani :) — care administrează AGALI VILLA (atât ca atitudine cât și ca idee de turism) se remarcă ușor, în comparație cu stilul mamei sale, care nu iese din tiparele patronilor convinși că afacerea merge oricum, chiar dacă clienții sunt mulțumiți sau mai puțin mulțumiți.

Dotări: camera este dotată exact ca în imaginile de pe saiturile de rezervări. Toate dotările funcționau foarte bine, erau curate, nu erau urme de la folosirile anterioare.

Nota noastră 10/10

Curățenie/întreținere: personalul vilei, același cu cel al hotelului, făcea curățenie în ambele spații, iar acest fapt uneori genera întârzieri în activitățile pa care trebuiau să le desfășoare pentru o bună întreținere. În una dintre dimineți am văzut una dintre fetele care făceau curățenie, pregătind micul dejun în bucătărie, de unde am concluzionat că era același personal care se ocupa și de pregătirea micului dejun și de intreținerea spațiilor.

Pozitiv: foarte curat, se făcea curățenie cu simț de răspundere, prosoapele se schimbau la maxim două zile, lenjeria a fost schimbată o dată la jumătatea sejurului.

Negativ: nu s-a completat hârtia igienică și nu s-a remediat o defecțiune a colacului de la toaletă, cu toate că aceasta a fost semnalată la recepție. Nu era ceva grav, însă deranjant uneori.

Nota noastră: 9/10

Micul dejun: inclus în prețul camerei, a fost diferit în fiecare dimineață, pregătit proaspăt și servit în condiții ok. AGALI Villa nu dispune de spații speciale pentru servitul mesei, masa se servește la hotelul AGALI, unde erau câteva mese în holul hotelului, care nu era amenajat din construcție pentru servirea mesei, ci modificat ulterior. Mai erau aproximativ 10 mese pe terasa din fața hotelului, la maxim 20 metri de apă, un loc foarte plăcut pentru servit masa.

Hotelul nu dispune de restaurant, prin urmare nu prea se poate mânca acolo altă masă decât md.

Pozitiv: hrană diversificată pregătită proaspăt, cafea și suc la discreție, personal foarte amabil (mai ales Eva).

Negativ: ușaoră neglijență în respectarea normelor de curățenie, atât în bucătărie cât și pe masă (am vazut o solniță foarte murdară – foto).

Nota noastră 8/10

Atitudinea personalului: ireproșabilă. Foarte amabili, deschiși la discuții și recomandări, prietenoși. Permanent ne-au întâmpinat cu zâmbetul pe buze și ne-au întrebat despre planurile zilei sau cum a fost ziua. La plecare ne-au făcut cadou măsline pregătite în casă...

Nota noastră: 10/10

Atracții în zonă: despre asta nu am pregătirea necesară să fac aprecieri. Vă spun doar că sunt multe variante de petrecere a timpului, multe plaje, croaziere la prețuri avantajoase, taverne unde se mănâncă de toate..., zone de cumpărături, locuri de joacă pentru copii...

Pont: dacă doriți o croazieră încercați să o cumpărați seara, după lăsarea întunericului. Cei care mai au locuri, de regulă scad foarte mult prețurile pentru a nu pleca a doua zi cu bărcile goale. Noi am plătit două persoane și am mers patru. Și nu alegeți zile care sunt la sfârșit de săptămână, atunci este mai aglomerat.

Nota noastră: irelevantă.

Îmi pare rău că nu am mai multe fotografii de încărcat.

Vă doresc drumuri bune și distracție plăcută!!

Trimis de K_nu in 08.05.18 20:22:59
Validat / Publicat: 08.05.18 21:09:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos (2009), Sarti (2016)

VIZUALIZĂRI: 1811 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (K_nu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.05.18 21:07:43]

Un review foarte bun. Mai jos e doar o observație „tehnică”

- nu așa funcționează AFA

- 1001 de rubrici „goale” (fără impresii) nu doar că nu ar avea niciun rost, ci chiar ar putea frustra citiitorii care CAUTĂ informații - fac click pe acea rubrică și văd că nu e nimic acolo

- pentru cei care OFERĂ informații, atunci când vor să scrie despre o unitate care nu există încă pe AFA: pot încărca impresiile în rubricile speciale „BUFFER”; înainte de publciare, moderatorii vor repoziționa impresiile în rubrica corepunzătoare (dacă e cazul, o vor crea)

[LE] În speța de față, nu am considerat necesară o rubrică nouă, dedicată vilei Agali, mai ales că aceasta pare a fi, într-adevăr, o extensie a hotelului.

Am redenumit rubrica de față în ”Agali Hotel & Villa

hunter53
    [09.01.23 15:06:23]

Poze elocvente, mai ales cele ale proprietatii descrise. Va plictiseati?

hunter53
    Alte impresii din această RUBRICĂAgali Hotel & Villa: