ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 04.05.10
    FEB-2010

SPA-ul de Ivan Rilski

Desi nu am schiat niciodata (nici eu, nici sotia), anul acesta, am zis sa mergem si noi la Bansko, sa vedem cum este. Am ales Ivan Rilski, la recomandarea agentiei, stiind gustul nostru pentru odihna si relaxare. Am sa incerc sa prezint toate review-urile cat mai obietiv cu putina, chair daca acest lucru stirbeste un pic din frumusetea naratiunii. De ce? Romanii au un dar de a inflori lucrurile atat pozitiv, cat si negativ. Cred ca rolul site-ului nu este beletristica, ci formarea unei pararei cat mai obiective despre anumite locatii.

Sa revenim, in oridinea cronologica:

- Distanta. Drumul este destul de lung, aprox 550 KM, cam 7 ore, din Buc. Mare atentie la GPS, are o problema de la Sofia, oricum l-ai seta. In loc sa aleaga Sofia - Blagoevgrad - Bansko, alege o alta ruta. Nestiind acest lucru, ne-am pomenit pe un drum ciuruit de bombe, care se termina cu un lac. Nu glumesc. Am ales sa ne ghidam cu harta clasica si am reusit sa ajungem cu o intarziere cam de 2 ore. Drumul este plin de echipaje de politie, la Radar. Am patit-o, 15 Eur. In fine, am ajuns la hotel.

- Hotelul. Este prezentat ca de 4*, compartiv cu standardul bulgaresc, (adica cu ce am mai vazut la Nisipuri, Duni, Veliko, etc), cred ca le merita. Hotel nou, camera mare si dotata la standarde: LCD, papuci, halate, etc.

- SPA-ul. Gratuit, in afara de masaj hamam sau cum se cheama.

- Piscina foarte frumoasa si mare (am inteles, dar informatia nu este "oficiala" ca este cea mai mare piscina din Bansko). 4 saune: pietre, abur, utraviolete si gheata. Noua ne placea sa mergem de la abur la gheta, ca sa facem infarct. Glumesc. (desi, sincer, nu prea inteleg rolulul celei cu gheata).

- Mancarea. Demipensiune (nu cred ca gasesti ALL la munte, ca nu-si are rostul).

Ne-a placut, gen ALL la mare, dar nu aveai bauturi (suc si alcool). Exista evident cafea, apa, ceai, etc.

- Pretul. Din punctul nostru de vedere, foarte competitiv. 100 EUR/persoana/3 nopti cu deminpesniune si SPA incluse. (am zis ca incerc sa fiu obietiv si lipsit de sentimente, dar nu ma pot abtine, gasim la Poiana asa ceva? )

- Distractia. Daca nu schiezi, poti sa te relaxezi la SPA, sau sa teplimbi prin statiune, desi, prin statiune nu prea ai ce sa faci, desi este impanzita de Mehanele. Evident, atractia este partia. Am zis sa incercam si noi. Ne-am inchiriat echipament-ul de la baza Gondolei si am "puces" in marea aventura. Am ales partia NO1, cea de ultra incepatori. Marele ei avantaj este ca desi sus este putin abrubta, jos este aproape plana si poti invata sa schiezi. Va vine sau nu sa credeti, atat eu si sotia, am invata sa schiem in 3 zile si ne-a placut foarte mult.

Am multe de povestit, dar nu cred ca isi au rostul in acest topic de prezentare al hotelului (cum am obtinut ski pasuri la jumatate de pret, cum am rupt betele de la sky-uri cand am cazut din telescaun si ne asteptam ca cei de la centru sa ne puna sa ne platim - invatati ca la noi - dar ei n-au zis nimic, doar au zambit, etc etc. ). Nu ma pricep la sky, deci nu-mi pot da cu parerea. Pot doar sa zic, ca totul era nou, functional, 80 de km de partii, structurate pe 3 grade de dificultate.

- Romanii. Un pic mai civilizati ca la mare, poate si prin faptul ca schiul nu este pentru burtosii manelari. Structura pe nationalitati era cam asa: greci, bulgari (fiindca este aproape de Sofia), occidentali (nu inteleg de ce, nu este cam departe pt. ei), romani si rusi. Cei mai galagiosi erau grecii. Evident ca am vazut sarituiri "bomba" in piscina, costume tanga, desi la piscina se recomnda costum dintr-o singura piesa.

- Mai mergem si la anul? 100%!!!

Trimis de radu_sergiu* in 05.05.10 10:25:43
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 6446 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radu_sergiu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.00 EUR pe cameră

webmasterXY*
    [05.05.10 11:20:30]

@radu sergiu, bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo. Iti multumim pentru ca ai gasit timpul necesar sa ne impartasesti din experientele de vacanta, te asteptam si cu alte impresii la fel de utile si obiective!

[10.05.10 00:08:24]

am atasat aceasta melodie, daca place ramane, daca nu schimbam!

adryana
    [13.10.10 11:35:41]

@radu sergiu, felicitari pt. review, ai un vot de la mine, deoarece si noi mergem de revelion acolo, ma intereseaza cum e drumul cu masina, daca e curatat, sa zicem ca va fi zapada mare anul acesta, daca ai intampinat zone dificile-drum necuratat

[13.10.10 11:55:04]

Buna,

Drumul, daca nu ma insel, este mai mereu E, adica European, deci nu au fost probleme spectaculoase. Cand am fost noi, nu era zapada deloc pe drum, deci nu ma pot pronunta referitor la deszapezire.

Din punctul meu de vedere, problema se pune doar atunci cand trebuie sa faci stanga, spre Bansko, din drumul european, dupa Blagoevgrad. Aici drumul nu este asa de traficat, este cu serpentine, as zice ca seamana un pic cu Posada - Sinaia, dar ceva mai usor. Aici cred eu ca pot aparea probleme, daca ar fi sa ninga masiv. Va recomand sa aveti totusi la voi si niste lanturi si o lopata, desi, eu cred ca nu va fi necesar. (dar paza buna trece primejdia rea).

Nu va lasati GPS-ul sa va aleaga singur traseul. Configurati-l manual pe ruta Buc - Sofia - Blagoevgrad. (de la Sofia el alege o alta ruta, infernala) Atentie ca este plin de radare, incercati, pe cat posibil, sa nu depasiti 90 km/h. Politistii stau ori in varful pantei ori la baza rampei. Daca totusi ati patit-o incercati intre 10 - 20 Eur.

In ceea ce priveste hotelul, incercati sa luati coordonatele GPS, ca altfel bajbaiti prin Bansko o ora sa -l gasiti. Noi asa am patit, si nu prea a fost placut dupa alte 7 ore de condus. Hotelul este impecabil, dupa parerea mea are 4* + (halate, papuci, LCD, muzica in camera si baie, SPA excelent, mancare buna, microbuz gratuit pentru partie, desi nu e cazul, ca faceti 10-15 min. de mers pe jos pana la gondola)

Distractie placuta!

otos
    [15.10.10 17:29:12]

Salutare radu_sergiu,

In perioada 29 01-05 02 2011, voi merge la ski... sper sa fie zapada sau macar frig. Am ales destinatia aceasta din curiozitate (am fost in Austria, pana acum) si de ce sa nu recunosc, la vremuri de criza-solutii de criza. Sper astfel sa scutesc cel putin 400 de euro, drum 3400 de km-340E, doua nopti de cazare-180E... Daca esti dispus sa vinzi pontul cu skipass-ul ma voi gandi la tine la mehana. Batem palma?

[15.10.10 17:44:37]

Pontul este balcanic 100%. Din cate imi aduc aminte, programul de ski era 9,10? -17.00. O sa scanez luni harta, ca o mai am.

Deci, din diverse motive, anumite persoane nu pot sta toata ziua, chiar daca isi luasera un ski pas zilnic.

Pe la ora 11,12 aceste persoane incearca sa-si vanda ski pas-ul doritorilor. De obicei stau pe langa casele de bilete si te abordeaza ei. Nu este de fapt nimic ilegal, ci... imoral, balcanic.

Noi ne-am dat o tura, si ne-am asezat din nou la coada la plecare gondola pe la 11 pentru un nou bilet. Ne-a abordat un bulgar, un domn serios, si ne-a intrebat daca nu dorim 2 sky pas-uri la jumate de pret. Noi nu intelegeam de ce?? (credeam ca este un bisnitar, desi domnul se vedea ca nu arata asa). Ne-a explicat calm, ca el si sotia lui trebuie sa plece urgent si nu mai au ce sa faca cu sky pas-urile.

Ok, ai zice ca este un caz izolat. Nu, fiindca de fiecare data cand coboram cu sky-urile si ajungeam la gondola plecare, ne intrebau foarte multi, daca ne mai trebuie pas-urile!... Nu intelegeam la inceput ce vor, dupa "incident" am inteles!

Sper sa ma fi facut inteles.

mirelab
    [15.10.10 17:54:41]

Din cate imi aduc aminte, programul de ski era 9,10? -17.00

Dupa cum reiese din ofertele de la Targul de Turism, programul instalatiilor in Bansko este 09:00-16.30, iar cursurile de ski se desfasoara intre 10:00-12:00 si 13:00-15:00. Pana voi putea veni cu impresii la cald... va spun si eu din carti

Sa avem o iarna cu zapada si drumuri libere catre partii!

[15.10.10 17:56:03]

Oricum, am discutat cu persoane fane sky Austria. Si ni s-a spus conditiile sunt comparabile, dar preturi cam la jumate. Nu-mi pot da cu parera cu nu sunt impatimit sky, deci nu am fost in Austria sau alte zone din afara pentru sly. Dar, comparand organizarea, partiile, instalatiile cu Poiana Brasov, mi s-a parut ca Bansko este de departe peste Poiana, evident, si cu preturi rezonabile.

Luni postez orarul, preturile si schita partiilor cu gradele de dificultate aferente, aviz amatorilor.

otos
    [18.10.10 11:08:48]

Merci pentru pont.

Ceva asemanator s-a intamplat la Disneyland. Steteam de ceva timp la rand la case, pentru a cumpara trei bilete si vine un aclimatizat care, intr-o franceza oproximativa, imi propune trei bilete la pret de 1/2, cu plata dupa trecerea de turnicheti.

Eu, nu si nu, urla constiinta in mine sa platesc biletele intregi si am facut-o.

La birou, o colega mi-au confirmat ca ei au acceptat si nu au fost probleme, biletele fiind valabile in ziua respectiva, indiferent de cata ori ai trecut pe la intrare /iesire.

Asa ca, indiferent de unde si cu cat, vom cumpara skipass- urile, pentru ca mergem sa schiem.

Daca pe 30.01 2011 vei sughita, inseamna ca sunt la taverna si indeplinesc promisiunea.

[20.10.10 09:31:11]

No problem, comandati si pt mine un pui Kavarna. Acum, ca fapt divers, din cate imi aduca aminte, anul trecut la sf lunii ianuarie inceputul lui februarie, Bansko era full de bulgari care sarbatoresc nu stiu ce mare sarbatoare traditionala. Nu am gasit bilete nicaieri in perioada aia. Deci, in perioada aleasa, desi este in extrasezon, s-ar putea sa fie ultraaglomerat. Noi ne gandim ca vom merge cam in a ii - saptamana din ianuarie.

adryana, otos, radu_sergiu*
    Alte impresii din această RUBRICĂSt. Ivan Rilski Spa & Apartments Hotel: