ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2018
DIN: Pitești
ÎNSCRIS: 23.07.10
MAR-2018

O alegere bună

Hotelul rezervat de Mos Craciun pentru Valencia era altul, unul de 3*, cu o nota mai mare pe booking. Avea insa dezavantajul ca era un pic mai departe de statiile de metrou si autobuze.

Cum anularea era gratuita multa vreme, am tot cautat un hotel mai aproape de statiile respective. Nu am gasit nimic, la un pret asemanator. Cu doar cateva ore inainte de expirarea perioadei de anulare gratuita, mi-a sarit in ochi hotelul Turia, 4*, cu o reducere de 35%. Si cu anulare gratuita!

Nu ca as fi vrut sa stam la 4*, dar daca era mai comvenabil, doar nu era sa-l refuz!

Asa ca am rezervat, pretul fiind de 216 E pt 4 nopti (cu 30E mai putin decat la primul), fara mic dejun. Micul dejun se putea plati la hotel, 8 E/ persoana/zi! Mi s-a parut enorm, noi am mancat la pranz doua feluri si desert cu 10 E!

Hotelul se afla in cartierul Campanar, la mica distanta de statia liniei 2 de metrou. De la aeroport se ajunge repede, cu metroul 3 sau 5 pana in statia A. Guimera iar apoi inca o statie cu metroul 2, in directia Lliria. Statia se numeste chiar Turia. In apropiere se afla si statii de autobuze: pentru centru si Orasul Artelor si Stiintelor autobuzul 95, care are statia la 5 minute de mers iar la intoarcere chiar langa hotel- ceea ce e bine, dimineata esti odihnit, dar seara orice metru conteaza!

Pentru amatorii de cumparaturi poate fi important faptul ca peste strada de hotel se afla cel mai mare centru comercial din Valencia, El Corte Ingles - Nuevo Centro. In afara de faptul ca noi ne-am ratacit prin el, ne-a fost si noua util, pentru ca existau nenumarate restaurante unde mancam seara.

Privelistea de la fereastra este una frumoasa, peste strada se afla o zona a Gradinilor Turia iar in departare se vede centrul vechi.

Hotelul este unul mare, cu 10 etaje. Are doua lifturi, care tot timpul au functionat bine.

Receptia este mare, cu fotolii, canapele, grup sanitar si o camera de bagaje. Am folosit-o in ultima zi, zborul nostru fiind spre seara.

Check in-ul s-a facut rapid, am fost intrebati daca dorim un pat dublu sau doua paturi separate.

Receptionerul a luat o harta, pe care ne-a insemnat statiile cele mai apropiate precum si obiectivele importante din oras. A fost impresionat de faptul ca stiam despre tot ce ne arata el.

Noi am primit o camera la etajul 4, cu vedere spre bulvardul Carrer de Menendez Pidal, un bulevard care in zona aceea are sase benzi de circulatie pe un sens!! . Cand am vazut asta, am crezut ca va fi zgomot, dar nu a fost asa. In primul rand traficul nu era infernal (cel putin cat eram noi in camera) si in al doilea rand, cu geamul inchis, nu se auzea nimic de afara.

Camera noastra nu a avut balcon, altele aveau. Dar la cat am stat noi incamera, nici ca am avut nevoie.

Camera este spatioasa, nici nu m-as fi asteptat sa nu fie, la 4*.

Peretii curati, albi. Pe jos este gresie care seamana cu marmura, cu doua covorase mici de o partre si alta a patului.

Patul dublu, mare, a fost comfortabil, pernele asa si asa. (Am mai spus, eu am o problema cu pernele de prin hoteluri. Asa de mare e problema mea, ca atunci cand plec cu masina, ingramadesc pe undeva si pernuta mea de acasa!)

De o parte si alta a patului exista doua etajere cu cate o veioza.

Exista un birou, destul de mare, deasupra lui fiind alte veioze.

Pentru valiza exista o masa suficient de mare. Mai exista si o masuta rotunda, mai mica.

Dulapul este mare, cat un perete, cu sertare, rafturi, umerase suficiente si un raft special pentru pantofi. Nu imi mai amintesc daca am avut sau nu seif...

Ambele usi ale dulapului erau acoperite cu oglinda. Mie nu imi convenea, prea ma vedeam in toata „maretia” mea! Hai ca sunt carcotasa: in Corfu, la Avra, nu imi convenea ca aveam o oglinda cat palma, pusa la o inaltime prea mare pt mine, aici ma plang de oglinda prea mare!

La fereastra erau draperii groase, de culoare inchisa, care impiedicau lumina diminetii sa ne trezeasca prea devreme.

O chestie mai ciudata era existenta unui paravan de lemn in dreptul patului, care separa cumva camera de hol. In prima zi era sa dau de mai multe ori cu capul in el! Eu il lipeam de perete, dar camerista il deschidea mereu!

A, si mai era o masa de calcat, nu cu fier, un dispozitiv anume. Nu prea l-am studiat, va dati seama ca nu mi-am calcat rochia de seara!

Exista un aparat care furniza atat caldura cat si aer rece. Noi am folosit intr-o seara caldura, pentru ca se facuse frig.

Baia este mare. Are cada cu un paravan de sticla pentru a proteja de stropi, Chiuveta este asezata pe un blat mare, incapator. Exista si bideu.

Prosoapele au fost curate, s-au schimbat zilnic, chiar daca eu le asezam pe suportul lor. Chiar nu era nevoie sa fie schimbate zilnic. Eu ma gandesc la risipa de apa si la poluarea cu detergenti...

Ca si consumabile, am gasit sapun, bureti demachianti, un pieptan, o casca de baie. Sapun lichid si gel de dus erau in recipienti mari, la cada. Nu am prea am stat eu pe le 4*, asa ca nu stiu daca la capitolul asta trebuia mai mult.

Marile minusuri sunt lipsa frigiderului (stiam de la rezervare) si internetul. Acesta din urma exista, este gratuit, dar lipseste cu desavarsire! Ne conectam relativ repede, dar si mai repede ne deconectam. Pana la urma am renuntat, a fost suficient netul nostru.

In concluzie, Hotelul Turia a raspuns asteptarilor noastre, sederea a fost comfortabila iar pretul a fost unul bun.

Trimis de adrianaglogo in 06.05.18 18:39:30
Validat / Publicat: 06.05.18 19:08:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 1324 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianaglogo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Orasul vazut de la fereastra.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

webmasterX [06.05.18 19:02:21] »

Mutat în rubrica "Turia Hotel, VALENCIA" (nou-creată pe sait)

webmaster [06.05.18 19:09:31] »

adrianaglogo [06.05.18 19:11:02] »

@webmasterX: Da, este OK.

Si multumesc pentru incadrare.

iulian68 [06.05.18 19:42:31] »

Se pare ca e bine de notat acest hotel, daca vom ajunge pe acolo. Chiar mi s-a parut ok! Felicitări pentru articol!

adrianaglogo [06.05.18 19:48:31] »

@iulian68: Da, chiar merita. Aproape de centru, de statii, cu multe locuri de mancat seara, la revenirea din oras.

RoxanaGRS [08.05.18 08:21:28] »

Fain hotelul! Credeam că doar noi avem probleme cu pernele la hotel . Totuși în Spania am găsit prin unele locuri și perne normale din punctul meu de vedere.

adrianaglogo, iulian68, RoxanaGRS