ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2018
ÎNSCRIS: 21.08.11
MAY-2018
colegi

EAT ETC… restaurantul nostru 5 zile pe saptamana

Incep prin a spune ca este un restaurant de tip catering bazat pe conceptul de self-service asistat, un tip de restaurant - cantina care a luat o mare amploare in toate complexurile de birouri, dezvoltate la nivel de Bucuresti.

Cel de fata nu face exceptie, este situat in Pipera, acolo unde cladirire corporatiste au crescut ca ciupercile in ultimii 4-5 ani, udate de ploaia dezvoltarii si progresului (si impotmolite in infrastructura rutiera insuficienta… dar asta este alta poveste!), si mai exact, in Hermes Business Campus.

Unde este asta? Cand iesi de la metrou, la statia Pipera, traversezi liniile de tramvai si soseaua si o iei in stanga. La vreo 200 m maxim, pe dreapta, ajungi la Hermes, complexul care adaposteste, in mai multe cladiri, o multime de firme.

Acolo o sa gasesti EAT ETC (eat-etc.ro) si odata cu el si cele mai mari prajituri pe care ai putea sa le cumperi vreodata. Daca ar fi o idee mai mari ai putea sa le numesti de-a dreptul tort :)! Ca sa va faceti o idee, va spun ca puteti da “share” linistit (sa raman pe limbajul specific zonei) inca unui prieten la o prajitura, si va ajunge!

Spatiile largi si mobilierul colorat creaza o atmosfera vesela si degajata, iar diversitatea si calitatea felurilor de mancare, la care se adauga servirea prompta si amabila, il fac sa fie foarte cautat, batand de departe (dupa parerea mea bineinteles, dar si a colegilor mei) alte locatii de gen din toata zona Pipera. In plus are si terasa, unde poti sa lenevesti un pic dupa masa, facandu-ti siesta (asta daca nu esti presat de timp).

Sa nu te sperie cozile care se formeaza in jurul orei 12.00, sunt multe fete care va servesc mancarea, si 5 case, unde poti plati cash sau cu cardul.

In fiecare zi, felurile de mancare difera, existand un meniu al zilei (ciorba + fel principal + garnitura + salata + chifla) care costa 14.50 lei, un meniu vegetarian (supa/ciorba + fel principal) care costa 10 lei, alte doua posibile meniuri care costa 10 lei (unul cu fel principal + garnitura + salata) (al doilea cu supa/ciorba si desert), si o multime de alte variante pe care poti sa le combini: 2 -3 supe /ciorbe, feluri principale (pui, porc, peste, vita etc), garnituri (cartofi, orez, mamaliga), paste, salate si aperitive diverse (humus, tabbouleh, ton etc). Si micul dejun poti sa-l servesti la ei, combinandu-ti dupa bunul plac diverse lucruri.

In plus, gasesti aici si pizza, wrapp-uri (cu pui crocant, cu branza feta, cu legume, vegan), limonade sau cafea - pe care ti-o prepara pe loc dupa ce suni la un clopotel :).

Asaaaa…. si sa ma intorc la essential :)…. deserturile…. doaaamnee…. pentru ele merita cu prisosinta sa faceti un drum la Eat!!!

In fiecare zi gasesti aici alte si alte deserturi, proaspete si apetisante… aaaaa, si ma repet, stiu… dar…. uriase!!!

Papanasi, tiramisu, clatite, gogosi, scovergi, clasicele orez sau gris cu lapte, prajituri cu mere, cu dovleac, prune sau piersici, salam si tort de biscuiti, cremsnit, negrese si brownies, placinte cu branza si stafide, cu mere, cu dovleac, strudele, cheesecake-uri diverse, profiterol, canolli, si senzationaleeeee Pavlova, crema de zahar ars si tortul egiptean!!!

Daca nu va conving cu faptul ca mancarea este foarte buna, foarte accesibila, cu terasa afara sau cu spatiul vesel din interior… sigur va dau gata cu prajiturile!!!

Eu zic ca daca sunteti prin zona (intre orele 09.00 – 16.00), sau daca veniti in vizita prin Bucuresti… sa nu-l ratati!!!

Trimis de vulpe mihaela in 04.05.18 12:25:17
Validat / Publicat: 04.05.18 14:38:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2381 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Canolli cu duo crema.

[04.05.18 14:38:21]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în București?, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

crismis
[04.05.18 17:30:59]

@vulpe mihaela: Tare! Nu mă înnebunesc după dulciuri, dar... Pavlova!...

[05.05.18 13:33:24]

@vulpe mihaela: Și-ai dat gata și-un SB! Cum poă-s-arate Pavlova aia! Ooofff! Dar lasă că io am înghețată cu fructe de pădure, preferata mea! Na!

[05.05.18 13:40:22]

@Zoazore:????

Nu suporta comparatie... dar fie...

[05.05.18 13:43:10]

@crismis: Daca o sa mananci o felie de tort egiptean... o sa-ti schimbi viziunea ????, crede-ma!

[05.05.18 14:20:39]

@vulpe mihaela: Io nu mi-am schimbat-o! Pa-vo-vla! Pa-vo-vla!

[06.05.18 07:38:41]

@Zoazore: Zozo... este Pavlova... nu Pavovla... ????????????... dar e buna oricum i-ai spune... te anunt data viitoare cand are!!!

[06.05.18 07:56:04]

@vulpe mihaela: Fată, tu crezi că mai vedeam tastele?

Neah, eram cu ochii în minunile-alea imensa!

[19.05.18 21:47:42]

@vulpe mihaela: Am zis ca nu am timp de ecouri dar aici nu ma pot abtine. Am auzit tot mai mult in tara de locuri unde se poate manca la preturi decente, restaurante concepute special pentru pauza de pranz a angajatilor.

Nu sunt adepta sandvisurilor si mai ales a mancatului la birou insa cand nu ai incotro te adaptezi.

Spre marele meu noroc insa la firma pentru care lucrez exista cantina, insa cand spun cantina nu trebuie sa ne gandim la cantinele unde nu puteai manca mancarea ci este diferit. Sa va spun cam cum e, este o cladire unde la parter verifici cardul sa vezi exact ce bani mai ai pe el (si asta deoarece angajatii platesc doar 50% din pretul meniului (care nici intreg nu mi se pare mare) adica 2.86 euro. Ca sa ajungi la cantina urci la etaj (pe partea stanga a scarilor, cobori pe dreapta, traseu marcat), odata ajuns la etaj daca nu ai studiat meniul pe net (reteaua interna) il poti studia aici pe un ecran mare, si ai de ales intre 2 ciorbe (o crema si o supa limpede de regula) si 4 tipuri de fel principal (traditional, international, vegeratian, rece).

Apoi iti iei o tava, tacamuri, servetele, un castronel in care iti faci o salata cu ce vrei (eu de obicei iau verdeturi, pun apoi seminte de dovleac si de floarea soarelui), ai la dispozitie ulei de masline sau de dovleac, otet din struguri sau mere sau chiar sosuri gata preparate, iti iei si un pahar, sau doua sau cate vrei si de la dozator iti iei apa carbgazoasa sau alte sucuri (semipreparate ) cola, mere, diverse arome, apoi te duci la felul principal pe care il doresti unde ai un aparat unde scanezi cartela si ti se opresc banii si apoi iti iei si ciorba.

Cu tava in mana te duci sa-ti cauti un loc la o masa (cred ca pot manca odata cateva sute, mesele sunt de cate 16 persoane). Pe masa ai puse recipiente cu sare, piper, ardei.

Ai terminat, iti ducu tava (ca la IKEA) si in functie de gradul de multumire poti aprecia produsele (exista un aparat cu fete vesele sau triste si apesi butonul corsepunzator gradului tau de satisfactie). In cadrul unei saptamani nu se repeta nici un fel de mancare, se repeta unele cam la 2-3 sapt.

Sa va dau ex de am mancat eu alaltaieri si ieri (in afara de suc si salata):

Joi: supa Ramen (japoneza) si hamburger suedez (are si ciuperci sotate) cu sos cocktail

Vineri: supa crema cu lemongrass si chiftelute cu cartofi natur cu patrunjel.

Si daca mai pun si ca de obicei (merg cu colegii) ne alegem o masa de unde sa avem vedere afara, chiar te poti simti bine in pauza.

Cam lung ecoul, sper ca nu e suparare.

LE - Acum am vazut ce lung e, dar mai scurt nu se putea

crismis, mishu, vulpe mihaela, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: