ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2008

Sub orice critică
    Extrem de nemulțumit
    Extrem de nemulțumit

ONURA... e praf

Salutari tuturor forumistilor care au scris si care vor scrie pe acaste siteuri de profil. Consider subiectul unui concediu (mai ales in starinatate ) un subiect delicat si din proprie experienta orice informatie e mai mult de cat bine venita.

Asadar, sa o luam cu inceputul... am plecat din tara cu masina personala incantati si dornici de a ajunge la "renumitul" hotel ONURA sau Atamis Onura e acelasi lucru, tin sa precizez hotelul avand standardul de 5* sejurul nostru fiind ALL Inclusve... Ajunsi insa la hotel dupa un drum obositor de 24 de ore fara oprire de 1 noapte la Canakkale, am observat cu stupoare inca din parcarea hotelului felul in care arata si sa incepem cu exteriorul: tencuiala cazuta chiar la intrarea in hotel si numeroasele cuiburi de randunele la fiecare balcon al camerelor si la fiecare geam... INTERIORUL... Receptia foarte mare si stralucitoare doar ca sa iti ia ochii, un bar unde poti servi bauturi acooloce, racoritoare, cokteiluri etc. In momentul in care iei loc pe canapea in receptie in asteptarea camerelor incepi sa decoperi canapele murdare si uzate, tavanele crapate si varuite doar pe deasupra, barul destul de vechi si nu in ultimul rand personalul hotelului (receptioneri, barmani etc) destul de tanar si cam neingrijit... Barmani aveau niste uniforme murdare, sifonate... reamintind standardul hotelului de 5 *.

Am ajuns la hotel dimineata la 7, am facut chek in-ul, am servit micul dejun si am asteptat pana la ora 13.00 ... La masa de dimineata, prima impresie conteaza ffff mult, iar noua nu ne-a prea placut... mancare putina si nimic special pt un mic dejun (oua, 1 singur fel de mezeluri, cafea, ceai, dulceata, unt, cereale, lapte). Locul unde se servesc mesele este pe terasa, din acest motiv privelistea fiind superba.

La ora 13.00 am primit camerele si nerabdatori am crezut ca acestea vor ridicat totusi impresiile noastre despre hotel dar din pacate lucrurile erau MAI nasoale. Asadar usile se deschid pe baza de cartela iar cand se deschid totul e groaznic... Mobilierul e fff vechi (am uitat sa precizez..hotelul Onura este printre primele care au fost constuite in Kusadasi, avand aproape 25 de ani), paturile practic nu exista sunt 2 saltele una peste alta, mobilierul vechi, rupt, tapiteria fff muradar si cu niste pete infioritoare, peretii patati si murdari, carpeta din camera este de culoare crem cu niste urme mari si adaci de murdarie, minibarul este un frigider mic, murdar cu 2 sticle de apa "dotat", aerul conditionat este centralizat iar in camera noastra nu functiona, televizorul care in oferta agentiei este trecut ca ultra modern si cu preluare satelit, in realitate este ffffff vechi (printre primele tv color), cu niste telecomenzi stricate sau dupa caz fara baterii. Balcoanale sunt fff mici si "dotate " 2-3 cuiburi de randunele care fac ceva mizerie in cazul in care iti pui prosoapele la uscat sau orice altceva.

Un subiect suuuuper interesant sunt baile ATENTIE!!!! nu am gasit nicio poza cu ele pe nici un site si la nici o agentie, deci... sunt ffffff vechi cu cada fara smalt ci vopsita cu pensula, decojita si plina de rugina, capetele de dus extrem de murdare si pline de calcar in cat apa nu poate strapunnge stratul gros pietrificat, apa sarind in toate directiile mai putin pe tine nu!

Closetele fac parte din aceeasi epoca la fel de vechi si de murdare. Am uitat sa precizez mirosul greu si puternic de igrasie prezent in camera si in baie.

Afara nu ne-am plimbat pra mult dar a fost suficient sa vedem piscina murdara pe la colturi de niste "alge", celebrele restaurante "snackbar" si " aquarium bar" tot din aceeasi poveste, plaja daca o putem numi asa deoarece este un ponton pe care se poate face plaja pe niste sezlonguri murdare si uzate.

Cred k v-ati facut o idee despre conditiile oferite de acest hotel de 5*, care dupa parerea mea nu are mai mult de 2* (tinand conte de faptul k am mai vizitat numeroase tari si in alte sejururi, stiind ffff clar ce inseamna conditii de 5*)

Ideea principala... nu va pot da detalii despre mancare sau altceva deoarece noi am refuzat sa ne cazam la acest hotel infect, si cu ajutorul agentiei partenere din turcia (Siba tour) am fost mutati la alt hotel (Grand Ozcelik) despre care o sa scriu la rubrica respectiva.

SFAT!!!!!! nu acceptati sa ramaneti in aceste conditii pentru care ati platit ceva bani si sa va stricati tot concediul.

Pentru orice nelamurire sau alte comentarii o sa fiu aici sa va raspund sperand k voi ajuta si pe altii sa nu mai aiba parte de asemenea experiente complet neplacute!!

Trimis de mickymouse* in 03.08.08 14:41:45

VIZUALIZĂRI: 4246 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mickymouse*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

chrystyan
    [13.02.10 22:41:37]

putine mesaje pana acum au fost atat de clare... dar nu mi-am pierdut speranta... inca mai caut...

pana la urma, cum a fost in Turcia?

lv67x
    [03.12.10 07:36:45]

maestre, daca vrei un hotel unde pur si simplu sa nu ai a te plange de servicii uita-te mai bine la Granf Efe. am mers 2 ani la rand cu sotia si pustiul si a fost super. noi ne consideram o familie normala, nici cu superbani nici lipiti, vrem servicii bune, curatenie, masa buna si tihna. s-ar putea sa va placa hotelul asta, am scris doua review-uri. Grand Efe e unul din putinele hoteluri de care vad ca nu s-a prea scris de rau. incercati, noi in 2011 vrem sa gasim un alt hotel sa mai schimbam peisajul dar pana acum tot Grand Efe ramane! si as mai zice ceva - cand am facut excursiile la Grand Efe sau Milet/Didim, am vazut celelalte hoteluri si vile de unde luau turistii. le-am vazut mai indeaproape si, dupa cum aratau, nu prea m-au dat pe spate sa zic Wow!!! Grand Efe e un hotel linistit, intr-un loc linistit si cu multa verdeata de unde poti pleca in niste excursii minunate cu dolmushurile lor (maxi-taxi) sau cu masina personala. incercati. succese si vacanta placuta 2011!!

chrystyan, lv67x
    Alte impresii din această RUBRICĂVista Hill Hotel (ex Cande Onura) [Yavansu]: