ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2018
ÎNSCRIS: 06.08.16
APR-2018

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Paste la vila Lulu, dezamagire totala!

Dupa o saptamana de cautari a locului unde sa ne petrecem Pastele, intre Maramures si Bucovina am decis sa mergem in Bucovina, auzisem noi ca se mananca foarte bine, oameni primitori, peisaje, manastiri, etc. Eu am dorit Maramures, prietenii cu care am fost au insistat pentru Bucovina, la pensiunea LULU! citisem eu, aici pe AFA, cateva recenzii negative, dar prietenii nostri au insistat pentru aceasta ''vestita'' pensiune! Am discutat cu Lulu la telefon, ne-a comunicat pretul de 2500 lei, 2 adulti cu un copil de 8 ani, 4 nopti, pensiune completa, (in aceeasi configuratie erau si prietenii nostrii), am achitat prin banca un avans de 500 lei (prin banca) si gata aveam rezervarea.

Dupa un drum de 7-8 ore, cu foamea-n gat ajungem si noi la cabana Lulu, unde, din primele clipe a inceput si dezamagirea, domnea intunericul prin toata cabana, ca sa ajungem inauntru trebuia sa trecem printr-o terasa, foarte intunecata, la un momenta dat era o trecere de nivel in care m-am inpiedecat, nu am cazut, am trecut si i-am anuntat si pe ceilalti sa aiba grija, am intrat in restaurant, foarte intunecos, majoritatea meselor aveau un bec deasupra mesei, care lumina masa respectiva, masa noastra, bineinteles nu avea bec, dupa ce ne-am obisnuit cu intunericul am mai vazut cate ceva pe masa. Inainte de masa, ne-am cazat, o camera modesta..., foarte modesta, curatenie acceptabila, ceva iz de canal in baie, am inchis usa la baie si am coborat la masa.

Pe intunericul de la masa noastra am observat o cana cu palinca si una cu afinata, m-am inveselit, am luat o gura de palinca, eu mare amator de palinca, dar respectiva palinca avea in jur de 40 grade, cu iz de borhot, nu am putut sa o beau, m-am gandit ca asa o fi la ei, asta e, am incercat afinata, facuta cu aceeasi palinca, am reusit sa beau ceva pana a venit mancarea, ciorba de fasole boabe, sarmale de post cu mamaliga! si atunci am inceput sa ma intreb ce caut eu aici?! eram rupt de foame si primesc la masa mamaliga cu sarmale de post?! unde am ajuns?! mamaliga nu am mancat de 20 de ani! am mancat la Lulu! deja sotia a sugerat sa plecam acasa! avand in vedere cele 7-8 ore de drum pana acasa si faptul ca nu aveam nimic pregatit acasa ne-au facut sa ramanem. Ca desert am primit o clatita cu ''gem de afine'', copilul nostru mare amator de dulciuri nu a mancat nici clatita! deci am mancat ciorba de fasole, care a fost buna, am ciugulit ceva mamaliga si sarmale si asta a fost cina, am plecat flamand de la masa!

Am fost acompaniati deseori de tatal lui Lulu, un om simpatic de altfel, care a inceput sa ne povesteasca secretele succesului acestei cabane, cum fac ei economii, unul din aceste secrete ar fi ca ei au renuntat la lazile frigorifice si au camera frogorifica! wow! si cum fac ei acolo, la cabana Lulu, in Septembrie, cand ar fi porcii ieftini, cumpara si taie 10-15 porci, 1-2 vitei, etc ii transeaza si ii pun la congelat in respectiva camera frigorifica si astfel au carne ieftina tot anul pentru turisti! Deci am mancat carne proaspata, din Septembrie 2017! Specialitati bucovinene! halal.

La micul dejun am primit 2 ochiuri oua, unt si gem de afine, lungit cu apa (nu statea pe cutit), cafea filtru si gata. La masa de pranz am primit bors de rata (cu urme de carne de rata), a fost ok, si felul 2 ceva tochitura, bineinteles preponderent cu mamaliga, urme de carne si muraturi, muraturi care au fost aduse la masa dupa ce am mancat tochitura! Am cerut si un pahar de vin, vin la care simteai chimicalele din el, l-am baut totusi, de sete, dar altul nu mi-a mai trebuit. Nu pot sa zic ca am plecat satul de la masa sau impresionat de specialitatile bucovinene! In acea zi cina a fost cea mai tare! Am primit un cotlet de porc bine batut, prajit, care nu se putea taia cu cutitul, opinca veritabila, nu l-am putut manca, ficat de porc prajit, daca il aruncai jos sarea in sus, nu s-a putut manca, si 3 mici care se simtea ca sunt vechi, vechi, nu stricati, din camera frigorifica a lui Lulu! am plecat flamand de la masa.

A venit si ziua de Paste, la micul dejun am primit acelasi gem de afine cu unt si drob de miel, fara niciun gust, parea si vechi, nu l-am putut manca, am cerut ochiuri, altfel riscam sa plecam flamanzi si de la micul dejun, a urmat masa festiva de pasti, singura data cand nu am plecat flamand de la masa, la aperitiv au fost toba, slanina, ... si cate un fir de ceapa gros cat o tigara slim si 3 feliute de 3mm de ardei gras/persoana, acestea au fost singurele legume proaspete primite in tot ''sejurul'', ciorba de miel, care nu am putut sa o mananc pentru ca era foarte grasa, am primit alta ciorba, buna, si friptura de miel la tava, buna dar mielul prea gras si ceva desert, ceva vin si afinata, din care nu am servit din cauza calitatii.

Pot sa spun despre ''ospatari'' ca au fost foarte amabili, draguti si serviabili, dar nu aveau nicio treaba cu aceasta meserie, la un moment dat ne-am pus toti 6 la masa, pe masa niciun pahar, sotia a cerut apa, imediat a primit o sticla de 500 ml de apa plata, la care, culmea, a cerut si un pahar, ''ospatarul'' a venit imediat si cu paharul, dar numai pentru sotie, restul a trebuit sa cerem fiecare pahare si apa, a fost greu sa isi dea seama ca si ceilalti de la masa doresc apa si pahare, daca nu li se cominica nu is dadeau seama!

In timpul liber am decis sa mergem la manastirile din zona, renovate pe bani europeni, aratau foarte bine, dar surpriza la intrare, la toate se platea bilet de intrare, bineinteles nefiscalizat, ceva de genul biletelot de cinamatograf de pe vremea lui Ceausescu, iar maicutele foarte acre si iritate de vizitatori, nu am auzit de la ele vreo vorba blanda.

Ca o recapitulare, la pensiunea Lulu totul este facut la economie, mancare sub orice critica, veche, putina, gatita prost, bauturi de bodega de cartier, camera modesta, am si plecat cu o zi mai repede, pret foarte mare pentru serviciile oferite, nimic fiscalizat, totul la negru, nu s-a eliberat bon fiscal sau factura pentru serviciile oferite, cand l-am intrebat pe Lulu cat avem de plata, m-am gandit eu ca daca plecam cu o zi mai repede ne socoteste 3 zile, nu 4, a cerut plata pentru 4 zile, am platit 4 zile, fara sa comentez, numai sa ma vad plecat, simtind ei ceva, ca nu ne-a placut, am fost rugati, ca in cazul in care nu ne-am simtit bine, sa nu scriem recenzii negative, tupeu nu gluma!

Trimis de dorin4x4 in 01.05.18 12:14:00
Validat / Publicat: 01.05.18 21:08:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOLDOVIȚA.

VIZUALIZĂRI: 5381 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dorin4x4); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 sala de mesa

adrianaglogo [02.05.18 10:09:01] »

@dorin4x4: Si tu nu l-ai ascultat pe Lulu! Ai scris de rau despre pensunea lui...

Sa scrii peste tot pe unde se poate, sa nu se mai pacaleasca si altii.

Pacat de zilele stricate.

Data viitoare sa crezi ce scrie pe AFA!

dorin4x4 [02.05.18 22:04:55] »

@adrianaglogo: eu am crezut, dar la insistentele prietenilor cu care am fost, am ajuns la Lulu! degeaba le-am zis ca sunt si recenzii negative... au zis ca sunt si pozitive! cele pozitive am senzatia ca sunt ale lui Lulu!

adrianaglogo, dorin4x4
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Lulu [Vatra Moldoviței]: