ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2010
MAY-2010

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

Placut, doar pentru 1 mai

Hotelul este intr-adevar de 5 stele, cu camere mari, dotate si curate. Personalul, desi munceste foarte mult, este foarte amabil si zambeste tot timpul. Exista o piscina interioara foarte buna cat si una afara cu conditii excelente. Pentru cuplurile cu copii camerele sunt excelente deoarece exista camera separata pentru copii.

Minusurile sunt urmatoarele:

- restaurantul, clasificat cu 4 stele este mai degraba de 3, deoarece mancarea era de o calitate mai slaba.

- plaja, care aproape lipseste cu desavarsire; hotelul este situat pe un mic deal si pentru a ajunge la plaja trebuie sa mergi pana la hotelul Sol Nessebar Mare- cca 200 m, unde cobori niste trepte si unde descoperi o bucatica de plaja lata de aproximativ 2 metri care nu ar putea sustine oaspetii din hotel, ce sa mai vorbim de celelalte hoteluri care exista in jur.

Probabil ca toata lumea sta la piscina pentru a nu rata snack-bar-ul la care era coada continuu.

- locatia hotelului: la 3 km de Nessebar, intr-o zona in dezvoltare, intre Ravda si Nessebar

- cel mai mare minus a fost insa lipsa locurilor de parcare: existau cca 70-80 de locuri de parcare, desi hotelul era plin si trebuiau vreo 300. De ce spun acest lucru? De la hotelurile Mare si Palace s-au furat 2 masini din fata hotelului, deoarece nu erau in parcarea hotelului ci pe strada.

Recomand acest hotel cuplurilor cu copii care nu vor sa iasa din hotel si care vor sa aiba parte si de locuri de joaca si animatie pentru copii cat si celor care vor sa petreaca Pastele sau 1 Mai.

Daca va doriti plaja si mare cat si promenade seara pe malul marii in nici un caz Palace nu este locul.

Trimis de lauraflorina29 in 04.05.10 16:36:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar, Sunny Beach, Abena

VIZUALIZĂRI: 2995 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lauraflorina29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera

valimi
    [04.05.10 16:42:55]

Cred ca ai exagerat putin cu calificativele, faci un mare deserviciu hotelului.

[04.05.10 17:07:51]

mi-as fi dorit si o argumentatie - chiar daca mai pe scurt - la "Daca va doriti plaja si mare cat si promenade seara pe malul marii in nici un caz Palace nu este locul" si la nota extrem de mica de la acest capitol.

[04.05.10 17:16:40]

Hotelul este situat intr-o zona in constructie, unde nu exista decat un club Viva , unde intrarea in mai este 40 leva -20 euro- iar plaja se rezuma la 70 m lungime cu maxim 2 latime, fara nici un fel de faleza, total izolat de restaurante, baruri sau plaja, in adevaratul sens al cuvantului, asa cum exista in Sunny Beach sau Albena. In acest hotel tot ceea ce poti sa faci este sa stai la piscina iar daca vrei sa te plimbi, sa faci cumparaturi, sa mananci altceva trebuie sa te sui in masina si sa mergi 3 km pe un drum pustiu pana la Nessebar sau 9 km pana la Sunny Beach.

eklor
    [04.05.10 17:23:13]

Spui ca piscina era buna, poti sa dai si ceva relatii: daca apa era calda sau rece, cam ce adancime avea, daca se simtea mirosul de clor...

In ceea ce priveste calificativele acordate, consider ca faci bine ca esti exigenta pt ca ar trebui ca toti turistii romani (si agentiile romanesti de turism) sa ia atitudine atunci cand nu gasesc conditiile specificate in reclama hotelului.

[04.05.10 17:29:33]

Piscina din interior avea 1.40 adancime iar apa era foarte buna de baie, iar fata de alte hoteluri era mult mai mare ( am vazut piscine unde intrau doar 20 de persoane), in plus aveau si spatii in piscina amenajate pentru copii de la 30 cm la 1 m.Piscina din interior era plina de clor. Partea mai rea era ca dusurile si toaletele pentru piscina aveau trecere printr-un hol unde era foarte frig.

Piscina din exterior era foarte mare, cu spatii pentru copii, iar adancimea maxima era tot de 1.40, insa nu se putea face baie in ea deoarece era foarte rece apa.

[04.05.10 17:39:05]

utile, de apreciat detaliile, din ambele completari. Multumiri, lauraflorina29.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [04.05.10 20:43:30]

Acum ma dau si eu in vorba : de ce se afla acest review despre Sol Nessebar Palace de 5* la Sol Nessebar Bay de 4*? Poate il muta cineva binevoitor dintr webmastersi.

webmasterXY*
    [04.05.10 20:47:44]

lauraflorina29 ne poti lamuri despre ce hotel este vorba pana la urma?

[04.05.10 20:59:05]

scuze, acum am vazut si eu ca am apasat aiurea. Despre Palace este vorba.

[04.05.10 22:00:20]

Multumesc, atat laurei, cat mai ales lui ionescunic.

Mutat setul de impresii la rubrica hotelului Sol Nessebar Palace, 5*

magdalena
    [04.05.10 22:02:29]

Chiar asta vroiam sa spun si eu ca Bay este de 4 stele, iar nu de 5 si nu intelegeam despre ce vorbeai.

Cat priveste hotelul Sol Nessebar Palace mie mi-a placut mai putin decat celelalte Sol-uri alaturate, respectiv Bay si Mare.

Zona de lobby este foarte ingusta, de 1 mai acum era o aglomeratie cumplita, fum sa il tai cu cutitul, piscina interioara insa e foarte mare si apa era calduta, iar cea exterioara este suficienta cred eu pentru hotel.

Intr-adevar, foarte multe masini, m-am speriat cand le-am vazut din strada, coada de nedescris, parca erau insirate ca de Paste la Manastirea Ghighiu.

Ceea ce mi-a placut sunt copertinele de afara (nu stiu cum sa le zic altfel) cu perdele ca la baldachine.

Plaja este intr-adevar foarte ingusta si nici nu o sa mai fie probabil in cativa ani (acum 4 ani era mai lata, marea a "muscat" din ea), dar nu toate hotelurile sunt pe plaja si acest lucru il stim dinainte de a achizitiona un pachet turistic, deci nu ar trebui sa ne plangem.

Lauraflorina, daca ai fi fost acum cativa ani, sa stii ca nu erau prea multe hoteluri in zona acestora, Ravda era ca si inexistenta pornind dinspre ele. Intre timp s-a construit foarte mult, eu pe atunci, cand am fost cazata in cel de 4 stele era pustie zona din apropiere.

Pana in Sunny Beach nu sunt chiar 9 km, din ce stiu eu, dar am vazut acum ca de la hotel se ocoleste, s-a facut sens unic pe drumul pe care se mergea inainte spre Nessebarul Vechi, autobuzul de aici e 1 leva de persoana spre peninsula si 1, 2 leva spre Sunny Beach si vine din 40 in 40 de minute.

doctorul45
    [06.05.10 11:24:14]

am inteles ca in Turcia prin Antalia au carat nisip ca sa amenajeze plajele chiar e specificat acest lucru. Probabil ca si bulgarii vor face la fel pt ca altfel, hotelurile Sol... sunt f. bune si au standarde internationale.

Problema locurilor de parcare se pare ca exista la multe hoteluri pt ca atunci cind le-au construit sau le-au modernizat nu s-au gindit ca vor avea asa de multi turisti romini care impreuna cu autohtonii sunt singurii care vin cu masina proprie.

turist_calatorescu*
    [07.05.10 00:18:01]

Laura, tu ai intrat in piscina aia interioara despre care spui ca era buna sau ai bagat doar copilul tinandu-l de urechi?)))

Am fost in aceiasi perioada si am ales sejur in "fenomenala Balgarie" pentru... un scurt spa de 5*. Ca ma ducea mintea ca n-o sa explorez sub forma de avatar o minunata Pandora pe acolo.

Eh, o sa va povestesc cat pot de obiectiv ce spa am gasit.

Noroc cu Old Nesebarul si Sunny Beachul din apropiere. Drept sa va spun la astea nu ma asteptam.

[07.05.10 07:10:47]

Buna,

Am mentionat mai sus ca apa din piscina era plina de clor. Am facut baie in ea insa mi-am ferit ochii de contactul cu apa, tocmai din acest motiv. Sigur, daca as fi fost cu un copil nu l-as fi lasat in piscina din aceasta cauza.

Delphinash
    [30.06.10 14:48:51]

buna, imi poti spune daca hotelul are wirless free sau trebuie si ala platit ? Ah si daca functioneaza si in camere nu doar prin holul hotelului. merci

[30.06.10 21:08:39]

Buna,

Hotelul are internet wireless dar este cu plata, in plus daca nu ai laptop la tine, langa barul de langa receptie sunt laptopuri unde platesti si ti se da un cod.

maricika
    [15.08.10 12:35:27]

pentru o cat mai obiectiva evaloare va propun ca in viitor sa petreceti un sejur in aceiasi bani pe litoralul romanesc (sau oriunde altundeva) sau varianta ll - acelasi nr. de zile, aceleasi mese (inclusiv bauturile, gustari, cafele, sauna, spa, etc.) intr-un hotel de 5* din romania si sa ne precizati si noua, novicii, diferentele pentru a realiza mai bine cum sta treaba la Bulgaria..?!

Delphinash, doctorul45, eklor, ionescunic, lauraflorina29, magdalena, maricika, turist_calatorescu*, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Palace Resort: