ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2018
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
APR-2018
>40 ADULȚI

Anotimpul fericirii la 18 ani sau cum am petrecut majoratul la Restaurantul Belmondo, Bucuresti

Tinerete, visuri indraznete, planuri marete dar pana la realizarea lor aveam de trecut un prag important, aniversarea majoratului, trecerea de la adolescenta spre maturitate. Dar in acest moment crucial nu-i asa ca serbarea majoratului devine de cele mai multe ori o adevarata provocare, chiar daca ai baiat si nu fata? Mai ales cand numarul invitatilor iti da impresia mai degraba de o cununie civila? La fel si la mine. Daca cu cel mare am rezolvat-o excelent, cu cel mic am tras putin pana am gasit locul perfect, mai ales ca el este printre ultimii care serbeaza aceasta frumoasa varsta. Dupa fiecare petrecere il intrebam cum a fost, ce i-a placut, ce nu i-a placut ca sa stim cam ce ne asteapta si ce asteptari are el. Am incercat mai intai tot unde a facut cel mare insa scorul era clar in favoarea loc iar noi eram KO. Am mai incercat in cateva locatii insa juniorul nu era multumit (si nu pot sa-l invinovatesc, avea dreptate).

Votul final a fost insa spre aceasta locatie unde am negociat doar pretul (in care sa ne incadram) si care sa contina mancarea si bautura (ape, sucuri, vin, bere) iar cu taria sa venim noi, la fel cu tortul si sampania. Despre meniu nu am aflat nimic fiind convinsa ca va fi bine (doar era relatia celui mare asa ca nu aveam indoieli). Totusi cu o zi inainte am primit si meniul si mi-am pus intrebarea: Oare din astea se formeaza meniul sau ne dau tot ce scrie aici (am primit meniul pe whatsup)?

Ei bine, deja nu mai conta, ceea ce conta era atmosfera. Si uite asa vineri mai pe dupa-amiaza am urcat si cabina foto in masina, bautura si noi dichisiti si cu chef de chef si sa-nceapa distractia.

Primul meu gand era sa fotografiez tot (ce tine de articol deoarece altfel aveam fotograf angajat) insa nu pot spune ca mi-a reusit chiar cum imi doream.

Sa va spun cate ceva despre local (ca pana acum doar din titlu stiati despre ce este vorba). Ne aflam deci la Restaurantul Belmondo, situat in in Soseaua Nordului nr 7-9 (mai usor spus in Herastrau) pagina oficiala herastrau.restaurantbelmondo.ro

Daca numele vi se pare cunoscut asa este, Revelionul l-am facut si v-am povestit aici la fratele lui din strada Covaci, asadar nu avea cum sa nu fie bine, cu atat mai mult cu cat deseori cel mare vine sa manance aici.

Pana sa va spun cum am petrecut noi am sa va spun ce gasiti aici (insa va sfatuiesc sa intrati pe pagina lor si veti gasi mult mai multe decat cele mentionate aici pe scurt):

Pizza: 25-33 lei; supe: 13-16 lei; salate 12-48 lei (asta mai scumpa e cu creveti, scoici, caracatita); diferite aperitive: 13-40 lei; produse din pasare, vita, porc, peste, paste preparate in diferite feluri, deserturi, bauturi calde sau reci, racoritoare sau alcoolice.

Localul are o terasa unde pe vreme frumoasa e mai mare placerea sa stai si de unde poti pleca pe alei in explorarea parcului, iar in interior este pe doua nivele (noi am fost la parter) si binenteles ca am urcat si la etaj unde este de asemenea un spatiu generos, dar unde poti avea si intimitate existand un mic separeu chiar delimitat frumos de un paravan.

Tot la etaj se gaseste bucataria dar si cuptorul in care se coace focaccia dar si pizza. Exista peste tot diverse moduri de a decora localul astfel incat sa zambesti cand vezi de exemplu un cufar cu niste sfesnice in el, sau un perete decorat cu tacamuri si de ce nu sa admiram o vitrina in care sunt expuse pastele care reprezinta meniul.

Exista de asemenea si scaune pentru copiii mici (asta daca va ganditi cum sa tineti copilul mic cu voi la masa si totodata sa va si faca placere luarea mesei). Am vizitat si toaleta si spun ca nu va va fi teama sa treceti pe acolo. Noi asteptam musafirii incepand cu ora 19.00 dar se pare ca acestia urmau sa apara incepand cu ora 20.00 asa ca ni s-a facut foame si am cerut o pizza, asadar sa nu va mire ca o vedeti in poza. Blat subtire si crocant, a picat la marele fix. Dar sa va spun si in ce a constat meniul nostru:

Felul I: Bruschete cu ton; Bruschete cu caracatita; Crostini prosciutto e cabra; Crostini con funghi; Frigarui cu mozzarella bocconcini si rosii cherry, salata greceasca, salata de pui, vitelo tonnato, focaccia cu parmezan (si daca nu o sa va traduc ceva din meniu luati-o ca atare).

Felul II: Frigarui de vita, frigarui de pui, mix de frigarui, involtini cu pollo.

Granituri: cartofi copti cu rozmarin, orez cu legume, salata de ardei copti.

Despre cum au fost bucatele nu am decat cuvinte de lauda dar am facut si un top al locului I pentru ambele feluri astfel incat la felul I pun vitelo tonnato iar la felul 2 involtini cu pollo. Ca sa nu mai spun de focaccia care ne era adusa proaspat coapta pe masura ce se goleau cosurile de paine.

Ca tarii s-au servit cele pe care o sa le vedeti in poza, tortul a fost facut de unul dintre tatici iar sampania doua sticle au ajuns in pahare si doua sticle pe haine.

Despre pozele facute de mine nu pot spune prea multe deoarece dupa ce a inceput distractia, s-au stins luminle si au ramas doar luminile de club (aduse de DJ) in rest o atmosfera mai de intuneric (ca doar stiti cam ce lumina prefera tinerii). Noi astia mai mari de 25 de ani (sau ca sa spun mai altfel, cei care aveam cel putin 25 de ani pe un picior) am avut locuri la doua mese mai in coltul nefolosit al spatiului lor astfel incat nu i-am deranjat. O sa spuneti ce cautam noi mosii acolo, nu am fost prea multi, am fost noi parintii, doua dintre antrenoare, nasii lui si inca o pereche (domnul fiind realizatorul tortului).

S-a dansat (nici prea mult dar nici deloc), s-a baut… … cred ca pastrand o decenta… …. si s-a stat destul de mult afara pe terasa (si nici nu mai conta ca era racoare).

La miezul noptii (pe ritm de tango sau passo doble ca melodia din Piratii din Caraibe am intalnit-o in concursurile de dans pe ambele ritmuri) a venit tortul insotit de lumanari artificii. Sarbatoritul a fost pupat si apoi aruncat in sus de 18 ori de catre prieteni si colegi, si cum inauntru nu putea fi aruncat prea sus au iesit si afara repetend isprava (numarand doar pana la 17 ca sa il lase minor).

Si au venit afara si doua sampanii care s-au dus pe sarbatorit si invitati. V-am spus ca am avut cu noi si cabina foto dar nu v-am spus ca a reprezentat deliciul invitatilor (si al nostru chiar) facandu-se astfel o multime de poze, de la inceput si pana aproape de final, in diferite grupuri de prieteni sau chiar si perechile de indragostiti au savurat aceste poze in care puteau fi doar ei, iar accesoriile folosite au starnit iarasi amuzamentul tuturor. Daca vreti sa intrati si acolo sa vedeti pozele de la aniversare si ce pot face chiar si adultii cautati pe FB adresa PhotoStationro si o sa va distrati (iar pentru doritori cabina poate fi inchiriata si gasiti acolo si nr de telefon iar daca spuneti ca sunteti din partea mea poate mai negociati si pretul ????).

Petrecerea a tinut pana spre ora 5 dimineata (poate ca mai dura dar la ora 9 trebuiau sa fie la antrenament, si nu ca elevi ci ca instructori ????, asa ca nu puteau lipsi).

Dar pentru ca tuturor le-a parut rau ca sa terminat consider ca petrecerea a fost reusita.

Si la final lansez o provocare pentru web-ul care ma va ajuta cu validarea acestui articol. Am o melodie pe care o consideram potrivita insa nu sunt foarte sigura, astfel incat ii las placerea de a-mi alege melodia potrivita cu tema articolului.

Trimis de mishu in 29.04.18 18:00:53
Validat / Publicat: 30.04.18 00:00:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2137 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurant Belmondo, Soseaua Nordului- atacam localul

[30.04.18 00:00:04]

În seara asta îmi place această melodie, astfel încât, cu voia autorului, o voi posta. Evident, poate fi schimbată cu una mai atractivă...

[30.04.18 05:08:07]

@webmasterX: Alegerea este potrivita, o melodie placuta cu versuri minunate, asa incat multumesc frumos.

[30.04.18 07:44:53]

@mishu:

Sa va traiasca! Happy 18’! ???? 1️⃣8️⃣

Foarte faina locatia din ce remarcat!

Numai de bine si sarbatoritului si voua, intregii familii. Va admiram sincer! La multi ani! ????

[30.04.18 08:56:56]

@Dan&Ema: Mulțumesc frumos pentru urări și aprecieri, cât despre admirație, aceasta este reciproca și asta este in esența familia. Joi seara am primit de asemenea niște cuvinte care mi-au mers la inima direct, venite din partea unui tânăr de aproximativ 30 de ani și care ne cunoaște de vreo 4 ani: “Voi sunteți o familie unita, de ce n-ar merge copiii in continuare cu voi in concediu! ” și cred ca asta spune multe. Țineți-o și voi tot așa și mai târziu copiii vor fi in continuare mândri de voi.

O zi frumoasa in continuare.

[30.04.18 09:52:22]

@mishu: Multumim! Sub influenta articolului tau am reluat si noi intrebarile: “Unde vrei sa serbezi 14 ani? Cand (ca pica in toiul vacantei)? Ce au organizat alti colegi si ti— a placut?

[30.04.18 10:36:17]

@Dan&Ema: La 14 ani a fost mai simplu, stau la curte așa ca am avut jocuri diferite, iar la cel mare fiind vara chiar am avut și piscina instalată. Ce ți-as putea sugera ar fi fie mers întâi la un film și apoi undeva unde sa mănânce pizza și suc, sau cum am făcut la cel mic la 16 ani dar merge și la 14, am fost la IDM (sper sa nu greșesc numele) la Semănătoarea, și am inchiriat o pista de bowling, apoi 2 mese biliard și o ținta de darts, și cumva pe la mijloc am avut prânzul, stabilit dinainte cu ei și a fost foarte ok. Poate ca totuși acum cu un film și o pizza e ok, sau mers intr-un parc de distracții gen Edenland și acolo un mic picnic. Acasa e dificil de organizat, dar dacă o faceți cumva și o pregătiți voi luam legătura și îți dau idei de jocuri care o sa ii distreze (doar am testat de doua ori).

Poate de aici îți mai vin variante de idei.

[30.04.18 11:46:52]

@mishu: intre variante d-astea ne invartim si noi...

Zoazore
[30.04.18 14:39:04]

@mishu: Să vă trăiască majorul și voi pe lângă el!

Localul e frumos, văzut din poze: elegant, discret și vă caracterizează!

Dar, așa cum vă știu eu, și-n stradă de era, v-ați fi distrat de milioane!

Mi-a plăcut grija pentru amănunte iar amănuntele fac diferența!

[30.04.18 19:06:51]

@Zoazore: Multumim frumos pentru vizita si urari. Locul chiar mi-a placut iar produsele excelente. Si da, ai dreptate, si in strada daca o faceam tot ne distram.

O seara frumoasa in continuare.

ANILU
[30.04.18 19:31:21]

@mishu: La mulți ani pentru juniorul familiei! Să fie sănătos și fericit alături de familie.

Se simte că v-ați distrat și totul a fost cum și-a dorit sărbătoritul.

Mishulica, minivacanta asta a ta ai tinut-o tot intr-o întâlnire... terase... prieteni vechi sau noi... intr-un cuvânt petrecere.

Să vă fie de bine, să fiți sănătoși și să vă bucurați de flăcăi.

Ca mâine ne povestești cum ai organizat petrecerea de soacră mare ????

Toate cele bune.

crismis
[01.05.18 08:56:48]

@mishu: La mulți ani majorului și să trăiți mulți ani frumoși cu toții, să vă bucurați unii de ceilalți!

Nu poate însă să nu mă treacă un fior când aud de obiceiul ăla cu aruncatul în sus; am cunoscut o fată care trăiește într-un cărucior cu rotile după ce a fost scăpată de colegi, chiar la majoratul ei...

[01.05.18 21:30:31]

@ANILU: Cred ca puteam si mai mult, dar am zis sa nu dorm pe pres la usa . Oricum e asa frumos sa te vezi cu prietenii si nici nu stiu cand a trecut vremea. Dar totodata nu pot spune ca nu m-am bucurat sa revad aceste locuri si casa mea de acum.

Oricum avand in vedere ca 1 Mai e mai muncitoresc pentru unii, si au am incercat sa fructific aceasta zi la maximum si cred ca mi-a iesit (o sa vezi asta in curand prin urmatorul articol pe care il incarc in seara asta).

Multumesc de vizita, urari si aprecieri.

[01.05.18 21:33:18]

@crismis: Mie imi spui cum am stat cu inima cat un purice pana au ajuns la 18 si au mai si repetat in afara terasei (unde la inceput chiar erau sa rateze coordonarea) si chiar si toata petrecerea am stat cu sufletul la gura sa iasa bine, sa nu se ameteasca careva mai mult decat este cazul, dar spre usurarea mea totul a iesit bine chiar daca spre dimineata imi culegeam ochii din gura de somn.

Multumesc frumos pentru urari, lectura si vot.

ANILU, crismis, Dan&Ema, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: