ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.04.2018
ÎNSCRIS: 07.03.16
STATUS: CONSUL
APR-2018

O gazdă peste aşteptări

Plăcut surprins de experienţa concediului din vara anului trecut din Scoţia în care am făcut rezervări de pe trei site-uri de profil, am căutat şi pentru Malmo cazare pe airbnb.com întrucât hotelurile şi apartamentele găsite de booking.com aveau preţuri cam piperate pentru destul de îngustul nostru buzunar destinat petrecerii a două nopţi.

Am identificat o cazare destul de interesantă, la bordul unei bărci, însă pentru patru persoane am considerat că spaţiul e destul de strâmt.

La un preţ convenabil am găsit un apartament care din fotografii arăta drăguţ şi fidel flerului meu şi primului impuls ce mă înghiontea să solicit detalii suplimentare, am trimis un mesaj. Prompt, în câteva minute am primit răspunsurile solicitate iar în următoarele momente am şi făcut rezervarea la jumătatea preţului unei camere de hotel, respectiv 243 lei pentru tuspatru membrii delegaţiei noastre. Am rezervat de pe site doar prima noapte iar, ulterior, în discuţiile purtate am solicitat-o şi pe următoarea.

Ulterior, conversaţia cu proprietara a continuat pentru stabilirea tuturor detaliilor iar aceasta şi-a arătat disponibilitatea de a ne întâmpina la ora destul de târzie la care vom ajunge, doar să o anunţăm când plecăm din aeroport pentru a reveni la domiciliu. În acest sens am făcut şi necesarul schimb de numere de telefon.

Apartamentul este situat în apropierea staţiei de transfer Sodervarn - l-am găsit destul de uşor – la etajul unu al unui bloc aflat pe o stradă mai lăturalnică, deci nu zgomotoasă.

Odată deschisă uşa de către Vicky păşim într-un apartament tipic scandinav care ne-a plăcut instantaneu tuturor.

Cât despre gazdă, o fată de profesie asistentă medicală foarte simpatică, volubilă, care ne-a prezentat detaliat casa sa şi ne-a răspuns întrebărilor pe care i le-am adresat în legătură cu oraşul, oferindu-şi şi sprijinul pentru a trece peste eventuale dificultăţi întâmpinate în sejurul nostru...

Apoi a plecat şi nu am mai întâlnit-o deloc, conversând cu ea doar telefonic.

Ca să vă faceţi o idee, ne-a pus la dispoziţie apartamentul ei cu tot ce avea în el, inclusiv, rătăcit pe o poliţă, jurnalul ei personal. Pe care, discreţi, nu l-am răsfoit...

Dintr-un hol ocupat pe jumătate cu o laviţă veche, aidoma celor de prin casa bunicilor noştri, prima uşă la dreapta îţi permite accesul în bucătărie. Dotată cu toate cele necesare, inclusiv cu doze de bere şi vin roşu din care am fost invitaţi să ne servim de bun venit.

Un dormitor cu un pat foarte comod şi un balansoar pe care să leneveşti citind completează partea dreaptă a apartamentului ce dă într-o curte interioară.

O mică încăpere pentru servitul mesei se încadrează perfect în ambianţa încăperii, continuată cu o sufragerie elegantă şi mobilată atât cât e necesar.

Baia nu se remarcă prin dimensiuni foarte mari, dar găseai cam tot ce aveai nevoie pe acolo.

Cu o săptămână înainte de data rezervării am fost întrebat – dat fiind numărul de persoane care ne cazam – cum să fie pregătite camerele şi paturile, indiciu al implicării în asigurarea condiţiilor unui sejer plăcut.

La finalul descrierii locului de cazare nu îmi rămâne decât a spune că l-am găsit peste aşteptările noastre şi ne-am simţit extrem de confortabil.

Cât despre gazdă, ne-a informat că îşi închiriează apartamentul în vederea acoperirii cheltuielilor pe care le va avea în 2019, an în care intenţionează un turneu european cu bicicleta, în care să viziteze şi prieteni din diverse ţări.

Ne-a găsit şi pe noi fani ai acestui gen de plimbăreală şi, bineînţeles, ne-am oferit a o găzdui în eventualitatea cutreierării spaţiului mioritic.

Ca semn al corectitudinii tipice naţiilor europene civilizate – în Glasgow am avut aceeaşi experienţă – pentru a doua noapte a cărei rezervare o făcusem în timpul discuţiilor cu Vicky nu ni s-a reţinut comisionul pe care trebuia gazda să-l achite site-ului airbnb.com.

Prima noapte am plătit-o cu cardul iar a doua cash, în coroane suedeze. cum nu avusesem bani exacţi, restul ni l-a trimis seara următoare prin intermediul unui vecin.

La plecare cheia am introdus-o prin fanta din uşă ce servea drept cutie poştală.

Totul bazat pe încredere...

Celor interesaţi a rezerva apartamentul lui Vicky o să le transmit datele ei de contact prin mesaj personal.

La final, un amănunt pe care l-am găsit foarte interesant şi care ne-a oferit o posibilă explicaţie a felului în care percepe şi trăieşte viaţa gazda noastră: are un frate care timp de aproape 6 ani a fost ţinut prizonier în Mali de către o grupare teroristă, fiind capturat în timpul unei expediţii moto solitare pe continentul african...

Trimis de Marius 72 in 25.04.18 15:32:21
Validat / Publicat: 25.04.18 16:35:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 1973 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Bucataria
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20800 PMA (din 16 voturi)

[25.04.18 16:34:58]

Mutat în rubrica "Apartamente regim hotelier, MALMO" (nou-creată pe sait)

[26.04.18 14:24:31]

• SOCIALs