ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 11.11.09
MAY-2010

1 Mai alaturi de bravii nostri cetateni

Am ales hotel ca o soulutie de buget deorece majoritatea a decis sa luam ceva ieftin si nu Melia, pretul a fost 23 euro z i/ persoana / all inclusive si taxa de statiune inclusa.

Drumul am fost nevoit sa il fac pe la vama veche si dus si intors (pe la giurgiu este mult mai bine) am prins aglomeratie la vignete, starea asfaltului eu zic ca a fost acceptabila jumatate de drum si foarte buna celalta jumatate, nu au fost gropi ci doar denivelari datorita multor petice, sincer prefer asa decat sa dau in gropi in romania, taxa de drum 5 euro sau 25 lei, indicatoare pana in statiuni de schimbat incercati tot la casa din partea bulgareasca 1. 93 euro insa foarte bine pt leu 1 ron era 0. 49 leva deci 4 lei 1. 96 leva (zic eu foarte avantajos fata de statiune 1 ron=0. 40 leva)

Daca alegeti acest drum, faceti un mic ocol de 12 km pana la capul kaliakra, chair se merita intrarea a doua persoane si masina a costat 6 leva, parcarea incapatoare, locul este absolut superb, iar daca va uitati atent in apa veti vedea si delfini... noi am vazut desi sunt foarte greu de zarit ies doar 2-3 secunde afara din apa

Am ajuns in statiune si foarte aglomerat de masinile romanilor care incercau sa ajunga la hoteluri si de cei ce le cautau autocare care stationau 15 minute blocand strada, singurul indicatoar pt acest hotel l-am descoperit doar cand am plecat pe o strauduta necirculata.

Dupa vreo 30 de minute am ajuns si la hotel, parcarea mica a hotelului (aprox 30-35 de masini) era deja ocupata, am iesit din masina si am m-am orientat vazand parcarea hotelului de vis a vis cam goala, am vorbit cu paznicul de la hotel perla care ma astepta cu bratele deschise, cost 9 euro/3 nopti insa daca aveai mai putin... gen 7 mergea si asa.

Odata parcata masina am mers catre receptie, in mai putin de un minut am luat camera, bratara, sfaturile receptionistei si fara sa vrem nemultumirile romanasilor nostri infometati care se milogeau pt o masa de pranz cum ca vezi doamne ei nu li s-a comunicat ca intra cu cina... razboi pierdut de receptionera care le-a oferit si o masa... deci tineti minte 0-1 pt ai nostri (gool gool gool)

Ajunsi in camera ne-am dat seama ca este cam frig in camera si pe moment mi-a trecut prin cap ca asa o sa fie tot sejurul deja eram dezamagit vad ca exista un panou de control dar din astea am mai vazut in bulgaria, oare asta sa fie minunea, singurul care functioneaza???

DAAAA chiar baga aer cald, foarte bine caci noi aveam camera pe colt, mobilierul ok, fara urme de uzura, un fotoliu extensibil, frigider, tv destul de mic, pat foarte mare, baie curata si suficenta ca marime la fel si suprafata camerei si a balconului dotat cu doua scaune si o masuta.

Curatenie s-a facut in fiecare zi si se schimbau prosoapele murdare

Surpriza cea mai placuta a fost prezenta scrumierei in camera, am citit regulile de pe usa sa vad daca e voie sa fumezi in amera sau este doar pt balcon... nu m-am edificat astefel si am decis sa merg la receptie... unde mi s-a confirmat banuiala... se poate fuma in camera insa ma roaga sa o fac cu geamul deschis ca nu cumva sa porneasca alarma de incendiu.

Am luat la pas hotelul am descoperit piscina interioara cam mica totusi si la marime si adancime insa cald in interior si apa la 28 de grade... cea exterioara deja se facea baie in ea... in prima zi fiind si ea incalzita cam la 24-25 de grade, insa mi-am facut griji pt numarul extrem de mic de sezlonguri, in cateva secunde s-a rezolvat si acest lucru doar trebuia sa ceri unul.

Luand la pas hotelul am descoperit un fliper o masa mecanica de fotbal si o masa de biliard (nu erau pt profesionisti dar pt un joc cu prietana-amicii numai bune) am descorit si bistro-ul unde puteai servi late breakfast, prajituri si cate ceva de macat dupa pranz, de aici se da in terasa care deja era plina de fumatori (in lobby bar nu se fumeaza) de fapt asta e un mic minus pe care il acord hotelului pt faptul ca nu a amenajt un spatiu interior pt fumatori noaptea afara era foarte frig si un curent insuportabil... gasim si restaurantul destul de mic in comparatie cu capcitatea hotelului (datorita numarului mare de turisti s-a intrat pe 2 serii la masa) in lobby este internet wireless gratis

Acum despre mancare, nu am mancat mici de ai lor carnati sau orice din carne tocata sunt foarte putin prajite si crude in interior (dar asa este la orice hotel) nu am mancat un fel de peste marinat... cel prajit in bechamel a fost foarte bun, am mancat carne de porc vita si in special pui (la fiecare masa gaeai toate sortimetele de carne) in diferite moduri gatite precum si gratar, salate, cu rosii, castraveti, porumb, fasole, salata verde, masline, ceapa, varza etc, supa de pui de vacuta, pizza cartofi prajiti, fierti (nu a fost piure) prajituri cam vreo 5-6 feluri la fiecare masa destul de bune, sucul la dozator, berea kamenitza foarte buna... iar 70-80 % se gaseau pana la ora inchiderii restaurantului respetiv14. 00 pranz si 20. 30 cina desi a fost foarte aglomerat.

Eu consider ca am mancat destul de bine insa ce mi-am ales eu de fiecare data... daca as fi mancat carne tocata probabil ca as fi fost nemultumit... cred ca si ceilalti turisti au considerat la traficul tavilor inspre si din bucatarie

La micul dejun, lapte, ceai, cafea, cereale (nu am mancat eau numai ciocolata si porumb) am evitat mezeluri desi nu erau rele la gust nu aveau un aspect estetic, am mancat in schimb oua ochiuri, sunca prajita, cascaval, omleta (atentie la omleta in bulgaria nu o fac prajita ca la noi ci ramane apoasa noi am zice cruda) gem de fructe, castraveti rosii (cam crude in schimb) masline chec fursecuri.

La lobby bar am baut doar bere kamenitza si ciocolata calda (excelenta) dar am vazut ca pe langa bauturile locale erau la mare cautare coktailurile fiind si gratis va dati sema ce chiorchine era la bar

Pot spune ca a fost o vacanta reusita si ca hotelul m-a multumit pe deplin... dar asta numai daca as fi avut dopuri in urechi, ochelari de cal si nasul infundat

Pretul de 23 de euro a fost ok dar a fost cu 2 taisuri, a reprezentat totodata un magnet pt conationalii nostri de vaza care odata ajunsi pe plaiurile fratilor de peste dunare si au dat in petec, plin de coana leana si nea costel care nu au vazut in viata lor asa ceva si mai ales nu au crezut ca bulgarii ai pot considera OAMENI, de tineri care inteleg prost distractia, si de cei care desi nu sunt asa spiritul de turma ai ademeneste

Scriu acum la rece ce mi-a fost dat sa aud si vad lucru ce m-a convins 100% ca suntem un popor inapoiat, fara educatie sau scoala si care este bine sa il eviti in concedii, NU O SA MAI MERG VREODATA DE PASTE SAU 1 MAI in locuri pline de romani... va rog sa ma credeti ca mi-a fost rusine de n ori pt faptul ca sunt roman si o sa va explic mai e larg de ce... iar daca mi se permite o sa pun si un link cu un reportaj facut de protv cu un umor fin la adresa romanilor nostri:

click aici

Am si eu cateva filmulete cu romani in spectacol dar nu stiu daca am voie sa le postez sau cum sa o fac

Acum sa va povestesc despre faptele de vitejie ale romanilor... faptul ca peste tot scria in 4 limbi incl romana ca din resturant NU SE PLEACA CU MANCARE credeti ca au respectat asa ceva... credeti dumneavostra ca la plecare nu si-au facut pachetelul pt drum si pt saraca bunica care a stat acasa ca soacra mare a fost si ea la Kristal cu copii??? sefa salii de mese a incercat neputincioasa sa explice multora n prima zi insa vorbea engleza, lumea ori nu intelegea ori sa facea ca nu inteleg si ieseau cu tupeul carcateristic sau chiar devenind irascibili... a doua zi s-a dat batuta... eu am reusit sa cad victima unei astfel de doamne cu tupeu care alergand sa prinda liftul deja plin in momentul cand s-a oprit in lift mi-a dat niste sosulet amintire pe adidasi... nu vreau sa imi imaginez cea fost in camerele lor...

La fel si bautura plecau cu bere suc vin cafea cu orice in camere, si lasau paharele in camera. Evident le mai aduceau doar cand plecau... nu a fost criza de cesti sau pahare dar ma gandesc ca numarul lor a scazut considerabil.

Noi am stat 3 nopti (80 % doar 2) si am reusit sa vedem cam ce obiecte iau ca amintire romanii acasa din camera... e vina bulgarilor domne ca au umerase care sunt detasabile, ca telecomanda de la tv e universala si merge si la telecolorul de acasa, scrumiere pahare si multe altele. de ce le lasa in camera?

Problema cea mai mare a fost faptul ca au confundat lobby barul cu o discoteca sau mai bine zis cu un maidan iar pentru cei ce au stat in camera ai compatimesc deoarece deasupra este un gol pana la ultimul etaj si astfel tipetele, urletele, injuraturile, cantecele lui bachus au fost auzite in tot hotelul, chiar nu doream sa aud ultimele injuraturi si scandari la adresa lui Becali sau dinamo, sa aud cum femeile sunt strigate cu FA, cum barmanul opreste muzica la 11.00 si ei se duc si dau drumul din nou ca asa vor ei, pe deasupra si foarte tare, barmanul opreste le explica ai roaga si cum intoarce spatele romanii arata ca de aia sunt smecheri si dau drumul, sa fiu nevoit sa stau in frig pt ca romanii ignora reguli elemtare de bun simt si e de ajuns ca o femeie sa isi aprinda tigara si ceilalti sa faca la fel ce de uite-o pe aia, ce noi suntem fraieri, sa vad cum vin la hotel cu bidonul de 5 litri cu lacrima lui ovidiu productie proprie desi scrie clar ca nu ai voie cu produse din afara hotelului, sa vad cum isi injura nevestele si chiar le mai aplica si o corectie in montul cand aburii alcoolului preiau tartacuta si asa mica.

Chiar nu mai vreau sa vad barbati burtosi in slip in holul hotelului, sa vad la fel la masa in picioarele goale, sa vad cum nesimtitii ignora coada si cu nonsalanta sa iti raspunda cand le atragi atentia... stiti am crezut ca sunteti impreuna si vorbiti

Sa vad cum stau cu laptopul in fata, camera data pe messanger sa vada si cei de acasa cum se duc ei la bar si comanada fara sa dea vreun ban coktailuri si altele va dati seam audienta a cazut pe jos si raman cu dorinta ca si ei vor avea norocul sa ajunga la anul in bulgaria ca misto e oll inclusivul ista

Prea permisivi bulgarii si prea multumiti ca le-am umplut hotelurile ca altfel nu imi explic cum de le-au permis atat de multe acestori barbari veniti parca din cretacic... rusinica, rusinica, rusinica concetateni

Trimis de danyepz in 04.05.10 14:07:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2989 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyepz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 capul kaliakra foto de la inaltime

[04.05.10 14:24:43]

Bravo ptr review, unul deosebit si plin de detalii utile.

Nu in ultimul rand, citind lucruri precum cele de mai sus vreau din ce in ce mai mult sa-mi fac timp pentruu acea rubrica "Politia bunului simt in vacanta"!!!! (titlu provizoriu, probabil o sa fie numita altfel)

Chiar daca nu dorm 1-2 nopti ptr asta, o sa apara in curand pe site!

Andox
    [04.05.10 14:34:39]

Excelente impresii. Sincer un mare BRAVO si multe felicitari pentru ele.

pepsi70ro
    [04.05.10 14:37:49]

Ai spus lucrurilor pe nume iar pentru asta meriti toata consideratia mea. Felicitari!

chelie_d
    [04.05.10 14:38:22]

meriti mai mult decat 400 de pma pt acest review... Felicitari

radu123
    [04.05.10 14:49:38]

Bune impresii, sunt deacord cu cele critice, eu trec peste, incerc sa nu-mi stric vacanta.

Mi-am adus aminte cum se strigau romanii in miez de noapte prin holurile hotelului unde am fost cazat la bansko dintr-o parte in alta a hotelului sau cum se povestea cu voce de "tenor" prin skibus ce au visat cu o noapte in urma.

Abia astept rubrica noua propusa de webmaster.

[04.05.10 14:53:11]

Excelent...ar fi bine venit pe site asa ceva am ceva material de bagat poate resusiti sa putem uploada si video...

balasa violeta
    [04.05.10 16:00:18]

M-ai uns la suflet ! Am indraznit si eu zilele trecute sa spun intr-un ecou cate ceva despre buna noastra crestere si am fost pusa la punct de TURISTI. Sugerez sa apara pe site o rubricuta in care sa apara cele mai elementare reguli de conduita atunci cand esti turist. Eu o mentionez pe prima: POTI FACE ORICE DORESTI CU CONDITIA SA NU DERANJEZI PE CEL DE LANGA TINE ! Ai un vot de la mine.

[04.05.10 16:26:00]

Super exceptional review-ul tau!!!!

Sa stii ca si pe la Giurgiu a fost prost in sensul ca nu se circula decat pe o parte de autostrada...

Cat despre locurile circulate de romani, de 1 mai si Paste, nu mai alege Bulgaria deloc! Pentru ca acolo unde nu pot ajunge romanii, fiind mai departe (cum ar fi Sozopol) nu ajunge picior de om!!!

Si esti tu si doi rataciti cu receptionerul pe post de barman si ospatar in acelasi timp....

Alege alta tara sau o pensiune de pe la noi, in familie sau cu un grup de prieteni si esti mai in castig, chiar daca platesti mai mult!

Dar se merita!

[04.05.10 18:48:14]

Nu trebuie sa schimb tara pentru a ma simtii bine... pur si simplu o sa schimb datele, am plecat luni si am vazut cateva autocare cu germani si foarte multe cu bulgari, am fost la inceputul lui octombrie hotelul ocupat 70% in principal cu germani de varsta a doua chiar a fost o lectie de bun simt iar noi ne-am simtit foarte bine fara sa deranjam pe altii, la o pensiune nu prea gasesc ce vreau eu ma refer la o piscina interioara ce sa fac imi place sa ma balacesc

[05.05.10 20:22:46]

"Drumul pe la Giurgiu era mai bun". E scoasa din burta, asa, in trendul Review-ului. "Drumurile erau cu denivelari prin Bulgaria, dar prefer, decat cu gropi, ca in Romania". Am fost anul acesta de Paste la Hotel Kristal (acelasi), adevarul este ca drumul prin Bulgaria, pe la Giurgiu-Ruse, era un DEZASTRU, ce depasea cu mult starea drumurilor de la noi, la ora actuala, bine, daca vrem sa spunem adevarul.

Cine se vaita de romanasii Tanta si Costel, n-a vazut, ca mine, anul trecut la Sozopol (tot Bulgaria), cum un batranel neamt, plin de ifose, cu nepotii si mai bengosi (ochelari de intelectuali, fite, ...), s-a transformat dupa 15 beri (nu mai vazuse saracu'), intr-o fiara ce urla, tipa, si intr-un final dramatic a distrus restaurantul din Hotelul bietilor bulgari. Nepotii, intelectualii de mai sus, tipau, in acest timp, la chelnerii bulgarii, sa -l lase in pace pe batranul chefliu, caci, se stie asa fac arienii la betie.

Criticati fratilor la Romani spunand adevarul, ca aveti ce critica.

[05.05.10 20:31:50]

Asta cu romanii care fura telecomenzi din camerele bulgaresti de Hotel, e tare. Scuze, dar esti absolut convins de ce afirmi?

[05.05.10 22:42:49]

Costin, dupa ce ca te-am cicalit cu informatii despre Hotelul la care ai fost anul trecut, am uitat si listele acasa, dar nici nu aveam nevoie ca era totul inchis!

Tu vorbesti de distrugerea restaurantului hotelului Laguna de catre chefliul ala?? De-aia nu aveau mancare de 1 mai!!!

Ia uite ce am gasit eu anul acesta: click aici

Si mie mi s-a parut ca s-a mai stricat drumul pe la Giurgiu. Si cu autostrada partial inchisa...

[05.05.10 23:18:37]

Anul trecut am fost de fiecare data pe la Giurgiu si drumul era bun... acum din ce am mai citit am inteles ca se lucreaza pe autostrada si traficul este deviat pe niste sosele pe care nu am circulat deci habar nu am daca sunt bune sau nu, eu ma refer la ce stiu, si chiar daca nu ar fi drumul asa bun pe mine numai faptul ca nu stau 1 ora la vigneta e de ajuns...

Imi dai un exemplu cu germani insa unul singur eu fost deranjat nu de o persoana ci de mult mai multe nu sunt singurul care se plange de cetatenii nostrii, de fapt o europa intreaga o face, ce bine ca macar bulgarii ne considera oameni caci pentru altii nu reprezentam decat niste persoane cu mana intinsa, un popor de violatori, hoti, de ce sa ne ascundem dupa deget macar sa fim barbati si sa recunoastem adevarul, daca ai putin timp vizioneaza si videoul de la protv precum si comentariile de acolo in plus nu cred ca sunt singurul care se plange de acest miniconcediu din pricina conationalilor nostri, eu doar am fost mai nervos si am scris pe larg si da faza cu telecomanda e foarte adevarata spusa de camerista insa greseala e a hotelului pt ca nu a verificat camera la momentul iesirii si pt ca nu a dotat dulapurile cu altfel de umerase care nu ai ce face cu ele odata scoase, ... cea mai frumoasa seara a fost ultima cand mai erau doar 20% din camere ocupate

Si chiar va rog domnule costin sa intrati pe acel link va asigur ca macar un zambet veti avea

Numai bine

[06.05.10 08:34:01]

Cameristele din Hotelul Kristal m-au reclamat la receptie, anul acesta de Paste, ca am furat doua (2) prosoape mici, de fata. Nu am putut pleca pana nu am dat o declaratie la receptie; asta in conditiile in care nu folosesc, mai ales pt fata, decat prosoape aduse de acasa. Am avut din Bucuresti, in bagaje, doua prosoape mari si patru (4) "medium size", toate de o calitate superioara celor ale Hotelului. Receptionera si sefa ei mi-au conditionat check-out-ul de declaratia prin care ma pusesera sa scriu ca nu le-am gasit in camera; bineinteles ca am fost intrebat de trei ori daca sunt sigur ca nu le-am luat in bagaje.

Am ajuns acasa marti 06 Aprilie, ora 13.30, iar la ora 15.30, "hotul de prosoape" era invitat pe mail la un sejur de 1 Mai la Hotel Kristal, si chiar era pus la loc de cinste in lista de prieteni de pe Facebook, a Hotelului.

Magdalena, link-ul l-am deschis si am ajuns in Thassos. E ok?

La pretul de 23 euro pe noapte la ce va asteptati?

Pt starea Autostrazii bulgaresti A2 (Razgrad-Varna), va recomand un review cu recordul de trei pene o data, din pacate nu mai retin titlul review-ului, dar este recent.

Apropos de menajere de la Hotelul Kristal, atunci cand am revenit suparat in camera pt a verifica prosoapele, si au intrat menajerele dupa mine, s-a facut intuneric in camera (acelasi motiv pt care pe camerele de filmat de la Hotelul Melia Grand Hermitage, nu se vede nimic atunci cand au filmat masina bietului primar din Clejani!); glumesc, managerul Hotelului MGH a recunoscut ca nu erau pornite si deci nu aveau ce filma.

[06.05.10 08:40:43]

Costin, nu - era gresit linkul, l-au refacut moderatorii, mai incearca o data, e vorba de Laguna din Sozopol!

[06.05.10 20:49:09]

Draga Magdalena,

Am citit review tau despre Laguna Beach, cu pataniile de 1 Mai, anul acesta. M-ai imbonlavit! Imi pare asa de rau pentru tine! Eu nu am avut probleme de genul asta. Ma simt vinovat, desi nu am denaturat deloc, adevarul, in review-ul meu despre Hotelul sus-amintit. Review-ul tau este extrem de folositor, desi este si trist, in acelasi timp.

Ca sa te (va) amuz, va mai povestesc de chefliul neamt, caci mi-au amintit prietenii, cum defila dragul de el, gol pusca cu liftul. Liftul, din neglijenta bulgarilor evident, avea peretele exterior din sticla. In inconstienta lui dadea un exemplu foarte prost copiilor, mai ales celor de romanii, care am inteles de mai sus ca ar avea si niste nenorocite de gene de violatori.

Eeee... dragii mosului, sa vedeti in Turcia turistii rusi, beti morti, la ora 10.30 (dimineata!), care comandau a n-spea vodca din fata copiilor romani, care n-apucau decat dupa 30 min, sau deloc, apa plata, si cand le-am facut observatie, fiii Marelui Tar au racnit la mine din toti bojocii; recunosc ca le-am umplut frigiderele, pe romaneste bineinteles, cum n-au avut bietii de ei niciodata. Si acum ca sa nu ma acuzati de patriotism, un pacat capital in Romania de azi, va spun cum o gasca de tigani din Romania, turisti la Kusadasi, au batut un rus, fiindca ii filma, au imbrancit doi fotografi turcaleti, au batut mar o parasuta (nu de matase) romanca ce se lipise de gasca lor. Cand a venit fata in ghips, si vanata la ochi, recunosc cu jena, ca m-a bufnit rasul. Au fost ridicati la ora 1, noaptea, de politia turca, dupa vreo patru zile de ravagii. Se luasera la bataie, intre ei de data aceasta, pe palierul etajului 1 al Hotelului, pe motiv de infidelitate a pirandelor, caci alcoolul se subintelege. Bodyguarzii hotelului erau batuti mar (ionatan), cand a sosit, in sfarsit, Politia turca.

Va rog sa ne sfatuim impreuna, mai ales noi forumistii, extragand ce e rau si ce e bine, cu atentie; si sa mergem mai departe, toti, impreuna, inspre un comportament turistic cat mai bun.

deliutza27
    [07.05.10 10:24:22]

Nu pot sa trec cu vederea si sa nu punctez un asemenea review, care desi e foarte negativist in privinta imaginii romanilor, spune purul adevar.

Si eu cand am vizitat Duni, nu ma gandeam ca la un resort de 4 stele, care cat de cat se respecta, as putea vedea oameni cu picioarele pe masa, petrecareti seara in lobby, galagie pe coridoare, urlete si scandaluri care se lasau cu cate o declaratie a doua zi dimineata la receptia hotelului.

Din pacate, asa s-a intamplat si aici si vinovatii au fost tot romanii.

[07.05.10 15:18:37]

Cred ca si la 5 stele, ma refer aici la royal palace lucrurile ar fi stat la fel, ati vazut si dumneavoastra satra cum face scandalul specific in fata la Melia, sotiei primarului ii lipsea doar fusta pusa in cap caci in rest...

si apropo masina celor din Clejani a fost GASITA era si normal fiind singura fara asigurare dar asta este o discutie separata, plina de controverse si interese turistice

balasa violeta, chelie_d, costin1968, danyepz, deliutza27, magdalena, radu123
    Alte impresii din această RUBRICĂKristal Hotel: