ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2018
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
APR-2018

O bere si o casa - Hanu' Berarilor, Casa Elena Lupescu, Bucuresti

Imi propusesem sa incep o serie a prezentarii unor restaurante diverse din zona in care locuiesc acum insa am sa incep totusi cu prezentul, adica restaurantul la care am ajuns azi si acum stau si ma gandesc, se spune ca asa cum incepi saptamana asa continui ???? si cam asa este, maine merg la un alt resturant. Trebuia sa ma vad cu niste foste colege la “Le Boutique” insa pentru ca stiam ca nu au terasa am schimbat-o pe Hanu’ Berarilor – Casa Elena Lupescu. Cladirea care poarta numele celei ce a intrat in istorie prin legatura cu Regele Carol al II-lea al Romaniei, se pare ca dateaza din anul 1900, mai multe date provin insa din 1946 fiind o combinatie armonioasa a unor elemente arhitectonice din stilurile: neogotic, neoromanesc, rustic, Art Nouveau si altele. Eu am prins aceasta cladire si in perioada ei cenusie in care aici se afla o biblioteca, dar am asistat si la renasterea ei asfel incat din 2011 aici gasim o cladire cu doua niveluri care straluceste atat ziua cat si noaptea.

Nu am vizitat de data aceasta si interiorul insa am facut-o cu alte ocazii si pot spune ca este un loc deosebit. Acum insa am stat la o masa in gradina si ne-am bucurat de o adevarata zi de vara.

Cateva informatii despre acest restaurant care face parte din lantul OUT4FOOD si unde gasim: City Grill, City Café, Pescarus, Trattoria Buongiorno, Hanu’ lui Manuc, Caru’ cu Bere si binenteles Hanu’ Berarilor Interbelic cu cele 2 locatii, Casa Oprea Soare si Casa Elena Lupescu, locul unde am ajuns noi. Adresa este Bd. Pache Protopopescu nr. 51, foarte usor de ajuns fiind in zona Liceului Mihai Viteazul, zona unde se poate ajunge usor cu transportul in comun dar si cu masina proprie unde exista dezavantajul ca nu puteti bea dar nici nu prea aveti unde parca. Adresa oficiala este https://www.hanuberarilor.ro/ro/

Am ajuns acolo prima si mi-am asteptat prietenele. Asteptarea fost de bun augur deoarece a fost prilejul intalnirii unei foste colege de facultate venita aici pentru o aniversare. Dupa ce ne-am adunat si noi am intrat in curte unde am fost preluate de o domnisoara si conduse la o masa in gradina unde am primit totodata si meniurile. Gradul de ocupare unul ridicat avand in vedere ca aici se gasesc multe locuri disponibile.

In scurt timp a venit un ospatar care ne-a preluat comanda (de bauturi mai intai) inregistrand pe o tableta totul, s-a comandat bere neagra si limonada. Meniul il studiasem pe net si pot pune ca si la fata locului am regasit acelasi meniu, astfel incat s-a comandat Platoul Hangiului care continea o selectie de carnati (carnati romanesti, carnati mioritici, carnati vienezi, carnati usor picante, cartofi prajiti, salata de ardei copt si un sos care continea smantana, mustar, miere si sos sweet chili care chiar a fost bun) si Salata Conasului (mix de salata, pulpa de curcan, castraveti, branza Gorgonzola, nuca, ardei capia si binenteles un dressing).

Totul a fost suficient (nici nu pot spune ca ne era chiar foame) astfel incat ca sa nu spunem ca nu am testat si desertul am luat doar o portie de crema de zahar ars la care am cerut 4 lingurite.

Pentru ca din anii trecuti imi ramasese gandul la painea neagra de casa am luat si o portie mica de paine, dar care nu mai este ca alta data.

In rest servirea fara cusur, iar ceea ce mi-a placut a fost ca dupa fiecare comanda eram instiintati in cat timp vom primi ceea ce am comandat (4-5minute pentru bautura, 25 de minute pentru mancare).

In rest peste tot o atmosfera de sarbatoare, marcata de altfel si de 2 aniversari la care ospatarii au adus tortul si sampania, cantand Multi Ani traiasca! incat cred ca daca mai aveau vreo doua aniversari ramaneau fara glas.

Meniul contine si o parte dedicata seniorilor, acestia avand la dispozitie 3 propuneri de meniu la pretul de 12,4 lei. Aici o alta parte amuzanta a meniului, nu inteleg aceste preturi cu zecimala absolut de loc, un alt exemplu este dat de mici – 6,1leu bucata ????.

Nota de plata 148 lei pe bon, cu inregistrarea valorii cu ajutorul aplicatiei OUT4FOOD pe telefonul mobil. Din pacate marele nostru dusman timpul a facut sa ne despartim dupa aproape 3 ore petrecute atat de frumos impreuna.

Un loc placut unde sa te intalnesti cu prietenii si pe care vi-l recomand cu drag si unde daca sunteti ceva mai multi va recomand sa faceti rezervare, e mai sigur.

Trimis de mishu in 23.04.18 23:16:55
Validat / Publicat: 24.04.18 09:18:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1876 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Hanu' Berarilor, Casa Elena Lupescu - 3 persoane ne-am saturat cu ce se gasea aici.

Carmen Ion
[24.04.18 09:39:36]

@mishu: De data asta, eu am dat ”start vot”!

Restaurantul la care ai fost e unul cu tradiție și cu terasă frumoasă. Interiorul este și el de excepție.

Îl știu bine, l-am frecventat destul de asiduu în tinerețe (era relativ aproape de casă). Ultima dată am ajuns acolo în urmă cu doi ani, la fel ca tine la o întâlnire cu fostele colege, și mi s-a părut aglomerat și cu mesele parcă prea înghesuite. Mâncarea a fost OK dar nu nemaipomenită, cam scumpă totuși, zic eu, dar la asemenea ocazii ceea ce contează este ambianța și bucuria de te vedea cu oameni dragi.

Felicitări, votat cu drag!

Zoazore
[24.04.18 11:26:52]

@mishu: Si un 10 de la mine! Arata bine locul. Casa e de mare exceptie si gradina destul de marisoara!

Cum nimic nu e intamplator, in loc de-o intalnire, ai avut doua!

Trei ore e un timp scurt daca nu te-ai vazut demult cu lumea! Si daca atmosfera e frumoasa, trec foarte repede!

Am savurat iaurt cu poze si-au fost bune! Pozele!

DOINITA
[24.04.18 11:54:34]

Carnatii aia erau cam dietetici, dar sa va fie de bine!

[24.04.18 12:53:21]

@Carmen Ion: In urma cu cativa ani am trecut de mai multe ori pe aici si ceea ce am remarcat ca si minusuri acum a fost calitatea painii negre, a fost tot buna dar inainte era si mai buna. Aici ospatarul a fot chiar delicat, l-am intrebat daca painea neagra este la fel de buna ca in urma cu doi ani si mi-a raspuns ca spera sa fie buna chiar daca intre timp reteta s-a mai schimbat. La final ne-a intrebat cum ni s-au parut bucatele si i-am spus ca painea parca nu a mai fost la fel si mi-a raspuns ca reteta a mai fost schimbata , eu cred ca probabil si bucatarul.

Oricum gradina este minunata pe vreme buna iar iarna te poti bucura de o atmosfera eleganta in interior.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

[24.04.18 13:05:46]

@Zoazore: DA, este un loc care arata bine iar despre dubla intalnire nu am putut decat sa ma bucur. Ca am stat doar 3 ore nu am avut ce sa fac mai aveam de facut un drum la sala sa vorbesc cu antrenoarea.

Dar mai am si azi o intalnire, asa ca... urmeaza si alte povesti.

Multumesc pentru vizita si aprecieri, si imi cer scuze, dar urmatorul articol va fi tot despre restaurant, asa ca ori iaurt, ori altceva.

[24.04.18 13:07:50]

@DOINITA: Despre carnati pot spune ca cei din plan secund si cei de pe frigaruie au fost minunati, restul au fost ok.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

Zoazore
[24.04.18 13:46:37]

@mishu: Iaurt rullz! E vara, cald, deci... IAUUUURT! Tu baga restaurante, ca eu sunt asigurata pe vreo trei articole!

DOINITA, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: