ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2018
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
JAN-2018

Din Timisoara spre Malta

Cu o luna inainte a fost Ciprul de Sud in decembrie (extrasezon) la mare unde am facut baie si plaja, pentru ianuarie am pus pe lista Malta.

Malta cu plecare din Timisoara nu se poate, la fel Cipru nu conteaza care Sud sau Nord, vrei asa ceva trebuie sa cauti alt loc de plecare, astea doua destinatii sunt considerate undeva la mai cald ca si oriunde altundeva in Europa.

O sa spuneti ca se poate si din Timisoara dar cu escala, se poate dar dupa parerea mea nu cu low cost.

Din Timisoara nu se poate nici in Grecia, poate doar in sezon si atunci numai cu agentii.

In ce an se va putea zbura si din Timisoara spre destinatii mai calde de tipul

-Cipru

-Malta

-Grecia???

Din Cluj se poate, asa ca hai la Cluj daca vrei in Malta sau Cipru sau Grecia.

De acolo se poate, dar asta inseamna bani si timp si oboseala in plus fiinca un bilet de tren pana la Cluj costa mai mult decat dublu fata de un bilet de avion Cluj - Malta.

Pai dute la Paris, Londra sau ceva asemanator cu plecare din Timisoara, oras am si acasa, vreau la mare si aeroportul sa nu fie la 50 de km de destinatie sa fie la max 5 - 10 km distanta.

Am vrut in Malta

Am plecat seara din Timisoara cu trenul si am ajuns in Cluj dupa ora unu noaptea, am luat un taxi pana la aeroport, pretul la taxi putin mai mic ca si pretul la avion dar mai mic ca din Bucuresti aeroport la gara.

Am ajuns la aeroport dupa ora 2 jumate, avionul pleca dimineata asa ca am avut ceva de stat. Aeroport cochet, ceva lume putina, asteptau plecarile de dimineata spre diverse destinatii. Cafeaua am bauto la 3 noaptea la automat pret normal 2 lei nu ca la Bucuresti la acelas automat 6 lei.

Dupa ce am scris nu de bine despre Timisoara nu puteam sa nu imi aduc aminte si de Bucuresti dar sa laud Clujul.

Zbor cu wizz

Zborul din Cluj a fost dimineata inainte de ora 7 in conditii bune, aproximativ doua ore si ceva si sosire in Malta dupa ora locala putin dupa 8.

Am stat in aeroport cam doua ore fiinca era prea devreme pentru a merge la cazare, am gasit destul de repede locul unde se poate achizitiona acel abonament pentru transport in comun in Malta cu autobuz pe parcursul unei saptamani.

Am intrebat cat costa si unde e valabil--21 euro-- o saptamana de la ora achizitionarii, a fost valabil pana la plecare, valabil pe toate autobuzele care circula in Malta inclusiv cele de la aeroport spre diverse destinatii.

Recomand acest card, poate vreti masina dar in cazul asta veti avea mari probleme cu parcarea masinii. Cu acest card calatoresti unde vrei si cand vrei si ziua si noaptea nelimitat.

Cardul se numeste - Tallinja card 21 e explore unlimited travel - 7 days.

Trebuia sa ajung in Sliema, aeroportul e in oras, am mers la autobuz si am intrebat daca merge in Sliema si a zis urca, pana aproape de hotel am facut cam treisfert de ora. Soferul a zis unde sa cobor, undeva langa mc donalds, acolo era hotelul, am ajuns prea repede, cazarea s-a facut dupa ora 14. Dupa trei nopti la acest hotel de pe faleza am plecat la urmatorul tot in Sliema, am mers cu autobuz pana linga hotel. Aici am stat patru nopti.

Primul hotel se numeste... Marina hotel, urmatorul Windsor hotel.

Ambele cazari au fost bune, pentru prima data am facut rezervare pentru cazare de la fata locului cu o seara inainte pentru al doilea hotel chiar daca avea nota proasta.

Pana la urma a iesit foarte bine cu toata nota aia proasta de pe booking, e vorba de Windsor hotel 4*. Poate voi detalia cum am vazut eu nota aia proasta la hotelul respectiv si de ce am rezervat totus acolo. La cele doua hoteluri nu exista posibilitatea de a parca masina dar sunt langa statie de autobuz, primul ultracentral in Ferry Sliema, celalalt la cateva minute de faleza tot in Sliema.

Plecarea spre casa

Avionul decola la ora 8.55, seara am anuntat la receptie ca vrem sa plecam dimineata devreme, dupa ora 5.30 am coborat la receptie, am primit pachetele cu mic dejun, a mai trebuit sa platim separat taxa de statiune 1 e pe zi si am plecat spre statia de autobuz care era aproape de hotel, statia se numeste Torri (atasez poza)

Am luat autobuzul spre aeroport, la ora aia nu era aglomeratie pe traseu, am ajuns la aeroport.

La ora 8.55 zborul, avionul plin pe jumate si la dus si la intors, dupa putin peste doua ore am ajuns la Cluj dupa ora locala 12 si ceva.

Inapoi spre gara nu am mai luat taxi, am iesit din aeroport fiind ziua mergea transportul in comun, langa aeroport este statia, tot acolo este un automat de unde se iau biletele pentru autobuz sau troleibuz, din nou trebuie sa spun ceva de bine despre Cluj.

Trenul spre casa si sosirea seara tarziu in Timisoara. De data asta pretul biletului la tren a fost la jumate fata de cel cu care am venit, acelas rang de tren -Inter regio dar si asa mai scump fata de pretul la avion Malta - Cluj. A fost placut cu trenul viteza medie a fost undeva la 35 - 50 km pe ora, la viteza asta mai poti sa si vezi cate ceva pe geam nu ca la avion la intoarcere unde era si murdar geamul. Trenul era plin, venea de la Moldova si mergea la Timisoara, la avion locurile erau ocupate doar pe jumate.

Cateva preturi

Bilet avion Cluj - Malta 39 lei, retur la fel

Bilet tren Timisoara - Cluj 80 lei, retur 41 lei,

Malta trebuie pusa pe lista de vizitat, mai putin pentru baie si plaja, se poate si baie si plaja dar mai greu sunt putine plaje.

Cred ca mai trebuie o tura sau doua de Malta fiinca ai ce face.

Recomandare de cazare -- Sliema - daca vreti sa fiti in centru, pe faleza si aproape de mijloacele de transport in comun, lasati masina inchiriata pentru alt loc.

Malta -- un fel de Italia in miniatura dar unde se vorbeste alta limba una mai ciudata denumita malteza care seamana cu engleza dar nu e.

Malta trebuie vazuta si pe urma comentata, eu inainte de a vizita acest loc eram cam nehotarat daca merita, dupa mai vreau nu o data ci de doua ori.

Cam departe Cluju... mai am doua posibilitati de plecare, am scris despre acele locuri care incep cu B cu una am plecat in Cipru, mai ramane una sa vedem pe care o aleg ca aeroport de plecare.

Din Cluj spre Malta

Din Bucuresti spre Ciprul de Sud

Din Bucuresti spre Ciprul de Nord

Mai este un B - Budapesta.

Care e cel mai apropiat aeroport? Cam departe... Cluju?

Voi vedea, voi decide la momentul respectiv.

Trimis de Nicu in 21.04.18 09:36:31
Validat / Publicat: 21.04.18 11:37:39

VIZUALIZĂRI: 3666 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Pe faleza in Sliema linga Torri, poate mai urmeaza o tura.

[06.01.20 11:39:07]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Drumul cu avionul spre Malta» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Sfaturi utile pentru vacanța în Malta]

• Alte impresii din această RUBRICĂCu avionul în Malta: