ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2018
ÎNSCRIS: 21.08.11
APR-2018
colegi

Cu voucherul… la restaurant!!!

Incerc sa fac cu cu gasca mea de colegi macar o iesire pe luna la un restaurant/terasa/pizzerie etc. Ne-am facut o gasca de nebuni super haiosi si tinem unul de altul chiar si dupa ce jumatate au migrat catre alte companii… suntem ca niste copii mari — care au voie sa bea bere :) — care se hlizesc in gura mare din orice si care se bucura sa se vada si sa manance impreuna si sa discute tot si de toate, luand greutatile jobului — si sefii :) by default — in bascalie!

De data asta am aterizat la restaurantul High Life (high-life-tavern.ro) din zona Stefan cel Mare. Adresa este str Viesparilor nr 51, facand dreapta din Sos Stefan cel Mare, in dreptul spitalului Colentina.

Noi am venit pe jos, cu metroul, pentru ca niciun “copil” n-a vrut sa se priveze de lichidul care facea solidul sa alunece — pana ajungea la starea “gazoasa” sau “eterica” :).

Deci de la statia de metrou Stefan cel Mare se ajunge foarte usor, fiind drum drept, pana la momentul cand ajungi la str Viesparilor, si faci dreapta, mergand maxim 100m.

Restaurantul este pe un colt, avand la parter un bar, la demisol o taverna si un pub, iar la etaj restaurant. Capacitatea este de 50 persoane, spatiul de manevra printre mese fiind destul de generos. Interioare placute, aerisite, cu geamuri mari, nu am vazut utilitatea televizorului pe un perete, in spatele nostru.

Si cum suntem romani, si romanii sunt mereu amatori de chilipiruri, am achizitionat de pe net, de pe un site de reduceri, pentru restaurantul asta, 2 vouchere de 131 lei/bucata. Fiecare voucher continea un platou (3.6 kg) cu pastrama de pui, coaste de porc marinate, ceafa de porc, aripioare, carnaciori, cascaval pane, cartofi wedges si salata de muraturi, pentru 8 persoane. Eu am stabilit, pentru siguranta, noi nefiind niste domnisoare mancatoare de salata :), un platou la maxim 6 persoane, si a fost la fix (deci pentru 8 adulti seriosi nu ajunge totusi un voucher!).

Mancarea a fost foarte buna, proaspata si a disparut imediat (buuun cascavalul pane buuun, cartofii moi, carnea gustoasa), muraturile reusite, berea rece brumata (la sticla) s-a evaporat instantaneu, vinul bun (nu ne-a cauzat probleme tehnice ca in alte parti), si desertul foarte bun, dar cu exceptii. Am luat clatite cu dulceata, clatite cu inghetata, papanasi, placinta cu mere si inghetata, si inghetata cu frisca. Singura reclamatie ar fi ca inghetata nu a fost buna deloc, fara niciun gust, iar frisca era de la tub!

Comunicarea cu restaurantul (dl Razvan Ionescu) a fost super buna, chiar am fost sunata sa confirm daca ora la care se va pune mancarea pe masa este ok, in functie de ora rezervarii noastre. Chiar daca am venit pe baza de voucher, si am avut o minima stragere de inima din cauza asta, servirea a fost super prompta si fara probleme, iar doamna care ne-a servit m-a surprins (pozitiv) pentru ca nu am vazut sa-si noteze nimic din ce comandam si totusi ne-a adus exact ce trebuia si cat trebuia.

Oricum este o strategie buna pentru restaurant, asta cu voucherele, pentru ca pe langa platouri (care au costat 262 lei) am mai facut consumatie de inca 325 lei, cu apa, berea, limonadele, vinul si desertul, ajungand la aproape 600 de lei consumatia pentru 12 persoane. Preturile sunt ok, accesibile, deci recomand!

Trimis de vulpe mihaela in 20.04.18 13:01:30
Validat / Publicat: 20.04.18 14:38:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 5422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Papanasii.

[20.04.18 14:38:02]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în București?, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

iulian68
[20.04.18 15:42:26]

Sa va fie de bine! L-am notat, ca bun pentru o 'chermeza'! ????

vulpe mihaelaAUTOR REVIEW
[20.04.18 16:01:33]

@iulian68: Chiar bun. Vedem la o adica daca este loc si de negociere, daca il luam pe tot.

[21.04.18 07:44:03]

@vulpe mihaela: Bună dimineața! Bună cafea mai beau eu acum: cu pastramă, cașcaval, plăcinte, clătite și copii mari!

Papanașii ăia m-au destabilizat total!

Mă bag și eu la o bere d-aia brumată!

DOINITA
[21.04.18 08:15:02]

Sa va fie de bine si daca a fost asa de bine, cred ca veti repeta, iar noi, cei de pe margine vom saliva intens!

[21.04.18 10:16:16]

@DOINITA: Sau puteți veni și voi p-aici!

DOINITA
[21.04.18 12:26:18]

@Zoazore: E mai greu si atunci cand mergem in Bucuresti nu ne ajunge timpul.

[21.04.18 12:27:33]

@DOINITA: S-o ivi vreo ocazie!

ANILU
[21.04.18 13:13:45]

@vulpe mihaela: Un SB pentru Vulpita și nebunii tăi colegi.

După ce mâncat am citit despre mese copioase (al tau și al lui Zoa cu întâlnirea noastră de aseară).

Și noi încercăm să ne întâlnim cu colegii de serviciu, acum fiind mai mulți din Diaspora (așa le spune șeful meu celor care nu mai lucrează cu noi) !

La astfel de întâlniri cred că cel mai mult contează că reușim să ne vedem și mai puțin ce și cât bem și mâncăm. Asta apropoo de cât este de bună mâncarea și servirea.

Să vă fie de bine.

Toate cele bune.

roth
[29.08.18 21:22:18]

Mai @vulpita, mai... tu ma faci de cheltui toti banii pe vaucere si pe urma ce ma fac?

Bun, gustos, frumos, pentru gasca mare, deci am dat strigare pentru adunare in familie.

Astept sms de la rude.

citit, votat si apreciat cum se cuvine ca doar unde mananc eu cascaval pane cu vaucer?

vulpe mihaelaAUTOR REVIEW
[29.08.18 21:27:29]