ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2018
DIN: Botoșani
ÎNSCRIS: 27.08.12
APR-2018

Duminica la Cherry

O zi de duminica cand nu prea iti doresti sa gatesti, cand cu o zi inainte nu ai fost suficient de harnica sa pregatesti masa si pentru ziua de azi si atunci cauti sa mananci undeva in oras.

Asa am facut si noi si cand foamea ne dadea ghes, am iesit, la pas, sa cautam un loc in care sa ne simti bine1-2 ore. Ne doream o terasa, afara era foarte frumos si mirosea a primavara si doar afara puteai sa iei masa.

Si pentru ca ciresii sunt in floare am ales si noi restaurantul “Cherry”, de pe pietonalul Unirii. Cu terasa la strada principala era locul potrivit. Aici, am mai fost doar o data si asta la deschidere si apoi … uitare!

Restaurantul se afla in apropierea Primariei, a Consiliului Judetean, a hotelului “Rapsodia”, deci foarte usor de gasit. Situat la etajul unei cladiri dispune de o sala de restaurant suficient de mare, luminoasa, cu un mobilier placut si de o terasa. Terasa, are pardoseala si peretii capitonati cu o mocheta verde, iar mobilierul este alb. Din loc in loc, pe stalpii de rezistenta, se afla cate un décor reprezentat de o … ciresica. Ar fi mers si ate o ramura de cires inflorita… Spre strada, terasa este delimitata de o constructie metalica, vopsita in alb si pe care, vara, sunt agatate ghivece cu flori. Desi nu este decat un grilaj confera intimidate pentru cei aflati pe terasa, dar le si permite sa vada strada. Ce sa spun? Atmosfera e placuta, mancarea delicioasa, iar personalul de nota 10. Noi am fost serviti de seful de sala, un tanar care s-a straduit ca toata lumea sa se simta excelent. Mereu atent la clienti, dar si la mai tinerii sai colegi pe care ii dirija uneori doar din priviri sau le strecura discret cate un indemn sau indicatie. Se simte grija pentru ca cei care trec pragul acestei locatii sa se simta bine si sa revina.

Ce am mancat? Eu, am avut un piept de curcan la gratar cu cartofi gratinati si salata de varza alba, iar sotul meu, antricot de vita cu legume la gratar. Toate astea stropite cu un vin de Murfatlar.

O sa spuneti ce asa delicios poate fi un gratar si mai ales din piept de curcan… Da, a fost cel mai bun gratar pe care l-am mancat! Si antricotul mancat de sot a fost delicios. Eu nu sunt fan carne de vita, dar am gustat si intradevar era foarte bun. La fel au fost si garniturile si salata. Nu cred ca eram chiar atat de flamanzi incat sa ne para bun orice, dar sunt sigura ca si atmosfera relaxanta dintr-o zi de duminica a avut partea ei de contributie.

O masa buna, un vin pe masura, dar parca mai mergea si un desert. Dupa o analiza “ aprofundata” a meniului ma hotarasc la o placinta cu mere si inghetata de vanilie. Ma-maaa, ce alegere am putut sa fac!

Excelenta, se topea in gura si nu doar inghetata ci si placinta! Modul de prezentare se ridica la nivelul gustului, veti vedea in poze, pacat ca nu se simte si gustul….

In loc de concluzie va recomand cu caldura sa nu ocoliti restaurantul, daca aveti drum in Botosani si sa nu uitati de placinta cu mere si inghetata de vanilie!

Trimis de DOINITA in 18.04.18 20:15:08
Validat / Publicat: 18.04.18 23:14:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BOTOȘANI.

VIZUALIZĂRI: 1411 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Pare o farfurie banala, dar va asigur ca nu e asa

Dan&Ema [19.04.18 10:27:29] »

@DOINITA:

Uite ca ma interesa un asemenea loc in Botosani. Nu am mai mancat de mult in Botosani, adica sa fie vreo 2-3 ani cand am mancat in mall. Nu ca nu as putea manca pe la rude, ceea ce si fac de atatea ori, dar si o terasa are farmecul ei.

Asa ca trebuie sa mai intre un Botosani in agenda mea si atunci voi fi in cunostinta de cauza unde sa incerc.

Multumesc pentru recomandare. Felicitari pentru articol. Numai de bine!

????

DOINITA [19.04.18 13:03:30] »

@Dan&Ema: Eu iti multumesc si daca va "rataciti" in Botosani, dati un semn.

Dan&Ema [19.04.18 13:40:21] »

@DOINITA: ok

Zoazore [19.04.18 20:42:08] »

@DOINITA: Aș fi vrut să pun cireașa pe articol, dar a fost altcineva mai rapid!

Oricum, savuros local, savuroase bucate, tihnită duminică!

Să vă fie de bine!

DOINITA [19.04.18 21:20:29] »

@Zoazore: Multumesc, Zozo! Daca vii in Botosani te duc la placinta...

tata123 🔱 [20.04.18 09:02:47] »

@DOINITA: O recomandare excelentă, un restaurant central, în apropierea principalelor atracții turistice. Nu am mâncat niciodată la restaurant în Botoșani având rude acolo, acum e cazul să „învăț” câteva asemenea unități de alimentație publică.

Frumoasă zona în care este situat restaurantul: Primăria, Teatrul „Mihai Eminescu”, Muzeul de Istorie, Parcul „Mihai Eminescu”.

CATAAS [20.04.18 09:42:46] »

În Botoșani ajungem destul de des, deci am reținut ideea!...

DOINITA [20.04.18 22:23:10] »

@tata123: Da, este intr-o zona centrală si merita incercat, eventual împreună cu rudele...

CATAAS, Dan&Ema, DOINITA, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Botoșani? :