ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2018
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.01.08
MAR-2018

Dubai - Oraşul superlativelor…. de la perle şi pescari la zgârie nori, lux, opulenţă

Ideea de a vizita Dubaiul a aparut in septembrie 2017 in urma promotiei de la Fly Dubai.

Biletele au costat 1490 lei pentru 2 persoane cu doua bagaje de cala inclus, perioada aleasa fiind 13-21.03.2018. Am calatorit 4 persoane.

Dupa aproximativ o luna am rezervat si hotelul prin contactare directa la pretul de 793 eur pentru doua persoane cu toate taxele incluse si cu mic dejun inclus. Pt hotel mi s-a cerut un avans de 10 la suta ramanand sa achitam restul in momentul cazarii.

Rezolvate fiind cele doua probleme am asteptat cu nerabdare sejurul.

Inainte de plecare cu aproximativ 3-4 zile am achizitionat 3 vouchere de pe yallabanana: pt Abu Dhabi, Desert Safari si Burj Khalifa+underwater Zoo + Aquarium. Le-am luat de la firme diferite:

Excursia la Abu Dhabi (109 dirhami de persoana) mi s-a parut teapa pt ca firma nu mi-a dat niciun raspuns la nenumarate mailuri plus telefon si atunci am cerut celor de la yallabanana sa imi anuleze tranzactia. Au rezolvat rapid oferindu-mi ceva “ mai ieftin” (99 dirhami de persoana) cu firma Rah Tourism despre care ei spuneau ca sunt ok (desi citisem comentarii nu tocmai favorabile despre acestia) si am decis sa merg pe mana lor.

Nu am fost multumita de Rah Tourism dar voi detalia la momentul potrivit.

Desert Safari (96 dolari de persoana) am achizitionat de la Arabian Nights si au fost super ok, foarte profi!

Burj Khalifa floor 125 +underwater Zoo + Aquarium de la Deals Adventure (200 dirhami de persoana) au fost aproximativ ok si acestia doar ca am solicitat booking pentru ora 17:00 si mi-au spus dupa doua zile ca este totul rezervat si imi pot oferi la ora 14.30 desi specificasem de la incept ce ora doresc…. Si initial confirmasera …

1 zi

Fly Dubai: se poate plati cu dirhami, dolari euro sau card insa este posibil ca uneori Pos sa nu functioneze si atunci recurgeti la varianta B!

Racoritoare la cutie: 5 dirhami bucata, sandvis pui: 15 dirhami (bun). In avion in panoul prins pe spatarul scaunului din fata exista mufa pentru incarcarea telefonului.

Totul este contra cost: filme, muzica, desene animate.

La intoarcere li s-a terminat mancarea si au mai putut servi doar chipsuri, sucuri si alune pentru un sfert din pasageri!!! Halucinant!

Am aterizat pe aeroportul International Dubai la ora locala 21.15… Aeroportul este banal, mic, pare un aeroport pentru curse interne. Formalitatile au decurs rapid, la fel si recuperarea bagajelor. Am schimbat 100 de dolari la un curs de 3,61.

Taxiul de la aeroport pana la hotel ne-a costat 94 de dirhami / 27 km incluzand o taxa de 25 Aed pornirea, noi nu am stiut mersul lucrurilor: au mai multe tipuri de taxiuri in functie de nr de persoane si bagaje si am luat unu ceva mai mare un fel de mini van care avea tariful putin mai mare.

A 2 a zi

Am mers la plaja cea mai apropiata: Jumeirah Umm Suqueim, plaja publica cu vedere superba spre Burj Al Arab, taxi 20 Aed la dus si 16,50 Aed la intoarcere.

Burj Al Arab spectaculosul hotel de 7 stele se inalta semet din mare. Construit in 1999 “turnul arab” in traducere are un heliport la etajul 28 si un restaurant ce pare sa pluteasca in aer la o inaltime de 321 m. Este situat pe o insula artificiala si straluceste ziua intr-un alb orbitor in timp ce noaptea pe fatada sunt proiectate spectaculoase jocuri de lumini... Inspiratia arhitectonica ne duce cu gandul la o panza umflata de vant a unei traditionale dhow arabe. Fatada, orientata spre tarm este din fibra de sticla armata cu teflon si pare o panza transparenta bine intinsa. Tehnologia folosita este o premiera mondiala. Hotelul are 202 apartamente dotate cu tehnologie de ultima generatie, cu intrari separate si valeti. Apartamentele regale au sala de cinema si paturi rotitoare... Pentru a intra se cere rezervare la bar sau restaurant varianta cea mai ieftina fiind ceaiul de dupa amiaza (aprox 285 aed) sau oferta pachet 2 bauturi si aperitive la aprox 275 aed de persoana)

Dupa amiaza am mers in zona Dubai MARINA (taxi 25 Aed), curs valutar in Dubai Mall: 1 dolar= 3,65 Aed, plus taxa de service 3,10 aed plus tva 5 la suta. In zona Marina Walk preturile sunt high: 30 Aed o inghetata turceasca doua cupe mari sau 25 aed o portie de castane coapte. In aceasta zona am vazut doar plaje private: 100 aed un sezlong si un prosop.

Am strabatut zona in lung si in lat de la Jumeirah Lake Towers pana la statia de Monorail catre Palm Jumeirah adica aproximativ 5 km. De aici am luat monorailul catre Atlantis pretul fiind de 30 Aed de persoana dus intors. Monorailul circula din 15 in 15 minute intre 9.00 si 9.45 p. m. Palm Jumeirah este una dintre cele mai mari constructii realizate de om si vizibila din spatiu si pare a fi a opta minune a lumii moderne. Pe insula exista aprox 5000 de vile si apartamente de lux toate cumparate cu mult timp inainte de a fi terminate. Unele sunt cumparate si de conationali de –ai nostri. Palm Jumeirah a extins linia de coasta cu 120 km. Acum sunt in lucru doua insule palmier mai mari: Palm Jebel Ali si Palm Deira.

In 2008 pe fabuloasa insula palmier a fost inaugurat complexul hotelier Atlantis care include un parc de aventuri unde se poate inota cu delfinii, o plaja privata si foarte multe restaurante. Dupa ce am vizitat vreo doua ore zona ne-am indreptat piciorusele obosite catre Monorail si de acolo cu un taxi am mers catre hotel.

A 3 a zi

Dimineata plaja Umm Suqeim si dupa amiaza de la 15.15 Desert Safari Cu Arabian Nights sofer un tip de 43 de ani din Yemen: Jeff foarte haios si foarte profi. Jeff fiind de 12 ani in UAE ne-a dat o multime de informatii intersante. La ducere am oprit la un circuit de Motorcycle unde pt 150 aed puteai sa te dai cu un Atv 25 de min pe niste mini dune de nisip. Pretul mare nu merita in opinia mea, dar puteti incerca desigur.

Pentru mine excursia in desrt a fost ceva oau! Foarte frumos si bine organizat totul, foarte punctual soferul, am fost doar noi 4 in masina ceea ce ne-a convenit de minune ca am putut sa tipam in voie!!! Glumesc! Sincer vorbind am luat si pastile de rau de miscare si mi s-a parut destul de soft senzatia traita … ma asteptam la ce e mai rau 

Dar poate pastilele si-au facut efectul nu stiu… eu nu sunt vreo mare amatoare de adrenalina dar nici foarte fricoasa nu sunt…. in fine …

Arabian Nights are propria tabara in desert… am fost aproximativ 20 de masini… programul il stiti: camila, soim, henna… belly dance, tanoura, fire man etc… Vesmintele traditionale pentru femei sunt: abaya neagra esta ca o manta, pe cap se poarta shayla neagra iar barbatii poarta dishdasha alba si pe cap gutra alba sau in carouri prinsa cu un agal negru. La nunti si sarbatori femeile isi picteaza si astazi mainile si picioarele cu henna. In tabara o bere Heineken la doza costa 25 aed, o nuca de cocos 10 aed la fel si un porumb copt, un magnet 10 aed. In pretul platit pt excursie aveti inclusa mancarea, apa, sucurile, divertismnetul, plimbarea cu camila, poza cu soimul, hainele traditionale si pictura cu henna. La final mi-au adus si bonul fiscal cu plata excursiei.

Am primit si un cd cu poze facute de cei de la Arabian Nights.

Ne –am intors la hotel la ora 22.00

A 4 a zi

Dimineata plaja Umm Suqeim apoi la 14.00 am fost la Burj Khalifa sa nu ratam rezervarea. Am aratat codul salvat pe telefon si totul a decurs exceptional sunt foarte bine organizati.

Burj Khalifa inaugurat in 2009 era cunoscut inainte ca Burj DUBAI, cel mai inalt edificiu din lume, 828 m, 163 etaje, construit in 5 ani. Dupa Burj Khalifa am vizitat in baza aceluiasi bilet Underwater Zoo si Aquarium. Seara am incheiat-o cu spectaculoasa Dubai Fountain (se pot face plimbari cu barca intre 17.45 si 23.30 pt 65 aed de persoana) si cu proiectia de lumini de pe Burj Khalifa promovata de Emaar, showul de lumini era proiectat pana in data de 31 martie. Noi l-am vazut vinerea, incepe cu un sfert de ora inainte de showul fantanilor: 07.45 pm. apoi fantanile de la 08.00 pm … 08.15 pm light show, 08.30 pm fantanile…. si tot asa. Desigur vorbim de cel mai mare show de lumina si sunet intrat in Cartea Recordurilor in 2018 …

Pt spectacolul de lumini este bine sa veniti cu cel putin 30 min inainte si sa va gasiti un loc strategic pt pozat/filmat/ urmarit pt ca este ffff aglomerat in special vineri si sambata cand este weekend!

A 5-a zi

Dimineata plaja Umm Suqeim si dupa pranz Miracle Garden: 45 aed de persoana, orar vizitare 9-9.00 pm duminica, luni si marti si 9. -11.00 pm in restul zilelor.

MG este deschisa pana la sfarsitul lui aprilie daca imi amintesc eu bine. Un fresh de portocale delicios este 26 aed, un pahar cu fructe proaspete este 30 aed, o cafea turceasca la nisip este 15 aed (aroma deosebita), apa la 0,5 L este 5 aed. Langa ea se afla si Butterfly Graden unde insa nu am intrat (pretul era de 55 aed / persoana aici) si nici nu am intrebat daca exista bilet combo… nici pe site nu am gasit… dar puteti studia problema daca doriti. Desigur ca MG gazduieste si cel mai mare aranjament floral tip avion din lume intrat in cartea recordurilor.

Dupa MG am luat taxiul catre Global Village (12 aed pornirea, este un fel de suprataxa aplicata taxiurilor aflata in apropierea unor obiective turistice din afara orasului) bazarul multicultural deschis in perioada 1 Nov 2017-7 Aprilie 2018, orar 16-24.00. Aici am stat 6 ore si nu am reusit sa vedem tot! spre disperarea sotilor nostri!

Este o multitudine culturala nemaintalnita cu gusturi, mirosuri, traditii… din: Pakistan, Iraq, Turcia, Syria, Yemen, Europa (slab reprezentata), Sri Lanka, India, Africa, Thailanda etc de unde puteti achizitiona produse traditionale, desigur nu fara negociere, negocierea este un MUST si mie imi face o deosebita placerea sa negociez... si lor la fel!

Biletul la GV a costat 15 aed/ persoana. Se poate plati cash sau cu card. Neaparat sa il vizitati, poate prindeti si spectacole tematice (verificati programul) erau si in seara cand am fost noi … dar “ imbatate” de shhopingareala cine mai avea timp de spectacole. ! Exista in incinta si parc de distractii pt copii, atm uri, un mini canal pt plimbari cu abra, atm-uri, toalete etc.

Am avut o mare si placuta surpriza atentie la standul Bosniei!!!) NU ERAM SI NOI IN EUROPA cu ceilalti!) sa vedem gama GEROVITAL si FARMEC, vanzatoarea, o sirianca draguta ne-a spus ca sunt cautate si apreciate produsele si ca exista si in unele malluri. Am mai vazut un stand cu parfumuri atentie! produse in Romania pt UAE! Atasez si poza! Hai dom’le ca miscam si noi… nu suntem chiar praf… se poate mult mai mult de atat desigur…. dar trebuie sa vrem… no comment!

Dupa 6 ore, extenuati ne-am tarat pana la taxi si directia: hotel!

A 6 a zi

Dimineata plaja Umm Suqeim si dupa amiaza am luat taxi catre statia Abra din zona Bur Dubai. Abra este o barca taxi cu fundul plat. Pretul este de 1 aed de persoana pe sens, noi ne-am plimbat de mai multe ori … asa de fun! . In souquri totul se negociaza, ideal este sa obtineti sub jumatate din pretul cerut. Aici in Deira veti gasi piata de mirodenii, piata de aur, piata de parfumuri, piata de peste, piata de textile. Pentru a gasi toate magazinele deschise ideal este sa ajungeti aici dupa ora 16.00. Marea atentie marfa este in mare parte daca nu toata formata din fakeuri! Deci nu va lasati impresionati de preturi ca si calitatea este pe masura!

A 7 a zi

Excursie Abu Dhabi, trebuia sa fim luati de la hotel la 09.15 asa cum ne confirmase pe whatapp si a venit la 09.45, dupa ce i-am luat si pe ceilati participanti (am fost 10 persoane in total) am iesit la 10.30 din Dubai. Soferul care era si ghid Sudif se numea vorbea cea mai proasta engleza pe care am auzit-o vreodata … era imposibil sa intelegi ceva… nu recomand Rah Tourism …. sunt amatori! Pe drum a oprit sa alimenteze si am vazut si preturile benzinei: firma Adnoc, e plus 2,14 aed, 2,22 aed special si super 2,33 aed. Motorina ne-a spus Sudif ca este mai scumpa!

Abu Dhabi este capitala emiratului cu acelasi nume, bogat in petrol si este des comparat cu New Yorkul. Se pot vizita Palatul Emiratelor doar cu rezervare prealabila. Palatul detine o colectie de 1002 de candelabre din cristal Strauss produs de Swarovski, cel mai pur cristal din lume. Are 302 camere, 40 de apartamente, 16 apartamente cu 3 dormitoare. La etajul 5 se afla o receptie pt regi si sefi de state, iar la etajul 8 sunt apartamentele destinate conducatorilor din golf. A fost finalizat in 2005.

Moscheea Sheik Zayed, a opta ca marime din lume poate gazdui 40.000 de credinciosi. Capul trebuie sa fie acoperit in cazul femeilor, dar pot purta si pantaloni lungi, bratele trebuie sa fie deasemenea acoperite si se intra fara incaltari (sosetele se pot pastra)

Insula Yas inaugurata in 2009 odata cu circuitul de F1 gazduieste cel mai mare parc tematic Ferrari din lume, un parc acvatic si un mall deschis in 2014.

Insula Saadiyat (insula Fericirii) are 27 km patrati si gazduieste deja proaspatul muzeu Luvru! si un muzeu maritim ce urmeaza a fi finalizat.

Complexul Muzeal al Ocupatiilor Traditionale (Heritage Village) este o reconstituire a vechiului oras. Puteti vedea un cort beduin, o colectie de arme vechi, tehnici de prelucrare a metalelor etc. Se pot achizitiona suveniruri, cafea, sandvisuri, freshuri.

Ne-am reintors in Dubai in jur de 6.00 pm si am ales o plimbare cu barca in zona Dubai Marina: 30 min/ 200 aed / 4 persoane cu apa si suc incluse. Se poate alege varianta plimbarii cu compania de stat RTA (detine si taxiurile): 25 aed/ persoana pt 15 minute.

Desigur ca exista o multitudine de variante de plimbari cu vase mai mari sau mai mici, interesati-va din timp si alegeti ce va convine.

A 8-a zi

Dimineata plaja Umm Suqeim, apoi pe jos intr-o plimbare agale catre Madinat Jumeirah un bazar cu tematica araba, amfiteatru, teatru (gazduieste Festivalul International de Film Dubai), un spa cu 26 de Sali imprastiate pe insulite la care se poate ajunge cu abra, hotelul Al Qasr si hotelul Mina A’Salam. In continuarea lui Madinat Jumeirah se afla Wild Wadi Water Park un parc acvatic cu 31 de tobogane si Jumeirah Sceirah cea mai rapida si inalta cascada din afara SUA. Seara am incheiat-o cu o plimbare in MALL of the Emirates cu peste 520 de magazine, un imens Carrefour, Sali de cinema, loc de joaca pt copii Magic Planet, Ski Dubai cea mai mare partie artificila din lume.

A 9- a zi,

Dimineata plaja Umm Suqeim, strans bagaje, check out si directia aeroport!

Dubai ofera o multime de variante de petrecere a timpului liber:

Parcuri acvatice, Ski DUBAI, muzee, Stargate (jocuri 3 D), labirint spatial, teatru 3 D, cinematograf, Sega Repuplic: parc de distractii in Dubai Mall, Jumana Secret of the Desert: spectacol cu efecte pirotehnice, lasere, acrobatii, Dubai Desert Extreme Skate Park: tobogane, rampe pt bicla etc, Encounter Zone in Wafi MALL, Dubai Garden Glow, Green Planet, Dubai Frame etc

Parcuri, gradini, plaje: Creekside, Za abeel, Al Seef RD, Al Mamzar, Safa, Mushrif, Russian Beach, Kite Beach, Rezervatia naturala Ras al Khor (flamingo roz)

Se pot face scufundari, Kite Surfing, pescuit, Wind Surfing, Zboruri cu balon cu aer cald, echitatie, Wakeboarding, Skateboarding, curse de masini, zboturi cu elicopterul, patinaj, alpinism, bowling, hochei, se poate invata chiar si dansul din buric, Big Bus Tours, croaziere pe Dubai Creek. La toate aceste se adauga pt cei pasionati peste 10 malluri si centre comerciale: Ibn Battuta MALL, Mercato Mall, The Village MALL, Wafi MALL, Dubai Outlet Mall etc

Concluzii personale:

In privinta vesmintelor cam toata lumea este decenta, mai putina buriceala si sani semidezgoliti, nu este ca in Europa desigur… deci decenta este cuvantul de ordine. Se fumeaza pe strada (rareori) dar chistoacele se arunca la gunoi si mai rar pe strada! Le simti privirile insistente, curiozitatea … dar nu deranjeaza… si noi ne uitam curiosi la ei ca deh… sunt altfel. Arabii mi s-au parut civilizati, discreti, curati, parfumati, nu se cearta, nu tipa, nu ridica vocea. Femeile acoperite total sau nu (nu stiu de ce portul este diferit adica fata acoperita versus fata descoperita… daca stie cineva sa imi spuna si mie) sunt fardate, discrete, manaca putin (cel purin in public) si vorbesc incet. Foarte putine au oja pe unghii (oja impiedica apa sa purifice corpul in intregime). Daca se consuma alcool nu au voie sa se roage 40 de zile. Femeile par educate, vorbitoare de engleza.

Am mers numai cu taxiul si o singura data cu metroul (24 aed patru persoane 4 statii, cu taxiul plateam 30 aed pana in fata hotelului). Fiind 2 familii ne-a avantajat sa mergem cu taxiul! Taxiurile sunt in stare buna, nu cred ca au mai mult de 5 ani, sunt curate, soferii au uniforma, vorbesc unii mult altii deloc, in general rotunjesc si nu se deranjeaza cu restul (3-5 aed).

Este o destinatie musai de vazut cel putin odata in viata de orice pamantean!

Este cel mai curat si ordonat loc pe care l-am vazut pana acum, toata lumea isi face treaba impecabil, toata lumea apreciaza si pastreaza curatenia, totul este foarte bine organizat.

Refuz sa cred ca sunt oameni care inca se mai intreaba: ce sa vad in Dubai? Cladiri?

DA! Cladiri, masini, traditii, arome, gusturi, mirosuri orientale, obiective, parcuri, camile, flori, lux, opulenta... …. tot! este un oras al simturilor, al frumosului, al bunei organizari! Oamenii claxoneaza tot timpul si fluiera daca nu respecti regulile, asa sunt ei! Daca este steag rosu la plaja nu se intra in apa! astia aveau 3 salvamari care daca iti trecea apa de tibie te fluierau si iti faceau semne pana ieseai din apa, cum naiba la ei se poate si la noi mor 30 pe sezon!!!

Aveam Dubai pe lista de vizitat si imi doream enorm sa il vad asa cum imi doresc sa vad tot globul!!! dar pentru noi a fost ceva peste asteptari, de-a dreptul impresionat!

Au ramas o multime de lucruri de vizitat si o multime de obiective la care lucrariile sunt inca in desfasurare caci asa cum se spune:” revino peste un an in Dubai si nu vei mai recunoaste nimic “!

Si DA…. Vom reveni cu siguranta!

Dubai, primesti de la mine nota 10 plus felicitari!

Trimis de indiralisa_26 in 18.04.18 15:09:53
Validat / Publicat: 18.04.18 17:11:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 6986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (indiralisa_26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Si eu... amfostacolo!

webmaster45 [18.04.18 17:09:46] »

@indiralisa_26:

Dupa aproximativ o luna am rezervat si hotelul prin contactare directa...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

indiralisa_26 [18.04.18 18:08:09] »

@webmaster45: Vine si review-ul despre hotel intr-o zi /doua sa am puțin timp liber sa il scriu!

PISICAANA [07.05.18 07:07:15] »

@indiralisa_26: Buna ziua. Este necesara viza oentru Dubai? Daca da, de unde se poate lua? Voi vizita Dubaiul, dar pe cont propriu, nu prin agenție turistică.

indiralisa_26 [07.05.18 08:13:58] »

@PISICAANA: Buna, viza nu mai este necesara. Vacanta placuta!

PISICAANA [08.05.18 06:33:47] »

@indiralisa_26: multumesc pentru raspuns. Aseară am luat biletele de avion de pe site-ul fly dubai. Am primit confirmarea plății pe e-mail. Nu ar fi trebuit să primesc si biletele? Va amintiti ce mesaje ati primit cand ati cumparat biletele de avion?

indiralisa_26 [08.05.18 09:22:37] »

@PISICAANA: daca ai primit pe mail confirmarea cu numarul rezervarii este in regula, acolo ai toate detaliile: nume, data plecarii, data intoarcerii... etc.

Biletele le vei primi cand faci check in-ul adica cu 24 ore pana la 90 de minute inainte de plecare.

Daca te mai pot ajuta si cu alte informatii, nu ezita sa ma intrebi!

PISICAANA [21.05.18 08:03:53] »

@indiralisa_26: Am tot citit in ultima vreme despre călătoria cu Fly Dubai si incep sa regret ca am luat biletele. Lumea se plânge că stai înghesuit.

Cand am cumparat biletele am vazut ca erau câteva locuri cu mai mult spațiu, dar pt 3 persoane dus și întors ar fi mărit pretul biletelor cam cu vreo 180 euro. Am ales 3 locuri si am platit in plus 11 euro/pers/ zbor. Acum imi pare rau ca nu am luat locurile mai spatioase.

Chiar asa înghesuiți o sa stam? Pana acum am zburat cu Tarom si a fost ok din acest punct de vedere.

indiralisa_26 [21.05.18 10:19:17] »

@PISICAANA: Buna, sa nu îți faci griji... ai suficient spațiu... Mie mi s/a părut ceva mai generos decat la Blue...

Per ansamblu au aeronave mai noi, mâncare mai buna, prețuri mai mici...

singurul inconvenient a fost ca la retur au lasat un sfert de avion fara mâncare pentru ca se terminase... in condițiile in care zborul durează 5 ore... le-am scris despre asta... măcar sa nu li se mai întâmple si altora...

PS cu Tarom nu am zburat.

dani [05.12.18 00:24:01] »

Buna. Am observat ca la plaja ai fost intr un singur loc. E mai frumoasa decat restul? are sezlonguri, prosoape? E cu intrare? Cat sa coste un sezlong acolo?

Sunt unele oferte de intrare pe plajele private din zona, la Hilton de exemplu, 150 lei pentru 2 persoane cu voucher de consumatie de 100 lei. Preturile de la bar sunt mari asa ca nu poti sa cumperi decat un sandwich si un suc cu acest voucher. si vroiam sa fac o comparatie daca se merita sau nu.

indiralisa_26 [05.12.18 11:07:17] »

@dani: Buna,

da, asa este, am fost la o singura plaja: Umm Suqeim, langa Burj Al Arab.

Plaja nu este amenajata, este o plaja publica extrem de lata, curata, am stat pe rogojina, exista si un mini market de unde poti lua mici gustari, freshuri etc, zona toaletelor nu este prea curata...

Noi am ales doar aceasta plaja pt ca: era apropiata de hotelul nostru, era fara taxe de acces, privelistea catre Burj Al Arab: Wow! Wow! Wow! Mergeam la plaja doar dimineata 09-12.00 obiectivul nostru principal nefiind inotul sau bronzarea .

Desigur ca exista o multime de alte plaje amenajate si luxoase de exemplu in zona Dubai Marina am remarcat astfel de plaje private: 100 aed un sezlong+un prosop.

Timpul totusi si nu ne-a permis sa exploram si alte plaje (as fi mers la Kite Beach, Russian Beach, Al Mamzar + plaje private) dar prefer sa cheltui atfel banii decat pe extra preturi pe malul apei.

Daca mergi in Dubai sa ne impartasesti te rog si noua experienta ta!

Sejur placut! Nu ezita daca mai sunt si alte intrebari! Iti raspund cu placere! Dubai, I love you!

tripyy [13.01.19 22:14:40] »

@indiralisa_26:

Poti intra la Burj al Arab si facand o rezervare la Gold on 27. Consumatia minima e de 100 Aed de persoana (cam acesta fiind pretul unui cocktail).

Emirates Palace se poate vizita fara rezervare. Noi am fost pe cont propriu, am ajuns si am intrat pur si simplu.

indiralisa_26 [13.01.19 22:25:09] »

@tripyy: am notat informația pt Burj alArab! In legătura cu Emirates Palace porțile erau închise si ceilalți turiști veniți cu alte grupuri organizate pozau doar din exterior... nu am văzut pe nimeni intrând... posibil sa fi fost închis pt ca era o zi de luni? sau poate aveau un alt motiv... nu stiu...,

tripyy [13.01.19 22:33:36] »

@indiralisa_26: Aaa, acum mi-am amintit...

Intrarea nu era pe acolo unde erau portile acelea ci putin mai sus. Noi am întrebat si am fost indrumati catre intrare.

Da, interesant ca multi stăteau acolo si făceau poze prin gard dar nu intrau.

Si noi am crezut initial ca e inchis tocmai din acest motiv.

Faza a fost ca soferul autobuzului ne-a zis unde sa coboram iar statia era aproape de intrare. Noi ne-am intors la acel gard caci acolo era puhoi de turisti si apoi am facut cale intoarsa ca sa putem intra....

indiralisa_26 [16.01.19 09:48:26] »

@tripyy: Multumesc pt info!

Faza a fost ca soferul/ghidul de la Rah Tourism ne-a spus ca numai cu rezervare prealabila poate fi vizitat de asta am si scris ca nu recomand agentia Rah Tourism.

dani, indiralisa_26, PISICAANA, tripyy
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: