ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2010
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    JUL-2008
    1 AD. + 1 COPII

Kavala - orasul-port de pe colina

In vara lui 2008, la intoarcerea din Insula de Smarald, dupa prima vacanta extrem de reusita si placuta petrecuta pe o insula greceasca, dupa debarcarea de pe ferry, am calcat din nou pe continent. Intr-un loc fascinant din batrana Elada, care nu contenea sa ne uimeasca si sa ne sporeasca curiozitatea de a o descoperi tot mai mult.

Si astfel am vizitat pret doar de cateva ore orasul Kavala, unul dintre cele mai frumoase locuri din Grecia continentala. Ni s-a infatisat ca un tinut cocotat pe o colina imensa, aglomerata, plina de case, strazi inguste si in pante mai line sau mai abrupte, care se intrevedeau de acolo de jos de pe malul marii de unde vedeam orasul pt. prima oara…

Peisajul absolut superb, cu portul intesat de multe barci si vreo 2-3 ferry-uri, care asteptau cuminti fie plecari fie de-abia sosisera ca al nostru.

Kavala este un oras-port la Marea Egee, din provincia Macedonia Estica si totodata este capitala prefecturii Kavala. Este un punct important de plecare sau de sosire spre/din insula Thassos, dar dispune de legături maritime si cu toate insulele din Marea Egee de Nord (Limmos, Lesvos, Samothraki).

Este una dintre cele mai interesante regiuni din Grecia. Orasul de pe colina, cum l-am denumit eu, se numara printre cele mai populare destinatii de vacanta din spatiul mediteranean grecesc.

Kavala nu este doar un loc frumos si ispititor, ci si un oras modern, cu cladiri frumoase tipice grecesti sau chiar cu arhitecturi mai moderne, dar si cu urme pregnante ale trecutului…

Orasul are o istorie lunga in spatele sau, este bogat in traditii de milenii…Istoria si-a lasat o amprenta puternica si aici. Asezarea a fost infiintata de colonistii din Paros in jurul sec. 6 i. Hr. pe care au denumit-o Neapolis (noul oras). Acesta a fost un centru foarte important in timpul erei macedoniene. Datorita unor mine de aur de pe colinele Pangaios, orasul a devenit in scurt timp prosper si foarte influent pt. acea zona. Insusi Apostolul Pavel a facut un popas la Kavala in prima sa calatorie in Europa, propovaduind cuvantul Domnului si credinta crestina, iar in perioada Bizantului, orasul a fost redenumit Christoupolis. Din 1371 pana in anul 1912 a facut parte din Imperiul Otoman.

Kavala m-a impresionat. De ce? Pentru ca este unul dintre cele mai atragatoare orase ale Greciei. Si pentru ca l-am vazut ca pe un amfiteatru ce se inalta de la poalele portului maritim si pana sus, la imensa cetate bizantina de pe culme…te simti atat de mic de acolo de jos, dar cand pornesti pe strazile orasului si-l descoperi incet, incet, devii stapanul acelor locuri pe care le intalnesti la fiecare pas. Cladiri multe inghesuite pe strazi mai largi sau mai inguste…piete spatioase, bogate in verdeata si aranjamente florale de-ti iau ochii, cladiri contemporane impletite atat de frumos si de reusit printre cele clasice, magazine de tot felul, dar si centre de shopping ultramoderne mai ales inspre partea de vest a orasului…Toate acestea contrasteaza de minune si atat de placut si cald dar si foarte primitor, cu casele vechi, traditionale, cu gradinile mici si aleile mai stramte din estul asezarii.

Dar am vazut in drumul nostru si multe restaurante si taverne, incepand chiar din portul unde la un moment dat am zarit niste caiace viu colorate ce erau acolo ancorate…

Exista ramasitele mari si pregnante ale unui apeduct roman, (Kamares), construit de Soliman Magnificul in sec. 16, ce se vede clar si traverseaza o parte din oras. Acesta era folosit pentru a aduce apa proaspata pentru locuitorii urbei. Acropola dateaza din perioada Bizantina si este foarte bine intretinuta, oferind o imagine absolut minunata asupra orasului si a portului. Tot de la port se vad si zidurile vechi de incinta ale cetatii Bizantine, care privesc de sus marete si stapane peste intreg orasul…

Alt obiectiv de o mare frumusete si admiratie este si Biserica Fecioara Maria. Sau casa lui Mehmet Ali din sec. 18, dar si Imaret, un alt edificiu turcesc. Dar in Kavala se gaseste si Muzeul de Arheologie, unde puteti admira, daca aveti mai mult timp la dispozitie, si vestigii si obiecte descoperite in vechea cetate Amphipolis, o colonie a Atenei.

Am urcat colina cu autocarul spre manastirea Profitis Ilias (templul Profetului Ilie) de unde am putut admira splendida panorama a orasului, dupa ce am strabatut un sir impresionant de stradute din cartierul cel vechi. M-au impresionat tare mult vechile casute din cartierul Panagia, care si astazi sunt in niste conditii excelente, adevarate exponate ale Timpului si Istoriei si oferite acum catre admiratie tuturor turistilor dornici de a vedea si cunoaste adevarata si autentica fata a Kavalei.

Ghidul nostru ne-a spus ca orasul este foarte generos in locuri de cazare, de la hoteluri, vile cat si resedinte private, pentru toate pretentiile si buzunarele. Ca de restaurante am scris, exact ca la greci…

Pentru marii iubitori de mare, Kavala este foarte primitoare si cu marinimie ofera turistilor o plaja lunga, generoasa, cu tarmuri incantatoare dar si cu golfulete ascunse, care fac un deliciu armonios pentru o vacanta excelenta oricarui turist.

Orasul nobil al Macedoniei, acest amfiteatru plin de viata, este astazi un furnicar cu o viata pasnica ziua dar la lasarea serii incepe sa pulseze avand si misterele sale nocturne…

Kavala este usor accesibila din orice punct, fie cu vaporul, cu avionul sau prin intermediul noii magistrale rutiere Via Egnatia. Orasul ureaza cu bunavointa si veselie, impreuna cu oamenii sai primitori si zambitori, un bun venit tuturor vizitatorilor sai, fiind mereu la inaltime si pregatit sa satisfaca orice dorinta a acestora. Aici, modernul cu traditionalul se impletesc perfect, fiind intr-o continua schimbare armonioasa. Stradutele din vechiul oras se intrepatrund spre centrul urbei cu cele moderne din noul oras si uite asa Kavala noastra dainuieste astazi ca o perla stralucitoare la gatul vechii Elade de Nord.

Si v-am scris si eu toate acestea, pentru ca, precum multi altii, si eu AmFostAcolo!!!

Cu mult drag, Ileana!

Trimis de ileanaxperta* in 03.05.10 13:14:50

VIZUALIZĂRI: 16471 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Kavala la primul contact, vazuta din autocar

pepsi70ro
    [03.05.10 13:27:01]

Foarte frumos povestit despre un loc superb plin de viata. Tot nu m-ai lamurit ce "caiace" ai vazut ancorate? In rest multumiri aprecieri si din partea mea.Felicitari!

biancuta
    [03.05.10 13:27:48]

Ileanaexperta, ultima data cand am fost in Grecia am facut un circuit de cateva zile. Initial am avut in plan si Insula Thassos cu orasul Kavala, dar am renuntat fiindca nu ne ajungea timpul. Am cautat atunci multe informatii si am ramas cu o mica slabiciune pentru aceste locuri. Felicitari pentru prezentare.

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [03.05.10 13:52:15]

Rog unul dintre webi sa stearga P7, incarcata de 2 ori din greseala. Scuze.

@pepsi, acele caiace erau undeva mai retrase si stationau acolo...normal ca nu erau "ancorate" cu o ancora normala, erau si ele legate de ceva...nu am vazut de ce...smile!!!

Va multumesc pt. aprecieri si ma bucur sa va fiu mereu de ajutor.

[03.05.10 15:22:44]

rezolvat (sters poza P07)

krondia*
    [03.05.10 16:00:48]

Ma bucur ca ai scris aceste randuri si ca am reusit sa iti dau votul cu nr. 7 Este pacat sa ajungi in Thassos si sa nu dai o fuga si in Kavala. Este un oras foarte frumos, cu o arhitectura deosebita, seamana putin cu Sighisoara, in special orasul vechi. Noi nu am beneficiat de ghid, am mers pe cont propriu cu autobuzul din Keramoti si am putut sa ne plimbam in voie pe stradutele inguste de pe colina, am ajuns si la Muzeul de Arheologie, e drept mai greu

click aici

Pentru ca erau Rusaliile nu circula trenuletul gratuit pentru turisti. Mi-ai trezit amintiri placute, multumesc.

gregorio
    [03.05.10 17:21:14]

In 2008 am fost prin Kavala... doar am trecut si nu pentru ca asa am vrut ci pentru ca nu aveam timp... al naibii timp... trebuia sa prindem ferryboat-ul spre Thassos... binenteles ca l-am scapat la mustata... insa datorita unor... nushce erau, politisti, sau ceva de genul asta, foarte ambaili, cunoscatori de limba engleza, am plecat spre Keramoti. Am ramas cu amaraciunea de a nu fi putut vizita Kavala. In fiecare seara priveam orasul de pe plajele insulei, incercand sa intuiesc ce inseamna fiecare luminita ce se aprindea sau sclipea in Kavala.

Ramane pe alta data. Ai votul meu.

trandafir 1970
    [03.05.10 23:40:16]

Of, mai e mult pana in septembrie, cand voi descoperi si eu aceste minunate meleaguri elene?

Pozele tale asa imi fac un dor de duca... De suparare, poftim niste voturi de la mine!

adaiulia
    [04.05.10 23:01:07]

frumos review, la fel si imaginile... sunt de mare ajutor pentru nehotarati... un vot si de la mine

dananecula
    [05.05.10 10:55:03]

Ca de obicei, draga Ileana, ai reusit sa ma transpui pe aripi de visare, cu stilul tau fermecator de a scrie.... Citeam si admiram cu nesat in acelasi timp pozele... Intr-adevar un oras-port inedit prin pozitionarea lui pe acea colina. M-a impresionat in special arhitectura si frumusetea cladirii primariei din Kavala. Iar gradina din fata, ,,presarata'' cu trepte este splendida ! Aceea erau arbori ornamentali sau portocali ?

Felicitari pentru descrierea ta minutioasa si pentru informatiile tale pretioase.

Un vot cu mult drag si de la mine !

[07.05.10 00:55:04]

Ileana am atasat aceasta melodie, daca vrei putem schimba!

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [10.05.10 20:36:39]

Norocel13, stii ce urmeaza: multumirile mele sincere pt. alegerea ta si parerea mea de rau ca te las doar pe tine sa alegi...ah, grea meserie, nu?!...mersi!

[24.11.10 09:29:32]

rubrica "Descopera Kavala" a fost relocata la "THASSOS". chiar daca geografic se afla pe continent, cred ca este de interes pt cei care merg in Thassos asa ca am ales aceasta solutie.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [30.12.10 18:17:30]

Azi am primit un SMS cu urmatorul continut: "Salutari si soare din Kavala! ", semnat Adryana & co.

Cea mai mare satisfactie o am in aceste cazuri, cand un user, pe care nu l-am vazut niciodata imi trimite un semn de multumire pentru informatiile primite.

De data asta Adryana si familia, ne-a calcat pe urme la doar 6 zile distanta. Sper sa aveti o vacanta frumoasa la Bansko.

Profit si eu de ocazie sa ii multumesc Ilenei pentru acest review pe care l-am citit de 3 ori inainte de a pleca.

Kavala este un oras superb, aflat la doar 157 de km de Bansko si care merita macar cateva ore din viata, iar atmosfera de craciun a fost incredibila. In plus de aici pleaca una din cursele de ferryboat catre Thasos.

musette2008
    [29.07.11 12:30:50]

Doamne, daca s-ar scrie cu aceeasi pasiune si despre vreun oras din Romania.

Draga mea, am vazut o particica din Kavala doar in drumul nostru spre ferry-boat catre Thassos. Pe care l-am pierdut la mustata, evident. Dar mi-am promis ca voi reveni, macar, pentru 3 zile, sa descopar acest oras minunat.

Review-ul tau m-a determinat definitiv sa vin in Kavala. Grecia cu oamenii si mancarea si locurile si marea ei mi-a patruns la inima definitiv, te felicit ca ai scris atat de frumos si detaliat despre acest oras, ne va fi de mare ajutor.

biancuta
    [12.08.11 18:07:58]

@ileanaxperta, vad o poza din situl arheologic Philippi. Poti sa-mi spui cat era taxa de intrare in 2008?

talangescu
    [15.06.15 15:50:40]

o cazare ieftina in kavala? poate stie cineva

adaiulia, biancuta, dananecula, gregorio, ileanaxperta*, krondia*, musette2008, talangescu, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kavala și împrejurimile:

• pagină generată în 0.074091911315918 sec