ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2018
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 06.08.17

Săptămâna Patimilor

Aleargă lumea ca nălucă... !

Suntem în săptămâna premergătoare sfintelor sărbători pascale când, atât casele cât și sufletele sunt curățate și fiecare aleargă pentru aprovizionarea meselor îmbelșugate ce vor cinsti Învierea Domnului.

Sărbătoarea Învierii nu este o sărbătoare a abuzului gastronomic, a huzurului, a distracțiilor și petrecerilor de la mic la mare, ci mai degrabă o reînviere la viață a naturii și a fiecăruia dintre noi.

Noul Testament vorbește despre Iisus cel intrat în Ierusalim în ziua Floriilor și întâmpinat de mulțimea din cetate cu ramuri de finic, pentru a-l vedea pe cel care, așa cum se răspândise vestea, îl înviase pe Lazăr.

Ucenicii săi, în număr de 12 care îi erau aproape, ei însuși se mai îndoiau încă de rostul pe pământ al ”celui trimis”.

În ziua de Joi a acestei săptămâni a avut loc evenimentul consemnat în Noul Testament, drept ”Ultima Cină”, temă predilectă pentru mulți artiști, oameni ai penelului ce au redat cu multă esență sufletească, talent și imaginație locul și faptele momentului biblic. Numai în muzeele și Bisericile din Florența există în jur de 12 astfel de lucrări, intitulate Cenacolo.

Cei 12 apostoli sunt așezați de-o parte și alta lui Iisus, dar funcție de viziunea artistului, deseori Iuda este localizat separat. Acum, la Cină, Iisus l-ea spus că va fi trădat, dar întrebat de cine anume, El a întins pâinea spre Iuda care, luând-o a ieșit numaidecât în noapte. Și tot acum îi va spune lui Petru că se va lepăda de el de trei ori, până ce nu va cânta cocoșul spre ziuă.

Sf. Ap. și Ev. Ioan spune cum, Iisus urmat de apostoli, merge în grădina cu măslini, unde se roagă și deplânge soarta Ierusalimului. De aici va fi ridicat de ostașii veniți cu Iuda, cel care l-a trădat pentru câțiva arginți.

Artiști celebri au consemnat momentul prin diverse lucrări intitulate ”Sărutul lui Iuda”, lucrări aflate în mari muzee ale lumii.

Conform noului Testament, urmează trimiterea de la Anna la Caiafa, apoi Judecata lui Pilat care, negăsindu-l vinovat, a cerut evreilor să nominalizeze pe care din cei doi, Iisus sau Barnaba, să-l elibereze. Din Sf. Ev. după Ioan, cap. 18 al. 40: ”Nu pe acesta, ci pe Barnaba! ”. Urmează Flagelarea și Drumul Calvarului, teme des întâlnite în pictură.

Apoi Crucifierea, momentul cel mai des întâlnit în iconografie. Cele trei femei aflate la picioarele sale sunt: mama sa Marie, sora mamei sale, tot Maria (a lui Cleopa) și Maria Magdalena (Sf. Ev. Ioan)

După ce l-au răstignit, ostașii i-au luat cămașa care era dintr-o singură țesătură și au tras-o la sorți.

După ce și-a dat duhul, Iosif din Arimateea a cerut lui Pilat să-i dea trupul lui Iisus. Acesta l-a coborât de pe cruce, l-a uns cu smirnă și aloe, l-a înfășurat în giulgiu, după care în grabă l-au pus într-un mormânt gol aflat în grădină. Sf. Ev. Ioan, zice:”Din pricina vinerii iudeilor, acolo L-au pus pe Iisus, pentru că mormântul era aproape”. Iosif din Arimateea a păstrat giulgiul rămas după învierea lui Iisus.

Scena Coborârii de pe Cruce a fost iarăși una mult redată cu talent și har, de mari pictori și sculptori în vremi diferite. Bisericile și marile muzee expun enorm de multe astfel de lucrări.

Maria cu Isus în brațe, coborât de pe cruce, scenă intitulată ”Pieta”, a fost tema preferată de marele Michelangelo și de mulți alți mari pictori și sculptori.

Și a urmat Înviertea.

Aceasta este Săptămâna Patimilor. Este săptămâna în care fiecare se privește pe sine, se curăță sufletește și caută să fie mai bun, mai darnic și mai înțelept.

Vă doresc să aveți zile frumoase, spor la toate pregătirile, să fiți cumpătați și să vă bucurați.

Sărbători cu bine și multă sănătate!

Mulțumesc!

Trimis de mihaelavoicu in 04.04.18 22:37:31
Validat / Publicat: 05.04.18 07:02:56

VIZUALIZĂRI: 918 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 ”Sărutul lui Iuda”

Galeriile Uffizi Florența

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[05.04.18 07:02:41]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări de suflet (mai puţin turistice), DE LA LUME ADUNATE - COMUNITATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

elviramvio
[05.04.18 07:26:17]

@mihaelavoicu:

Citeam ieri că Google nu are un doodle pentru această mare sărbătoare a creștinătății și că de 18 ani i se solicită dar refuză deși pentru alte religii și sărbători neînsemnate sau persoane obișnuite, are. Religia noastră, creștinismul, are, pe tot globul un nou drum al patimilor pentru care suntem vinovați!

Sărbători liniștite și cu multă Lumină în suflet să ai!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[05.04.18 07:41:19]

@elviramvio: Mulțumesc, Elvira!

fredutza
[05.04.18 08:10:45]

Bucuria vine din lucruri mărunte. Liniştea vine din suflet. Lumina vine din inima fiecăruia.

Paşte Fericit!

krisstinna
[05.04.18 08:33:30]

@mihaelavoicu: Mulțumim frumos, la fel îți dorim și noi!

Sărbători frumoase și binecuvântate!

balasa violeta
[05.04.18 09:00:05]

Invierea Domnului sa va aduca in suflet bucurie si iubire. Paste fericit, alaturi de cei dragi!

doinafil
[05.04.18 11:02:59]

@mihaelavoicu: Mulțumim pentru articol și pentru urări, Mihaela!

Ai scris frumos și concis despre ultimile zile ale lui Isus. Mi-au plăcut și pozele atașate!

Când am fost la Roma, anul trecut în luna mai, am fost și la Vatican, bineînțeles! Am văzut „pe viu” lucrarea lui Michelalngelo „Pieta”, din Basilica San Pietro. Este protejată cu un geam securizat (nu știu dacă și anti-glonț). Asta ca măsură de protecție după ce un nebun, prin anii *70 (parcă!) i-a spart nasul Fecioarei, cu un ciocan. Recondiționarea este de f. bună calitate.

Îți dorim, la rându-ne, să ai un Paște cu bucurie-n suflet și în casă!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[05.04.18 13:28:07]

@krisstinna: Mulțumesc și multă sănătate!

[05.04.18 13:43:25]

@doinafil: Mulțumesc, Doina pentru aprecieri! Pieta de la Roma am văzut-o de două ori: și cu geam și fără geam, dar fotografia cu geam a ieșit insuficient de clară. Fără geam am văzut-o în 1986 când aveam o panaramă de aparat foto. Am zis, e păcat de frumusețea ei, așa că am preferat una ”de lux”.

E superbă!

[05.04.18 13:48:38]

@balasa violeta: Dragă Violeta, mulțumesc și toate cele bune! Un Paște cu bucurii!

mprofeanu
[06.04.18 19:17:20]

@mihaelavoicu: Mulțumesc pentru acest review de suflet și pentru poze!

Multă sănătate, lumină și bucurie în suflet! Paște Fericit!

balasa violeta, doinafil, elviramvio, fredutza, mihaelavoicu, mprofeanu
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):

• pagină generată în 0.049878120422363 sec