ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.04.2018
DIN: braila
ÎNSCRIS: 02.04.18
AUG-2017

Hotel Dobrotitsa actual Kaliakra Mare

Am fost in august 2017 la Kaliakra Mare fost Dobrotitsa, camera destul de mare si baia la fel, balcon destul de mare, mancarea buna, multe feluri de mancare, fructe, gratare etc.

Pozitia hotelului langa plaja e un avantaj si ajungi repede si la snack bar si lobby bar.

Restaurantul e in forma de amfiteatru, de afara pare mic, dar in interior e destul de mare, se poate manca si pe terasa de afara, e aerisit, bine organizat.

Am fost la mai multe hoteluri in Albena, eu cred ca mancarea, bauturile alcoolice, nealcoolice, racoritoare, prajiturile, inghetata etc sunt la fel in toata statiunea, doar camerele difera ca si confort sau mai bine zis mobilier, dar la mare nu cred ca vii sa stai in camera.

Sunt atatea evenimente zilnic in Albena si la hotelurile unde te cazezi, eu cred ca nu ai cum sa te plictisesti.

In luna august este ziua Albenei si toata saptamana sunt spectacole in parcul central al statiunii, iar pe 24 august e petrecerea de ziua statiunii.

Trimis de steli68 in 03.04.18 08:28:13
Validat / Publicat: 03.04.18 09:48:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Varna, Nisipurile de Aur, Balcik, Albena

VIZUALIZĂRI: 2133 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (steli68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 plaja

[03.04.18 09:47:50]

@steli68: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 20&ridAnt=85229

[03.04.18 09:49:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Kaliakra Mare (ex Dobrotitsa) Hotel, ALBENA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Kaliakra Superior Hotel]

[03.04.18 20:18:23]

Nu este deloc aşa

În august 2017 tu ai fost doar la hotel Dobrotitsa şi ATÂT. Un hotel de două stele cu un raport calitate preţ corect şi cu o poziţie de invidiat pe plaja din Albena.

Fostul Dobrotitsa a fost renovat integral abia anul acesta, reclasificat la trei stele şi lansat pentru sezonul 2018 sub numele Kaliakra Mare 3*, cu servicii cel mai probabil superioare, dar şi cu preţuri pe măsură, cu mult mai mari decât cele practicate anii trecuţi, aproape duble. În afară de poziţie şi plajă, eu cred că va fi ALTCEVA.

Cu toată tendinţa de globalizare a staţiunii Albena, tot mai vizibilă în ultimii ani, cu avantajele şi dezavantajele inerente, încă există diferenţe semnificative între ofertele restaurantelor diferitelor hoteluri din Albena, diferenţe care se răgăsesc, firesc, în preţul sejurului. În plus sunt şi diferenţe legate de dimensiunea şi confortul camerelor, pentru unii mai importante, pentru alţii mai puţin.

[04.04.18 11:50:18]

@nicole33: Da, am fost la Dobrotitsa in 2017, nu inteleg ce va nemultumeste in ceea ce am scris Kaliakra Mare fost Dobrotitsa.

Hotelul este in curs de reamenajare, probabil vineri cand ajund in Albena o sa vad modificarile.

In ce priveste restaurantele raman la parerea mea, anul trecut de Paste am stat la Laguna Beach, iar de 1 Iunie la Ralitsa Aqua Club, nu am constatat decat faptul ca la cele doua in mijloc se afla cel care face gratarul, iar in stanga si in dreapta sunt aceleasi feluri de mancare, par mai multe, dar sunt la fel, modul de aranjare in restaurant e diferit.

In ce priveste camerele va spun ca in cea in care am stat la Laguna Beach era identica cu cea de la Dobrotitsa ca marime, mobilier, si baie, doar ca pentru unul am platit pentru 3* si pentru unul 2*.

De 1 iunie am mers pana la Dobrotitsa sa vad cum este acolo, am intalnit un grup de romani care au fost foarte amabili, mi-au aratat camera si restaurantul si m-am hotarat sa merg in august la acest hotel, am fost si mi-a placut, pe mine ma intereseaza mai mult inotul, ciclismul, evenimentele si plaja.

Eu i-am raspuns persoanei care a intrebat daca e bine la acest hotel ca din eroare a crezut ca e vorba de Kaliakra.

nrs †
    [04.04.18 12:31:21]

nemultumirea e simplu de explicat: ai fost la Dobrotitsa nu la Kaliakra Mare. nu stii cum arata camerele dupa renovare si nici serviciile, cu atat mai putin pretul care este cu totul altul. singurul lucru care poti spune ca il stii e pozitia hotelului fata de plaja, in rest e cu totul altceva.

[04.04.18 18:45:58]

@steli68:

Mereu am reacţionat la dezinformări flagrante şi la afirmaţii care nu corespund realităţii. Am crezut că ai înţeles că tu ai fost la Dobrotitsa. Faptul că un an mai târziu acelaşi hotel îşi schimbă hainele şi numele, nu are vreo relevanţă în ceea ce priveşte gradul de satisfacţie avut de tine la momentul sejurului tău de anul trecut.

Plătind doar 560 de euro pentru un sejur în luna august, ai fost foarte mulţumit şi ai notat hotelul cu nota 9,80, probabil meritat.

Nu ştiu dacă satisfacţia ta ar fi fost la fel de mare şi în cazul în care plăteai 1000 de euro pe sejur, că la atâta se ridică Kaliakra Mare în plin sezon 2018.

Foarte bine. Să ne povesteşti şi nouă ce ai văzut pe dinafară, că doar privitul este pe gratis .

Hotelul nu va fi deschis în perioada Sărbătorilor Pascale, la fel ca şi anul trecut .

[04.04.18 19:00:45]

@steli68:

Am mai avut o discuţie cu cineva pe tema mâncării "chipurile" identice oferite la hotelurile din Albena. Personal, am o opinie diferită, dar nici nu am vizitat suficient de multe hoteluri din Albena pentru a-mi argumenta categoric opinia.

Surprinzător este faptul că susţinătorii ideii de omogenitate şi uniformitate sunt turişti care au vizitat doar hoteluri medii din Albena şi, cu toate acestea, se hazardează în generalizări la nivelul TUTUROR hotelurilor din staţiune. Mie chestia asta îmi aminteşte de fabula cu vulpea şi strugurii

Aş acorda credibilitate unui turist care a fost la Kaliakra (Superior sau Standard, dar nu Mare), Flamingo Grand sau Paradise Blue şi apoi compară calitatea şi varietatea mâncării cu cea oferită la hoteluri de trei stele sau de patru stele mai ieftine.

Anul trecut de Paşti am avut curiozitatea să revizitez Ralitsele şi am intrat şi în restaurant. Fără nicio exagerare, dar mâncarea expusă nu se putea compara cu cea de la Kaliakra Superior. Eram prea sătulă pentru a mai gusta ceva, aşa că am luat doar o cafea. Era o cafea instant oribilă şi nu se putea bea.

Eu m-am lămurit că întotdeauna PREŢUL va face diferenţa.

pe mine ma intereseaza mai mult inotul, ciclismul, evenimentele si plaja.

[05.04.18 07:39:21]

@nicole33:

"Surprinzător este faptul că susţinătorii ideii de omogenitate şi uniformitate sunt turişti care au vizitat doar hoteluri medii din Albena"

Am scris ca am fost la mai multe hoteluri in Albena intr-o perioada de 10 ani, aici am vorbit doar despre Dobrotitsa, de 7 ori am fost la Kaliakra Superior si Standard, Paradis Blue s-a deschis in iunie-iulie 2017, iar oferta de Paste nu e descrisa corespunzator, iar la Flamingo am fost o singura data.

Dupa ce voi ajunge in Albena o sa merg la Paradis Blue ca sa ne lamurim asupra ofertelor pentru ca agentia nu poate da mai multe lamuriri.

Pentru Paste si 1 Mai as fi putut sa aleg alt hotel mai ieftin, dar stiu care sunt conditiile la acest hotel si de aceea merg aici, vara e si mai scump si locurile limitate pentru ca sunt rezervate in general de nemti.

Despre Kaliakra o sa vorbesc la sectiunea Kaliakra

Nu am atasat inca fotografii pentru ca nu am avut timp.

"Ce te face să crezi că persoanele care aleg hoteluri mai scumpe şi mai bune nu ar fi interesate de înot, plajă, distracţie etc. ? Care ar fi logica?"

Am spus doar ce ma intereseaza pe mine si faptul ca arata camera intr-un anume fel sau ca sunt N feluri de mancare nu ma determina sa cumpar un bilet la nu stiu ce hotel.

Fiecare cumpara cu banii sai ceea ce crede de cuviinta.

krisstinna
    [05.04.18 07:49:08]

@steli68: Și eu voi fi vineri in Albena, poate ne întâlnim la o cafea. Bună sau proastă cafeaua, cu stele sau fără, mie nu-mi pasă, eu merg să mă relaxez, habar nu am și nici nu mă pasionează număratul felurilor de mâncare, un dumicat de pâine și un ceai oi găsi eu pe undeva

O sa îți dau un PM vineri, poate vrei să ne cunoaștem. Noi suntem mulți dar promit că dacă dorești îmi voi face timp și vom sta un pic de vorbă.

Sărbători fericite!

[05.04.18 11:31:10]

@krisstinna: De acord, vineri in Albena, imi dai un mesaj, vedem fiecare cu ce este ocupat si vorbim.

Noi vom fi mai putini de aceasta data, unii nu au putut merge acum, vor veni de 1 Mai

krisstinna
    [06.04.18 15:22:00]

@steli68: bună

Sunt in Albena, la Tex Mex, la o cafea

Mă recunoști ușor, am floricele in păr

Dacă ai drum, m-aș bucura sa treci pe aici sa ne cunoaștem

nrs, steli68
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Mare (ex Dobrotitsa) Hotel: