ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.04.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
SEP-2016

O experienta de neuitat

In capatul bulevardului Las Ramblas spre Port Vell unde se inalta semet colonul lui Cristofor Columb al carui deget aratator este indreptat spre America, pentru aducere aminte, dupa ce veti traversa podul din lemn al portului unde sunt ancorate sute de ambarcatiuni care mai de care mai aratoase, veti ajunge la Maremagnum Mall, un mare centru comercial unde va puteti petrece chiar si o zi intreaga umbland prin magazine cu haine, incaltaminte, bijuterii, ceasuri, electronice si cate si mai cate, cu preturi destul de atractive insa avand in vedere locul unde sunt expuse. Este foarte foarte vizitat, probabil de aici si preturile respective.

Lipit de maremagnum, in spatele sau de fapt, se afla Aquarium Barcelona. Unii spun ca este cel mai mare acvariu din lume, insa chiar daca informatia este partinitoare cu siguranta este unul dintre cele mai importante si fruntase in Europa.

Profilul sau este cel mediteraneean, iar aici veti putea vedea peste 11000 de exemplare din 450 de specii marine, inotand in cele 35 de acvarii care la randul lor totalizeaza 5.000.000 litri de apa. Este un loc amenajat cu mare atentie la detalii, diversele plante marine si ‘mobilierul ‘ compus din pietre si roci asezate in asa fel incat sa reconstituie mediul natural printre care inoata miile de vietati marine facandu-l sa devina foarte interesant. Din punctul meu de vedere reprezinta unul dintre cele mai importante puncte de atractie ale Barcelonei recomandat ca ‘must see’ in primul rand familiilor cu copii. Acestia din urma nu trebuie sa rateze ocazia de a vedea si invata cate ceva din tainele marilor si oceanelor reunite in acest acvariu! Inainte de a incepe aventura in interiorul sau, va voi da cateva informatii ‘tehnice’:

Programul Aquarium Barcelona incepe zilnic la ora 9:30 si se sfarseste la ora 21. In week end ora de inchidere se prelungeste cu 30 de minute, iar in lunie iulie si august pana la orele 23. Biletele de intrare costa 20 euro/adult si 15 euro/copil intre 3-12 ani. Puteti insa sa obtineti o reducere daca le veti cumpara on line, aceasta fiind de 2 euro/bilet.

Catalanii s-au dovedit a fi maestrii in stiinta marketingului atunci cand au proiectat si amenajat acvariul. Vizita noastra incepe printr-o zona foarte aerisita cu acvarii mici si medii in care inoata o varietate numeroasa de pesti mai mari sau mai mici, care de care ‘imbracati’ mai fistichiu culorile lor insa, atat de vii si de frumoase, strecurandu-se printre stanci si alge marine creand o viziune fantastica. De vina mai este, desigur si faptul ca pot fi priviti atat de aproape, toate detaliile putand fi observate cu usurinta dar si lumina care ‘bate ‘ strategic ‘ in acvarii subliniind si punand in lumina viata din adancuri.

Pestii mici si mari, meduzele colorate, calutii si stelutele de mare, serpii si alte vietati marine de care nici nu ati invatat in manualele de biologie defileaza prin fata ochilor turistilor acaparati in totalitate de aceasta priveliste atmosfera fiind una de liniste specifica vietii oceanice. Unde e oare freamatul de la casa de bilete si de la intrare?? 

Fiecare acvariu are atasata o placuta care te informeaza cu cine ai ‘onoarea’ de a sta fata in fata, unde isi are originea si ce preferinte si obiceiuri are. Totul detaliat si foarte explicit, dandu-ti posibilitatea de a asimila cu usurinta aceste informatii. Privelistea aceasta este atat de captivanta, pestii sunt atat de diversi atat ca forma cat si culoare, spectacolul oferit de acesti ‘actori ‘este atat de interesant si spectaculos iar atmosfera atat de relaxanta, incat ai putea petrece ore in sir, poate si o zi intreaga privind si cercetand comportamentul acestor vietati pe care poate pentru prima oara le vezi atat de aproape de tine si nu in emisiunile de specialitate de la televizor. Vei vedea in acesta sala in care trebuie sa astepti cate un pic sa-ti vina randul prin fata acvariilor, admiratia si curiozitatea intiparita pe fata tuturor, indiferent de varsta, captivati de lumea marina ce se desfasoara in in toata splendoarea sa in fata lor! Vei auzi din cand in cand cate un strigat de admiratie scos de cate un copil copii pe care de data asta trebuie sa-l urnesti din fata acestor ‘televizoare’ fantastice ca sa mai faci loc si altor curiosi. Tot acest periplu paleste insa fata de ce va urma, surpriza fiind coplesitoare pentru cei care nu au studiat in prealabil oferta acvariului si care au pasit pentru prima oara acolo.

De aceea admiratia de pana atunci insa se va transforma intr-o stare de euforie cand, din sala luminoasa in care te aflai vei pasi pe o podea de lemn si te vei trezi in semiintunericul adancurilor. Va fi ca si cum te-ai afla in mijlocul oceanului inconjurat de apa. Lumina discreta care razbate si care, desigur, copiaza mediul natural iti va dezvalui rand pe rand delfinii, rechinii pisicile de mare si alte vietati care vor ‘misuna’in jurul tau si pe deasupra ta! Facinatia iti va ajunge la cote maxime atunci cand de la nici 30 cm vei putea privi ‘in ochi’ rechinii care iti dau tarcoale, cand vei putea sa le observi coltii, inotatoarele, forma si culoarea naturala ‘live’. Sunt mai multe specii, unii mai ‘dragutei’ daca se poate spune asa, altii parca un pic mai respingatori, insa fiecare interesant in felul sau. Aici chiar ca poti ramane ‘intepenit ‘ intr-un loc studiind flora si fauna marina si apreciind designerii care au recreeat cu atata acuratete mediul marin, fara a mai astepta sa-ti vina randul. Tunelul este destul de lat pentru a trece unul pe langa celalalt si a te opri oriunde vei dori avand in vedere lungimea sa de 80 metri. Vei fi incantat de pisicile de mare care parca iti zambesc si care totusi sunt atat de periculoase prin intepatura pe care ti-o pot aplica, te vei intreba daca e oare adevarat ca rechinii sunt atat de periculosi in realitate, avand in vedere felul pasnic in care se unduiesc pe langa tine cu o privire care pare pe cat de rece pe atat de pasnica iar daca ai simtit vreun pic de teama cand ai pasit in tunel vei constata ca aceasta a disparut dupa cateva minute petrecute in mijlocul principalelor’atractii’ in opinia mea, ale acvariului. Nu veti incheia vizita la Aquarium pana nu veti vizita si sectiunea dedicata pinguinilor. Sunt peste 20 de specii care va asteapta sa ii vedeti cum se joaca in voie de parca chiar ar fi in mediul lor natural.

Este o experienta de neuitat, si de neratat daca ajungeti in Barcelona. Nu o spun eu ci si faptul ca Aquarium este al doilea cel mai vizitat loc din Barcelona. Va fi o aventura de neuitat si de neeagal atat pentru voi cat si pentru copii vostri. Veti ramane marcati si cu o amintire care nu se va altera si va ramane intotdeauna intr-un coltisor al mintii voastre poate si pentru faptul ca este o viata diferita si o lume marina neschimbata de mii de ani, cu obiceiuri si reguli nealterate de evolutia vremurilor. Pretul, dupa aceasta vizita vi se va parea, cu siguranta bun vis a vis de ‘spectacolul’ pe care l-ati vazut. Ca sa puteti sa ‘rumegati’ mai bine cele vazute va recomand sa va opriti la una din terasele aflate chiar langa acvariu un tapas si o bere rece (in functie de anotimp) va vor face chiar foarte bine.

Pentru cei care nu vor dori sa ajunga pe jos aici, folosind Las Ramblas adresa de setat pe GPS este Moll Espanya del Port Vell 08039, Barcelona. Vizionare placuta!

Trimis de iulian68 in 03.04.18 05:44:52
Validat / Publicat: 03.04.18 07:00:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 4797 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

krisstinna
[03.04.18 12:42:52]

Iulian, la acvariu n-am cum să ajung dar o bere nu aș refuza

Și mie îmi place să vizitez asemenea locuri, e fascinantă “lumea” din adâncuri. Pisicile de mare sunt haioase, zâmbesc tot timpul

Felicitări pentru vacanță și pentru articole

[03.04.18 13:55:20]

@krisstinna: multumesc Cristina, nici eu nu stiu de unde atâta 'hărnicie ' pe mine! Insa e păcat sa las nepovestite atâtea locuri frumoase... Cu berea, fii fără grijă, foarte curând vei luată de o 'aripioara 'de domnul C și te vei trezi cu noi și cu berea in fata ta. Am sa ma ocup! ????

DOINITA
[03.04.18 16:11:30]

Cu bere, sau fara bere, a fost captivant sa citesc ceea ce am trait in realitate acum cativa ani. Foarte frumos acvariu, foarte interesant si pentru copii, dar si pentru cei mai marisori.

Sa stii ca si adultii mai scapau cate o interjectie ce exprima uimirea in fata atatora minunatii. "Drumul" printre vietatile marii este impresionant si asta se vede pe chipul celor ce se strecoara printre delfini, pisici si alti rechini.

Felicitari pentru excursie si pentru modul cum ne-ai "plimbat" si pe noi!

[03.04.18 16:26:39]

@DOINITA: multumesc frumos, ma bucur ca ceea ce am scris v-a fost pe plac. Chiar ar fi păcat sa nu scriem impresiile noastre din locuri in care altii poate nu au ajuns pana acum. Inca o data multumesc! ????

nicole33
[03.04.18 18:54:02]

@iulian68:

Într-adevăr, o vizită la Acvariul din Barcelona este o experienţă, dar nu neapărat una de neuitat. Îmi fusese lăudat şi mega-lăudat de către prieteni şi cunoscuţi, astfel că am ajuns acolo cu aşteptări foarte mari.

Am plătit biletul de intrare, care pe atunci costa doar 18 euro de persoană adultă şi am intrat. Am văzut absolut tot şi am ieşit de acolo incredibil de repede. Prima impresie: este foarte mic. Credeam că am greşit eu ieşirea, nevenindu-mi să cred că, gata, s-a şi terminat.

Mi-a plăcut ce am văzut pe acolo, dar am fost şi puţin dezamăgită de dimensiunile acestuia. Făceam mereu comparaţie cu Oceanograful din Valencia, vizitat cu un an înainte şi care mă impresionase cu adevărat. Acolo am petrecut patru ore şi nu am reuşit să-l vizitez pe tot, în timp ce aici, după aproape două ore eram deja afară la ţigară. După multe alte acvarii vizitate, tot cel din Valencia se află pe primul loc în topul meu personal.

Inclusiv preţul mi s-a părut nejustificat de mare, 18 euro, în comparaţie cu 26 de euro la Oceanograful care are mult mai multe de oferit, dar una peste alta a fost o experienţă plăcută.

Pinguini mai erau? Pentru că şi pinguinii au fost o altă dezamăgire pentru mine, la Barcelona găsind doar câţiva şi ăia jumuliţi şi vai de ei. Ţi se rupea sufletul când îi vedeai cum arată.

[03.04.18 20:19:11]

@nicole33: Sincer sa fiu poate si mie mi s-ar parea mic dar asta daca as avea comparatie! ???? Cum nu am mai vazut ceva asemănător, raman până la proba contrarie la parerea ca e o experiență frumoasă. Si la 28 euro, pe care îi dădeau lejer pe 2-3 beri... ????????

nicole33
[03.04.18 20:50:29]

@iulian68:

Sincer sa fiu poate si mie mi s-ar parea mic dar asta daca as avea comparatie!

Corect, dar stai liniştit, că Acvariul din Dubai mi s-a părut încă şi mai mic decât cel din Barcelona , şi iar nu m-am aşteptat, că doar eram în oraşul superlativelor, cel mai, cea mai etc.

Îţi recomand să vizitezi şi Oceanograful din Valencia şi mai vorbim după aceea. Sigur vei fi încântat. În caz contrar, dau eu o bere

[03.04.18 20:58:48]

@nicole33: sărut mâna mult! Am să mă duc daca voi ajunge acolo. Însăși denumirea de oceanograf spune altceva! ????

DOINITA, iulian68
Alte impresii din această RUBRICĂAcvariul din Barcelona: