ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.04.2018
ÎNSCRIS: 10.08.11
MAR-2018

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Amsterdam - impresii proaspete

Fara multe vorbe, Amsterdam este o destinatie pe cinste, fiindca ai arta, muzee de tot felul, atmosfera, curiozitati, flori, poduri, femei in vitrina, coffe shop-uri, viata de noapte, transport in comun foarte bun... adica nu cred ca-ti poti dori ceva si orasul asta sa-ti spuna "asta nu avem! ".

Ca sa fiu foarte la obiect si sa aveti un ghid proaspat, cu informatii utile si impresii (evident subiective, dar foarte proaspete), iata rezumatul:

- cazare - in general scumpa, noi am ales Ibis Budget, mai departe de centru, dar cu metrou si tramvai “la scara” (review separate)

- aeroportul este haotic, prea mare si cu indicatoare insuficiente (am gasit relativ greu chioscul de la care am achizitionat cardul Iamsterdam, dupa ce am stat la coada 30 min), care este cu o alee inainte de a ajunge la casa de bilete pt tren)

- drumul aeroport- hotel: tren (1 bilet 3.6 euro) + metrou/ tramvai (3 euro); cartelele trebuie validate si la urcare, si la coborare

- transport: daca nu va luati card Iamsterdam sau similar achizitionati un abonament de o zi (7.5 euro) sau pe perioada respectiva, ca sa puteti sa va deplasati fara grija; neavand un singur « centru », ci mai multe puncte de interes, distantele nu se pot parcurge altfel

- card Iamsterdam – noi am luat pt 48 ore (74 euro) si a meritat, dupa calcule ulterioare cu vizita la Rijksmuseum, muzeul de arta moderna Stedelijk, Van Gogh si transport ne-am scos cheltuielile, cruise-ul, muzeul gentilor, Van Loon, Our Lord in the Attic, Oude Kerk au fost gratis; din pacate nu ai timpul necesar sa ingramadesti in 48 de ore mult mai mult, desi oferta este bogata; pe de alta parte multe de pe lista par “de umplutura”, sunt locuri unde nu ai intra in mod normal; pentru Moco museum aveti reducere 25% (desi nu apare in prospectul cardului), la fel si la Heineken Experience sau Madame Tussauds.

-muzeul Van Gogh – necesita rezervare, chiar daca va luati card si sa va prezentati la ora aleasa (cel tarziu cu 30 minute dupa); ador pictura si viata lui Van Gogh, dar muzeul mi-a parut un cadru prea « rece » si cu prea putine picturi semnate de genialul pictor; multe picturi ale artistilor care l-au inspirat, sau pentru care Van Gogh a fost sursa de inspiratie…. Mie mi-a dat senzatia de « umplutura ». Am vazut la Budapesta o expozitie temporara, numai cu lucrarile lui Van Gogh, peretii plini de tablouri si de spiritul artistului si mi s-au umplut ochii de larcimi. Cand pe un perete este o singura pictura Van Gogh, pe cealalt niste « umpluturi » senzatia se schimba.

- Rijksmuseum – prea mult ca sa-l cuprinzi intr-o zi… asa ca am ales Rembrandt si impresionistii

- Stedelijk – prea putin… daca nu aveti card nu merita vazut (17.50 €)

- tot din categoria “nu merita”: muzeul gentilor, Van Loon, piata de flori, Our Lord in the Attic, Oude Kerk (hainele negre intinse pe podea mi-au lasat o senzatie apasatoare…)

- merita: muzeul Van Gogh, plimbarea cu vaporasul, muzeul Moco, experienta coffe shop, Madame Tussauds (desi daca ati fost la Londra, mai bine nu)

- mancare; cartofii lor prajiti si mancati in cornet nu se compara cu cei din Catania, gofrele nu se compara cu cele din Bruxelles, salata Caesar cu crutoane nu prea seamana cu ce stiam (crutoanele sunt doua feliute de paine proaspata), iar speranta ca o cina la un restaurant cu specific olandez o sa-mi schimbe impresia a cam dat gres; deci nu va asteptati la o mare experienta gastronomica

- olandezii: in general amabili, toti stiu engleza si sunt gata sa te ajute; biciclistii sunt alta categorie, foarte agresivi, pedaleaza repede si nu incetinesc nici cand vad ca esti pe pista lor, trec razant… deci mare atentie.

Trimis de anihbo in 01.04.18 19:58:31
Validat / Publicat: 01.04.18 22:46:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX. A mai fost în/la: Amsterdam, Bruxelles

VIZUALIZĂRI: 6031 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anihbo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [01.04.18 20:54:28] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 39&ridAnt=85202

Mihai18 [02.04.18 14:33:16] »

Amsterdamul, ca orice destinație turistică, este cu bune sau mai puțin bune. Dar ce, Parisul este altfel?

Ce este frumos am scris într-un review.

Vis-a-vis de prezentul review, sunt surprins că autoarei nu i-a plăcut aeroportul Schipol. Categoric este mai mare si mai bine organizat de cât Henri Coandă. Spre exemplu, la noi se stă la rând să depui unui funcționat bagajul de cală, acolo o faci singur, la un automat și dacă nu ști să apeși pe butoane, sunt fete în uniforme care te ajută. Clădirea aeroportului este la et. 1 iar gara la parter. Tablele indicatoare sunt sugestive și utile. Eu am avut îmbarcarea de la poarta D-54 si pe o tabelă electronică mi-a arătat că îmi sunt necesare 22 minute. Foarte util.

Nu recomand ca obiectiv turistic Piața Albert Cuip. Este o stradă obișnuită, cu magazine de tot felul și cu fațada lor blocată de tarabele cu mărfuri obișnuite ca să nu zic altfel și un miros neplăcut de pește crud oceanic, multă apă scursă pe șanțuri. Piața de flori (de lalele) este într-adevăr mică, cca. 40 x 3o m. dar are de detoate. Mai recomand lanțul de restaurante argentiniene situat între Dam Square și Districtul Red Light. Două persoane pot servi un fel de mâncare și o bere cu cca. 25 euro.

Mihai18
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Amsterdam şi împrejurimile: