ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.04.2018
ÎNSCRIS: 18.11.12
OCT-2017

la PMM* = 307 BRL

Hotel Windsor Palace - Rio de Janeiro

Atunci cand fac rezervarile pentru cazare in vacantele tip circuit, ma intereseaza mai putin confortul si mai mult pozitionarea locatiei fata de mijloacele de transport si fata de obiectivele de vizitat. In fond, in circuite, stau in camera cat sa dorm. Plecam dimineata la opt din hotel si ne-ntoarcem seara tarziu. Asa ca tot ce ne trebuie, este un dus si un pat.

Pentru circuitul din America de Sud am facut cateva exceptii. Si anume trei. Am vrut la Buenos Aires, unde am stat patru nopti, la Iguazu, unde am stat trei nopti si la Rio de Janeiro, unde am stat cinci nopti si ceva confort.

Si-am sa-ncep cu sfarsitul, anume cu Rio de Janeiro. Erau ultimele cinci nopti, acumulasem ceva oboseala si-n plus am vrut sa vedem Oceanul Atlantic de pe balcon. Asa ca am ales un hotel de pe Copacabana care sa indeplineasca in primul rand conditia cu vederea la Atlantic. De hotelurile din primul plan nu m-am putut apropia din motive de pret. Costa minimum 200 de dolari pe noapte o camera, asa ca … am zis pas. SI am ales pana la urma Hotelul Windsor Palace, in planul al doilea, chiar la mijlocul Copacabanei.

Cu pretul camerei a fost putin amuzant si am platit pana la urma mai putin decat m-am asteptat. La momentul rezervarii, in februarie 2017, costa 155 de euro / noapte, la care se mai adaugau 10% taxe de servicii. Cam mult, dar am vrut o dubla superioara cu pat matrimonial si vedere la Ocean. Deh, luxul se plateste. Acum, eu nu cunosc politica de marketing si de preturi a hotelurilor, cert este ca in iunie am intrat intr-o doara pe booking.com si am vazut ca pentru aceeasi camera trebuia platit 92 de euro / noapte plus cei 10%, insa nerambursabil, n-am mai stat pe ganduri. Am anulat prima rezervare si am facut alta. Oricum, biletele de avion erau luate si doar cine stie ce intamplare neprevazuta ne-ar fi putut opri sa mai mergem.

Hotelul Windsor Palace este situat pe Copacabana, pe strada Domingos Ferreira, colt cu strada Santa Clara. Este cotat la patru stele si chiar le merita. Are 18 etaje, iar pe acoperis are o piscina, un bar si o sala de fitness. Cu valeti in livrea la intrare, care iti deschid usa de cate ori intri sau iesi, iti zambesc si iti doresc o zi frumoasa, cu receptioneri pe care i-am auzit vorbind engleza, franceza, rusa, germana, spaniola si bine-nteles portugheza, e un hotel cu staif.

Formalitatile de cazare au fost rapide. Mai mult a durat repriza de Q&A intre mine si tipul super amabil care era la receptie. Mi-a raspuns cu amabilitate si cu lux de amanunte la toate intrebarile pe care i le-am pus. Si credeti-ma ca n-au fost putine. Despre Rio citisem multe lucruri mai putin placute si dupa raspunsurile lui mi-am dat seama ca multe erau adevarate. Ne-a spus ce zone sa evitam si la ce ore, ne-a sfatuit sa nu mergem pe Maracana, desi eu imi doream foarte mult si cate si mai cate. Apoi ne-a inmanat doua cartele de la camera 1705 si l-am urmat pe baiatul cu bagajele pana in camera.

Camera … maricica. Vreo 25 de metri patrati. Chiar la intrare, in fata, un dulap cu trei usi in care gasesti, pe langa seif cam tot ce te-astepti sa gasesti intr-un hotel de patru stele. Perie pentru pantofi, ac si ata, doua perne si o patura, saci pentru a trimite rufe la spalatorie impreuna cu instructiunile de rigoare. In stanga pornea un hol care are pe partea dreapta intrarea in baie iar in fata camera.

Camera este dotata cu un pat matrimonial extra large, foarte confortabil, care are pe ambele laturi noptiere, fiecare dotata cu veioza. Langa intrerupatoul veiozei se mai afla doua intrerupatoare cu care poti stinge plafoniera din camera si plafoniera de pe hol. In fata patului un televizor LED cu diagonala mare. Mai exista un birou care are incorporat in el un frigider tip vitrina frigorifica, dotat cu bauturi racoritoare sau alcoolice la preturi destul de mari. Evident, pe birou gasesti telefonul pe care eu nu-mi amintesc sa-l fi folosit vreodata intr-un hotel si o mapa cu tot felul de pliante utile si hartie pentru corespondenta.

Baia are in jur de cinci metri patrati, asa… la ochiul meu. Chiuveta este incastrata intr-un blat frumos si mare de granit, iar cabina de dus este pe toata latimea baii, direct pe gresie, cu o bordura pe care este montata usa cabinei. Dusul este cu para, hai sa-i zicem fixa, desi ai posibilitatea s-o ajustezi putin pe ambele directii. Sase prosoape de un alb imaculat plus un prosop pentru iesirea de la dus ne-au asteptat pe suportul de inox montat in baie. Prosoapele folosite au fost schimbate in fiecare zi. Consumabilele din baie erau personalizate si de calitate. Sapun, sampon si gel de dus. Oglinda mare de la chiuveta avea alaturi oglinda cu lupa pentru barbierit. Nu lipsea uscatorul de par si era de asemenea un al doilea telefon si in baie. Ma gandesc ca poate vrei sa chemi partenerul sa te frece pe spinare si nu trebuie sa tipi sa te auda :).

Balconul … balconul a facut toti banii. Micut, 1,5x1,5 metri, dotat cu o masuta si doua scaune, insa aici am stat in fiecare seara cate doua-trei ore la un suc, un vin sau mai stiu eu ce lichid privind Oceanul Atlantic si Copacabana.

Aerul conditionat a functionat foarte bine. Este montat in tavan si are reglaje intuitive, fara niciun fel de probleme de utilizat. Wi-Fi gratuit peste tot in hotel. A functionat excelent, inclusiv pe balcon. In plus, la receptie erau doua calculatoare pentru cei ce nu aveau alta posibilitate de a utiliza internetul, insa erau pe bani. Si cam scump. Costa 8 BRL pentru 15 minute, adica vreo 9 lei.

Am fost si pe terasa hotelului unde se afla piscina. Piscina e micuta, doar asa sa te balacesti putin, in niciun caz sa inoti. Cateva sezlonguri, iar prosoape primeai de la barul aflat chiar langa piscina. Era si o sala de fitness dotata cu cateva aparate profesionale, unde am vazut intr-o dimineata o rusoaica transpirand (probail vodca) la greu. Ce mi-a placut mult, a fost ca seara, de pe terasa se vedea frumos luminata statuia lui Isus de pe Muntele Corcovado si se vedea, de asemenea statia de telecabina de pe varful Muntelui Pao de Acucar.

Am avut inclus in pret micul dejun, care se servea in restaurantul de la parter, vis-à-vis de receptie. Foarte bun. Mezeluri, branzeturi de cateva feluri. Apoi omleta sau ochiuri. Carnati prajiti, crenvusti si ceva in genul costitei noastre, tot prajita. Unt, gemuri, miere, cereale, lapte normal si degresat. Legume proaspete (rosii, castraveti) si fructe praspete (papaya, mango, portocale, pepene rosu curatat inclusiv de samburi :), baby-banane). Vreo cinci-sase feluri de prajituri gen pandispan cu ceva in el (astea mie nu mi-au placut). Cafeaua sau ceaiul se serveau direct la masa de catre un ospatar mai batraior care era si hatru pe deasupra. Eu nu beau cafea daca nu pot sa fumez si dupa ce l-am refuzat in prima zi si i-am explicat motivul, a doua zi cand a trecut pe la masa noastra mi-a zis din coltul gurii “today no smoking, tommorow we’ll see “ :).

Daca recomand acest hotel? Cu siguranta, DA. Aproape de plaja (2 minute de mers pe jos), bine pozitionat pe Copacabana, servicii de calitate, amabilitatea personalului, mic dejun foarte bun. La plecare, a fost tot tipul care a fost si cand am sosit si m-a intrebat daca o sa fac o recenzie pe booking.com. I-am spus ca da si mi-a multumit in avans, indiferent ce voi scrie in acea recenzie. Mi-a chemat un taxi si mi-a spus ca tariful va fi cu 10% mai mic pentru ca am fost oaspetele hotelului Windsor Palace. Asa a fost. Am platit cu 10% mai putin decat a aratat ceasul, iar ceasul a fost reglat pe tariful standard din Rio.

Va doresc vacante cu zile linistite si nopti romantice.

Trimis de Pușcașu Marin in 01.04.18 10:22:12
Validat / Publicat: 01.04.18 11:08:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA de SUD.

VIZUALIZĂRI: 1933 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pușcașu Marin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Seara, pe acoperis, la o caipirinha. Se vede jumatatea sudica a Copacabanei
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 307.91 BRL pe cameră

webmasterX [01.04.18 11:06:53] »

Mutat în rubrica "Windsor Palace Hotel, RIO DE JANEIRO" (nou-creată pe sait)

Pușcașu Marin [01.04.18 11:13:31] »

@webmasterX: E aproape OK. Daca maresti pe harta o sa vezi ca e si Windsor Palace.

Multumesc.

crismis [01.04.18 11:24:12] »

@ghisor: O, frumos! Și eu am damblaua asta, când sunt în preajma unei ape, s-o țin sub supraveghere de la balcon... Pe cât se poate.

Nici vederea de la piscină nu era de lepădat!

Hai, că-ți ieși articolul de cazare! Zi-ne și despre celelalte.

ANILU [01.04.18 11:31:04] »

@ghisor: Aleator ai început descrierea cazarilor, sau asta a fost cea mai cea?

Faptul că ați avut balcon a făcut toți banii, acolo cât de mic ????

Priveliștea de la piscină este wow, chiar dacă nu v-ați balacit, a meritat să urcati până acolo pentru vederea orașului de sus.

Frumos, bun și bine.

Aștept și celelalte cazari!!!

Toate cele bune.

adrianaglogo [01.04.18 11:31:38] »

@ghisor: Citit cu drag, mi- am reamintit de vacanta voastra minune!

Chiar asa, daca eu am atatea amintiri numai din lectura, cum o fi pentru voi doi?!

Sa stii ca in diverse discutii pe teme turistice eu povestesc din articolele tale.

Cineva chiar mi- a zis ca povestesc de parca eu AmFostAcolo ! Dar chiar am fost !

Asa ca poti cere drepturi de autor !

Pușcașu Marin [01.04.18 11:40:30] »

@crismis: Cam costa damblaua asta cu privitul apelor de la balcon, cum zici tu. Erau variante mai ieftine, apartamente in sudul Copacabanei, dar am zis ca sotia mea merita hotelul asta. Are acelasi hobby ca tine, asta cu... privelistea. Si la cat am chinuit-o cu mersul pe jos in concediul asta n-am ezitat niciun moment cand am gasit hotelul asta. Eram hotarat sa dau si primul pret, cel de la rezervarea initiala, dar pana la urma a iesit mai ieftin si uite-asa a avut mai multi bani de shopping

Multumesc pentru ecou si pentru incurajari. O sa incerc si cu cazarile de la Iguazu si de la Buenos Aires.

Pușcașu Marin [01.04.18 11:53:18] »

@ANILU: Intuitia feminina .

Acest hotel ne-a placut cel mai mult si de-aia am inceput cu el.

Iar balconul cu vedere la Atlantic a fost primul criteriu pentru alegerea hotelului. Si chiar a meritat. Se-auzeau valurile, chiar daca estompat, pana acolo. Daca era putin mai mare, mi-ar fi placut sa dorm pe balcon .

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

Si... ai dreptate. Toate cele bune iti doresc si eu.

doinafil [01.04.18 11:54:04] »

@ghisor: O cazare bună și un articol și mai bun! Ai cuprins toate informațiile necesare unui viitor turist ce caută un loc bun de cazare.

Mi-aș dori să văd și eu Copacabana! (și nu doar pe ea). Am, însă, o temere de a traversa „gârla mare”, chiar dacă am zburat de multe ori cu avionul, în Europa. Nu știu ce mă reține!

Poate că, la un moment dat, voi învinge, totuși, temerea și mă voi hazarda să ajung și pe acolo. Cine știe?!

Până atunci aștept de la colegii AFA-iști review-uri, să-mi dea curajul și dorința necesare (și suficiente) de-a mă hotărî să trec Atlanticul.

Felicitări, mi-au plăcut și pozele! Aștept celelalte cazări!

Pușcașu Marin [01.04.18 11:57:42] »

@adrianaglogo: Multumesc frumos.

Si da, as vrea sa cer si drepturi. Vreau dreptul sa citesc despre vacanta voastra la Valencia .

Cat despre amintiri... da, avem. Si vom ramane cu ele pana la calatoria finala. Chiar daca se vor estompa in timp, ele vor ramane acolo undeva, vor ocupa macar o catime din ultimul neuron ce va ramane sa se plictiseasca singur prin cutia craniana .

Pușcașu Marin [01.04.18 12:04:46] »

@doinafil: Multumesc frumos.

Teama de avion am si eu. Atat de mare ca in 2011 am vrut initial sa ma duc in Egipt cu masina . Doar faptul c-a-nceput razboiul in Siria m-a facut sa ma razgandesc. Zborul peste Atlantic e intr-adevar lung si eu mai sunt si fumator inrait pe deasupra. Insa as repeta experienta asta si maine daca s-ar putea.

Cele 11-12 ore de zbor peste Atlantic sunt compensate cu varf si-ndesat de ceea ce vezi acolo, c-o fi Peru, c-o fi Brazilia, sau ce doresti sa vizitezi prin partea aceea de lume.

Nu stiu cat de convingator am fost, dar imi doresc sa citesc impresiile voastre dintr-o vacanta din America de Sud.

doinafil [01.04.18 12:13:22] »

@ghisor: Să dea Domnul să fim sănătoși și tu să ai „gura aurită”! Îți urăm tot ce este mai bun!

adrianaglogo [01.04.18 12:18:29] »

@ghisor: Va veni si Valencia, dar mai incolo.

Acum vine Pastele si implicit copiii cu nepotelele. Treaba multa!

Apoi vine Malta (17-21 aprilie)

Iar treaba cu temele!

Dar scriu, nu ma sustrag.

webmaster [01.04.18 12:20:49] »

Pușcașu Marin [01.04.18 13:19:05] »

@webmaster: Multumesc, sa traiesti (cu cine doresti) !

elviramvio [01.04.18 15:25:37] »

@ghisor:

Frumos, și eu prefer cazările cu vedere spre valuri și sunt dispusă la un anumit plus financiar pentru asta. Din fericire n-avem viciul fumatului așa că ies mai ieftin ca tine ????

Cât privește teama de avion, păi în scurt timp am câteva zboruri - dacă scap din primul, al doilea și al treilea ???? sigur închei pe veselie cu al patrulea- dar de, cu degețelele mele mi-am făcut-o!! Dar să zbor peste gârlă cum zice Doina, exclus, prea lung zborul, prea prăpădit pasagerul! Poate se grăbește cineva cu teleportarea să văd și eu Peru!

Nicu [01.04.18 15:36:32] »

Am fost si eu anul asta cazat tot la Windsor Hotel dar in Europa in Malta, mai exista tot Windsor Hotel si in alta parte in Europa.

Din ce am vazut in poze unele seamana foarte mult cu cele din hotelul unde am stat noi mai ales aia de la piscina de pe acoperis. Hotel de 4* bun.

Poate la un moment dat voi scrie ceva si despre aceasta cazare unde a fost bine.

Pușcașu Marin [01.04.18 16:23:19] »

@elviramvio: Inteleg ca o sa zbori in curand. Cat? O ora, doua, hai sa zicem trei. Pai care-i diferenta intre un zbor de trei ore si unul de douasprezece ore? Iti spun eu, exact noua ore .

Cat despre pasager, da-mi voie sa te contrazic. Tu esti modesta, eu nu. Am fost, sunt si voi fi un estet in materie de... cum sa-i zic... eterna frumusete feminina. Din punctul meu de vedere poti zbura linistita si 40 de ore, nu-i bai . Daca altul era motivul pentru care ai zis de pasager ce-ai zis, iar te contrazic. Spiritul. Daca spiritul e tanar, ce scrie in buletin nu conteaza.

Multumesc pentru vizita si ecou.

Pușcașu Marin [01.04.18 16:27:28] »

@Nicu: Din cate-am priceput eu, Windsor e lant hotelier mare si prezent in multe locuri in lume. In Rio sunt cinci hoteluri din lantul Windsor doar pe Copacabana.

Noua ne-a placut hotelul, iar raportul pret-calitate ni s-a parut echitabil avand in vedere si locatia.

Multumesc frumos pentru vizita si pentru ecou.

Toate cele bune.

mariana07 [01.04.18 16:30:04] »

Votat cu mare drag. poate o sa ajung si eu sa vad cascada si statuia lui Isus, pana atunci citesc articolele tale si imi imaginez.

elviramvio [01.04.18 16:49:29] »

@ghisor:

???? 40 de ore?! Haiosule!! 4 și juma' deja sunt prea multe!

Vacanțe frumoase și mulțumesc pentru vorbele tale meșteșugite! Salutări doamnei tale!

Pușcașu Marin [01.04.18 16:52:12] »

@mariana07: Multumesc frumos.

Daca asta iti doresti, iti doresc si eu sa se-mplineasca.

traian.leuca † [01.04.18 17:18:42] »

@ghisor: cu aşa ceva aş călători şi eu 40 de ore. Altfel nu! Îmi este greu şi în cele două-trei ore pe care le parcurg cu avionul prin Europa. De cele mai multe ori am preferat să merg cu auto propriu, în loc de avion, chiar dacă era mai scump şi pierdeam şi timp.

Pușcașu Marin [01.04.18 17:38:59] »

@traian. leuca: )) )) )) ))

Mda, ce sa zic? Seamana cu un ATR 72, de-ala de face curse Bucuresti - Iasi .

M-am uitat pe net. Nu e scump. CASCO si impozitul te omoara .

adrianaglogo [01.04.18 19:31:09] »

@traian. leuca: Cand il cumperi poate ne inviti la o plimbarica. Macar pana in Peru, ca ghid avem!

elviramvio [01.04.18 20:09:56] »

@traian. leuca:

Pentru unul din scaune și pentru cât ar fi la un geam să zicem, suport eu impozitul!! Doar să mergem în grup cu Ghișor, că știe drumul ????

krisstinna [02.04.18 09:32:06] »

@ghisor: Foarte frumos ai descris camera. Să nu te mai “aud” că nu scrii despre cazări

Într-adevăr, același lucru gândesc și eu, camera e doar un loc. Atât.

Excepțiile sunt bine motivate și bine intenționate mereu. Uneori e nevoie și de un pic “altfel”, nu neapărat o extravaganță ci mai mult o necesitate de a hrăni un pic sufletul și ochii.

Felicitări!

Pușcașu Marin [02.04.18 18:01:01] »

@krisstinna: Multumesc frumos.

Oricat nu-mi place mie sa dau banii pe cazare, din motivele expuse in articol, sunt momente cand mai trebuie sa fac si cate-o "aroganta" de-asta. Si la Rio chiar merita. Nu cred c-o sa mai ajung pe-acolo, zece vieti de-as mai trai, asa ca, odata nu se pune .

In rest, om mai vedea cu articolele despre cazare. Am apucat sa spun c-o sa scriu si despre locatiile din Buenos Aires si Iguazu si-o s-o fac. Dupa aia... om trai si-om vedea .

mishu [15.04.18 22:10:21] »

@ghisor: Si uite asa cu perseverenta am ajuns la zi cu articolele tale, mai am de citit inca cateva sute ca sa ajung la zi cu toti .

Felicitari, votat cu mare drag.

Yersinia Pestis [23.04.18 15:08:20] »

Citit și votat, cu plăcere!

oricum, n-o s-ajung pe-acolo, neam! Așa că m-am delectat cu pozele și cu vorbele tale. Frumos, repet!

Pușcașu Marin [24.04.18 05:38:29] »

@mishu: Multumesc!

Imi place ca te lupti cu timpul. Poate, cine stie, aud si eu ca s-a gasit cineva sa-l invinga .

Pușcașu Marin [24.04.18 05:42:48] »

@Yersinia pestis: Multumesc frumos.

In fond unul din rosturile acestui sait este sa ajungem cu totii (macar virtual) prin toate locurile din lume.

adrianaglogo, ANILU, crismis, doinafil, elviramvio, mariana07, mishu, Nicu, Pușcașu Marin, Yersinia Pestis