ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2018
ÎNSCRIS: 30.04.14
MAR-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 7-12

încărcat de pe telefon!

Koln. Dom si apa de colonie

Bine v-am regăsit.

Ce faci la mijloc de martie? Acasa așteptând "crăciunul" de primavara? Hai mai bine în week-end la koln.

Pleci din sudul țării cu intarziere de 1 ora... ca doar avionul vine tocmai din Israel. Imparti o cafea în avion cu sotia. scumpa. cafeaua. ????

Ai la fereastra un junior de 7 ani la prima urcare. vrea sa vada tot si e senin.

După aproape 3 ore ajungi pe alta planeta. Te asaltează enormitatea aeroportului koln-bonn... afise-indicatoare-reclame-scari si parascari rulante.

Evident ca iei autobuzul greșit spre cartierul eil. Evident ca ei nu au tonetă de bilete si acrituri. si au șoferi care opresc autobuzul, coboară din el si te îndruma spre alta ruta. si au călători și alți șoferi care nu înjură sau claxoneaza...

Si stiti ce mai au? oameni de treaba care merg sa-ti arate locația exactă... cu toate că aveau treaba.

Koln. cu exactitatea tipic germană a tramvaielor. La ei nu se aude mai nimic din tramvai? si doar noi stam in picioare... si cine în fix atâtea minute cât scrie pe panou.

Si autobuzul si trenul la fel.

Ajungi în centru. din 3 germani 2 sunt turci si celalalt la fel. berarii pline iti fac cu ochiul. si nelipsitii cartofi belgieni. sotia vrea la mall si la magazinul de parfumuri. copiii vor la zoo si muzeul de ciocolată. tu vrei la stadion la "țapi".

Dai cu banul si mergi la Dom. e tot acolo, arogant, cenușiu dar te atrage ca un magnet. e musai să urci sus sa-ti spargi plămânii. e cool sus.

Da, au si muzee în köln. si o stradă pietonala plină de magazine. pentru ele. pentru noi repet au berarii.

E la moda sa mergi la zoo la koln. sa combini cu acvariu si botanică. cu condiția să vezi hipopotamul si pe okapi.

Nu stiam de animalul asta. ala micu știa.

Dar cel mai la moda e sa mergi la magazinul de parfumuri. ca doar acolo s-a inventat apa de colonie. si au si muzeul dedicat. parfumuri pentru toate buzunarele. flacoane mici ca e criza si mai ai si control la vama.

Dai o fuga si la muzeul ciocolatei. salivezi în direct. transpiri în sera cu arbori tropicali.

Intrarea scumpă. produsele la fel. platesti si înjuri în barbă. copiii rad de tine. ai vrea sa mergi cu vaporul pe rin spre nicăieri. dar plouă mărunt și totuși e lume ca la balamuc la vapor. numai ca e pentru ei. copiii germani au excursii tematice pe fluviu cu lectura de carte.

Am inteles ca e si pe dîmbovița la fel. pe dunăre e de mult treaba asta.

E frumos koln. e turc pur sânge. au si gara.

Gara are birou de informații. fara acrituri.

Si ala scoate la imprimanta trenurile spre unde vrei sa pleci. si au si automate de bilete. nu au cozi. la bilete.

Si au trenuri regio curate ca la mama acasa. care te duc la bonn cu 147. km nu metri pe ora. si nu se aude din tren nimic. trenurile lor nu au tac-pac-poc-bum...

Mai au si multa poliție care zâmbește. si stie engleza. treaba lor. de aia au gura sa vorbeasca.

Dar koln e în germania. si noi suntem prea români. hai draq acasa. la acriturile noastre.

Despre bonn si cazare data viitoare...

Mersi de răbdare.

Trimis de Cesere in 29.03.18 16:07:36
Validat / Publicat: 29.03.18 16:45:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA. A mai fost în/la: Nu

VIZUALIZĂRI: 2940 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cesere); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.03.18 16:26:56]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 98&ridAnt=85164

[29.03.18 19:33:53]

@Cesere: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

robert
[30.03.18 16:36:58]

@Cesere: multumesc frumos ca mi-ai adus aminte de acest minunat oraș! De altfel e orasul meu preferat din Germania, din cate am vazut eu până acuma! ???? Chiar mi-e dor de o vizita acolo! Si de Phantasialand!

Ai descris foarte bine atmosfera din oraș si modul lor de a fi si de a se purta.

Felicitări pentru articol si sa ai parte multe alte sejururi frumoase! ????

robert
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Koln și împrejurimi: