ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2018
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 04.07.15
MAR-2018

Tenerife in Martie (Las Americas)

Salutare,

Am ales Tenerife la recomandarea unor cunostiinte. Am ales Martie ca atunci aveam concediu si am inteles ca vremea este buna mai tot timpul anului.

Drumul l-am descris intr-un alt articol.

Despre cazare nu am mare lucru sa scriu, am stat intr-un apartament destul de central (Altamar). Doua camere, living, doua bai, terasa, etc. Am platit 250 de familie pentru 7 zile (curatenia inclusa).

Am inchiriat o masina cu 125 de euro pentru 6 zile (renault clio model nou). Sincer nu ne era necesara masina decat pentru Loro Park. In Las Americas poti merge peste tot lejer in plimbare. Iar pana la Los Gigantes este autobus. La Siam Park este autobus gratuit.

Ca si costuri de trai prin zona: un mic dejun englezesc este intre 3 si 4,5 euro, foarte consistent as zice (doua oua, bacon, carnat, paine prajita si unt, fasole, rosie). La amiaz am servit de obicei pizza sau paste (intre 6 si 10 euro de pers). Seara la majoritatea teraselor sunt oferte pentru doua persoane 2 Sirloin steak + legume si canarian potatoes + 1 L Sangria = 26 de euroSau, 2x Fillet Steak + garnituri si sangria = 36 de euro, Paella pentru doua pers + Sangria sau Vin = 28 de euro. Sunt locuri unde nu au oferte dar pretul este tot in aceiasi marja.

O singura data am fost la un restaurant sus pe munte, cu priveliste catre ocean si acolo am platit ceva mai mult, dar mancarea a fost extraordinara. Am mancat niste crochete de branza cu gem de coacaze extraordinar!!! Iar la sfarsit am servit un fel de cremsnit cumva crocant la suprafata si dulce caramelizat la interior.

Alte preturi: 35 de euro de pers la Siam Park, 0,8 euro litru de benzina, joint-uri se gasesc in zona Veronicas.

Cannabis-ul nu este legal dar este cumva acceptat.

Insulele canare sunt cu doua ore in urma Romaniei.

A, era sa uit, sezlongurile sunt la 6 euro de pers cu umbrela inclusa, 12 euro pentru doua si o umbrela.

Berea difera de zona, Playa del Troya 1,5 euro la 0,33 (Dorada), 5 euro costa un litru, Playa Las Teresitas 1,5 euro este la 0,33 L (Heineken).

Ca si vreme, la soare este foarte cald, arde ca nebunu', dar la umbra si mai ales seara se racoreste zdravan. In prima zi erau nori, nu m-am dat cu crema, am zis ca nu are rost, seara am fost ars tot din cap pana in picioare. A doua si a trei-a zi sub umbrela.

Deci pentru seara sigur va trebuie ceva mai gros, pantaloni lungi si o gecutza mai subtire (sau mai groasa pentru frigurosi).

Apa in ocean este destul de rece 18-19 grade, dar odata ce te obisnuiesti ii ok de baie. Valurile sunt impresionante, oceanul este impresionant.

Intr-o zi am fost in Nord la Playa las Teresitas (plaja artificiala cu nisip adus din Sahara, superb, doar ca, cand bate vantul (si cam bate tot timpul) este exact ca in sahara. Nisipul te biciuie, iar daca stai cu patura, cam intr-o ora patura este acoperita de nisip — fin de sahara :)).

La fel cum am primit si eu recomandari, si eu va recomand sa mergeti in SUD, vremea este placuta, soare zilnic, si nori sunt zilnic dar trec. Nori sunt cam tot timpul sus pe vulcan, dar jos in vale este soare. O singura zi am prins senin 100%.

Nu as aveam mare lucru rau de zis despre Tenerife, poate ca sunt prea multi englezi galagiosi si cei care te acosteaza pe la baruri si restaurante sunt cam agasanti uneori.

Cam asta ar fi, daca va mai pot ajuta cu info, dati un mesaj.

Trimis de calin.balaurul in 28.03.18 10:35:46
Validat / Publicat: 28.03.18 11:25:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 8025 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calin.balaurul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 In drum catre restaurant

Aurici
[09.04.18 21:00:34]

@calin. zerna: Fain scris, cu de toate câte puțin, cât să-ți faci o idee.

Am o mătușă plimbăreață din partea soțului care a câștigat acum câțiva ani o excursie în Tenerife. A fost acolo dar s-a întors tare dezamăgită și cumva ne-a influiențat și pe noi în sensul că dacă mai avem locuri de bifat să lăsăm Tenerife mai la coadă. Ulterior, nu prea s-a mai potrivit ce a zis ea cu ce zic alții, iată și tu. Așa că nu ne rămâne decât să avem propria experiența, cred.

Mie mi-a plăcut mult ce ne-ai spus și cum ne-ai spus dar aș fi preferat mai multe poze.

Aurici
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: