ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2018
ÎNSCRIS: 06.08.17
JUN-2007
single

Coloana Victoriei din Berlin

Sună ciudat cuvântul ”victorie”, asociat cu Berlinul, dar Coloana Victoriei este monumentul închinat epocii militare prusace. Coloana se află în Tiergarten, cel mai popular parc din Berlin. Suprafața sa, de peste 200 ha îi oferă statutul de cea mai mare grădină publică din Germania. Se întinde din fața Porții Brandenburg, până în apropiere de Palatul Charlottengurg, iar bulevardul care o străbate este Bulevardul 17 Iunie, dată la care în 1953 a avut loc o revoltă proletară în Berlinul de Est, îndreptată împotriva regimului comunist, dar înăbușită de poliția est-germană prin foc deschis.

Berlinezii se plimbă prin parc de obicei pe bicicletă, de care este legat prietenul patruped. A te aventura pe aleile sale, este ca și cum ai intra într-o pădure cu lacuri, păsări cântătoare, vegetație sălbatică și aer ozonat, drept pentru care, imensei grădini i se spune ”plămânul verde al Berlinului”.

De mult, de mult, aici a fost domeniu de vânătoare al Electorului de Brandenburg, situat la vest de Colln, mica așezare din insula râului Spree, vechea denumire a Berlinului.

Și pentru că eu călătoresc în afara oricărui grup ghidat, trebuie să mă informez din timp asupra obiectivelor de vizitat, astfel am aflat ce este cu acest Elector.

Unul din statele constitutive ale Sf. Imperiu Roman de Apus a fost și Brandenburg, care a primit dreptul de a participa la alegerea împăratului, de unde numele de Elector (din latinescul ELECTOR, persoană cu drept de alegător cu mandat din partea unui grup). Acest mic stat, de fapt acest Electorat a fost condus de Casa de Hohenzollern, iar după uniunea cu micul ducat al Prusiei, va forma Regatul Prusiei care, sub conducerea lui Frederick cel Mare ajunge o mare putere militară în Europa acelor vremi.

După al doilea război mondial berlinezii au tăiat copacii din Tierdarten, folosindu-i drept lemne de foc și tot ce vedem astăzi a fost plantat după 1950.

Cea mai apropiată stație de metrou pentru a vizita Coloana Victoriei, este Hansaplatz, dar traseul de la Poarta Brandenburg până aici, l-am străbătut cu piciorul. Pe Bulevardul 17 Iunie se desfășura un mare concurs de biciclete organizat de firma Skoda sub auspiciile UCI-Uniunea Internațională a Cicliștilor. Dar în momentul când am trecut, probabil partea oficială se terminase și acum participau amatori de toate vârstele.

Coloana aflată în mijlocul sensului giratoriu Siegessaule a fost ridicată în perioada 1864-1873, după înfrângerea armatelor daneze, apoi după războiul cu Austria, dar mai ales după victoria împotriva Franței, victorie ce a culminat cu încoronarea lui Wilhelm I la Paris Versailles în faimosul Salon al oglinzilor.

Coloana este amplasată pe o bază din granit roșu, ornată cu basoreliefuri și e formată din patru blocuri din gresie, în vârful cărora, la 1873 a fost montată Zeița Victoriei, o lucrare din bronz aurit de 8m înălțime. Ea ține într-o mână o cunună de lauri și în alta o suliță în vârful căreia se află o cruce teutonică și privește spre Poarta Brandenburg.

După înfrângerea Germaniei în 1946, Franța a cerut demolarea monumentului, fapt ce nu s-a întâmplat. A rămas drept simbol al puterii prusace. Dacă pica în partea de est, azi nu o mai vedeam. Norocul ei!

Există un culoar subteran până la Coloană, dar circulația fiind închisă, am traversat fără grijă, chiar sub ochii polițailor.

Urc câteva trepte și ajung pe o platformă rotundă ce înconjoară Coloana la bază, fac o tură în jurul ei, apoi intru în Muzeul ce înfățișează victoriile purtate de Prusia, dar și momente din timpul construirii monumentului.

Se urcă apoi niște scări și se iese din nou afară, pentru a vedea frumoasele mozaicuri ce înconjoară baza Coloanei și care redau scene din perioada de înflorire a statului prusac. Acestea au fost realizate de Anton von Werer, în 1939, se pot admira și din afară, adică din spațiul ce înconjură piața.

Muzeul este deschis zilnic, iar prețul de 2 sau 3 euro, cuprinde și urcușul până în vârful coloanei.

Am urcat cele 285 trepte în spirală, numărate până la un moment dat și ajung în cele din urmă la o platformă exterioară aflată la picioarele Zeiței, de unde se desfășoară o priveliște superbă a orașului. De aici se vede imensitatea ”plămânului verde”, se identifică traseul cicliștilor, Poarta Brandenburg, turnul TV și toată zona nouă a orașului. De jur împrejur, până hăt, departe, Berlinul este o imensitate.

Ultima renovare a întregului ansamblu a fost făcută în 2011

Mulțumesc!

Trimis de mihaelavoicu in 23.03.18 22:51:00
Validat / Publicat: 24.03.18 06:58:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA. A mai fost în/la: ca

VIZUALIZĂRI: 1111 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Imagine mărită, din vârful Coloanei.

[24.03.18 06:57:29]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Muzeele Berlinului, BERLIN" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

doinafil
[24.03.18 11:29:49]

@mihaelavoicu: O coloană suuuupeeeerbăăăăă! O adevărată operă de artă într-un spațiu deschis. Atât coloana, în sine, cât și mozaicul ce înconjoară pilonul central sunt foarte bine conservate. Mă întreb cum de păsările cerului nu-și lasă „amprenta” pe statuia zeiței Victoria. Poate că aurul cu care este placată nu lasă urmele să o afecteze sau, poate, este curățată periodic.

Am citit cu interes și am votat, ca de obicei, cu drag și convingere!

mihaelavoicuAUTOR REVIEW
[24.03.18 12:05:23]

@doinafil: Mulțumesc mult și mă bucur că ai apreciat frumosul.

Toate cele bune!

mprofeanu
[24.03.18 12:18:18]

@mihaelavoicu: Am citit cu plăcere acest review despre Coloana Victoriei din Berlin despre care nu știam nimic. Frumoasă și deosebită este!

Mi-au plăcut și pozele realizate din vârful coloanei, îmi plac pozele făcute la înălțime! Superbe!

Am vizitat cândva, ani foarte mulți în urmă doar Berlinul de Est!

Așa cum spui și tu noroc că această coloană a fost în Berlinul de Vest, alfel nu o mai vedeam astăzi!

mihaelavoicuAUTOR REVIEW
[24.03.18 14:05:49]

@mprofeanu: Acum musai trebuie să mergi în Berlinul reîntregit. Merită cu prisosință.

Mulțumesc pentru apreciere!

doinafil, mihaelavoicu, mprofeanu