ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2018
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.08.14
JUL-2017

Cazare Surtel

Dupa ce ne-am decis sa alegem IAR Kusadasi ne-am hotarat in cele din urma la Surtel unde am luat o camera de pe cel mai cunoscut site international de rezervari. A fost un compromis pe care l-am facut cu inima stransa, recunosc, citind comentarii de aici si de prin alte parti.

A primat pozitionarea hotelului fata de centru pentru ca eu sunt disperata dupa cumparaturi (doar in Turcia ????) si trebuia sa fiu la distanta mica de toate targurile care se tin in Kusadasi de cateva ori pe saptamana.

Avand in vedere ca din cele 7 zile petrecute acolo urma sa fiu singura 4 zile, mi-am dorit o plaja aproape la care sa ajung cu usurinta. Ajunsa acolo am fost putin dezamagita pentru ca plaja din apropiere este la 10 minute de mers pe jos si este foarte mica si foarte aglomerata. In plus nu am fost prea inspirata sa ma duc singura pe o plaja ocupata aproape integral de turci. Dupa aceasta experienta am preferat sa iau un dolmus spre Lady's beach.

In mare cazarea a fost decenta, camera mare, curata, nimic deosebit dar suficient pentru cineva care se intoarce in camera doar seara ca sa doarma. Ac-ul scartaia cumplit cand il porneai dar isi facea treaba. Intra cineva zilnic sa ia gunoiul si sa schimbe prosoapele. Dupa o mica atentie lasata pe perna am gasit la intoarcere un aranjament dragut facut din prosoape. Dupa cateva zile am repetat experienta si am gasit ceva si mai elaborat.

Frigiderul micut si isi cam tragea sa moara dar a fost suficient sa racim (oarecum) cateva sticle de suc si ceva fructe. Cam cu emotii totusi pentru ca peste tot erau afise prin care te rugau sa nu aduci mancare sau bautura din exterior. Am vazut ca e o practica des intalnita in Turcia si mi se pare cel putin bizar. Evident ca nu voi urca in camera cu puiul la rotisor dar daca te pocneste setea la 2 noaptea ce faci? Sau daca ma duc in piata si vad smochine dupa care sunt dis-pe-ra-ta? Nu au smochine in hotel la vanzare.

Initial facusem rezervare doar cu micul dejun inclus. Ajunsi acolo insa am aflat ca putem lua si cina la pretul de 5€/pers/zi. Ni s-a parut un pret mai mult decat corect. E adevarat ca nu am avut cine stie ce fripturi si extravagante dar nici nu am suferit de foame. In plus... nu ne-am dus acolo sa ne imbuibam, ne-au interesat alte chestii. E adevarat, un singur fel de supa crema din care am gustat o singura data si mi s-a parut dubioasa. Multe preparate din soia, chiftelute sau bastonase, unele din ele chiar foarte bune. A fost si pui prajit, peste de cateva ori, multe salate si sosuri care mie mi-au placut. Dar hei... asta vine din partea cuiva care incerca sa devina vegan. Subliniez incerca????

Cateva feluri de suc foarte proaste, preferam sa ne luam cola la sticla sau bere pe care le plateam acolo. Desert slabut cum s-a mai subliniat in alte comentarii. In 2 seri am preferat sa mancam in oras pierzand astfel cina dar per total a fost o alegere pe care nu am regretat-o. Privelistea de pe terasa... cat o mie de cuvinte.

Personalul de la receptie foarte dragut, intr-o seara sotul meu chiar a iesit la un ceai cu unul din receptioneri. Il interesau foarte mult cursurile de skuba pe care Liviu le facea in statiune si a vrut cateva sfaturi.

Ce nu mi-a placut:

Nu prea exista o parcare in adevaratul sens al cuvantului. Accesul spre intrarea hotelului se face pe o alee ingusta pe care nu au loc 2 masini. Trebuie sa descarci repede bagajele si sa le cari in lobby timp in care aleea se blocheaza si nu mai pot trece masinile de aprovizionare sau chiar alti turisti care vor sa ajunga la hotel. Dupa asta esti directionat spre un subsol aflat dupa colt care apartine hotelului si care este folosit drept parcare. Subsolul se inchide cu o cheie care sta doar la receptie si de cate ori te intorci trebuie sa lasi masina in fata portii subsolului spre nemultumirea vadita a patronilor de baruri din zona pentru ca limitezi accesul pietonilor (repet, e o alee foarte ingusta). Trebuia sa alergi la hotel pentru cheie, sa te intorci si mai repede sa bagi madina in subsol ca sa nu sara lumea pe cel care are sarcina ingrata de a ramane la masina. Daca ai o zi buna de dimineata poti avea fericirea sa nu mai scoti masina. Asta in functie de cat de devreme ai decis sa te intorci in camera. Am patit asta de cateva ori. Nu a fost amuzant. Deloc. De obicei e bine sa parchezi ultimul si sa pleci primul dimineata.

Un alt aspect care pe mine una m-a scos din minti... langa hotel este un club. Sunt clienti care se cazeaza aici special ca sa fie aproape de club. Nu stiu cum se cheama dar clar este cel mai apreciat din tot orasul. Stiu asta dupa muzica la cote maxime care ne bubuia in cap pana la 4 dimineata (cu geamul inchis). De obicei nu prea puteai sa dormi pana la ora aia decat in salturi. Jumatatea mea mai putin pretentioasa ranjea complice cand ma vedea dimineata cu ochii carpiti de somn. Deh... cine a vrut camera cu vedere la mare? (a se intege cu vedere la club). Cine a schimbat "n"spe locatii de cazare ca aia nu avea nu stiu ce, ca aia era prea nu stiu cum. Nah... acum l-ai gasit cazarea perfecta. Taci si dormi. Pe el nu l-a deranjat aspectul asta, doarme ca bolovanul. Uneori la micul dejun ma trezeam ca bat din degete pe ritmul muzicii din noaptea precedenta. Astea da mesaje subliminale.

Despre piscina nu pot spune nimic, nici macar nu am vazut-o.

Nu stiu daca m-as intoarce la Surtel, sunt foarte multe hoteluri in zona care merita incercate insa nu pot spune ca a fost un concediu ratat. E adevarat ca nici nu am plecat cu foarte multe asteptari. Locatia a fost perfecta pentru noi si cred ca asta a contat cel mai mult.

Trimis de Caramela in 21.03.18 03:06:47
Validat / Publicat: 21.03.18 06:13:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2862 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Caramela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 17.00 EUR pe cameră

Caramela [21.03.18 07:28:50] »

@Caramela: Am remarcat cateva greseli pe care nu mai pot sa le corectez. Imi cer scuze dar am scris de pe telefon la 3 dimineata din tura de noapte. ????????

webmaster26 [21.03.18 08:05:27] »

@Caramela: pune o sesizare cu ce dorești corectat și rezolvam noi.

krisstinna [21.03.18 12:02:23] »

@Caramela: Foarte corecte afirmațiile tale. Eu tot pentru șopingareală l-am ales, ne-a costat 250 euro camera, o săptămână, in luna Septembrie, doi adulți, AI.

Poziționarea lui face toți banii, nu e un hotel wow dar e unul decent, doar pentru nepretențioși.

Mulțumesc, am citit cu plăcere.

Caramela [21.03.18 12:38:09] »

@krisstinna: Daca am fi ales sa platim camera in momentul rezervarii, nu la cazare si nu insistam pe camera cu vedere la mare... ne-ar fi ajuns si pe noi mai ieftin. Dar deh, fite... figuri.

ion john [18.04.18 10:44:11] »

Foarte bună impresia! mi-aș fi dorit niște prețuri în lire tr. pentru mai multe produse și servicii, inclusiv bacșișuri

Caramela [19.04.18 13:41:31] »

@ion john: Hmm... preturi...

La camerista am lasat prima data in camera 10 € cu biletel de multumesc. Dupa 2 zile i-am mai lasat 15 lire cu alt biletel de multumesc scris in turca. De atunci am avut prosoapele schimbate zilnic iar atunci cand ne vedea pe holuri striga dupa noi si ne trimitea bezele, cred ca a fost multumita. Am mai lasat 10 € in cutia de tipsuri de la restaurant, ne placuse mult mancarea in seara aia. Ne-au vazut ospatarii si au inceput sa zambeasca ironic. Initial am crezut ca e prea putin pana mi-a explicat unul din ei ca toti banii din cutie ajung la "sefu" care nu ii imparte cu nimeni. Nu stiu cine era seful asa ca le-am dat direct ospatarilor 15 lire in seara urmatoare. Nu stiu daca a fost mult sau putin, noi asa am simtit sa facem.

In piata... am luat cu 5 lire kg de smochine proaspete, intre 10 si 15 lire kg de smochine uscate. Halva am luat cateva kg pt ca a trebuit sa impart cu toata lumea. Nu imi mai amintes pretul dar sotul meu care este mare amator zicea ca e foarte ieftina. Am luat esarfe cu 5 lire bucata si blugi scurti de dama cu 15. Haine cu duiumul, foarte ieftine si foarte frumoase chiar si in magazine (am prins perioada de reduceri). De pe Lady's beach am luat 2 genti de plaja din panza la 20 lire bucata. Pe stradutele de langa hotel a am gasit aceleasi genti la 15 lire iar intr-un bazar mic din afara orasului am gasit altele mai frumoase cu 5 si 10 lire. Am luat pentru toate femeile pe care le cunosc si toate au fost incantate. Din targ am luat kilograme de condimente, unele la pliculete de 5 lire, altele la 100 grame, majoritatea mai ieftine decat la noi. Banana split din fotografie a fost 12 lire si a fost delicioasa. In seara in care am luat cina in oras nu cred ca am dat mai mult de 100 lei pe 2 feluri imense de mancare+bauturi. Langa parcarea hotelului e un fast food la care sotul meu a baut cea mai buna cafea din oras iar eu cel mai bun meniu de burger si cartofi prajiti. Portie mare si delicioasa, imi pare rau ca nu l-am descoperit decat in ultima zi.

Altceva nu imi mai vine in minte acum dar daca te intereseaza ceva anume o sa incerc sa imi amintesc.

ion john [19.04.18 22:47:46] »

@Caramela: Mulțumesc mult! Am gasit în Ploiesti la casa de schimb valutar, lire turcesti și îmi voi lua 1000 de lire vreau să degust toate bunătățile lor plus că soția... deja își dorește genți, haină de piele etc. MULȚUMESC MULT!

Caramela [27.04.18 14:13:00] »

@ion john: Daca mergeti cu autocarul o sa intrati in Turcia prin Edirne. Toate autocarele fac o oprire in acelasi loc, un fel de popas cu o casa de schimb cu cel mai bun curs pe care puteti sa il gasiti oriunde. Ghidul ar trebui sa va spuna asta. Noi ultima data am fost cu masina si am trecut special pe acolo chiar daca ne-am abatut putin de la traseu. Oricum Edirne este o alta destinatie foarte buna de shooping. De cate ori trecem pe acolo pierdem cateva ore prin bazar. In anul in care am fost in Lefkada ne-am intors prin Edirne si am dormit o noapte acolo. Moscheea din oras iluminata noaptea iti taie rasuflarea.

Caramela, ion john
    Alte impresii din această RUBRICĂSurtel Hotel: