ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.03.2018
DIN: Constanța
ÎNSCRIS: 30.09.10
JUL-2017

Al Qidra Hotel Aqaba

Salutare tuturor membrilor A. F. A. dar si vizitatorilor interesati de calatorii si plimbari

Ajunsi in Autogara Aqaba pozitionata undeva in spatele hotelului Movenpick, destul de obositi de la zborul de noapte cu avionul dar si lungul drum de 4 ore cu autocarul JETT (jett.com.jo) la coborare ne-a busit un tzunami de caldura torida pe care o simteam atat in aer dar si de la asfaltul care ni parea ca se topeste sub talpile noastre.

Ne-au inconjurat taximetristii si fara sa negociez am urcat in prima masina cu aer conditionat, dornici de a ajunge cat mai repede la hotel.

Desi distanta nu era mare (am realizat asta mai tarziu cand am iesit sa exploram imprejurarile), taximetristul ne-a ocolit un pic, sa-si justifice cei 2 JOD pe care i-am dat si am ajuns in fata hotelului pe care il rezervasem pe net, atrasi fiind in principal de pozitie ultracentrala, pretul mic, si de parerile altor turisti care i-au acodat nota 7,6.

Al Qidra Hotel & Suites Aqaba

City Centre, Alsaada st., Aqaba, 77110, Iordania - City centre 77110

Telefon: +96232014230

Accesul in hotel se face printr-un gang /hol dintre cladirile de la strada principala in laterala stanga fiind o firma de organizat excursii si in dreapta un magazin de bijuterii si pietre pretioase... In holul racoros de la intrare, in dreapta este pupitrul receptiei iar in stanga se aflau cateva fotolii pentru relaxare si inainte era liftul de acces catre etajele superioare.

La sosirea la hotel, doamna receptionera filipineza, desi aveam rezervata o camera la parter (care era mai ieftina), ne-a oferit upgrade la o camera la etajele superioare, cu balcon si vedere in spatele hotelului, catre mare. fara sa platim ceva in plus. Fiind extrasezon si lipsa de turisti, noi am apreciat gestul celor din management si am multumit, castigul fiind de aproximativ 20 euro pe noapte.

Recepţia poate aranja excursii cu ghid în alte locuri din Iordania şi excursii cu barca pe Marea Roşie. Este oferită parcare gratuită, iar Aeroportul Internaţional Aqaba King Hussein este la 10 km.

Internetul era gratuit si se misca destul de bine, am primit o cartela cu un cod de acces pentru fiecare dintre noi.

Din balconul nostru situat la etajul 4, privind spre dreapta puteam vedea Marea Rosie in departare si hotelul Double Tree by Hilton la circa 200 metri de noi iar privelistea deasupra cladirilor din vecinatate nu era una prea placuta.

Cu teleobiectivul aparatului nostru, studiind imprejurimile am observat ca exact travers de camera noastra de hotel se afla straduta care urca usor spre vestitul restaurant Al Muhandes din vecinatatea hotelului Cedar pe care l-am descoperit si noi si i-am apreciat vestita shaorma dar si delicioasele falafel.

In camera de trei paturi, aveam un aer conditionat cam zgomotos si vechi, dar care si-a facut treaba saracutul, televizor cu tub care era suspendat undeva in zona usii care dadea spre balcon, dar pe carenu l-am deschis niciodata. Nu am avut nici timp dar nici sa vedem pentru ca nu prea aveau programe in limba engleza.

Hotelul Al Qidra are o sală de mic dejun mobilată simplu, cu un perete roşu, unde este servit zilnic un mic dejun tip bufet. Sala este pozitionata la parter, in partea dreapta cum cobori din lift.

Micul dejun pe care il aveam inclus era unul basic, compus din cruditati, salate, nelipsitul humus, lapte, unt, dulceturi, suc, ceai cafea, oua fierte sau omleta la cerere. Ne-a ajuns si ne-a multumit, dar produsele au fost aceleasi in fiecare zi cat am stat noi acolo. Trebuie sa realizam ca sunt standarde diferte atat de calitate cat si dotari pentru hotel sau restaurant daca ne luam ca si reper orice hotel din Turcia clasificat cu 3 stele. Nu incape niciun fel de comparatie intre acestea de aceea nu va asteptati sa gasiti confortul si luxul hotelurilor de 4 sau 5 din stele.

Pretul platit pentru 3 nopti a fost de 150 JOD-195 Euro (conform chitantei pe care am primit-o) si am platit cu cardul.

Fiind bine pozitionat, in zona centrala, la cateva minute de mers pe jos catre faleza si plaja publica, hotelul ne-a intrunit asteptarile mai ales ca nu am stat decat 3 nopti, a fost ok.

Poate cei care cauta ceva low budget vor gasi in descrierea mea locatia care le intruneste asteptarile dar si limita bugetului asa cum si l-au planificat.

Trimis de alunelu69 in 20.03.18 23:59:34
Validat / Publicat: 21.03.18 06:52:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU. A mai fost în/la: Arabia Saudta

VIZUALIZĂRI: 822 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alunelu69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 apus de soare in Aqaba, vedere spre Marea Rosie

[21.03.18 06:47:35]

Mutat în rubrica "Al Qidra Hotel, AQABA" (nou-creată pe sait)

[21.03.18 07:43:33]

[21.03.18 08:32:42]

@webmaster45: Aceea este locatia hotelului AlQidra

ANILU
[29.03.18 12:25:10]

@alunelu69: După ce am citit toate articolele scrise despre sejurul vostru iordanian (bănuiesc că ne mai scrii şi despre următoarele obiective vizitate), m-am întors la hotel.

Vroiam să văd ce şi cum cu condiţiile de cazare.

Nici nu trebuie să faci comparaţie, te raportezi la condiţiile şi stelele iordaniene dar şi la raportul preţ/calitate.

Dar cum ai spus şi tu aţi fost să vă plimbaţi nu să staţi în cameră!

Frumoase fetele tale, aici le-am văzut mai bine în poza ataşată acestui articol, în celelalte sunt mai la distanţă...

Felicitări pentru alegerea făcută.

Toate cele bune.

[29.03.18 18:08:26]

Multumesc pentru compliment!

Inainte de a alege AlQidra hotel, aveam in vizor cel putin inca 4 optiuni, unele recomandate de colegii de pe AFA, dar unul era prea departe de oras, altul era full (noi cautam 3 paturi) si pana in ultimul moment am oscilat intre aceasta, Almarsa Village Resort si Al Raad Hotel.

Nu le stiu pe celelalte, dar stiindu-ne obiectivul de hoinareala si explorare, confortul hotelului nu a fost fost important in alegere, ci mai degraba pozitia, pretul si nu in ultimul rand notele de pe booking.

Nu ne trebuia TV, lux si mofturi, creme, papucei si basti pentru dus.

Aerul hurducaia putin, dar cine-l mai auzea? Lemne taiai pe noi...

Curat era si igienizat destul de decent.

Fiind pe spate si la etaj, nu era zgomot prea puternic de afara...

Nici de la vecini nu era galagie caci eram singuri pe palier...

Si atunci? Ce altceva nu ne-ar fi multumit?

Am primit si upgrade la etaj superior, cu economie de 20 euro pe zi.

Cocluzia a fost o cazare decenta cu pret raportat la Iordania si standardele ei de calitate.

[01.04.18 12:21:03]

Multumesc pentru compliment!

Nu ne trebuia TV, lux si mofturi, creme, papucei si basti pentru dus.

Aerul hurducaia putin, dar cine-l mai auzea? Lemne taiai pe noi...

Curat era si igienizat destul de decent.

Fiind pe spate si la etaj, nu era zgomot prea puternic de afara...

Nici de la vecini nu era galagie caci eram singuri pe palier...

Si atunci? Ce altceva nu ne-ar fi multumit?

Am primit si upgrade la etaj superior, cu economie de 20 euro pe zi.

alunelu69, ANILU