ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
MAR-2018

Superb

Dupa atata asteptare a sosit si ziua in care plecam spre Alba Iulia la Marea Intalnire AFA 2018. Locul intalnirii de anul acesta a fost Hotel Parc. Sincer sa fiu, chiar nu ma interesa unde vom sta, pentru ca cel mai important lucru era sa imi revad prietenii si sa-I cunosc pe cei noi. Asadar, dupa patru ore si jumatate am ajuns in fata hotelului. Fiind joi, am gasit foarte usor un loc de parcare exact in fata acestuia. Parcarea insa e cam micuta pentru cazuri in care va fi plin, lucru care s-a vazut a doua zi cand au sosit toti participantii.

La receptie, o doamna foarte draguta si amabila, dupa ce i-am comunicat numele si camera si am ccompletat formularul de cazare, ne-a dat cartela de la camera M2, comunicandu-ne totodata unde se ia micul dejun, unde este restaurantul principal, piscina si multe altele. Am urcat si am deschis usa camerei. Desi initial am vrut o camera de 4*, pana la urma am luat una de 3, insa vreau sa va spun ca inca de la intrare am fost incantat de aspectul acesteia.

Camera, undeva in jur de 16 mp, era structurata astfel: la intrare un hol ce cca 2,5 m, in stanga baia, pe dreapta un dressing, apoi la intrare pe dreapta o masa pentru valiza, un birou care avea incastrat si compartimentul minibarului, un scaun, pe birou telefonul, un televizor cam vechi ce-I drept insa functional, apoi wireless-ul, si o tavita cu doua pahare. Pe partea stanga doua paturi, fiecare cu noptiera sa, pe care le-am unit instantaneu, apoi pe partea cu fereastra o masa si doua fotolii. Pe jos mocheta, de calitate, curata si bine intretinuta. Perdelele si draperiile curate si dragute. Balconul mare, insa fara vreun mobilier. Baia cu cabina de dus, finisaje de calitate doua role de hartie igienica, doua sapuneluri si doua plicuri de sampon, (nu stiu daca se reinoiau pt ca nu le-am folosit, avand in dotarea personala) patru prosoape, si un al cincilea pentru iesirea din cabina de dus. Prosoapele mi-au fost schimbate a doua zi, desi nu solicitasem acest lucru si nici nu le lasasem pe jos. Mai exista si un feon. Dressingul bine structurata, avea si cateva umerase, iar pe unul din rafturi am gasit doua perechi de papuci si doua halate. Apa calda oricand am avut nevoie, inclusiv noapte dupa ora 3. Singurul inconvenient in opinia mea a fost instalaltia de incalzire. Oricat am setat aparatul respectiv, chiar daca l-am dat la temperatura maxima, nu a reusit sa incalzeasca camera atat cat mi-as fi dorit. Poate ca a fost o intamplare, poate nu.

Micul dejun, presupun ca incepea la ora 8, repetitiv, cu aceleasi branzeturi, mezeluri, cremvusti (nu au fost insa straluciti) carnati prajiti (nici acestia nu au fost pe pacul meu) oua ochiuri si omleta, unt, branza topita, rosii si castraveti, cafea si ceai fara limita, sucuri si apa. Pentru trei zile sa spunem ca “merge” insa din a patra chiar ar trebui schimbat! 

Camere bine antifonate, desi am stat la mezanin, nu pot spuna ca muzica din restaurant m-ar fi impiedicat sa adorm, daca nu as fi vrut sa raman pana la sfarsitul petrecerii. (cum sa fac asa ceva??)

Despre piscina, cu parere de rau, nu va pot spune nimic pentru ca nu am vizitat-o. Sunt insa colegi in masura sa ma completeze.

Concluzia mea este ca pentru 3* camera a fost superok, iar pretul multumitor. Despre” felicitari, masa si dans”, desfasurate sub auspiciile Intalnirii de 10 ani a membrilor AFA, voi vorbi intr-un alt articol. Calatorii frumoase si daca aveti ocazia, cazati-va la acest hotel (ma refer la cei care nu au fost alaturi de noi, ceilalti) !

Trimis de iulian68 in 18.03.18 18:20:31
Validat / Publicat: 18.03.18 19:22:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 1289 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Biroul și masa pentru valiză.

ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 40
nrs † [18.03.18 19:30:00] »

desi am fost tot acolo parerea mea difera, ceea ce arata cat de diferiti sunt turistii si pentru a-ti face o buna impresie despre o locatie trebuie sa citesti cat mai mult despre ea

iulian68 [18.03.18 19:37:40] »

@nrs: sa stii ca până acum impresiile mele despre locurile vizitate nu au fost dezamăgitoare pentru cei care m-au urmat. Stiu ca ai fost tot acolo (????) insa probabil ca ai alte așteptări de la 3*... Rămân totusi la parerea ca mai mult de cat a fost la Parc, La 3* nu ai cum să emoție alte pretenții...

nrs † [18.03.18 19:43:57] »

sincer ultimul 3* unde am fost este Orizont Cozia, care costa la fel si este cu cel putin o clasa peste in privinta caldurii in camere si pe holuri (de pomana ai piscina incalzita daca pe holuri "cresc" turturi) si a servirii chelnerilor, micul dejun? nu exista comparatie

singurul loc unde am putut da punctaj maxim este distractia si relaxare, dar aici nu este meritul lor

elviramvio [18.03.18 20:08:20] »

@iulian68:

Ce rapid ai fost cu impresiile despre hotel, felicitări!

Ei bine, eu am stat la et. 2, am avut căldură cu găleata, oricât a reglat colocatarul meu butoanele, diferențele bine simțite au venit doar de la ușa balconului. Nu am ce reproșa în privința dotărilor, a spațiului, chiar a liftului, repet pe camera mea. Dar atât sport cât am făcut eu și soțul din cauza cartelei magnetice de la ușă, încă nu mi-a fost dat până aici!! Chiar azi-noapte la ora 00.20 intră dacă poți în cameră!! Să nu spun de plata taxei de oraș, joi la check-in blonda de la recepție mi-a spus că nu se mai plătește, vineri se cerea, deci întreb iar și mi-a zis să o plătesc la check-out cu ce mai aveam pe cameră, apoi acuze sâmbătă seara că n-am plătit-o!! Cartela aceea a fost un calvar, plus dezinformarea cu taxa despre care chiar am întrebat, în rest eu nu le pot reproșa altceva, a fost o cazare bună, repet, pentru noi.

krisstinna [18.03.18 20:17:15] »

@iulian68: Măi, ce coleg harnic

Eu nici nu mi-am limpezit creierul, sunt mută iar domnul C fericit de liniștea creată de laringita mea

Dacă mă supăr voi folosi vuvuzeaua

Camera mea a fost cea mai frumoasă și elegantă, totul a funcționat perfect, căldura a fost MARE, MD a fost un pic mai mic decât ce poate fi mic, adică perfect pentru burtica mea, imperfect pentru juma’ de 3*+ juma de 4*, personalul îl numărai pe degete, nu a fost vina lor.

In Alba nu e sezon, Alba nu e încă pregătită pentru turiști...

Dacă voi avea timp aș vrea sa va povestesc despre un hotel de 4 stele cu un restaurat laudat pe net, un restaurant fără ospătari

Deci... se poate (și) mai rău, și eu nu sunt cârcotașă de fel, fac haz de necaz, mă prăbușesc de râs

Felicitări pentru primul articol de la întâlnirea AFA, aniversară și spectaculoasă

Pentru Parc Hotel: luați aminte, fiecare experiență e valoroasă, eu vă felicit și am fost multumită de serviciile voastre, având in vedere amploarea acestui eveniment!

iulian68 [18.03.18 20:17:56] »

@nrs: Am fost si eu la Orizont și chiar mi-a plăcut! Citindu-ti impresiile despre Parc, am ajuns la concluzia ca am fost pe 'aceeași lungime de undă pentru ca am avut aceleași nemultumiri, cu excepția puscinei la care nu am mai ajuns... Asa ca nu sunt mari diferente...

iulian68 [18.03.18 20:21:12] »

@elviramvio: Uite ca am uitat sa scriu despre acea taxă! Cand am dus cartela, de fapt Nina a dus-o, i-au cerut 30 de lei! Sunt de acord sa plătesc dar trebuia afisat undeva... Eu nu am vazut vreun anunt in acest sens!

Nasshu [18.03.18 20:27:48] »

@iulian68: e veche și s-a spus!

ziarulunirea.ro/o-taxa-in ... te-orase-459044

Eu nu am vazut vreun anunt in acest sens!

Dap trebuia afișat la recepție! dar daca vin 1,2 pesemene o scaldă, dar la 200 inși nu mergea scăldată!

elviramvio [18.03.18 20:36:28] »

@iulian68:

Eu stiam de taxa, de aceea am intrebat inca de joi la venire.

Zoazore [18.03.18 21:07:19] »

@iulian68: Bravo, bre, colegu! Hărnicie-ntruchipată!

Nici eu n-am avut mai cald de 22* C, dar am reglat-o cu-n duș fierbinte și-o aspirină!

elviramvio [18.03.18 21:12:49] »

@Zoazore:

Cred că v-am furat noi căldura, pe tabletă îmi arăta 24 - 25*. Și cu simțurile proprii cam tot pe acolo bătea ????????

ungureanica [18.03.18 21:35:29] »

Ma bucur mult ca te-am cunoscut și că am apucat să degustam cate ceva împreună. Un Superbonus dăruit din suflet.

iulian68 [18.03.18 21:58:19] »

Placerea a fost de partea mea! La anul sper sa putem sta mai mult timp 'de povesti'!

Admin [18.03.18 22:27:06] »

Asta cu taxa hotelieră mi se poate imputa și mie, pentru anunțarea târzie /greoaie. Mi-o asum, oricum.

S-a anunțat la ”pre-check-in”, dar cei cazați de joi — când nu era încă înființat ”pre-check-in-ul” — nu aveați cum să prindeți aceste anunț...

Dar chiar și anunțul de la pre-check-in a fost doar parțial - eu înțelesesem doar de 4.7 lei / adult — nu 4.7 lei / adult / NOAPTE, cum era normal - și LOGIC.

nicole33 [18.03.18 22:37:45] »

@Admin:

Nu ai motive să-ţi asumi povestea cu taxa.

Recepţionera de la Parc a fost oricum depăşită de situaţie.

Eu am ajuns vineri şi la check in mi-a fost solicitată suma de 10 lei drept "taxă de staţiune" , nu de oraş, cum eventual ar fi fost normal. Aşa am aflat că Alba este "staţiune"

Am plătit cât mi-a cerut, fără a primi în schimbul banilor chitanţă sau bon fiscal.

Azi la check out mi-a mai cerut încă 10 lei. Am plătit, tot aşa, pe ochi frumoşi, fără vreun document care să ateste plata, ceea ce mie nu mi se pare deloc normal.

Nu comentez plata suplimentară, ci doar modalitatea în care aceasta a fost făcută, în tranşe şi fără documente justificative.

Andox [18.03.18 22:51:01] »

Primul lucru pe care l-am facut vineri cand am intrat in camera a fost sa opresc caldura. Probabil am oprit-o si la altii...

Dar si cu caldura oprita, tot era cald rau, am dormit din greseala cu usa de la balcon deschisa cam o palma... si a fost perfect

nicole33 [18.03.18 22:58:24] »

@Andox:

Probabil am oprit-o si la altii...

La mine, cu siguranţă, DA.

Peste zi în cameră a fost mai mult decât răcoare, aproape frig. Noaptea a fost aberant de cald.

Preferam o temperatură constantă pe 24 de ore, nu căldura dată "cu porţia".

Caloriferul din baie, deschis la maxim, era îngheţat peste zi şi fierbinte doar noaptea. Unii mai fac duş şi ziua . Noroc cu halatele de baie.

Admin [18.03.18 23:04:07] »

@nicole33: măi, poate NU ȘTIȚi - nici eu nu am știut - să ”manevrați” aparatele astea, un pic mai moderrne, de încălzire!

Încercând să le dați, poate, pe „foarte cald” - ca mine - „le-ați dat peste cap” și fie rezolvați chemând pe cineva de la tehnic, fie le-ați avut pe ” (foarte) rece”, fie - ca mine - pe ”foarte cald”

Eu unu, în plus, mi-am „prins urechile” :-) și-n... cada jacuzzi, din apartament-famelie-mare (3 stele — apartamentul, lol)...

I-am dat drumul la jeturi și la lumini, dar cu dușul... Eu NU POT fără duș, doar baia-în-cadă nu mă ”coafează”... :-(

Tehnica asta...

elviramvio [18.03.18 23:11:00] »

@Admin:

Cornel, nu ai ce-ți imputa, nu ai nici o vina, cel putin in cazul meu... Eu joi am întrebat recepționera care era de serviciu la ora 16 tocmai despre taxă căci ma informasem acasa. Raspunsul a fost ca nu se mai plateste!! Vineri am aflat ca 10 lei pe tot sejurul, seara am vrut sa platesc, mi-au spus ca la check-out, apoi i-au reprosat sotului meu ca nu am platit!!! A fost un intreg circ si cu cardul magnetic.

Imi pare rau, exceptand serviciile receptiei, pentru noi totul a fost după asteptări privind condițiile din camera, personalul restaurantului și cameristele. In rest, asta e, de acum pentru noi pataniile repetate si neplacute cu receptia sunt amintiri de care deja facem mare haz, pe bune, pentru ei insa e o mare bilă neagra sa tii oamenii, repetat, la usile propriilor camere.

nicole33 [18.03.18 23:32:56] »

@Admin:

Despre cada ta cu jacuzzi nu pot să mă pronunţ, eu nu am avut aşa ceva la Parc, am văzut doar în poze cum arată căzile de la apartamente, însă panoul de reglare a sistemului de încălzire din camerele de patru stele era departe de a fi unul modern, orice "neştiinţă" în utilizarea acestuia fiind EXCLUSĂ.

Sistem de încălzire cu adevărat modern am avut la Diamond la Cinciş şi l-am reglat după dorinţă fără nicio problemă. Nu mai amintesc aici de sistemele descoperite prin resorturile de cinci stele din Turcia, cu câteva generaţii mai noi şi mai moderne decât cel de la Parc, pe care inginerul Nicole le-a "dovedit" fără nicio dificultate

nrs † [19.03.18 06:51:55] »

si eu zic ca nu manevrarea aparatelor a fost problema. eu fiind cu "printesa" care din start voia sa se balaceasca, am avut o reala problema sa ajung la piscina (in zona liftului care ducea acolo era groaznic de frig, iar la plecare cand eram uzi nu stiam cum sa fugim mai repede, noroc ca mami nu a fost cu noi ca sigur a doua zi nu mai aveam voie sa mergem), cand am ajuns in camera era frig si instalatia nu mergea oricate "reglaje" i-am bagat. peste o jumatate de ora a pornit si apoi a fost ok, am reusit sa reglez temperatura asa cum am vrut. a doua zi cand am venit de la cetate tot asa nu mergea dar i-au dat drumul mai devreme, pe la 16

mishu [19.03.18 13:10:36] »

@iulian68: E amuzant sa citești un articol despre locul in care tocmai ai fost și tu. Uitându-ma la pozele postare de tine singura diferența pe care o văd între 3 și 4* este data de pat, dar nu vreau sa mai arunc ace.

A fost frumos pentru ca am fost împreuna, chiar dacă doar pentru puțină vreme.

Felicitări, votat cu mare drag.

iulian68 [19.03.18 13:33:27] »

@mishu: ai mare dreptate, oricum dupa seara degustarilor la ora 21 'rupeam' patul, apoi sambata dupa party pe la 3 si ceva am vazut camera, noroc ca mai era dimineața sa stau prin baie, altfel 'tot pe drum!

Si da; eram curios cum arată un 4* dar sigur nu făcea diferența de bani daca era la fel cu 3...

mihaelavoicu [19.03.18 20:57:05] »

@elviramvio: Eu am plătit taxa sâmbătă seara. Fără chitanță.

mihaelavoicu [19.03.18 21:25:13] »

@nicole33: Noi am chemat pe cineva din personalul hotelului și ne-a explicat cum să reglăm temperatura le termostat. Căldura în tot hotelul avea program începând cu ora 19.00 până dimineața la 7.00 și o reglai la nivelul dorit. Noi an reglat la 22 grade.

Deci fiecare a avut căldură după cum a găsit-o deja reglată, probabil de alții.

Da, am plătit taxa și tot fără document.

Una peste alta, a fost ”fain”!

nicole33 [19.03.18 21:38:35] »

@mihaelavoicu:

Eu nu am chemat pe nimeni care să-mi explice cum se reglează temperatura, deoarece nu am avut nevoie. Mă pricep suficient.

Căldura în tot hotelul avea program începând cu ora 19.00 până dimineața la 7.00 dimineața și o reglai la nivelul dorit.

Mulţumesc pentru confirmare.

La concluzia asta am ajuns şi eu, în pofida celor care susţin că s-a livrat căldură non stop, ceea ce nu este adevărat.

Nemulţumirea mea a fost legată de faptul că nu m-am aşteptat şi nici nu mi-am dorit ca într-un hotel de patru stele să primesc căldură cu porţia.

elviramvio [19.03.18 21:50:55] »

@mihaelavoicu:

Fără și la mine, cred că din motive de economie rolă casă marcat, probabil fac un centralizator, nu știu.

Acum deja e istorie, important e că ne-am simțit atât de bine împreună și că bâlbele au fost ale lor și nu la noi pe grup unde totul a fost minunat.

Vine primăvara - oare?! - spor la treabă!

mihaelavoicu [20.03.18 06:17:28] »

@elviramvio: Care primăvară? La noi la Ploiești e zăpadă încă.

Dar sigur va veni! Sănătate și numai bine!

Mi-a părut bine că ne-am cunoscut. (Ai niște ochi superbi!)

mihaelavoicu [20.03.18 06:23:26] »

@nicole33: E o vorbă:”Totul e bine, când se termină cu bine! ”

Sănătate și toate cele bune!

nicole33 [20.03.18 06:41:07] »

@mihaelavoicu:

E o vorbă:”Totul e bine, când se termină cu bine! ”

Absolut!

Chiar dacă am mai cârcotit, justificat , pe ici pe colo, nu voi nega niciodată succesul real de care s-a bucurat acest eveniment aniversar.

Am fost acolo şi a fost foarte bine!

Dar meritul este în primul rând a lui Cornel şi a fost rezultatul eforturilor deosebite ale lui şi nu numai.

Euforia Întâlnirii nu trebuie însă să ne ameţească într-atât încât să ignorăm cu bună ştiinţă minusurile evidente ale hotelului care ne-a găzduit, un hotel ok, dar departe de a fi unul "superb" , în opinia mea.

adri-nico, elviramvio, iulian68, mihaelavoicu, mishu, nrs, ungureanica, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂParc Hotel: