ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2018

Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Hotel Lonicera

Buna!

Eu am fost anul trecut pt prima data in Turcia, la hotel Lonicera!

La prima vedere, mi-a lăsat o impresie foarte buna!

In momentul in care am ieșit la plaja, vream sa beau o limonada si o cafea buna! Din păcate limonada la ei însemna apa cu ceva sirop foarte amar, cu diferite gusturi. Cafeaua era foarte rea, din dozator! Suc natural nici atât!

Mâncarea nu era diversificata! In afara de carne de miel si legumele care intr o zi erau făcute la grătar, iar a doua zi le vedeai intr un sos sau altfel făcute! Căutam carne de pui, dar nu era.

Dimineața la micul dejun era doar vreo 3 feluri de șunca.

In afara de doamnele care erau afara de pregăteau plăcintele calde, nu mi a plăcut nimic!

Sincer, nu recomand Lonicera!

Trimis de Claudia88 in 06.03.18 13:06:31
Validat / Publicat: 06.03.18 19:09:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5058 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Claudia88); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 4

se afișează ecourile [1 - 30] din total 102
    [06.03.18 19:08:16]

@Claudia88: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 11&ridAnt=84856

Arya
    [07.03.18 08:02:38]

Numai exagerări penibile!

Timp pierdut.

Nu poți desființa un hotel foarte bun pentru prețul lui doar pentru niște aiureli.

Mielul este mult mai scump în Turcia decât puiul. Sigur puiul predomina în meniurile zilnice. Ca nu l-ai văzut tu este altceva.

Cafeaua mizerabilă era ness. Eu nu mai beau cafea de 2 ani așa ca nu mă interesează.

Despre condițiile de cazare în acest hotel nou de ce nu ai scris nimic?

Sau despre plajă care in poze arată ok?

Indiferent de contrarecomandarea ta, hotelul a intrat demult în stop sales pentru tot sezonul 2018, dar anul viitor îl voi rezerva din timp.

[07.03.18 08:09:33]

@Arya: Nu am scris nimic despre plaja sau cazare pt ca nu este nimic de zis urat! Asta a fost singurul lucru care m a deranjat, adică mâncarea si băutura! Nu era diversificata! Pe mine chiar nu ma interesează ca bei tu cafea, sa nu! Era o amărâtă de cafea la aparat si de sucuri, chiar nu exagerez! Limonada nici vorba! Așa ca scrie ti tu părerea ta in alta parte! Gusturile nu se discuta!

[07.03.18 08:24:46]

@Claudia88: nu o scriu ca să te supăr; cred sincer că-ți poate fi util.

Având în vedere așteptările tale... aproape orice hotel la 1300 de euro de cuplu (sau sub) te-ar fi dezamăgit - unele chiar cu mult mai mult.

Pe viitor, dacă vei avea aceleași așteptări: mai pune măcar 4...500 de euro de cuplu, altfel vei scrie exact la fel, indiferent ce hotel alegi.

Sau, dacă ți se pare prea mult - redu așteptările. Nu există ieftin și foarte bun.

Pt conformitate / informarea corectă: hotelul este una dintre cele mai bune alegeri din categoria sa de preț. Nu degeaba a intrat în STOP SALES demult, pentru aproape orice perioadă.

[07.03.18 09:19:09]

@tm67bru: Chiar nu pot intelege ce vrei sa spui! Totusi, am fost la un hotel de 5 stele! In primul rand, asta a fost oferta lor de anul trecut! Eu puteam sa dau 2000,3000 sau 4000 cum spui tu, serviciile nu s-ar fii schimbat! Despre ce vb? Uita-te la ei pe pagina, la recenzii, mai multa lume de plange de faptul ca mancarea nu era diversificata, la fel ca si bauturile!

[07.03.18 09:38:07]

@Claudia88: Așteptprile tale nu au fost corelate cu prețul plătit. E evident că te ghidezi exclusiv după ”nr de stele” și nu faci / nu ai făcut nicio corelație cu alte hoteluri, din aceeași zonă, tot de 5 stele, dar la alt preț.

Nu înțelegi, evident, acum. Dat cândva, peste un timp, o vei face

Ai fi putut de exemplu alege alte hoteluri, tot de „5 stele” - la 800-900 euro (sau chiar mai puțin).

Având în vedere așteptările tale, eu îți recomand, însă, să alegi altceva - un hotel de 1.800-1.900 euro, de exemplu. Abia acolo te vei apropia de așteptări...

Știi că există și hoteluri, de aceleași ”5 stele” ale tale, pentru care ai plăti peste 3000?

Crezi că sunt ”aceleași 5 stele” precum hotelul la care ai fost tu, la o treime din preț?

[07.03.18 09:48:53]

Eu nu ma contrazic cu tine! Dar mi se pare total aiurea sa bei o apa amestecata cu diferite substante, pe care ei l-au numit suc natural, sa nu ai o limonada si o cafea buna! Cred ca asteptarile mele, nu au fost atat de mari! Eu nu ma duc in concedu doar sa stau la mare, sau in camera de hotel. Imi place sa mananc si sa beau ceva bun! De aceea am si pus aceasta recenzie!

abancor
    [07.03.18 10:24:23]

Ideea este că fiecare hotel are oferta (sau „pachetul AI”) sa, diferită de celelalte, așa că, la același număr de stele, criteriul de departajare este prețul. Adică nu trebe înțeles că 5 stele la 600 euro e o ofertă mai bună decît 5 stele la 1000 euro, ci, dimpotrivă, că e vorba de un pachet mai sărac și condiții mai proaste. Mai ales că numărul de stele indică în general alte treburi (de pildă suprafața camerei) decît calitatea băuturii.

Deci, pe viitor, tre să știi că prețul mai mic indică servicii mai puține/proaste/ieftine. (În general, pentru că pot fi și „țepe”, așa că e necesar să citești și recenzii, dar și oferta hotelului, cît mai în amănunt, pentru că diferența o fac tot soiul de chițibușuri, nuștiuce mărci de whisky etc.). Ăsta ar fi unul din neajunsurile sistemului de AI - oferta limitată. (Oricît de multe și variate oferă, tot e posibil să nu găsești ce vrei; dacă mergi la un hotel normal și nu-ți place limonada de la bar, treci strada și bei limonada de vizavi).

În rest, și eu în Turcia m-aș fi așteptat măcar la o limonadă și la o cafea bună. Turcească. Dar pentru turiști am observat că nici ei nu prea fac turcească, decît la cerere, pentru că lumea e nărăvită la espresso și alte feluri de cafele făcute la mașinării.

[07.03.18 10:28:48]

Ai dreptate! Multumesc! In viitor am sa fiu mai atenta Acest hotel mi-a fost recomandat de catre sefa agentiei de turism. Banuiesc ca avea comision mare

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [07.03.18 10:39:16]

In afara de carne de miel si legumele care intr o zi erau făcute la grătar... Căutam carne de pui, dar nu era.

Sa inteleg ca astia foloseau doar carne scumpa (de miel)? Nu aveau si cea mai ieftina carne (de pui)?

In acest caz nu e rau!!!

[07.03.18 10:42:46]

@tm67bru:

excelent punctat!!! din pacate multi nu inteleg ca exista o diferenta mare intre 5* la 800 euro si 5* la 3000 euro.

daca vrei sucuri bune, chiar freshuri si restul sucurilor imbuteliate, daca vrei diversitate maxima la masa, daca vrei bere la sticla si bauturi straine NU alegi un hotel care costa 600-700-800 euro/ sejur chiar daca are 5* si concept ultra-mega-ultimate all sau cum s-o mai numi.

nicaieri in lume nu exista ieftin si foarte bun, poate fi bun numai daca iti setezi asteptarile prin filtrul pretului platit nu numai prin filtrul stelelor care le are hotelul

[07.03.18 11:20:05]

@Andox: Care e problema ta? Eu nu mananc carne de miel! Esti ironic si chiar te rog sa nu mai comentezi la postarea mea!

sebigeanina
    [07.03.18 18:44:57]

Salut, uite de ce este bun AFA, pentru daca intri aici poti primi sfaturi despre o viitoare vacanta din partea unor colegi care au fost acolo si au povestit. Vacante placute si inspirate iti doresc.

[07.03.18 19:12:41]

@sebigeanina: mulțumesc frumos!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [07.03.18 21:50:28]

@Claudia88:

Perfect de acord. Şi eu procedez la fel. Diferenţa este că aleg hoteluri mult mai scumpe pentru a-mi satisface pretenţiile.

Totusi, am fost la un hotel de 5 stele!

Da, hotelul are cinci stele, dar este un hotel ieftin în comparaţie cu alte hoteluri turceşti tot de cinci stele, iar aşteptările tale trebuiau să fie în concordanţă cu preţul plătit. La acest nivel de preţ nu vei găsi fresh-uri gratuite ever.

Acest hotel mi-a fost recomandat de catre sefa agentiei de turism.

Nu ştiu dacă agenţia a încasat un comision mai mare decât în alte cazuri, dar ştiu că acest hotel are un raport calitate preţ foarte bun, este un hotel de recomandat turiştilor cu aşteptări realiste, conştienţi că nu pot primi mult mai mult decât au plătit.

Nu am scris nimic despre plaja sau cazare pt ca nu este nimic de zis urat!

Se pare că tu confunzi site-ul AFA cu OPC-ul , unde reclami doar ceea ce te-a nemulţumit.

Înverşunarea cu care ai prezentat doar aspectele negative legate de sejur, trecând complet sub tăcere plusurile evidente ale hotelului şi agresivitatea cu care ai răspuns la ecouri nu fac decât să anuleze orice brumă de credibilitate a recenziei tale.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][11 voturi]
    [07.03.18 22:28:40]

@nicole33 Asta e strict părerea ta! Si sincer chiar nu ma interesează! Eu am prezentat aspectele neplăcute din sejurul meu! Așa ceva e anormal, sa nu ai o cafea buna, o băutura si am considerat ca si turist, sa găsesc mâncare mult mai variata, nicidecum aceleași feluri in fiecare zi! Nu căutam lux! O cafea buna si o limonada nu înseamnă lux! Așa ca va rog nu mai vb de prețuri! Putea fi si 3000, serviciile erau aceleași!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [07.03.18 23:27:49]

@Claudia88:

Asta e strict părerea ta!

Evident , doar este a mea

Că nu te interesează, îmi pasă încă şi mai puţin.

Citind conceptul all inclusive al acestui hotel, valabil la data sejurului tău, nu pot să nu remarc existenţa unui bar specializat pe ceai şi cafea, unde, cu o probabilitate foarte mare, ai fi găsit şi cafeaua mult dorită.

Tea/Coffee Bar, 08.00 –19.00 Free of charge

Tot aşa mi-a atras atenţia:

Fruit World 10:00 - 17:00 Free of charge (Fresh-squeezed

orangejuice included)

Pe acolo ai trecut?

Ai avut şi cană electrică în cameră. Cumpărai un pachet de cafea turcească, este foarte bună şi ieftină, şi-ţi făceai cafeaua după plac. Întotdeauna există soluţii simple pentru a depăşi unele inconveniente şi a-ţi salva vacanţa. Totul este doar să vrei

Pentru conformitate:

lonicera.com.tr/resort/tr ... %20-%202017.pdf

[08.03.18 06:17:06]

@nicole33: Te rog, nu mai analiza răspunsurile mele! Chiar nu ai alta treaba? Chiar vrei sa iti spun ca aproape toate fructele erau mai stricate si fără gust? O singura zi le-am prins mai proaspete! Ce cafea buna sa bei daca erau la un amărât de aparat, iar la bar nici măcar un expressor nu aveau! Despre ce naiba vb? Ai fost tu cu mine in sejur ca sa tot critici gusturile mele? Cred ca sunt total diferite, atâta timp cât tu daca mergi in sejur te duci sa iti cumperi cafea sa o prepari in camera! Chiar nu văd de ce comentezi la postarea mea! Ii strict părerea mea! Poate alții s-au simțit mai bine si le-au plăcut!

[08.03.18 06:45:52]

@Claudia88:

ba tocmai asta ti-au spus mai multi pe aici: daca dadeai 3000 euro sigur aveai parte de alte servicii (posibil erai servita la masa) si de alte produse mult mai calitative, tu o tii pe a ta ca la 5*... ne vrand sa intelegi ca cele 5* se refera la partea de confort mai mult si nu la partea de concept all

[08.03.18 10:01:07]

@nrs:Ok, am înțeles! Pachetul era de 1900 de euro, era redus la 1350. Daca alegeam sa mergem prin luna Iunie sau Iulie, era peste 2000 de euro. Oare erau alte servicii, mai speciale daca mergeam cu 2 sau 3 luni mai repede? Atunci ce ați mai fi spus daca eu scriam ca am luat pachetul de 2000 si de euro?

[08.03.18 10:18:24]

tu ai platit pretul corect, daca dadeai mai mult atunci era teapa. nu ai avut nici o reducere reala. acest hotel s-a vandut anul trecut si anul acesta cu 800-1000 euro camera pe sejur in sezon, acesta e pretul real. serviciile sunt in conformitate cu pretul si nu vei gasi nicaieri la acest pret produse de top (cafea expresso, sucuri naturale, bauturi de import). din pacate vad ca nu vrei sa intelegi ca pretul face diferenta, iar la acest hotel serviciile sunt in concordanta cu pretul platit, ca dovada ca anul acesta s-a epuizat de prin luna ianuarie.

pacat ca aceasta prima experienta in TR a fost un esec, altadata incearca sa iti setezi asteptarile in conformitate cu pretul platit si vei avea vacante reusite

[08.03.18 10:23:37]

@Claudia88: rsp e simplu, tare simplu

Dacă vorbim în prețuri fără EB, atunci așteptările tale le regăseai la prețuri cuprinse între aproximativ 2400-2700 euro / cuplu.

Dincolo de asta, însă, eu unul cred am greșit așteptându-mă ca tu sau oricine altcineva aflat la primul sejur în Turcia „să poți înțelege”, „să-ți faci așteptări corecte”...

Adevărul e că și turiștii cu vechime în Antalya și-au creionat „privirea de ansamblu„ abia după a 2-3, poate chiar a 5-a vizită acolo!

Cineva care merge pentru prima dată - îi va fi practic imposibil să-și calibreze așteptările corecte. Oricâte revs-uri ar citi, oricâte păreri ar solicita, TOT se va aștepta (de exemplu) că poată bea o cafea bună, la „un hotel de 5 stele” în Turcia! La urma urmei, așa ar fi normal. Din păcate, însă, „normalitatea” este alta, (și) în Antalya... (Freșuri, cafea bună, alte așteptări avute de tine - le vei găsi doar la hotelurile de 5 stele mai scumpe, nu la cele din partea inferioară a listei de prețuri -- deși tot de 5 stele sunt și acestea)....

Adevărul e că ai și tu dreptatea ta.

Această dreptate nu justifică însă unele exagerări și prezentarea doar a aspectelor negative, înverșunarea în general cu care ai scris - poți să te superi pe mine, dar judecând LA RECE îmi vei da dreptate...

Iar dacă te vei pricepe, vei ști să iei partea pozitivă a acestor intervenții pe care acum le vezi doar ”certuri”...

[08.03.18 10:32:46]

@tm67bru: Eu nu ma cert cu nimeni, nu cred ca am exagerat pt ca am zis adevarul in legatura cu bautura si mancarea. Acum fiecare decide daca merita sa mearga la acest hotel, sau nu. Eu sincer, nu am sa mai merg niciodata! Oricum, eu va multumesc tuturora pentru informatii si va doresc sejururi placute inimii!

alex1979
    [18.03.18 17:37:32]

Totusi nimic sa-ti placa? M-ai cam pus pe ganduri deoarece am bilet acolo pt august

[18.03.18 17:58:15]

eu zic sa stai linistit, autoarea a si precizat ca a scris despre ce nu i-a placut ceea ce inseamna ca restul i-a placut

krisstinna
    [18.03.18 18:17:24]

@alex1979: Mergi cu încredere!

In Decembrie 2017, am aflat că doi useri importanți, cu vechime pe AFA, au achiziționat un sejur la acest resort, pentru 2018. Eram la spital, alături de @maria55 și am întrebat-o cum e acest hotel.

Răspunsul ei a fost: super!

Încrederea mea in ea era totală, deci nu pleca urechea aiurea, o să ai un sejur frumos.

[18.03.18 19:09:26]

@alex1979: Eu nu va cunosc gusturile, nu stiu ce va place sa beți sau sa mâncați. Pur si simplu, asta e părerea mea si nu mi-o schimba nimeni! Poate s-a mai schimbat de anul trecut, poate o sa găsiți mâncare mai diversificata si băutura la fel.

michaela_1961
    [13.04.18 13:44:47]

@alex1979: Merg in iunie si va spun mai multe despre hotel. Numai ca eu am vreo 8 ani de concedii in Turcia si sigur nu o sa-mi strice vacanta niciunul din acele lipsuri enumerate mai sus.

Oricum, de mancare nu ai cum sa nu gasesti ceva pe plac, de cafea si sucuri naturale... rezolvam cumva (bem bere).

Am platit cu EB din noiembrie 936 euro/2 pers cu avion si taxe/7 nopti, clar nu am pretentii de fructe de mare. Am fost la Delphin, Rixos... alti bani, alta distractie!

Otilia 76
    [13.04.18 22:49:07]

Scuze ca intervin, noi mergem in august la acest resort, este al doilea an in Turcia, am vazut doar păreri bune despre Lonicera, știu nu pot compara cu un resort la care plătesti2500-3000 euro familie dar nu cred ca meniul este atât de limitat, turcii sunt renumiți pentru diversitate si abundenta. Anul trecut am fost pentru prima data la Crystal Paraiso Verde si aici cafeaua era de la aparat su era ok iar sucurile erau la dozatoare, dulci pentru gustul meu, dar aveam varianta Sprite sau apa minerala. Sper sa fie ok. Noi nu suntem cu pretenții mari, mai ales ca la prețul plătit nu pot avea aceleasi servicii ca la un alt resort mai scump.

miha_me_89
    [16.04.18 13:36:04]

@Claudia88: Revin cu intrebarea pusa mai sus: ai incercat sa ceri o cafea la coffee bar? Ai fost la Fruit world sa ceri un fresh? In general exista baruri separate pentru sucuri/cafele, iar acestea au un anumit program. Un review pe AFA ar trebui sa evalueze atat aspectele pozitive cat si cele negative. Si utilizatorii sa analizeze ce li se pare lor relevant. Poate pe unii dintre noi nu ne intereseaza cafeaua, dar ne-ar interesa daca in camere este curat, sau alte aspecte pe care tu nu le-ai mentionat pentru ca nu au fost negative

alex1979, alicera2001, bgv, Claudia88, dalina0004, Dumitrescu Ion, michaela_1961, miha_me_89, Otilia 76, sebigeanina
    Alte impresii din această RUBRICĂLonicera Resort & Spa [Avasalar]: