ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2018
ÎNSCRIS: 14.07.15
FEB-2018
5 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Iarna in Larnaca

Salutare tuturor. In cele ce urmeaza voi incerca sa redau scurta vacanta petrecuta pe insula Afroditei.

Ne propusesem inca din toamna o detinatie insorita pentru vacanta copilului, cu palmieri si nisip. Ceva care sa ne scoata frigul si zapada din viata, macar pentru cateva zile.

Luate din timp biletele la Wizz au fost extrem de ieftine, la fel si cazarea intr-un apartament pe faleza, zona centrala, Finikoudes, mai exact Lazuli apartments, cu rezervare pe booking.

Mergand in grup, bunici, parinti, copil, a fost o alegere excelenta. Apartament dotat cu absolut tot ce e nevoie.

Am prins o vreme foarte buna, cu exceptia unei singure zile in care a fost o furtuna de cateva ore pe mare. Temperaturi de 18-19 grade. Cand vezi ca totul e verde si inflorit in jurul tau, ce-ti poti dori mai mult?

Intr-o zi ne-am dus in excursie in Nicosia, cu plecare din statia de bus Finikoudes, 7 euro biletul dus intors, o calatorie de o ora si ceva. Bilet care se cumpara direct de la sofer. Din statia de bus Dionisiou Solomou am luat-o spre orasul vechi, trecand mai intai pe la centrul de informare turistica de unde ne-am procurat harta sin informatii. Stiam deja ca harta nu contine nimic despre partea turceasca, as fi avut niste comentarii usor malitioase despre chestia asta, dar mai bine ma abtin.

Apoi am luat-o la pas prin oras, e deosebit de fumos. Desi nu ne-am propus neaparat, am reusit chiar si sa ne ratacim. Din incurcatura ne-a scos un roman, naturalizat cipriot de 15 ani, care ne-a spus pe scurt povestea vietii. Ceva deja clasic, de fapt povestea a sute de mii de romani plecati din tara ca sa-si gaseasca fericirea si norocul in alta parte. Cand intalnesti romani peste tot in lumea asta te intrebi cine a mai ramas in patrie... Dar sa nu divagam.

Dupa un scurt pranz bazat pe preparate din peste la Ocean Basket am luat-o la pas pe Ledra street, spre zona de frontiera dintre cele doua republici. Trecerea, dupa cum s-a mai scris, se face prin controlul documentelor de identitate (am avut nevoie doar de CI, iar pentru copil de pasaport, normal). Nicio problema, nici la dus, nici la intors.

Am vizitat Buyuk Hamam, bazarul si o moschee convertita dintr-o catedrala crestina, Selimiye. A fost prima moschee in care am intrat in sejurul asta, nu si ultima.

Cam asta a fost scurta vizita in Nicosia.

Desi ne propuseseram si alte locuri, gen Famagusta sau Limassol, pentru restul zilelor am optat pentru ramanerea in Larnaca. Orasul are si el locuri frumoase de vazut: fortul vechi, catedrala Sf Lazar, promenada, portul de iahturi.

O mentiune speciala pentru Hala Sultan Teke, o moschee la vreo 4 km de Larnaca, pe malul unui lac sarat, care adaposteste pe perioada iernii mii de flamingo. Un loc aflat pe locul 4 in credinta islamica, dupa Mecca, Medina si Ierusalim. Liniste, verdeata, amabilitate din partea celor care se ocupa cu paza si administrarea, cu o populatie impresionanta de pisici (la un moment dat am numarat in zona respectiva vreo 40 de bucati). De altfel pisicile par a fi o constanta in toata zona Mediteranei, Creta, Rodos, Cipru. De ajuns acolo am apelat la un taxi, apoi am luat-o inapoi spre Larnaca pe jos, dupa care ne-a cules un bus (425) de pe autostrada care merge spre aeroport.

Despre aprovizionare cu alimente: in zona pietei vechi se gasesc cateva magazine alimentare, intre care si unul cu produse romanesti, cu vanzatoare romance, o macelarie, un magazin cu legume-fructe.

Intr-o seara am iesit la restaurant, se numeste Sieradiko. Mancare buna, ambianta frumoasa. Meze, musaka, un fel de mancare din pui invelit in bacon, cu sos de ciocolata, bere cipriota (Keo), prajitura cu portocale. Mai are rost sa spun ca si acolo am dat de o compatrioata?

Una pesta alta o vacanta pe cinste. Reintalnirea cu iarna noastra, stramoseasca, cu minus nu stiu cate grade la scara avionului, a fost cam brusca si neplacuta.

Si ne-am amintit, amuzati, de replica unui turc de la o terasa din zona nordica a Nicosiei, la 20 de grade, intrigat de ce ii comandasem: "Aaaaa, nu, iarna nu servim inghetata".

Trimis de Cosmina2015 in 25.02.18 20:05:03
Validat / Publicat: 25.02.18 20:41:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 4534 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cosmina2015); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [25.02.18 20:40:34] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Cipru, #CĂLĂTORII - REP. CIPRU" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Larnaca]

@Cosmina2015:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 32&ridAnt=84763

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Cipru:

• pagină generată în 0.043205976486206 sec