ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2018
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 18.06.13
    SEP-2017
    2 AD. + 1 COPII

Bangkok – dulce, sarat, picant si misterios

Capitala Thailandei este probabil cel mai cosmopolit si mai galagios oras din Tara Surasului. In general majoritatea zborurilor provenind din Europa aterizeaza in Bangkok asa ca aceste aeroporturi sunt destul de aglomerate.

Daca vrei sa pleci din aeroport si nu ai nimic aranjat in prealabil este foarte simplu si rapid sa accesezi Uber sau GRAB - fratele mai mare si mai asiatic al lui Uber. Preturile sunt bune, soferii placuti, aer conditionat si tot confortul necesar. Evita pe cat posibil taximetristii care trag de tine sau tuk-tuk-urile la care trebuie sa te tocmesti si tot te vor jecmani.

De cazat iti recomand sa te cazezi in functie de ceea ce vrei sa faci la Bangkok. Daca vii pentru “fetite” si distractie nocturna, e bine sa te cazezi in zonele strazilor respective ca sa poti ajunge noaptea acasa pe jos fara masina. Zonele “fetitelor” sunt: Patpong si Soy Cowboy, or mai fi si altele dar cele doua sunt reprezentative. La mare cautarea in ziua de azi sunt “ladyboy”, baietii operati sau nu, care arata muuult mai bine decat femeile.

Daca vii cu familia sau cu iubita atunci ar fi bine sa te orientezi pentru o zona mai linistita a orasului, in articolul urmator vei gasi detalii despre hotelul in care am stat eu si care mi-a placut la nebunie.

Daca vii cu un grup de prieteni si nu vrei neaparat sa mergi la fetite in fiecare seara dar vrei sa poti sa te plimbi printre tarabe si restaurante zgomotoase si sa-ti faci prieteni noi din toata lumea, iti recomand zona Khao San. Este o zona plina de lumina si galagie toata noaptea. Tarabe colorate, vanzatori de orice, hoteluri ieftine pentru backpackeri, restaurante ieftine, masaj ieftin si cam tot ce vrei. Zona e bine legata de orice obiectiv turistic prin docul de pasageri de unde poti lua river bus-ul rapid si ieftin catre orice destinatie din oras.

Daca vrei sa te deplasezi prin Bangkok si sa vizitezi cat mai multe obiective iti recomand sa eviti taxiurile si tuk-tuk-urile. Cel mai rapid si mai ieftin mijloc de ransport este river-bus-ul, o barca de pasageri ce opreste la toate obiectivele importante ale orasului. Cu river bus-ul faci maxim 45 de minute dintr-un capat in celalalt al metropolei. Cu masina s-ar putea sa faci 3-4 ore sau mai mult pentru ca traficul este infernal si strazile se blocheaza adesea.

O alta varianta ieftina de deplasare ar fi sky train-ul, un tren care circula pe o pasarela suspendata printre zgarie-nori. Noi am ales varianta acvatica pentru ca e aerisita si vezi multe lucruri interesante pe maluri. Daca totusi nu poti evita deplasarea cu masina alege Grab sau Uber.

Acum lasand deoparte cazarea si felul in care te poti deplasa prin Bangkok, iata ce poti face in aceasta metropola.

In primul rand trebuie sa dai o fuga la Night Market ca sa te plimbi la ceas de seara printre tarabele colorate. Apoi trebuie sa mergi la principalele temple si la Grand Palace. Sa stii inainte de plecare ca nu poti intra la temple cu pantaloni scurti, fusta scurta si tricouri decoltate, maieurile cu bretelute sunt excluse din start. Thailandezii au ceva impotriva umerilor goi. Noi stiam dar din cauza freneziei si nerabdarii am uitat complet de treaba asta asa ca ne-am trezit trimisi la plimbare de garzi pentru a ne cumpara ceva de acoperit picioarele. Nu a fost o problema pentru ca la poarta fiecarui templu sunt vanzatori de pantaloni largi cu elastic si cu sute de elefanti colorati pe ei. Am cumparat pantaloni si ne-am impodobit cu ei de aratam ca niste sorcove in miez de vara. Ei si uite asa, ca o satra colorata ne-am tarat si noi sandalele prin templele Bangkokului.

Grand Palace a fost resedinta permanenta a regilor Siamului si pe langa el exista si templul, What Phra Kaew, unde se afla o minunata statuie a lui Buddha din smarald (de fapt este din jad dar este foarte frumos si mare). Se spune despre aceasta statuie ca a fost descoperita la Chang Rai in momentul in care un fulger a lovit un templu si a cazut exact in capul unei statui de ipsos. Ipsosul s-a crapat si din el a aparut minunea verde infatisandu-l pe Buddha.

Statuia a fost facuta de un sfant in India in anul 43 inaintea erei noastre. Pentru a fi protejata, a calatorit prin multe alte tari fugind de diverse razboaie si revolte. Inainte de a fi ascunsa in ipsos la Chang Rai, se spune ca ar fi fost expusa in temple din India, Sri Lanka si Cambodgia la Angkor Wat. La acest obiectiv nu este voie sa faci fotografii asa ca voi trece peste el cu usurinta.

La momentul in care am ajuns noi se desfasura o ceremonie dedicata defunctului rege al Thailandei. Prin urmare erau niste cozi ingrozitoare de mii de persoane imbracate in negru, care veneau sa aduca un ultim omagiu suveranului desi el a murit cu un an inainte. Ne-am asezat la coada si cand am ajuns la intrare am fost trimisi sa ne luam nadragi pestriti. Biletul de acces aici este foarte scump. Am vizitat rapid pentru ca peste tot erau cohorte de supusi ai regelui care se imbulzeau ca la balamuc.

Dupa cum va spuneam nu am de aici nici filme si nici poze asa ca ma opresc cu povestea in acest punct. Despre celelalte temple va voi povesti pe larg in urmatoarele articole si veti putea sa va delectati cu filme si poze minunate.

Alte lucruri interesante de facut in Bangkok ar fi o vizita la piata plutitoare si o vizita la Train Market. Pietele plutitoare sunt pe rau. O multime de negustorese vin cu barca si vand diverse produse direct din barca. Majoritatea au fructe, legume, sucuri dar unele gatesc mancare in fata ta. Te poti aseza pe niste scari langa apa si femeia din barca iti gateste ceva delicios. Este o experienta unica si merita sa mergi macar o data acolo. Cea mai cunoscuta si mai turistica piata plutitoare este Damnoen Saduak Floating Market.

Train Market este celebra piata prin care trece un tren la anumite ore. Tarabele sunt puse de ambele parti ale sinelor asa ca in momentul in care trenul trece negustorii se grabesc sa ridice umbrelutele si sa se retraga cutiile cu legume cu cativa centimetri in afara sinelor. Piata respectiva se numeste Maeklong Railway Market. Pentru a ajunge la orele la care trece trenul iata aici programul pe 2018

The Maeklong Railway Market train Schedule in 2018 is:

Train Arrival times: 8.30 a. m., 11.10 a. m., 2.30 p. m. and 5.40 p. m.

Train Departure times: 6.20 a. m., 9.00 a. m., 11.30 a. m. and 3.30 p. m.

Daca vrei doar sa te relaxezi poate ti-ar placea o excursie cu barca traditionala printre nenumaratele canale ale Bangkokului, canale numite Klong.

Din Bangkok poti face o excursie de o zi la minunatul complex de temple de la Ayutthaya. In articolele urmatoare voi descrie pe larg acesata experienta pentru ca a fost una cu adevarat deosebita.

Bangkokul are multe de oferit, pentru toate gusturile, pentru toate buzunarele. Nu ai cum sa te plictisesti aici. Ca sa vezi cam tot ce are el mai frumos de oferit plus complexul de la Ayutthaya ai nevoie de minim 3 zile in oras. Ar fi bine sa iti stabilesti dinainte ce si cum iti organizezi pentru ca altfel nu vei apuca sa faci tot ce vrei.

Acum dupa ce ti-am povestit in mare despre Bangkok am sa te iau cu mine la plimbare prin doua dintre templele principale ale orasului, dupa care te voi duce la Ayutthaya. Vezi articolele urmatoare.

Rog webmasterul sa adauge urmatorul clip

Trimis de buterfly* in 21.02.18 09:00:53
    Validat / Publicat: 21.02.18 10:14:21
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 3190 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 zgarie-nori pe la ei, pe la noi zgarie-branza!

webmasterX [21.02.18 10:13:36] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Bangkok, BANGKOK" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Thailanda]

buterfly* [21.02.18 10:51:13] »

@webmasterX: multumesc webmaster!

mishu [22.04.18 22:48:38] »

@buterfly: Pana sa ajung sa citesc articolele urmatoare felicitari pentru acest articol, votat cu mare drag.

AlinaEmi [19.11.18 14:44:08] »

Buna,

Citesc cu interes articolul tau in pregatirea catorva zile in Bangkok. Am cateva intrebari:

* Damnoen Saduak Floating Market, pare a fi la 60 km in afara orasului. Cu ce ati ajuns acolo? Merita intr-adevar deplasarea?

* La Complexul de la Ayutthaya cum ati ajuns?

Mersi mult!

buterfly* [08.01.20 07:11:15] »

@AlinaEmi: am ajuns printr-o agentie din Romania care ne-a asigurat transportul si tot

AlinaEmi, buterfly*, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bangkok: