ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2018
ÎNSCRIS: 25.08.16
AUG-2017

Către satisfăcător

Cum am hoinarit 18 de zile prin Grecia

Cand am inceput sa cautam destinatii pentru concediu aveam deja in cap idea de a face un mini tur, asa ca ne-am pus pe cautat si dupa ce am citit pe afa cam tot ce ma interesa despre locatiile alese am purces la targul de turism sa vedem ce gasim. Am ales Zakinthos si Lefkada, 2 sejururi a cate 7 nopti aproape legate, diferenta de o zi intre ele.

Mai departe am inceput sa cautam cazare intermediara pentru dus si asa am hotarat sa fie Meteora, unde am poposit o zi si o noapte la un kamping si a 2 a noapte la o pensiune din Kastraki apoi intermediara dintre sejururi si am ales un kamping din Lefkada, unde am stat tot asa o zi si o noapte si apoi intermediara de la intoarcere. Am ales Sidirokastro la Agnatio hotel.

Drumul clasic catre Meteore, Bucuresti - Ruse - Sofia - Salonic - Meteora.

La Meteora am inoptat prima noapte la Kamping Vrachos Kastraki. Foarte bine organizat, avea chiar si piscina, cost 24 euro, masina si noi 3.

A 2 a zi am vizitat manastirile, (din cele 21 de manastiri care existau in trecut pe stancile de la Meteora, astazi sunt vizitabile doar 6 din ele, 15 sunt nelocuite, unele in ruina, programul de vizitare fiind intre orele 9-13 si 15-18) am admirat privelistea de la inaltimea Meteorelor si pre dupa masa ne-am retras la al 2 lea loc de cazare si anume pensiunea Guest House Patavalis care se afla chiar la poalele Meteorelor. Cu un aer rustic si o vedere splendida de pe terasa catre stanci si un mic dejun copios hand made.

Si pentru ca nu mai aveam ce face inca o zi la Meteora am hotarat sa plecam mai devreme cu o zi, asa ca ne-am pus in miscare catre Kilini si am poposit in kamping Melissa din apropierea portului, situat chiar pe malul marii, avand plaja personala

Un kamping deosebit de organizat, cu market, taverna, beach bar, camere speciale cu frigidere, pentru gatit cu aragazuri si chiuvete.

Fiecare loc dispunea de curent electric, apa si iluminat, dusuri si toalete dotate cu produse de igiena, toate astea in pretul de 25 de euro.

Aici am lenevit ce a mai ramas din zi pe plaja kampingului, seara am cinat la taverna savurand un pahar de vin local la apusul soarelui.

In dimineata urmatoare am pornit catre port, ne-am imbarcat pe ferry catre Zakinthos. Costul feriboatului a fost 93,5 euro masina, 2 adulti si un copil. Ajunsi pe insula am pornit hotel - Two Brothers Studios situat in Kalamaki. O dezamagire din punctul nostru de vedere, parca simteam o discriminare fata de romani, Englezi, polonezi, italienii care erau cazati acolo aveau camerele cu vedere mai buna decat ale romanilor. Nu avea parcare amenajata, trebuia sa te descurci, camera urat mirositoare cu iz de mucegai.

Vazand conditiile nu tocmai bune, incercam sa stam cat mai putin acolo si ne plimbam cat de mult puteam.

Am vizitat in fiecare zi cel putin cate o plaja si anume: Dafni, Xygia, Porto Vromi, Gerekas, Porto Amiro, Bana Beach, Alikanas, Kalamaki. Am fost si in croaziera pana la Navajo si Blue Caves, pe care am platit 40 de euro toti 3. Intr-una din zile am vizitat Navajo de sus de pe stanci.

Dupa 8 zile petrecute in Zakinthos am plecat spre Lefkada si dupa un drum aproximativ de 275 de km am ajuns in kamping Kariotes situat langa capitala insulei. Un kamping cochet utilat cu de toate inclusiv piscina, populat in special de amatori de wind surf. Costul sederii aici s-a ridicat la suma de 21 euro maisna si noi 3.

Ziua urmatoare am plecat spre hotel Tropicana Inn situat in Perigiali. Un hotel ocupat in totalitate de romani.

Ca si in cealalta insula si aici am vizitat zilnic mai multe plaje cum ar fi: Gialos, Nidrti, Vasiliki, Katishma, Agio Nikitas, iar una din zile am ocupat-o cu o croaziera la Chefalonia unde am vizitat portul Fiskardo, Porto Katsiki, Ithaca costul fiind de 50 euro toti 3.

Un obiectiv frumos de vizitat este cascada Dimosari situata la aproximativ 10 km de Nidri, din punctul unde am parcat incepe o plimbare pe drum de munte, la adăpost de soarele arzător, încheiată cu o baie într-o apă rece sloi, este cum nu se poate mai potrivită pentru a completa un sejur dominat de albastrul ireal al Mării Ionice.

Dintre toate plajele as recomanda Agio Nikitas, care are o plaje cu nisip si cateva stanci aproape de mal de pe care poti face sarituri.

Despartindu-ne de Lefkada am pornit catre casa oprindu-ne in Sidirocastro la Agnatio Hotel situat la granita dintre Macedonia si Bulgaria. Un hotel amenajat extrem de frumos, aerisit cu piscina si bar.

Mic dejun foarte bogat si diversificat, un hotel recomandat pentru tranzit fiind in apropierea autostrazii.

De aici ramanandu-ne doar drumul plictisitor prin Bulgaria catre Giurgiu.

Trimis de pretorian_29 in 18.02.18 21:46:34
Validat / Publicat: 25.02.18 21:05:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1514 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pretorian_29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Plaja Katisma

[18.02.18 23:29:23]

Pare - cel puțin ”pe hârtie”, ca schiță - o ”combinată” chiar interesantă...

În opinia personală... hmmm.. mai sus, în această primă formă a textului, nu prea ați reușit să suprindeți asta...

Haideți să ne mai gândim.

- poate ar fi bine să vă reorganizați impresiile în 3 segmente (legate între ele cu ”continuare la”) - (1) Meteora - (2) Zakinthos - (3) Lefkada?

- poate în această primă parte, mai su, să ne povestiți despre drumul până la Meteore, cazarea avută acolo, eventualele locuri vizitate?

- apoi să încărcați câteva poze, din această primă parte?

Puteți folosi EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus (sub impresii).

Mutat, la reorganizare, în rubrica "O zi la Meteore" (deja existentă pe sait)

Suspendat (temporar) până la eventuala finalizare a reorganizării

pretorian_29AUTOR REVIEW
[19.02.18 07:25:41]

@webmasterX:

Dupa cum se vede nu sunt un mare narator si nici nu ma pricep prea bine cum sa fac legaturile de care spuneti. Si din pacate nici timpul care a trecut nu ajuta, anumite detalii nu mi le mai amintesc, imi pare rau pentru timpul pe care la-ti pierdut. Ca atare va rog sa stergeti ecoul, ma voi limita la citit in continuare.

O zi buna.

[25.02.18 21:03:07]

@pretorian_29: Am înțeles.

În aceste condiții, am mutat review-ul, la reorganizare, în rubrica "Circuit Grecia, diverse zone # - # EXC. & CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Review-ul va fi publicat în scurt timp.

Pușcașu Marin
[25.02.18 21:29:00]

@pretorian_29: Mie-mi place si review-ul tip reportaj. Din poze inteleg ca ai facut in Lefkada si excursia de o zi cu vaporul pana in Kefalonia si probabil cu intoarcere pe la Scorpio.

Frumos circuit.

La Egremni ai fost? Se poate cobori pe plaja? Nu stiu ce-au facut dupa cutremurul din 2015.

Mie mi-ar place dac-ai mai scrie cate ceva. In limita timpului disponibil, desigur.

Toate cele bune.

elviramvio
[25.02.18 21:33:07]

@pretorian_29:

Cred că pentru Grecia e mai bine să rezervi singur cazări pe booking.com. Spun asta din experiența proprie. În Grecia încă n-am fost dezamăgită rezervând singură, în general condițiile la fața locului au corespuns cu cele descrise pe booking.

elviramvio, pretorian_29, Pușcașu Marin
Alte impresii din această RUBRICĂCircuit Grecia: