ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2018
DIN: UM01065
ÎNSCRIS: 18.11.12
JUL-2012

Gradina Exotica din Monaco

Zilele de inceput de an m-au gasit acasa. De obicei, noi nu plecam de-acasa de Revelion, asa ne-am invatat. Insa prea multa mancare, prea multa bautura, lipsa de activitate, mi-au dat o stare asa… de lasa-ma sa te las. Deja in a treia zi libera m-apucase amocul. Eram ca un leu in cusca, n-aveam stare. Sa plec pe undeva la munte? Neah, imi ia o ora doar sa gasesc loc de parcare. Pana la urma m-am apucat sa ma uit pe fotografii. Si la un moment dat am ajuns sa revad fotografiile din vacanta din 2012. Unul dintre circuitele frumoase pe care le-am facut de cand avem libertatea sa mergem peste tot in Europa. In drumul spre Barcelona, ne-am oprit doua zile la Nisa. Era pacat ca una din zile sa n-o folosim pentru a vizita Monte Carlo. O zi mi se pare suficient pentru a vizita micul Principat. Si intr-adevar in acea zi am vazut cam tot ce era de vazut acolo. Insa m-am gandit ca in aceasta postare sa va prezint Gradina Exotica din Monaco.

A fost primul obiectiv vizitat in acea zi. Din Nisa am plecat cu autobuzul (1 EUR biletul!!!) si am coborat dupa vreo 30 de minute langa un sens giratoriu care se numeste Place du Canton. De-acolo se merge putin pe jos pana la baza “muntelui” pe care s-a dezvoltat cartierul La Colle. De urcat pana pe Boulevard du Jardin Exotique se poate urca pe jos sau cu lifturi aflate pe exteriorul cladirilor care te lasa ceva mai sus, apoi iar putin pe jos, alt lift si tot asa pana ajungi la bulevardul cu pricina.

Am ajuns la poarta gradinii la cateva minute dupa deschidere si asta a fost un bun prilej de a o vizita in liniste. In afara de noi mai erau cateva persoane la acea ora. Gradina Exotica a fost construita pe versantul muntelui, practic pe stanca. S-a taiat pur si simplu stanca si s-au creat aleile de acces care coboara serpuit, alternand din loc in loc in loc cu punti frumos lucrate din lemn. S-a sapat de asemenea in stanca pentru amenajarea locurilor in care s-a adus pamant si s-au plantat … cactusi. N-am vazut si nu cred c-o sa mai am ocazia sa vad in viata mea atatia cactusi. Multi infloriti, cu flori galbene, rosii, roz, verde deschis, maro, albe. Cu flori mari, cateodata mai mari decat planta in sine sau cu flori micute in varful cactusului. Sunt cactusi adusi din Peninsula Arabica, din Mexic, din Vestul Africii din America de Sud. S-au adaptat de minune pe aceasta stanca. Un sector este rezervat pentru aloe. Habar n-aveam ca exista aloe cu frunze ale caror suprafata trece de 1 mp. Atmosfera de liniste si pace este completata de un paraias artificial care curge pe tot versantul, din loc in loc fiind amenajate lacuri artificiale.

Coborand pe aleile serpuite se ajunge la baza Gradinii Exotice (undeva la mijocul versantului) si aici ai posibilitatea sa vizitezi grota. Accesul se face in baza aceluiasi bilet (era vreo 6 EUR atunci), la ore fixe si numai insotit de ghid. Accesul in grota se afla la altitudinea de 104 metri si se coboara pana la 40 de metri deasupra nivelului marii, pe aproximativ 300 de trepte. Inteleg ca se continua pana aproape de nivelul marii, insa pe ultima parte au acces doar cercetatorii si speologii. In aceasta grota au fost gasite urme ale vietii omenesti datand de aproximativ 200,000 – 250,000 de ani. O alta particularitate sunt stalactitele si stalagmitele de culoare galbena, culoare datorata bioxidului de sulf. Am vazut cateva locuri unde stalactitele si stalagmitele s-au unit si au format coloane frumoase. Cercetatorii au stabilit ca in aceasta grota conditiile climatice sunt neschimbate de zeci de mii de ani. Temperatura inauntru este constanta, 17 grade celsius, pe tot parcursul anului, indiferent de conditiile climaterice de la exterior. Cred ca vizitarea grotei a durat in jur de 40 de minute, iar la iesire am descoperit alaturi de intrare si un mic observator astronomic.

Bonusul cel mai mare pe care-l primesti vizitand aceasta gradina este panorama. Este un punct de belvedere excelent de unde vezi tot Principatul.

Partea mai putin placuta (erau vreo 30 de grade afara) este ca iesirea este totuna cu intrarea, asa ca a trebuit sa urcam ce-am coborat, prilej de a da putin marunt din buze. Dar, deh… sportul cere sacrificii.

Chiar la iesirea din Gradina Exotica este statie de autobuz. Circula pe-acolo traseul 2 care te duce, contra 2 EUR (plata la sofer) sau 1,5 EUR daca ai bilet luat de la automat, la Palatul Princiar.

Una peste alta aceasta vizita a durat vreo doua ore. Eu zic ca sunt doua ore de relaxare, doua ore care-ti incanta toate simturile.

Trimis de Pușcașu Marin in 17.02.18 20:39:18
Validat / Publicat: 17.02.18 22:28:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MONACO

VIZUALIZĂRI: 2963 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pușcașu Marin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Unul de-asta am si eu acasa. L-am botezat Gore.

Dan&Ema [17.02.18 22:30:09] »

@ghisor:

Start vot! Fain! Superb cactusul din ultima poza, dar si cel din p11. Of course, si grota! Felicitari! ????

mprofeanu [17.02.18 22:46:26] »

@ghisor: Reviewurile despre grădini sunt printre favoritele mele!

Am fost și eu în Monte Carlo în februarie 2014 și știam despre această grădină dar am hotărât în timpul scurt pe care l-am avut să vedem Muzeul Oceanografic.

Superbe pozele și din grădină și cele cu vedere asupra orașului stat!

Pușcașu Marin [17.02.18 22:49:45] »

@Dan&Ema: Multumesc.

Mai ca l-as fi luat acasa, pe cactusul ala

Pușcașu Marin [17.02.18 22:52:37] »

@mprofeanu: Am reusit in acea zi sa vedem Gradina Exotica, Catedrala, schimbarea garzii la Palat, Muzeul Oceanografic si Cazinoul. Imi propusesem sa fac pe jos si circuitul de Formula 1, dar din pacate n-a mai incaput.

Multumesc pentru ecou.

webmaster13 [18.02.18 09:13:17] »

Clipul ataşat se poate şterge sau schimba!

Pușcașu Marin [18.02.18 09:17:12] »

@webmaster13: C'est tres bien! Merci

adrianaglogo [18.02.18 11:03:58] »

@ghisor: Ce amintiri mi-ai trezit!

Si noi am fost acolo, intr-o vacanta de vis, in 2006!

Atunci ne-au luat, pe banii lor, niste prieteni care "fugisera " in 1989 in Suedia. Am calatorit trei saptamani cu ei, baza fiind Nisa si apoi Elvetia.

Dar pe vremea aia nu exista AFA, a fost greu cu documentarea. Am nimerit intamplator in acest loc, dar a fost minunat!

Pușcașu Marin [18.02.18 11:12:05] »

@adrianaglogo: Multumesc pentru ecou.

Ma bucur ca ti-a trezit amintiri frumoase.

Trei saptamani in zona... plus Elvetia... Sunt convins ca a fost foarte frumos.

adrianaglogo [18.02.18 15:38:16] »

@ghisor: nu m- am exprimat bine probabil. Am stat o saptamana la Nissa, cu plimbari zilnice pe Coasta de Azur, o saptamana in Elvetia, langa Lucerna, tot cu plimbari zilnice.

O saptamana a fost deplasarea, cu o zi la Strassburg, cu doua zile in Italia, la lacul Coma, o zi la Cascadele Rinului, Apoi o saptamana la Stokholm.

Si acasa cu avionul.

mishu [15.04.18 21:55:43] »

@ghisor: Frumoase amintiri! Norocul nostru ca nu ai plecat de Revelion, asa ai rascolit sertarul si ne-ai povestit din calatoriile tale. Felicitari, votat cu mare drag.

adrianaglogo, Dan&Ema, mishu, mprofeanu, Pușcașu Marin
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Monte Carlo: