ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2018
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 11.09.08
DEC-2017

Azalia Resort & Spa - Revelion

Am ales acest hotel la indemnul unei mult apreciate colege de forum, nicole33, si nu am regretat niciun moment.

Cand am ajuns, in jurul orei 13, ne-am si cazat, am desfacut oarece bagaje si am coborat sa luam o cafea. Am intrebat de bratari dar ni s-a spus ca nu sunt necesare.

In holul spatios, langa bar, erau si un dozator de bere, aparatul de cafea si dozatoare cu diverse sucuri. … naturale? Nu… pur si simplu… seven up, pepsi, de cirese, portocale… etc… apropos… cati dintre noi bem cu adevarat sucuri naturale (gratis) in vacante?

Apoi am vrut sa intram in restaurant, pentru masa dar ne-au spus ca sejurul nostru incepe cu cina si se termina cu pranzul…

Ok…. nu-i bai… mai aveam la noi ceva covrigi, cu o bere si a doua cafea, ne-a trecut mai usor dupa-amiaza.

A doua zi, insa, pe 30.12, in timpul pranzului, restaurantul s-a populat si cu turisti sositi in ziua respectiva, chiar si cu jumatate de ora inainte…. ei incepeau cu pranzul iar noi, cu o zi inainte n-am putut intra?? /hmmm…

Am trecut peste asta, doar venisem sa ne simtim bine…

Afara era un frig si plouaaa de nu-ti venea nici sa te uiti pe geam darmite sa iesi asa ca, ne-am hotarat sa incercam piscina. …

Apa termala, calda, curata, limpede, nu mirosea a clor, chiar foarte buna… in sauna nu am simtit nevoia sa intru dar din cate am aflat era si umeda si uscata. Din cand in cand, vreo 2 - 3 insi ieseau afara, in slip, si se aruncau in mare… inotau putin si reveneau in apa calda a piscinei. Trebuia sa ai inima “tare” pentru asa o diferenta de temperatura

Camera 713, vedere splendida la mare, foarte calduroasa, chiar prea… indiferent cum umblam la aerul conditionat, ne trezeam dimineata cu peste 30 de grade….:-?? …. spatioasa, nu foarte dar suficienta (nu am stat prea mult in ea). In minibar era o sticla de apa plata pe care abia la plecare am descoperit-o. Deh, cand ai A. I….

La fiecare etaj, pe holuri era un dozator cu apa rece si apa calda

Baia marisoara, cu cabina de dush (ador asta) dar cu sapun si sampon la dozator. Prosoapele cred ca se schimbau zilnic, oricum mai tot timpul aveam cand 3 mici si 2 mari cand invers...

Gustarile de dupa-masa din holul hotelului, nu ne-au dat pe spate dar oricum aveai ce rontai daca chiar ti-era foame intre cele 2 mese mult - mult prea copioase.

Restaurantul, sala principala, era cumva pe lungime (asa mi s-a parut) si cum intrai, in stanga era o alta sala mai mica. In niciun hotel, pe nicaieri nu am avut masa rezervata non-stop…. indiferent la ce ora veneam, masa noastra ne astepta, gata pregatita.

In fiecare seara, cu exceptia serii de 31, intre orele 20 - 22 aveam dj si muzicaaa… nu ne stateau picioarele!

In fine, in seara de Revelion, organizatorii s-au intrecut in aranjamente pe care le veti vedea in poze.

Mancarea si mai variata, bauturile (la discretie) si mai multe, muzica (au avut si un alt DJ) si mai si…... la miezul noptii, artificiii – si dans, dans, dans pana pe la 2,30…. non-stop aveau grija sa nu fie platouri goale, se rearanjau, se improspatau…

La ora 2, au anuntat ca se vor strange tavile, se vor “trage” obloanele la felurile de mancare deci cine mai doreste sa se serveasca cu cate ceva, e liber s-o mai faca…. dar bauturile si muzica ramaneau la discretie!

In data de 31.12 am vizitat si mica Manastire Constantin si Elena care era deschisa…. in rest, pustiuuuu… un singur magazinas la intrarea in statiune.

Plaja… frumoasa, lata, intinsa, cu dune de nisip ridicate pentru protectia contra valurilor… vara cred ca e plina pana la refuz

Pe 1 ianuarie, a fost o vreme splendida! in ciuda zilelor noroase, ploioase care fusesera pana atunci

Una peste alta, cred ca a fost unul dintre cele mai reusite revelioane petrecute de mine peste mari si tari!

Daca il recomand? Cu toata convingerea: DA!

Trimis de artemisa24 in 16.02.18 21:01:23
Validat / Publicat: 16.02.18 23:17:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 3108 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artemisa24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 dunele de pe plaja hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 35.79 EUR pe cameră

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [16.02.18 23:36:03]

@artemisa24:

Primul vot şi felicitări pentru articol şi pentru minivacanţă!

Aşteptam să scrii despre revelionul petrecut la Azalia, mai ales pentru că ştiam că ţi-a plăcut , tot aşa cum am intuit că îţi va plăcea atunci când ţi l-am recomandat.

Aspectul acesta trebuia discutat la recepţie în momentul cazării şi sigur se rezolva. Am petrecut la Azalia ultimele două Crăciunuri. Prima dată, am ajuns târziu la ora 19.00, iar recepţionerul m-a informat că intrăm cu cina, care începuse deja de vreo oră şi ieşim cu prânzul. I-am spus că este ok, dar noi oricum vom pleca puţin diupă micul dejun, având alte planuri. A doua oară am ajuns devreme, înainte de ora 12. Ne-au cazat imediat şi ne-au întrebat dacă dorim să intrăm cu prânzul sau cu cina. Evident, am ales prânzul, pentru că în ultima zi, tot aşa, intenţionam să plecăm după micul dejun. Dar chiar dacă nu am fi plecat, sigur nu ar fi fost nicio problemă să mai mâncăm încă un prânz şi în ultima zi, deoarece pe noi nu ne-a întrebat nimeni niciodată numărul camerei.

Aproape toate camerele au vedere la mare, dar tu ai fost norocoasă şi ai avut o vedere superbă la mare. În decembrie şi eu am avut cameră în acelaşi corp al hotelului, dar cu vedere spre exterior, pe partea cu Sunny Day.

Înţeleg că ringul de dans a fost suficient de mare pentru a te desfăşura în voie .

[17.02.18 10:52:25]

@nicole33: ooohh, iti dai seama ca am intrebat la receptie dar ni s-a confirmat ca noi incepeam cu cina! poate ca, daca am fi insistat putin, (cearta, nu, in niciun caz) ne-ar fi ajutat cumva. Cert este ca, eram destui turisti veniti pe 29 si niciunul nu am avut acces in restaurant...

In schimb, pe data de 1 ianuarie, s-a putut lua masa non-stop de la 7,30 pana pe la 15...

Mi-a placut atat de mult incat am vrut sa fac rezervare si pentru 1 Mai dar nu am mai prins camere!

Am rezervat insa pentru parintii mei in luna august

Ringul de dans nu era prea mare dar stii care e culmea?? dansau mai mult persoane trecute de 40 de ani pana la 70 - 75 desi muzica era cea din zilele noastre. tineretul parea interesat doar de telefoanele mobile. Chiar am remarcat o tanara domnisoara care iesise la dans (pe o melodie care se danseaza la greu, chiar daca nu stii pasii) si butona telefonul...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [17.02.18 13:34:14]

@artemisa24:

Ringul de dans nu era prea mare

De acest lucru mi-a fost puţin teamă, neştiind care va fi atmosfera de Revelion, dar înţeleg că nu au fost probleme nefiind exagerat de mulţi dansatori în acelaşi timp.

Chiar dacă am depăşit demult categoria tineret-speranţe, recunosc că nici eu nu am dansat, fiind mai preocupată de butonarea telefonului, de internet sau de fumatul pe terasa restaurantului .

Te-am invidiat pentru purceluşii de la cina festivă, noi nebeneficiind de Crăciun decât de nişte peşti imenşi şi de curcani, total neinteresant pentru mine.

L.E.

Ai putea încerca şi hotelul Astera 4* UAI din Nisipurile de Aur, hotel din acelaşi lanţ cu Azalia, cu servicii foarte asemănătoare, dar într-o staţiune mult mai animată şi mai pe gustul tău .

[17.02.18 15:01:45]

@nicole33: m-am gandit si la el pentru 1 Mai dar de la agentia cu care merg de anul trecut si de care sunt foarte multumita nu am primit "incurajari" pentru Astera.

Il voi avea in vedere totusi pentru escapade viitoare.

Acum am ales pentru 1 Mai hotel Melia Grand Hermitage, tot in Nisipuri.

O fi bine... o fi mai rau... God knows!

[17.02.18 21:39:58]

apropo de semnalul Wi-Fi de care s-a tot scris... in camere, acesta se platea, e adevarat dar imediat cum coborai in hol, in restaurant si chiar si in zona piscinei interioare era un semnal foarte bun!

la Tv, cred ca era numai TVR I darrr... oare, pentru cateva zile nu putem renunta la televizor si la internet?? pentru afaceri, treburi urgente, scris review-uri de la fata locului... , net-ul era disponibil!

In ceea ce priveste muzica ambientala, in hol era un pian la care, in timpul serii, se canta, in restul zilei, nimeni nu era atent...se vorbea, se radea in hohote, se jucau carti, table, remi....cat despre muzica la piscina peste tipetele copiilor, jacuzzi si zgomotul dushurilor... asta ar mai fi lipsit....

[22.04.18 19:49:52]

@artemisa24: Frumos, felicitari, votat cu mare drag.

[23.04.18 08:40:53]

@mishu: multumesc frumos si eu...

artemisa24, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂAzalia (Azaleea) Hotel & Spa: