ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.02.2018
ÎNSCRIS: 06.07.10
JAN-2018

Cabana Schiorilor... și a aparținătorilor

Ianuarie 2018...

Este iarnă din nou și, ca de fiecare dată în ultimii 6 ani, familionul păstorit de mine - și condus de soție – ia drumul Predealului, pentru anualul concediu hibernal, mult așteptat de nevastă și de copil și... acceptat de subsemnatu’, ca parte din lista anexă – obligatorie - de compromisuri pe care o „semnează” orice muritor de rând, atunci când se trezește față-n față cu ofițerul stării civile.

Din fericire, spre deosebire de anii trecuți, mamaie și tataie nu au mai venit cu noi, lămurindu-se, probabil, că ginerele lor nu va fi niciodata „convertit” la prestatul cu schiurile, ci va rămâne fidel celui cu „Săniuța”...

Ca să revin la scopul inițial al relatării, tot ca de fiecare dată în acești 6 ani, cazarea o avem la hotelul Cabana Schiorilor, hotel rezervat de soție, imediat ce observă primele semne de sosireale toamnei, adică imediat ce temperatura, în București, începe să scadă sub 35 de grade.

Hotelul amintit, situat pe strada Teleferic nr. 8 B, are ca principal avantaj acela de a fi poziționat foarte aproape de pârtia Clăbucet, dar și de patinoarul în aer liber și de pârtia de tubing ale stațiunii, adică în epicentrul distracției din Predeal, altfel o stațiune destul de tristă și anostă, din punctul meu de vedere. Păcat, potențial de dezvoltare ar fi suficient.

Hotelul în sine nu este foarte mare, dispune, conform saitului lor de prezentare, de 23 de camere, un restaurant, la parter, o mică recepție aflată la etajul I și câteva locuri de parcare, suficiente, având în vedere că se poate găsi un loc de parcare și în împrejurimile hotelului.

Ca de fiecare dată, am fost întâmpinați cu amabilitate și, deși sosirea noastră a avut loc la primele ore ale dimineții, ni s-a promis că vom fi cazați imediat ce se va elibera o cameră iar curățenia ei va fi gata. Lucru ce s-a întâmplat în jur de ora 12,00.

Prima intâlnire cu hotelul, este una pozitivă. Pe hol, la etaje, o mochetă roșie, destul de pufoasă și plăcută la pășire, dând un aer de clasă hotelului dar destul de puțin practică având în vedere tranzitul permanent de bocanci plini de zăpadă și/sau noroi. Anii trecuți, la intrare, exista un aparat de curățat încălțămintea, acum nu l-am mai văzut. Ce-i drept, cred că era defect, eu nu am reușit niciodată să-l folosesc.

Intrați în cameră, aceeași impresie plăcută, de lucru făcut cu destul gust, în opinia mea. Chiar dacă nu impresionează prin dimensiune, are, totuși, un mix plăcut de culori: roșu (mocheta și draperia), alb (pereții) și cafeniu (mobila).

Ni s-a repartizat o cameră twin și cu un pat suplimentar, pentru copil. Puțin înghesuit, dar scopul nostru nu era să o folosim ca ring de dans. Între geam și paturile twin, unite, era loc de o noptieră (cealaltă a ajuns lângă minibar), iar între patul suplimentar și cele twin era loc de doua palme. Pe noi nu ne-a deranjat.

La intrare, vizavi de baie, un dulap suficient de mare, umerașe, un kit de cusut și unul de curățat încălțămintea (în fapt un burețel, gen cele cu silicon) și o perie de haine.

Baia destul de micuță dar modernă, strălucind de curățenie și în care am găsit un kit de bărbierit, un kit de demachiere, uscător de păr și săpun lichid la chiuvetă și la duș. Prosoape multe, curate. Dușul, destul de mare dacă ai până în 1,85 și 100 de kile. Eu mă încadram... Partea bună cu dușul ăsta era că nu se inunda baia când îl foloseai. O mare bilă albă.

Pe când credeam că toate-s albe – bilele – iată că ajung și în balcon. Mare și cu vedere la drumul ce urcă la pârtie. Asta e de bine. De rău a fost că era plin de mucuri de țigară. Probabil că femeia de serviciu uitase că există și balcon. Adevărat este că, reclamând acest aspect, femeia de serviciu a sosit rapid și a terminat treaba începută.

Revenind la partea cu bilele albe și negre, vreau să menționez faptul că dacă până în acest an bila neagră o primea restaurantul, de această dată „premiul” revine, indiscutabil, serviciului de curățenie. Făcut în grabă și, de cele mai multe ori, doar la atenționarea noastră că nu ne-a vizitat nimeni responsabil cu acest lucru, camera. Prosoapele au fost schimbate tot doar la cererea noastră, iar lenjeria de pat a rămas aceeași pe parcursul șederii noastre acolo. Ce-i drept, nici nu am rugat să ni se schimbe. Totuși...

Surpriza plăcută a fost restaurantul, altădată veriga slabă, de data aceasta cu mâncare bine gătită și un meniu ceva mai variat. Prețurile, în media celor din Predeal.

Micul dejun, inclus în prețul camerei, a fost zilnic același, dar cu suficiente produse de bună calitate, astfel încât să am ce alege în fiecare dimineață.

Per ansamblu, a fost o vacanță frumoasă, hotelul oferă condiții bune spre foarte bune de cazare și masă, făcându-ne, de fiecare dată, să nu regretăm alegerea făcută.

Vacanțe frumoase și toate cele bune, tuturor!

Flaviu

Trimis de Flaviu in 11.02.18 17:13:21
Validat / Publicat: 11.02.18 18:32:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL. A mai fost în/la: La mare, la munte, la șes...

VIZUALIZĂRI: 1752 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Flaviu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul despre care facem vorbire.

Zoazore
[11.02.18 19:33:27]

@Flaviu: Bravo, coane! Să vă fie de bine! Jumătatea semnatară a contractului la Ofițerul Stării Civile știe că te bucuri de absența părinților ei?

Hotelul n-arată rău, dar cu voi acolo, oamenii s-au grăbit și-au fușerit curățenia, să n-așteptați voi prea mult!

Cum bilele albe sunt mai multe, să vă fie de bine!

[11.02.18 19:43:20]

@Zoazore: Mulțumesc, Zoa!

Am postat impresiile doar după ce am primit avizul soției. Și, suplimentar, am mai primit și o săptămână de post...

În ceea ce privește curățenia, cred că a fost doar un accident. Părea că cea care trebuia să se ocupe de acest lucru era proaspăt angajată. Sper că va deprinde cât mai repede tainele acestei ocupații.

Numai de bine, Zoa!

[11.02.18 20:44:29]

[11.02.18 20:53:03]

@webmaster: Mulțumesc!

Rog, dacă se mai poate, corectarea penultimului paragraf, astfel: "Cu siguranță, bilele albe atârnă decisiv balanța întru recomandarea acestui hotel oricărui turist care nu caută nod în papură în orice. "

Mulțumesc!

[11.02.18 20:57:31]

@Flaviu: rezolvat.

[11.02.18 20:59:05]

@webmasterX: Merci mult!

[15.04.18 15:06:01]

@Flaviu: Deja putem spune adio sezonului de iarna dar pana iarna viitoare amintirile ne tin in forma si ne gandim la ce planuri facem pentru iarna ce va veni.

Ma bucur ca locul a fost ok, felicitari, votat cu mare drag.

[15.04.18 15:18:30]

@mishu: Saru'mana, mulțumesc! Se cunoaște și destinația iernii ce va veni. Ca de fiecare dată în ultimii 6 ani... tot Cabana Schiorilor. ????

Flaviu, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Schiorilor: