ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.02.2018
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 17.06.09
STATUS: CONSUL
FEB-2018
10 AD. + 1 COPII -- v: N-am întrebat.

Colțul surprizelor

Dacă spun că mă așteptam, aș minți. Dacă spun că nu m-așteptam…. Da, n-aș minți!

10 februarie 2018,17:00, Colțu Berarilor, Str Frecatei, București 051942.

Prin ianuarie, @roth a făcut o strigare pe FB pentru o ieșeală la Colțu Berarilor, din str. Frecăței. Se anunța o agapă obișnuită, între prieteni.

M-am întâlnit cu @nicole33 și, hai la drum. Noi am ajuns cu metroul până-n Unirii, apoi 6 stații cu tramvaiul 32. Nu știu cum se numește stația, c-am numărat efectiv 6 stații. Am traversat și-am mers cam vreo 200-300 m.

Din stradă se intră într-o curticică unde încap lejer trei mașini. Se poate parca și pe stradă. Impropriu stradă, mai mult spate de bloc, cu destule locuri.

Am ajuns la ora stabilită, am intrat și mi-a plăcut ce-am văzut: un local curat, intim, decent, simplu, fără prea multe zorzoane. Sunt două săli: una la intrare, unde este și barul și una alături, unde arau aranjate două mese de 12 persoane.

Încet-încet s-a strâns lumea. @ANILU cu Sorin, @adrianbogdan cu… Adrian Bogdan (soțul), @Țestosu cu @kia (Cristina, soția) și… surpriza serii, @vulpe mihaela cu fiica ei!

@roth, @nicole33 și eu, @Zoazore. Am fos 11.

N-am avut cum să fac poze in interior, că era plin. Dar le puteți studia pe saitul lor oficial: coltu-berarilor.ro

La masa cealaltă, tot de 12 persoane, era o aniversare a unei fetițe, așa că ne-am jucat și cu baloanele copiilor! Eu, mai ales.

Un chelner ne-a preluat aproape imediat și-am început seara cum altfel decât cu… bere? Bere draft, @roth = limonadă, apă plată și minerală, suc la doză.

Apoi s-a comandat mâncarea! Porții mari, buuună tare. S-a comandat, în special, pastramă, pomana porcului, mici și două pizza, paste.

Ca AFA-iști care ne respectăm, nu ne-au tăcut gurile nici cu blidele-n față. S-a râs mult, s-a glumit, s-au depănat amintiri… Toți eram așa de transpuși…

Apoi a venit o altă surpriză: gașca veselă mi-a comandat tort! Reacția mea? Am plâns! Atât eram de emoționată….

Seara a continuat până pe la 20:30, într-o atmosferă superbă, caracteristică AFA.

Nota de plată a fost… în aceeași notă cu noi: veselă.

Fiindcă așa era frumos (fusese ziua mea pe 6.02 și urma a lui Ștefan, pe 17.02), am plătit eu băutura: 95 lei. Iar mâncarea… 209 lei. Pentru 11 oameni! Pe bune? De mare bun-simț!

A fost o seară frumoasă, veselă și haioasă, emoționantă pentru mine, într-un local de mare bun simț, frumos, curat și ieftin, cu servire ireproșabilă, care merită vizitat în orice anotimp.

Vă mulțumesc, oameni frumoși!

Mai multe poze puteți vedea și aici: vezi impresii

Trimis de Zoazore in 11.02.18 10:55:47
Validat / Publicat: 11.02.18 13:38:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2274 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Gașca veselă! @adrianbogdan, Sorin, ... Adrian Bogdan, @Țestosu.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 48
Pușcașu Marin
[11.02.18 14:02:46]

@Zoazore: Desi cu ceva intarziere, as vrea sa-ti urez si eu "La Multi Ani! ". Cu sanatate, ca-i de baza si cu aceeasi verva (macar) ca si-acum.

Tuica o bem La Alba Iulia

[11.02.18 14:04:09]

@ghisor: Ok, dar io mai... vișinată! Sănătate tuturor!

Mulțumesc pentru vizită și vot!

ANILU
[11.02.18 14:26:43]

@Zoazore: O seară plină de surprize!!!

Cum să nu fie frumos când te întâlnești cu prieteni dragi, care spun și râd cu gura până la urechi.

Noi chiar ne-am simțit bine și ne-a făcut plăcere să cunoaștem prieteni noi AFA-isti.

A fost o atmosferă plină de veselie și voie bună. Timpul a fost prea scurt!!!

Frumos ne-ai surprins în poze! I-a plăcut și lui Sorin.

Să ne revedem sănătoși.

Toate cele bune.

adrianbogdan
[11.02.18 14:34:04]

Zanica mea!

Hai sa traiesti!

Am avut surprize placute aseara, am cunoscut alti oameni frumosi de pe AFA, @Testosu'. @Kia, @vulpe mihaela - am luat si o portie zdravana de ras care mi-a facut foarte bine la moral, super intalnire.

Haleala a fost in regula chiar mi-a placut, tortul bun, servirea ok, noi veseli...

Inteleg ca ne revedem cu Testosu' si Kia la Alba... foarte tare.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[11.02.18 14:46:26]

La mulţi ani! Cu sănătate, bucurii, clipe frumoase, vacanţe reuşite alături de cei dragi!

[11.02.18 15:10:06]

@ANILU: Păi când se-dună oameni buni și frumoși, nu poate fi decât... bine și frumos! Bine, ne-a ajutat și localul, și berea, și papa-bun...

@ adrianbogdan: Pitic, localul= OK, papa = OK, Berea = OK, atmosfera = de neprețuit! Suntem tari: i-am convins!

@Floria: Mulțumesc mult!

roth
[11.02.18 15:22:27]

Hai ca vin cu completari

Statia de tranvai se numeste Petre Ispirescu, Cumva in spatele tavernei este Liceul Bolintineanu, astea ca si repere.

Ma bucur ca a fost surpriza, nimeni nu a stiut, poate @ANILU ca ii spuaesem in cursul saptamanii, deci i. am surprins pe toti cu tortul.

Testosu bag seama ca a vrut sa vada daca are cu cine se aduna la Alba de aia a stat cuminte, sau i. a venit sclipirea aia de moment la momentul oportun.

Roxana tu doar sa spui daca ai nevoie de voie buna ca venim la tine, acum ca am aflat cate bunatati stie Bogdan sa faca sigur spune gasca PREZENT.

Fata pt 17.02 ce pot face... ??? ...

hai ca ma gandeac

[11.02.18 15:33:42]

@roth: Potolește-te! Îl pupi și gata! Ai făcut destule pentru el!

diana2015
[11.02.18 15:41:26]

@Zoazore: șiiiiiii am onorat și eu masa cu un superbonuuuuuus de la nașu să trăiască

Acum deh, ce să zic? Că-mi pare rău că nu am reușit să ajung? Da, recunosc, îmi pare rău dar lasă că n-au intrat zilele-n sac. Ocazii slavă Domnului că or să mai fie

AFA-iștii știu să se distreze și să facă câte o agapă oricând, oricum. Iese o distracție pe cinste

Vă îmbrățișez cu drag (și pe cei pe care înca nu-i cunosc)

[11.02.18 15:44:50]

@diana2015: Măcar pe 20 sau când o fi, să te duci, că-i rândul tău să ne povestești cum a fost!

Mulțam de SB, nașă mare!

doinafil
[11.02.18 15:46:06]

@Zoazore: La mulți ani, draga mea dragă Zozo! Să ai sănătate și voie bună, să-ți meargă totul după voia și sufletul tău bun! Am văzut și pozele cu oameni frumoși și veseli, pe care abia aștept să-i revăd la Alba! Îi urez, în avans, și lui Ștefan, pentru ziua lui - 17 febr. - să fie sănătos, norocos și bucuros că te are lângă el!

Într-adevăr, prețul a fost de bun simț, chiar dacă n-a greșit, părând a fi „pus la colț”- (colțul berarilor, nu?!)

Am votat cu drag și... să ne revedem sănătoși la Alba!

[11.02.18 15:57:23]

@doinafil: Mulțumesc mult! Și pentru urări, și pentru vizită.

Da, merită localul o Întâlnire cu prieteni!

Să ne vedem sănătoși!

krisstinna
[11.02.18 18:24:53]

@Zoazore: La mulți ani cu sănătate și noroc!

Să va fie de bine, tuturor!

Safta Radu
[11.02.18 18:42:23]

La mulţi ani, Zozo! Să fii sănătoasă şi să ne onorezi cu prietenia ta şi de-acum încolo! Cum bre, mâncarea a costat doar 209 lei pentru 11 oameni? Păi chiar de mare bun simţ! Astăzi am fost şi noi la un restaurant pe malul Dunării, iar nota pentru 4 persoane, şi păpică şi băuturică, ne-a costat vreo 222 de lei. Mi-a plăcut de voi, cel puţin din poze se vede că v-aţi simţit super, aşa cum le stă bine unor AFA-işti. Felicitări!

[11.02.18 18:43:18]

@krisstinna: Mulțumesc mult pentru urări, vzită și vot!

Merită să-ncerci localul! Sigur îți va fi pe plac!

[11.02.18 18:55:17]

@Safta Radu: Și-ai văzut porțiile! Ai mărturie bonul! Că ne-am simțit bine, asta se vede, că mereu compania contează, asta se știe. Să coste doar atât... neașteptat!

Mulțumesc pentru vizită și vot!

celeste
[11.02.18 19:08:05]

Zoa, sa fii sanatoasa si sa ai parte de cele mai frumoase calatorii!

roth
[11.02.18 19:11:07]

Hai ca acus vine 22,02 cu Casa Banil

@zozo nu ma face ca il chem pe fratele meu si il serbez atunci, crezi ca o sa refuze?

O sa fac PM sau vorba celor ce erau pe lista si vedem daca se leaga sau nu, acum eu as spune "Prezent" da nu singura.

[11.02.18 19:33:40]

@celeste: Mulțumesc mult, Celestina!

@roth: Încearcă! Dacă ești masochistă și-ți place să fii refuzată, ești invitata mea să-l inviți!

Tu mai bine vezi cu @diana2015, că-i datoare c-un articol de crâșmă și nu se dă deloc convinsă! De ce crezi că n-a venit acum? Bingo! Să nu scrie!

diana2015
[11.02.18 19:41:31]

@Zoazore: Măi Zozorico păi cum să scriu eu care n-am talentși să nu mă bucur de lectura haioasă care vouă vă iese cu atâta ușurință

[11.02.18 19:57:14]

@Zoazore:

Frumoasă gașcă! Da și Țestosu și Kia au fost tari, pâș, pâș spre grupa mare, verificând întâi grupa mică!

[11.02.18 21:03:57]

@elviramvio: ???? Nici cand ne-am despartit, in statia tramvaiului, de ultimii "meseni" @zozo si @nicole nu credeam sa mergem la Alba, nici macar azi de dimineata nu credeam a merge. Abia pe la pranz am luat in calcul tema si ne-am hotarat. ????

[11.02.18 21:11:34]

Nu știu când și cum v-ați hotărât dar nu veți regreta decât duminică la plecare! O să ziceți că a fost prea scurtă întâlnirea!

Excursie la cetate sau Tara Vinului? Alege!

[11.02.18 21:17:46]

@elviramvio: de regretat sigur nu e cazul. ????

Nimeni nu ne-a fortat, nimeni nu "ne-vrajit", cum se zice, a fost alegere responsabila. ????

Iar in privinta excursiei, ca tot veni vorba, trece, te rog, pe lista de Tara Vinului inca doi doritori.

[11.02.18 21:24:18]

@diana2015: Dacă nu scrii, nici n-o să-nveți să scrii!

Măcar fă poze.

[11.02.18 21:29:46]

@Testosu :

Bine, sunteți pe listă. O seară bună!

[11.02.18 21:31:50]

@elviramvio: Multumesc! Seara faina!

[11.02.18 21:33:15]

@elviramvio: Spune-i tu Dianei să scrie, că pe mine nu vrea să m-asculte! Zice că n-are talent!

[11.02.18 22:03:14]

@Zoazore:

IO (no vezi și nu te mira) i-am mai zis Dianei! Timidă nu-i că are mâțe, speriată de noi nu-i, plimbată, slavă Domnului, talent are da se face că nu. Cred că vrea să ne impresioneze curând și să vezi tu că n-o vom putea opri din scris. (Diana, nu mă băga la belea cu Zâna, te rog eu, scrie!)

Denisa13
[12.02.18 21:07:36]

Felicitari pentru iesire. Ma bucur sincer pentru voi.

De mult n-am mai vazut atata bucurie si emotie la un loc cata am vazut in cele doua poze cu tortul.

Ma bucur sincer ca va cunosc si ca aceste mici gesturi inseamna atat de mult.

Va pup si va imbratisez cu drag si dor.

Sa ne revedem sanatosi.

17 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adrianbogdan, ANILU, Aurici, celeste, Denisa13, diana2015, doinafil, DOINITA, elviramvio, Floria, mishu, Pușcașu Marin, roth, Safta Radu, teona, Testosu', Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?:

• pagină generată în 0.087671995162964 sec