ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2018
ÎNSCRIS: 22.04.12
FEB-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 13; 7

La Cabana Trei Brazi

Trio Grigoriu – La Cabana Trei Brazi, deschid muzical acest articol, cu un refren fain al copilariei mele.

Ca multi bucuresteni, in copilarie am ajuns prin grija parintilor mei la “Cabana Trei Brazi”. Pe vremea cand era o placere sa circuli cu trenul si apoi sa faci o scurta drumetie. Anii au trecut si am tot revenit aici. A venit iata randul meu sa am copii si sa ii aduc la “Cabana Trei Brazi”.

Acces

Nu ne-am mai deplasat pe jos, e drept. De la capatul nordic al Bulevadului Mihai Saulescu, de langa Hotel Piemonte, de unde l-am preluat pe Emi din tabara, caci acesta a fost ultimul motiv de a ajunge ieri in zona, se formeaza o sosea asfaltata, care are clasificare de drum comunal, si poarta numele 15A. Serpuieste peste culmile joase ale Fitifoiului si ajunge dupa 5 km la “Cabana Trei Brazi”. Era dezapezita si practicabila, bineinteles cu atentie, in conditii de iarna, caci afara ningea si trebuia avut grija la vehiculele ce veneau din fata si la pietonii care nu aveau alternativa decat sa se deplaseze tot pe carosabil.

Putina joaca

Dornici sa se revada fratii, dornici sa se joace impreuna in zapada, si cu ta-su (!), le-am oferit acest moment in poienile albe din jurul Cabanei Trei Brazi.

Am cautat zapada mai mult ca niciodata, caci iarna ca anul acesta fara zapada la Bucuresti nu imi amintesc sa mai fi fost de cand vietuiesc eu pe planeta. Iar mie imi place iarna si imi amintesc de iernile copilariei mele cand pana la ziua mea in noiembrie aveam prima zapada. O, tempora! Poluarea, poluarea zilelor noastre…

Langa cabana a aparut de cativa ani un parc organizat de distractii, numit Fun Park Trei Brazi. Noi nu am intrat in el si articolul nu isi propune sa ii faca reclama.

Am trecut pe langa acesta si dupa prima curba in panta a drumului ce duce spre Cabana Poiana Secuilor, am gasit locul ideal sa ne bulgarim. Copiii s-au ascuns dupa o cazemata sezoniera, alba si ea. Am scutarat zapada de pe crengi de brad, ce mai, ne-am luat portia de joaca in zapada. Erau multi copii oriunde priveai cu ochii, in special la sanius, caci locul este unul foarte potrivit pentru aceasta distractie alunecoasa.

Nu era recomandata continuarea drumului cu masina pana la Cabana Poiana Secuilor – 1 km de la Cabana Trei Brazi – pentru ca acesta nu era curatat de zapada si era folosit ca derdelus, De altfel cat ne-am jucat noi doar doua masini au indraznit sa il practice, una de aprovizionare a cabanei si un turism echipat cu lanturi.

Poftiti la masa!

Dupa joaca, am luat-o pe Ema care ne-a asteptat la masina parcata pe marginea drumului, intr-un loc unde sa nu incurce. De altfel soseaua se termina cu o parcare.

Am ascuns pana acum ca la “Trei Brazi” avem doua constructii vecine: cabana veche si hotelul. Nu vedeam pe nimeni intrand in cabana, asa ca ne-am indreptat pasii spre hotel. Din usa am auzit lautarii, care poluau sonic tabloul alb de munte. Mi-am spus ca trebuie sa vad daca totusi nu e deschisa si cabana veche pentru a dejuna.

Bucurie! Cabana era deschisa, nici nu era aglomerat, era cee ace ne doream. Mai ales ca locul il iubesc, mi-a placut de fiecare data sa mananc ceva aici.

In fata cabanei sunt mese din lemn, un gratar, care vara sunt populate, acum erau acoperite de un strat de nea.

Am pasit in cabana, am fost intampinati cu un Bine-ati venit! si ne-am asezat la o masa.

La parterul cabanei sunt doua sali de mese vecine, una in continuarea intrarii si alta in dreapta acesteia. Decorurile constand in blanuri de animale, stergare si farfurii atarnate pe pereti, chiar si o ie, creaza o atmosfera rustica, asa cum mie imi place. :)

O doamna mai in varsta, prompta si foarte amabila ne-a adus meniurile si ne-a luat comanda.

In ordinea numerelor de pe tricou, adica de pe bonul fiscal primit la sfarsit impreuna cu nota de plata: bors de cocos pentru cocos (pentru mine), snitel de pui cu cartofi prajiti (copiii), ficatei de pui cu cartofi prajiti si mamaliga (Ema), ciocolata calda (doua), ice tea si pepsi. Cartofii prajiti erau presarati cu branza rasa – deliciosi, borsul de milioane, snitelurile mari si bine facute si gustoase, ficateii de pui savurosi. O mancare foarte buna! Sarut mana pentru masa!

Total 100,50 RON. Alte preturi in pozele atasate.

Recomand sa luati masa la Cabana Trei Brazi. Noi ne-am simtit foarte bine si ma bucur ca mi-a venit idea sa venim aici pentru o bulgareala si un pranz.

Numai de bine!

Trimis de Dan&Ema in 10.02.18 23:40:22
Validat / Publicat: 11.02.18 00:26:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 6176 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Denisa cere sa fie aprovizionata cu bulgari de zapada

webmasterX [10.02.18 23:57:14] »

Dan&Ema [11.02.18 00:03:14] »

@webmasterX: multumesc

Denisa13 [11.02.18 00:48:06] »

Ultima data am fost in zona in septembrie cand am facut o mica plimbare de la cabana Trei Brazi la cabana Secuilor unde am mancat som... golusca (nu mai retin exact numele) un desert unguresc, un fel de prajitura cu blat, crema, frisca si nuca.

Cu vreo trei ani in urma am fost cazati la Trei Brazi pentru doua nopti. Atunci am folosit si noi zona despre care ai pomenit pentru sanius.

Totusi, cele mai frumoase amintiri de la cabana Trei Brazi le am din copilarie cand faceam drumetii cu parintii in fiecare sfarsit de saptamana. Pe vremea aceea era aici un tap care bea bere. Eram tare fascinata de el.

Dan&Ema [11.02.18 07:30:14] »

@Denisa13:

Tapul care bea bere era la Diham. La vechea cabana Diham. “Fuma” si tigari. Era o atractie a locului, il cunostea multa lume. Acum, cu mintea anilor de-acu, realizez ca era o bataie de joc un chin la care nu trebuia supus, desi era privit ca o nirmalitate sau nichi chiar asa, dar ca o gluma. Pe Mama Oara de la Diham o stii?

Am mai fost la “Trei Brazi” cu vreo 5 ani in urma eu cu Emi si cu clasa lui si am facut un picnic adevarat si concursuri mixte parinte cu copii spre buna dispozitie a tuturor, cred ca era Emi in clasa a 2-a.

Acum isi ia zborul incetisor si nu mai merge de mana cu parintii daca poate fi in gasca cu colegii. E un sentiment contradictoriu ba totusi pentru parinte atat de frumos sa vezi cat a crescut copilul si cum apreciaza si isi aminteste. Asa am fost si eu cu peste 40 de ani in urma! A propos de introducerea la articol.

Multunesc de lectura, numai bine! ????

Denisa13 [11.02.18 07:59:29] »

@Dan&Ema: Sincer nu-mi amintesc de Mama Oara de la Diham. Cu tapul nu te contrazic. O sa-l intreb pe tata sa-mi lumineasca amintirile.

Zoazore [11.02.18 08:34:27] »

@Dan&Ema: Ce iarnă frumoasă ne-ai adus tu, Dane, aici!

Cu copii, veseli și fericiți, cu părinți-copii și cu bucate ieftine și bune!

Mulțumesc!

Dan&Ema [11.02.18 09:13:03] »

@Zoazore:

Chiar am vazut ca ninge acum si la Bucuresti, dar cat am scris s-a si oprit! ☹️

Multumesc de ecou. Mie imi place sa fiu parinte-copil. Poate nu e bine sa ma laud cu asta caci urmand o curba a lui Gauss valabila si pentru inaintarea in varsta ne confruntam ca dam in mintea copiilor tot mai mult si mai mult cu trecerea anilor. Dar pana la urma de ce sa ascund daca toata lunea stie ca e asa?!

Se lasa azi de un om de zapada? Macar de un omulet...

Numai bine! ????

Denisa13 [11.02.18 10:54:25] »

@Dan&Ema: Imi faceam probleme cu privire la memoria mea, dar am vorbit cu tata si m-a linistit. In primul rand ai avut dreptate ca tapul era la Diham, in al doilea rand eu aveam patru ani neimplinitini cand l-am vazut .

Dan&Ema [11.02.18 13:47:11] »

@Denisa13: ????

Mihai18 [11.02.18 14:03:58] »

Inspirată alegere a acestei destinații.

Cabana Trei Brazi este încărcată de istorie. Era preferată și de generația din-naintea dv. Ea a fost sursa de inspirație și a unor compozitori. Videoclipul oferit de Webmaster (mulțumesc) este cât se poate de bine-venit, și-mi stârnește nostalgii.

Am fost de mai multe ori de-a-lungul anilor, ultima dată cu cca. 9 ani în urmă. Atunci am servit masa de prânz pe terasa restauranului cabanei, era un loc de belvedere.

Dacă tot ajungem la cabana Trei Brazi, ar fi păcat să nu mergem și la Cabana Secuilor, dar pe jos și drumul nu este greu.

Cu bine și vă mai aștept cu noi reviewuri.

Dan&Ema [11.02.18 14:12:45] »

@Mihai18:

Multumesc de ecou!

Cand mergeam cu ai mei parinti in copilarie la Cabana Trei Brazi fredonam refrenul atasat, asta fiind si motivul pentru care am rugat webm sa il ataseze articolului, melodia avand si o valoare sentimentala.

De la Cabana Trei Brazi se pot initia diferite drumetii mare majoritatea usoare: Cabana Secuilor, Cabana Forban, Spre Timisul de Sus sau spre Cheile Rasnoavei, apoi drumul spre Paraul Rece sau cel care iese pe culme intre Paraul Rece si Cheile Rasnoavei, sau cel peste Fitifoi care da in soseaua Predeal Rasnov (2 variante). ????????????

doinafil [12.02.18 23:18:26] »

Dane, să vă fie de bine! Doar din pozele tale mi-am amintit cum arată zăpada, că la București... ioc! Fir-ar ea de poluare, cum bine zici, că ne strică anotimpurile, din patru au rămas doar două! Frumusețea iernii și avantajele ei s-au cam dus, de vreo zece ani încoace!

Am votat cu drag, mi-a plăcut tare mult poza de familie!

Să ne revedem sănătoși la Alba!

Dan&Ema [13.02.18 02:31:27] »

@doinafil:

Sarut mana, Doina!

Mie mi-e greu fara sa vad zapada un an. Sa ma joc in zapada! Sa dau la zapada! Copiiii cer zapada, deci si eu! ????

S-au dus anotimpurile copilariei. Imi amintesc cand mai mergeam in nordul Moldovei de sarbatori iarna, pai iti ramanea pielea mainii pe clanta daca nu purtai manusi, omatul gros trosnea sub talpi; acum a plouat si campul era verde in loc sa fie alb!

E inca un semn ca daca vreau iarna pe care o stiu eu, trebuie sa schimb tara. Rusia niciodata nu va faceti griji! ????

Dar o Austrie, ca @mishu, mi-ar surade! ????

Multumesc de lectura si ecou! Numai de bine! ????????????

doinafil [13.02.18 12:42:46] »

@Dan&Ema: Așa e, Dane! S-au dus „zilele Babei și nopțile vegherii! ”cum frumos spunea poetul!)

Chiar dacă nu mai ai „ce da”, la zăpadă mă refer, este frumos și bine că ai un suflet ca al copiilor tăi! (... las' că vine ea zăpada, la anu', -să sperăm că vine! - , pentru că eu nu mă dau în lături, atunci când văd pe asfalt un alunecuș făcut de copii, să-mi iau viteză și să mă bucur de alunecare! Nu-mi pasă dacă trecătorii gândesc că sunt „aiurea”, că la vârsta mea nu „se cade” să mă dau în spectacol! Ei, și, ce dacă?!?

krondia* [13.02.18 13:30:22] »

@Denisa13:

am mancat som... golusca (nu mai retin exact numele)"

Somlói galuska se numeşte, este un desert celebru unguresc şi da, e foarte bun...

Am reţinut recomandarea pentru ambele restaurante, am fost recent în zonă dar era mult prea devreme pentru masa de prânz.

Denisa13 [13.02.18 21:34:58] »

@krondia: Asa este, ai dreptate... si daca tot veni vorba de mancare personal mi-a placut mai mult masa de la Cabana Secuilor decat de la Trei Brazi, dar am mancat la hotel, nu la vechea cabana.

adrianbogdan [21.02.18 08:38:29] »

Buna!

Doamne cata zapada la munte.

Pozele tale imi amintesc de copilarie, acolo la cabana Trei Brazi mi-am petrecut jocurile copilariei, mergeam foarte des, iar drumul dinte Trei Brazi si Poiana Secuilor ii parcurgeam dintr-o suflare.

Preturile la cabana sunt intr-o nota decenta vad, mi-ar placea sa revin curand aici.

Pup, frumoasa familie!

mishu [15.04.18 14:30:20] »

@Dan&Ema: Cabana "Trei Brazi" cred ca era in traditia oricarei familii. Am si eu poze ca amintire de cand eram micuta si am ajuns pe acolo cu parintii dar si cu alti prieteni.

Frumoase locuri, frumoase amintiri.

Felicitari, votat cu mare drag (si cand ma uit cat de vechi este articolul imi dau seama cat am de recuperat .

Dan&Ema [15.04.18 18:36:50] »

@mishu:

Bine-ai revenit pe AFA! Ti-am simtit lipsa. Cine mai incheie ecourile cu

“Votat cu mare drag”?

Intr-adevar foarte multi copii au trecut de-a lungul anului. Bucurestenii cu siguranta au fost favorizati fiind relativ aproape pana in 3 ore cu trenul. Se mai mergea si cu masina dar pe atunci alta ea ponderea folosirii mijloacelor de transport.

Si ce pline erau trenurile de copii! ????????????

mishu [15.04.18 18:46:59] »

@Dan&Ema: De-ai sti ce rau imi pare mie, insa asta e, am senzatia ca ziua nu mai are 24 de ore ci mult mai putin. In fine, inainte puteam sa a intru de la firma, acum nu mai am timp nici sa respir, asta pentru ca incerc sa prind cat mai mult din cele ce mi se intampla, iar in rest incerc cat mai mult sa ies la aer deoarece este un loc cu adevarat minunat si spun asta si din experienta baietilor care tocmai aceasta stare de liniste pe care o ai aici au apreciat. Dar ma straduiesc sa prind cat mai mult din urma, ca sa nu spun de cate mai am si eu de povestit. Dar usor, usor se vor rezolva toate. Numai bine si sa ne citim in continuare.

Dan&Ema [15.04.18 18:52:25] »

@mishu:

De apreciat efortul pe care il faci pe acest drum.

Mi-ar placea sa fiu supus si eu unui asemenea experiment si cred ca e cam “hoechste Zeit” pentru o asemenea incercare care necesita putere si vointa. Stiu ca e usor de vorbit si mai complicat in realitate. Viata se schimba, prioritatile se reaseaza, trebuie sa intri repede in lumea lor sa recuperezi sa te scolesti sa tii ritmul sa iti castigi repede aprecierea.

Bravo Mihaela! Te admir si apreciez! ????

AlinaCr [02.02.19 10:42:56] »

Am comandat o porție de papanași și am rămas dezgustată sa vad aluatul cu porțiuni verzi cu aspect de mucegai. Explicația a fost ca s-au pătat de la dulceață. Sa ajungă sa ma certe doamna ospătărița ca ce au draga papanașii cu puțin verde ca nu au nimic ca doar nu sunt vechi? Rușine! Am rugat-o sa mănânce ea dacă dorește ca ii plătesc porția dacă o mănâncă și din păcate a refuzat. Am mai fost acolo și am mâncat și alta data și a fost mult mai ok. Păcat ca își bat joc de clienți care ar mai fi putut reveni și cu alte ocazii.

adrianbogdan, Dan&Ema, Denisa13, doinafil, Mihai18, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Predeal?: