ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2018
DIN: bacau
ÎNSCRIS: 29.11.09
SEP-2017

Un resort care ne-a lasat o impresie buna

Am ales sa stam in a doua parte a concediului in regiunea Bodrum datorita apropierii de Marmaris dar si faptului ca mai fusesem in zona acum cinci ani. Am ales Samara deoarece ne interesa un hotel cu plaja proprie de nisip care sa fie situat intr-o zona fara vant.

Am plecat din Marmaris de la hotel Aqua pe ruta Yatagan - Milas - Torba, hotelul l-am gasit usor, fiind presemnalizat la soseaua principala. Nu am gasit locuri in parcarea acoperita din interiorul resortului iar agentul de paza ne-a indrumat sa parcam pe straduta de langa hotel. Majoritatea masinilor aveau numere de Turcia, am observat o singura masina cu numar de Romania. Cazarea s-a facut ultra rapid, ne-au taiat bratarile cu care plecasem de la Aqua Icmeler, spunandu-ne ca ei nu se folosesc bratari, ca wi-fi-ul este accesibil cu parola peste tot in resort, mai putin in camere. Prima surpriza placuta, ne-au dat 3 carduri de acces in camera, fiind doi adulti si un copil. Un angajat ne-a dus bagajele in camera 543, situata in partea lateral dreapta a hotelului, la parter, deasupra zonei spa. Hotelul propriu-zis este compus din mai multe corpuri, functie de locul in care esti cazat iti ia totusi putin timp pana deprinzi drumul spre camera.

Ca si conditii de cazare prima impresie a fost pozitiva. Se intra intai intr-un hol mic, cu gresie pe jos, in capatul caruia se afla un dulap cu patru usi (in interiorul caruia am gasit doua perechi papuci de unica folosinta si seif-ul). In partea stanga a holului se afla baia, de dimensiuni generoase, fiind dotata cu cada. In partea dreapta a holului este camera, cu o canapea, un fotoliu, o masuta, un pat matrimonial (noi am avut si pat suplimentar), tv lcd, minibar (cate un bidon mic de pepsi, mirinda si o apa plata la 1,5 litri), ac centralizat (reusea sa faca racoare si era putin cam zgomotos). Doua lucruri trebuie sa subliniez despre camera: pilotele erau cam groase iar ac-ul emana cateodata un foarte usor miros neplacut (poate din cauza faptului ca eram deasupra piscinei interioare). Din camera se iesea pe balcon, unde se afla o masuta cu doua scaune.

Pe plaja cu nisip, primul rand de sezlonguri se ocupa pana in ora 8.00 iar la 8.30 apar angajati care curata plaja. Sezlongurile au cadru din plastic, cu material sintetic in partea de sezut si sunt destul de comode. Nu exista saltele. In dreapta plajei sunt sporturile nautice iar partea lor de mare este delimitata. Se pot inchiria: jetski, hidrobiciclete, canoe, se poate negocia pretul pentru parasailing (iau ei legatura cu barca care deserveste zona). La piscina sezlongurile se ocupa incepand cu ora 6.00, marele dezantaj il constituie numarul mic de umbrele, care desi au suprafata relativ mare de acoperire, sunt foarte putine, astfel incat multe sezlonguri care nu incap sub umbrele, sunt mutate de turisti pe iarba langa palmieri. Echipa de animatie cam subtire, organizeaza meciuri de polo si volei, dimineata la piscina cheama turistii pentru aquagim, in rest maxim o activitate pe zi. Prosoapele de plaja se pot schimba incepand cu ora 8.00.

Minusuri:

- in minibar sucurile le gasesti doar in ziua de check-in. Teoretic, in fiecare zi ar trebui sa lase cate un bidon de 1,5 litri de apa plata, practic nu se prea intampla si trebuie anuntata receptia.

- in tot resortul nu exista frigidere cu apa plata imbuteliata. La baruri daca ceri apa, ti se toarna in pahar. Daca doresti sa iei apa plata la bidon, trebuie sa apelezi la bunavointa ospatarilor din restaurantul principal si poti primi un bidon la 1.5 litri.

- dupa pranz pe plaja apar multe vrabiute care cauta mancare. Daca esti intins pe sezlong si vrei sa te ridici, trebuie sa te asiguri ca din partea stanga sau partea dreapta nu vin in zbor. Zboara printre umbrele la inaltimea de maxim un metru.

- sunt albine care apar imediat langa farfuria cu mancare, indiferent daca esti pe plaja sau pe terasa restaurantului principal.

- internet nefunctional in camere.

In restaurantul principal, micul dejun este servit intre 07.00 - 10.00, micul dejun pentru cei care se trezesc tarziu intre 10.00 - 11.30, pranzul intre 12.30 - 14.00, cina intre 19.00 - 21.30 iar cina pentru "intarziati" intre 23.45 si 00.30. Mancarea este diversificata, foarte gustoasa, chiar am ramas placut impresionati. Servesc inghetata in timpul pranzului si cinei. Ospatarii destul de promti, politicosi, toarna apa in pahare cand te asezi la masa, te intreaba ce vrei sa bei (bauturi alcoolice si nealcoolice), debaraseaza rapid mesele.

Pe langa barul din lobby am identificat un numar de trei baruri:

- sea bar intre 12.30 - 24.00, in extremitatea stanga a resortului

- pool bar intre 10.00 - 24.00, situat intre piscina si mare

- snack bar intre 10.00 - 24.00, langa piscina

Se pot face programari la Terrace Restaurant a-la-carte, unde intre orele 19.30 si 21.30 se servesc doua meniuri diferite. La snack-barul de langa piscina, intre 12.30 - 16.00, se pot servi salate, peste, carne de pui, cartofi prajiti, gozleme, hamburger, pizza, pide iar intre 16.00 - 17.00 se pot servi fructe, gogosi, diferite produse de patiserie, ayran, porumb fiert.

Se achita suplimentar:

- bauturile de import

- fresh-ul de portocale

- sporturile nautice (pentru doua persoane la parasaling au cerut 80 de eur iar pentru un skijet cu doua persoane pentru 20 de minute au cerut 65 de eur)

- masaj, servicii de frizerie si coafor

- rachete si mingi de tenis

Pentru iubitorii de sport, in partea stanga a resortului, dupa parcarea acoperita, sunt amenajate: doua terenuri de tenis cu mocheta si un teren de volei cu nisip iar la piscina interioara este amenajata o sala de fitness. Ca divertisment sunt organizate diferite spectacole seara la amfitreatru iar la Sea Bar am prins in doua seri muzica live.

Per total, un resort de luat in seama, in care am regasit si cateva familii de romani, putini francezi, belgieni, britanici, polonezi, sarbi, arabi, majoritatea turistilor fiind turci.

Trimis de narcisa in 10.02.18 12:55:33
Validat / Publicat: 10.02.18 15:56:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4706 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (narcisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [10.02.18 15:55:07] »

Excelent complet review

Am ales sa stam in a doua parte a concediului

Da'auzi, prima parte... unde fu?

narcisa [10.02.18 16:04:18] »

@webmasterX: prima parte fu la Aqua Icmeler langa Marmaris pentru al treilea an consecutiv.

Am scris review despre Aqua atat in 2015 (vezi impresii) cat si in 2016 (vezi impresii).

In 2017 ar fi foarte putine lucruri de spus in plus fata de anii anteriori si am ales sa nu plictisesc cititorii. Ramane un hotel excelent pentru noi.

webmaster [10.02.18 22:06:09] »

Theduck [10.08.18 15:45:58] »

@narcisa: am fost si noi la acest hotel si din pacate nu ne-am putut odihni la acest hotel. Intre orele 13-20 este muzica data la maxim la vecinii lor, un Beach Bar si nu se pot odihni copiii. Si pana la ora 23 este spectacolul tinut de Samara si iarasi nu ne-am putut odihni.

Am vorbit la receptie si mi-au zis ca nu au ce sa faca.

Nu suntem singurii care aubreclamat acest lucru!

Daca stiam acest amanunt, faceam alta alegere.

webmasterX [10.08.18 16:04:01] »

@Theduck: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

narcisa [12.08.18 15:26:33] »

@Theduck: imi pare rau sa aud acest lucru. Noi am avut camera in partea dreapta, deasupra piscinei interioare, balconul fiind situat spre o straduta care margineste hotelul. Astfel, banuiesc ca am avut noroc desi amfiteatrul era relativ aproape. Acolo noi nu am avut probleme cu zgomotul de la spectacole sau de la vecini.

narcisa, Theduck
    Alte impresii din această RUBRICĂSamara Hotel [Torba]: