ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2018
ÎNSCRIS: 03.03.08
APR-2017
single

O masă gustoasă în Fischerviertel la restaurantul Zur Zill

Am fost acolo cam acum un an în urmă, dar cum anul trecut a fost unul destul de greu și complicat pentru mine, multe au rămas nepovestite...

De asta și încep cu partea mai ușoară, despre mâncare, că articolul despre oraș va dura ceva mai mult până-l „screm”.

Bun; revenind, hai să spun cum a fost la restaurant.

Tot umblând eu o zi-ntreagă pe jos prin zonele istorice de o rară frumusețe ale orașului natal al lui Einstein, mă lovi o foame din aia sănătoasă, așa că am decis pe loc, văzând o ofertă gen „ciorba zilei” să iau loc la una dintre mesele acelei cârciumioare și să cer și eu o porție.

Restaurantul e pe malul unui afluent al Dunării, în inima zonei numită Fischerviertel (cartierul pescarilor), într-o clădire ce dăinuie acolo de pe la jumătatea veacului XIX. Are mese și afară, dar fiind o zi cam friguroasă, am preferat să stau înăuntru. Aici sunt două niveluri, la parter și la demisol (un fel de fost beci, cu ziduri groase din cărămidă) - am ales să stau la parter, aici era și semnal la telefon (în „beci” - nada!).

Imediat a venit o doamnă să mă întrebe ce doresc și am comandat supa cu tăieței de casă din meniul zilei și o porție de ștrudel cu mere și înghețată de vanilie, iar la final am luat și o cafea.

Serviciul a fost foarte prompt, mâncarea gustoasă și cu porții mari, prețul... mna, ca pentru nemți, dar nu exagerat. Cred că nu am dat mai mult de 15 € pe toate cele de mai sus.

De lăudat pentru lista cu multe feluri de mâncare locale, tradiționale.

Trimis de Dragoș_MD in 07.02.18 12:05:33
Validat / Publicat: 07.02.18 13:04:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 1057 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Restaurantul Zur Zill - supa de găină cu tăieței de casă

webmaster [07.02.18 13:34:52] »

mishu [04.03.18 19:28:00] »

@Dragos: Curiozitate: taiteii erau asa cum se fac la noi? sau era de fapt un fel de clatita taiata suvite subtiri? pentru ca din poza cam asa pare si cam asa ceva am mancat si eu. Mi s-a parut putin ciudat dar interesant.

Sa-ti fie de bine, felicitari, votat cu mare drag, chiar daca mai tarziu... dar si tu ai scris mai tarziu asa ca suntem chit

Dragoș_MD [04.03.18 20:12:55] »

@mishu: așa cum spui tu. Da' erau buni. Săru' mâna de vizite.

Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Ulm și împrejurimi: