ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2018
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 20.03.15
AUG-2015

Sarti 2015

Suntem un cuplu din Timisoara, cu un copil mic (6 luni la vremea aceea)

Ne-am luat 10 zile in Sarti in 2015.

Drumul a fost ok pana la Salonic, apoi am stat putin in trafic. Cand am intrat pe brat (Sithonia), drumul pana la Sarti a fost plin de curbe, destul de anevoios.

Ne-am cazat la Vamvini Hotel. O cazare ok, vila, piscina, parcare, la strada, usor de gasit, marea la 5 min de mers. Si pretul foarte ok (chiar si prin booking).

Plaja din Sarti e ok, nisipul fin, strat gros. Apa e buna. De pe plaja se poate vedea Athos-ul.

In celelalte zile, am fost cu masina sa vizitam celelalte plaje din jur. Ne-a impresionat cel mai tare Portocali beach (apa mica, amenajat).

Recomand a se vizita Sarti... o data.

Trimis de bogdan_costea in 07.02.18 07:57:42
Validat / Publicat: 07.02.18 10:13:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Lefkada hotel Villagio (Lefkada) Corfu hotel Avrilios (KAVOS) Thassos vila Sirines (Limenaria)

VIZUALIZĂRI: 3463 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan_costea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Portokali

[07.02.18 10:13:11]

Oată cu primul review publicat, @bogdan_costea: bun-venit cu adevărart în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[07.02.18 10:56:14]

Felicitări pentru articol și bine și venit pe AFA!

Poți să ne oferi mai multe detalii, mai multe fotografii cu explicație că să știm ce vedem... orice detaliu pare fi de folos persoanelor interesate de această destinație.

Eu, caut de ceva timp cazare în Sarti pentru vacanța de vară. Nu stiu jnde e mai bine să fie amplasată vila, lângă plaja sau lângă centru? Prețurile în sezon am văzut că sunt pe la 100€ fără masă și fără pretenții, cam mult! Mai caut.

Călătorii plăcute și spor la scris si citit!

[15.05.18 19:26:05]

@Dana2008: salutare Dana. Ai gasit cazare pana la urma? Si noi am fii interesati de Sarti. Am vazut ca sunt oferte diverse... nu stiu preturi concret. Sper insa sa mai gasesc ceva disponibil...

[15.05.18 20:37:39]

Salutare! Cu siguranta veti gasi cazare. Binenteles, nu va asteptati la super- conditii, e Grecia doar. Dar va recomand, o vila draguta, cu piscina (pentru situatia in care poate veti prefera o baie in piscina). In rest, drum bun si sa explorati tot. Noi anul acesta vom incerca Albania, Golem, Hotel de 5 stele. Sunt tare curios si voi reveni cu impresii...

[15.05.18 22:09:40]

@bogdan_costea: Foarte tare! Multa bafta si vacanta placuta! Am auzit cuvinte de lauda despre Albania si turismul de-acolo. Suna interesant si de luat in calcul pt. vacantele viitoare.

In Grecia si in general la mare - mergem exclusiv pt. mare. Nu-mi plac piscinele sau lenevitul la piscina. Sunt atatea alte locatii unde poti sa mergi la piscina sau SPA. Dar mi se pare logic sa te duci la mare pt... mare .

Am vrea intr-adevar o vila sau pensiune cu studiouri sau apartamente, confortabile si aproape de plaja.

Am remarcat cateva pe AFA, net, googlemaps - incerc sa-i contactez direct...

[15.05.18 22:14:12]

@Adrian. TM: După o lună de cercetări am hotărât să schimbăm locația. Noi suntem o familie plimbareata și ne plictisim repede. Am ales Lefkada pentru care am achitat avansul. Insula are multe locuri spectaculoase pr care abia așteptăm să le cunoaștem.

La Sarti vom merge la bătrânețe după ce ne mai liniștim... Acum suntem in perioada explorărilor.

Vacanță plăcută!

[16.05.18 09:53:39]

@Dana2008: Foarte bine. Grecia este foarte ofertanta si variata. Imposibil sa nu gasesti o statiune, insula, hotel, pensiune, taverna, etc, etc - care sa nu-ti fie pe plac.

In Lefkada nu am fost, dar cu mici exceptii am auzit ca plajele sunt cam stancoase. Asta am auzit, nu am verificat. Imi aduc aminte ca a si fost un cutremur acum vreo 3-4-5 ani acolo - si una dintre cele mai frumoase plaje din Lefkada a avut destul de mult de suferit.

Si noi suntem destul de "plimbareti" de aceea am ales anul acesta Grecia. Anul trecut am fost in Turcia si am stat ca hipopotamii la soare si-n apa .

[16.05.18 09:55:03]

@Adrian. TM: ????

[20.05.18 19:39:27]

@bogdan_costea: Salutare din nou Bogdan! Spune-mi te rog cum ati facut drumul Timisoara- Sarti? Dintr-una sau cu o noapte oprire pe undeva? La ce ora ati plecat din TM?

Cum e drumul Salonic - Sarti? Chiar asa de multe curbe sunt? E drum de munte? In apopiere de Sarti cum sunt drumurile? Spunea cineva ca pana la o plaja mai retrasa era sa-si rupa masina...

Sarti e in panta? Merci!

[20.05.18 22:49:38]

@Adrian. TM: salutare Adrian! e un drum normal de Grecia, 12 ore in principiu. De la Salonic, mai ai cateva ore (2 sau mai bine in functie de trafic - eu am prins aglomerat)

Am plecat de dimineata la 5. Sunt curbe cum intrii pe brat, pana la Sarti, destul de multe. Sarti e ok. Sunt plaje si plaje. Cea din Sarti e chiar ok. Mai e Portokali f misto precum si cele din apropiere. De rupt masina... depinde unde te bagi.

Oricum, iti va placea!

Seara faina!

[21.05.18 00:03:42]

@bogdan_costea: Merci fain de raspuns Bogdane!

Anul asta suntem cam indecisi. Ne gandeam initial la Creta si/sau Zakhyntos, dorind sa evitam drumurile lungi cu masina. Apoi a aparut in planuri Sithonia si Sarti.

Am citit multe in ultimele zile si am dat mailuri pe la pensiuni sa vad disponibilitatea. Am primit cateva raspunsuri, apoi am citit iar despre Creta si Zakynthos. Nu suntem decisi inca 100% dar cred ca balanta va inclina anul asta spre Sarti. Cum zici si tu - sper sa ne placa. Macar o data cred ca merita sa vizitam Sarti.

Daca ai plecat din TM pe la 5 dimineata, cred ca ai ajuns acolo spre seara - pe la 17-18.00. Eu ma gandeam sa plecam de cu seara, 21-22.00 ora noastra.

La intoarcere vrem sa oprim pt o zi la Skopje. Am auzit ca merita.

Toate bune!

Nina M
[28.05.18 19:59:54]

Bun gasit. Si noi am ales anul acesta cazarea tot la Vamvinis, în Sarti. Sper sa fie Ok, am emotii un pic pentru ca nota pe Booking nu e f mare. Dar ne-am gândit cam tarziu unde sa mergem si abia luna asta am gasit cazarea aceasta care e mai ok ca pret si are si piscină, de care copiii sunt f încântați. Oricum în fiecare zi vrem să mergem pe alta plaja. Multumesc mult pentru review, m-ai încurajat.

[28.05.18 20:39:59]

@Nina M: Va fi frumos, iti va placea cu siguranta!

Vacanta placuta!

Nina M
[04.01.19 00:06:26]

@bogdan_costea: Am fost foarte mulțumiți. Multumesc mult!

Adrian.TM, bogdan_costea, Nina M
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sarti: